Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2013, 19:45:34
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Wink

Citat:
În prealabil postat de nechifor bogdan Vezi mesajul
...si acu in post te-ai gandit sa cauti raspuns la aceste intrebari.......
...facand o gluma...acum in post am pus intrebarea, dar raspunsul poate sa vina dupa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.03.2013, 20:03:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Nu e vorba daca mi-am raspuns sau nu la intrebare. Intradevar si pe mine ma vizeaza acest subiect, dar mai cunosc si alte persoane care isi pun aceasta intrebare.
De exemplu' domnul Mihnea Dragomir a sugerat pelerinajele, lucru la care sincer cu nu m-as gandit.
eu unul, dacă m-aș duce în pelerinaj, aș prefera să studiez arhitectura, pictura, să învăț din viața monahilor, să trăiesc ca ei, nu să mă uit dupa femei, că sa nu spun gagici, și să-mi încerc talentele în ale agatatului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.03.2013, 20:04:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nechifor bogdan Vezi mesajul
...si acu in post te-ai gandit sa cauti raspuns la aceste intrebari.......
acum sunt fetele mai ... evlavioase.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.03.2013, 20:11:12
Anne Vr. Anne Vr. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce modalitate are un baiat, crescut cu frica de Dumnezeu intr-o familie crestin-ortodoxa ,respectand si iubind valorie traditionale si morale promovate de biserica ortodoxa sa intalneasca o fata cu aceleasi valori morale si spiruale?Multumesc. Mihai
roaga-te la Maica Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.03.2013, 20:43:57
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu unul, dacă m-aș duce în pelerinaj, aș prefera să studiez arhitectura, pictura, să învăț din viața monahilor, să trăiesc ca ei, nu să mă uit dupa femei, că sa nu spun gagici, și să-mi încerc talentele în ale agatatului.
Ideea era ca ai posibilitatea sa cunosti pe cineva in zilele pelerinajului.Sunt mai multe zile,oamenii sunt mai relaxati ,se roaga impreuna.
Oricate ai studia,ai invata ,ai avea nu-ti vor multumi sufletul daca vei ramane singur fara familie.Si mai mult vei avea un sentiment de jalnic de "coborare" cu trecera anilor...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.03.2013, 20:46:19
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu unul, dacă m-aș duce în pelerinaj, aș prefera să studiez arhitectura, pictura, să învăț din viața monahilor, să trăiesc ca ei, nu să mă uit dupa femei, că sa nu spun gagici, și să-mi încerc talentele în ale agatatului.
Ideea era ca ai posibilitatea sa cunosti pe cineva in zilele pelerinajului.
Sunt mai multe zile,oamenii sunt mai relaxati ,se roaga impreuna.
Oricate ai studia,ai invata ,ai avea nu-ti vor multumi sufletul daca vei ramane singur fara familie.Si mai mult vei avea un sentiment jalnic de "coborare" cu trecera anilor...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.03.2013, 20:52:09
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce modalitate are un baiat, crescut cu frica de Dumnezeu intr-o familie crestin-ortodoxa ,respectand si iubind valorie traditionale si morale promovate de biserica ortodoxa sa intalneasca o fata cu aceleasi valori morale si spiruale?Multumesc. Mihai
Eu as fi pus problema asa: Ce sansa are un baiat... sa intalneasca o fata cu aceeasi valori.... :) Cati ani ai tu, Mihai de e asa o mare graba? Si ce intelegi tu valori morale si spirituale. Multumesc!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.03.2013, 20:59:38
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu unul, dacă m-aș duce în pelerinaj, aș prefera să studiez arhitectura, pictura, să învăț din viața monahilor, să trăiesc ca ei, nu să mă uit dupa femei, că sa nu spun gagici, și să-mi încerc talentele în ale agatatului.

@anisoara a inteles cel mai bine scopul acestei intrebari...pe langa rugaciune si liniste sufleteasca, pelerinajele iti dau posibilitatea sa socializezi cu diferite persoane, de diferite varste. Nu cred ca s-a pus niciodata problema in discutie faptul ca mersul in pelerinaje iti da ocazia sa te uiti dupa femei sau sa agati femei. De altfel, gagicile sau femeile de care vorbiti dumneavostra nu cred ca se gasesc in pelerinaje..stima
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.03.2013, 21:20:26
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Eu as fi pus problema asa: Ce sansa are un baiat... sa intalneasca o fata cu aceeasi valori.... :) Cati ani ai tu, Mihai de e asa o mare graba? Si ce intelegi tu valori morale si spirituale. Multumesc!

Nu vreau sa ma intelegeti gresit..Nu am pus aceasta intrebare pentru ca m-as grabi undeva...am incercat sa pun in discutie un subiect la care o parte din tinerii de varsta mea se gandesc mai devreme sau mai tarziu. Intradevar, dupa cum am spus si eu ma numar printre ei si intradevar, formularea dumneavoastra este mult mai aproape de ceea ce am incercat eu sa enunt.
Contexul in care am pus in discutie aceasta intrebare este urmatorul: am 24 de ani, iar de de ceva vreme lucrez in afara tarii. Serviciul meu nu imi permite sa raman foarte mult in acel loc , de aceea imi este foarte greu sa intalnesc si sa socializez cu diferite persoane, fie ca sunt de o varsta apropiata sau nu, fete sau baieti.
Dragostea pentru Hristos si pentru valorile promovate de Biserica Ortodoxa Romana, respectarea traditiilor romanesti legate de tot ceea ce insemna viata de familie, relatiile dintre oameni pe toate planurile, pastrearea fecioriei pana la casatorie, respecatrea canoanelor bisericii, si pana la urma scopul vietii mele, acela de a ma mantui...toate astea si nu numai le consider eu valori morale si spirituale.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.03.2013, 22:36:29
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Nu vreau sa ma intelegeti gresit..Nu am pus aceasta intrebare pentru ca m-as grabi undeva...am incercat sa pun in discutie un subiect la care o parte din tinerii de varsta mea se gandesc mai devreme sau mai tarziu. Intradevar, dupa cum am spus si eu ma numar printre ei si intradevar, formularea dumneavoastra este mult mai aproape de ceea ce am incercat eu sa enunt.
Contexul in care am pus in discutie aceasta intrebare este urmatorul: am 24 de ani, iar de de ceva vreme lucrez in afara tarii. Serviciul meu nu imi permite sa raman foarte mult in acel loc , de aceea imi este foarte greu sa intalnesc si sa socializez cu diferite persoane, fie ca sunt de o varsta apropiata sau nu, fete sau baieti.
Dragostea pentru Hristos si pentru valorile promovate de Biserica Ortodoxa Romana, respectarea traditiilor romanesti legate de tot ceea ce insemna viata de familie, relatiile dintre oameni pe toate planurile, pastrearea fecioriei pana la casatorie, respecatrea canoanelor bisericii, si pana la urma scopul vietii mele, acela de a ma mantui...toate astea si nu numai le consider eu valori morale si spirituale.
Am intrebat pt ca sunt unii tineri care si exagereaza cu toate canoanele acestea. Chiar ca este greu sa gasesti pe cineva in conditiile date... si sa accepte chestia asta cu serviciul. Trebuie timp sa cunosti pe cineva....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare