Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2011, 12:37:40
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Iude in sutana !

http://www.evz.ro/detalii/stiri/preo...te-926939.html


Din pacate,putem citi in articolul de mai sus inca o dovada clara a colaborarii unor preoti ortodoxi cu Satana, in schimbul unor privilegii de natura materiala si profesionala !

Ceea ce e si mai grav, este tomai inertia intregii noastre societati,de dupa 1989, de-a continua in fruntea ei cu aceleasi figuri sinistre ale acestor colaboratori-vanzatori de frati,ca si iuda pentru 30 de arginti !

Asemenea lui Iuda care l-a tradat pe Mantuitor,aceste fapturi cu chip de oameni,si-au tradat amicii,cunostintele, in schimbul parvenirii lor materiale,si este si mai grav fenomenul cand in aceste roluri sinistre apar tot mai des asa-zisi "oameni ai bisericii" !

E o pata urata pe obrazul ortodoxiei noastre si o jignire adusa sfintilor inchisorilor ,faptul ca acesti oamnei au fost in continuare promovati si inaltati in ranguri si dupa 89 !

Macar acum,daca s-ar cai aceste Iude in sutana, pentru faptele facute, da vezi de unde...dimpotriva nu stiu cum sa se laude si sa se justifice,in continuare !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2011, 15:14:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si pe bunica-mea au vrut sa o racoleze, sa dea informatii. Dar ea l-a refuzat politicos si curajos pe securist, spunand ca nu este in masura sa faca asa ceva si ca nu o intereseaza ce fac oamenii, cu cine si despre cine vorbesc... A suportat consecinte, in sensul ca nu a fost avansata si a lucrat pe un post inferior pregatirii sale, avand apoi si pensie mai mica, in timp ce altii, mult mai slab pregatiti, dar cu carnet de partid, au ocupat functii, pentru ca le aveau cu turnatoria. Dar nu i-a parut rau, ca nu a avut ocazia sa le faca rau oamenilor. Oricum, la serviciu stiau toti ca merge la biserica, tine post negru vinerea, se roaga, dar nu a avut probleme din cauza asta, poate si pentru ca nu avea functie. Se intalnise odata cu securistul, chiar langa biserica: "Unde mergi, doamna X?" "Dumneata nu vezi unde merg?" Dar nu i s-a intamplat nimic.
Cand mai vedea pe cate unul la TV acuzat de colaborare, ca nu recunostea, spunea: "Cum sa nu fi colaborat, ca nu il punea altfel nimeni in functie?!"
Acum, atitudinea pe care o adopta ea si care, cred eu, e cea mai potrivita, e cea a parintelui mentionat in articolul de mai sus: fiecare e liber sa aleaga, pentru ca este ceva foarte personal, dar sa isi asume responsabilitatea: tii la functie si la viitor, colaborezi, daca nu vrei sa colaborezi, inseamna ca esti pregatit sa iti asumi niste consecinte.
Cred eu ca oamenii slabi sunt cei care au colaborat. Bine, unii poate or fi fost si amenintati.

Edit: Oricum, solutia Calciu-Dumitreasa nu e la indemana oricui. Mi-aduc ca parintele Teoctist, Dumnezeu sa-l ierte, spunea ceva de genul ca a trebuit sa colaboreze, ca sa nu se desfiinteze BOR si ca trebuiau sa mai ramana si oameni care sa perpetueze Biserica in timp, nu doar mucenici care sa isi dea viata in acel moment. Si zic eu ca are dreptate, conteaza intentia cu care faci gestul: colaborezi gandindu-te sa ajungi "om bine" sau colaborezi gandindu-te ca de tine depinde o institutie pe care nu trebuie sa o lasi sa moara.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 15.04.2011 at 15:53:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2011, 17:22:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si care este utilitatea promovarii acestui gen de informatii?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2011, 19:33:54
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si pe bunica-mea au vrut sa o racoleze, sa dea informatii. Dar ea l-a refuzat politicos si curajos pe securist, spunand ca nu este in masura sa faca asa ceva si ca nu o intereseaza ce fac oamenii, cu cine si despre cine vorbesc... A suportat consecinte, in sensul ca nu a fost avansata si a lucrat pe un post inferior pregatirii sale, avand apoi si pensie mai mica, in timp ce altii, mult mai slab pregatiti, dar cu carnet de partid, au ocupat functii, pentru ca le aveau cu turnatoria. Dar nu i-a parut rau, ca nu a avut ocazia sa le faca rau oamenilor. Oricum, la serviciu stiau toti ca merge la biserica, tine post negru vinerea, se roaga, dar nu a avut probleme din cauza asta, poate si pentru ca nu avea functie. Se intalnise odata cu securistul, chiar langa biserica: "Unde mergi, doamna X?" "Dumneata nu vezi unde merg?" Dar nu i s-a intamplat nimic.
Cand mai vedea pe cate unul la TV acuzat de colaborare, ca nu recunostea, spunea: "Cum sa nu fi colaborat, ca nu il punea altfel nimeni in functie?!"
Acum, atitudinea pe care o adopta ea si care, cred eu, e cea mai potrivita, e cea a parintelui mentionat in articolul de mai sus: fiecare e liber sa aleaga, pentru ca este ceva foarte personal, dar sa isi asume responsabilitatea: tii la functie si la viitor, colaborezi, daca nu vrei sa colaborezi, inseamna ca esti pregatit sa iti asumi niste consecinte.
Cred eu ca oamenii slabi sunt cei care au colaborat. Bine, unii poate or fi fost si amenintati.

Edit: Oricum, solutia Calciu-Dumitreasa nu e la indemana oricui. Mi-aduc ca parintele Teoctist, Dumnezeu sa-l ierte, spunea ceva de genul ca a trebuit sa colaboreze, ca sa nu se desfiinteze BOR si ca trebuiau sa mai ramana si oameni care sa perpetueze Biserica in timp, nu doar mucenici care sa isi dea viata in acel moment. Si zic eu ca are dreptate, conteaza intentia cu care faci gestul: colaborezi gandindu-te sa ajungi "om bine" sau colaborezi gandindu-te ca de tine depinde o institutie pe care nu trebuie sa o lasi sa moara.
foarte bine a facut bunica dvs. a avut o atitudine demna,crestina, de om adevarat !
din pacate, nu asa a fost cu multi dintre romani,de aici, si maraslul moral in care ne scaldam azi, incapabili sa iesim la liman !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2011, 19:39:53
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si care este utilitatea promovarii acestui gen de informatii?
fii linistit ca "acest gen de informatii" a fost rarisim,si ocolit cu grija de presa romaneasca !

Societatea noastra preferand sa ingrope in nisip,ca psica !
de asta o si ducem asa bine acuma...politisiti se imusca in cap,daca nu le vine mintea sa-i execute familia mai inatai,cu arma din dotare ,in timp ce clanurile tiganesti fura in voie si-si fac de cap !
- taranului i-e rusine ca e taran si nu stie cum sa fuga de la tara in strainatate sau la oras !

si alte si alte, efecte vizibile, in societatea noastra de ortodoxi 90%,parca ?

In tot timpul asta inaltii ierarhi ai bor,au adoptat comportamentul pisicii ,timp de 20 de ani
!

Efectul...se vede !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2011, 19:41:56
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

de aceasta degringolada a societatii,cred ca trebuie sa raspunda si biserica( fiecare biserica procentual,desigur !)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2011, 22:53:58
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Slavit sa fie Domnul

mai gardianule fi bun si tu si nu mai zgiria, dute roagate posteste,spovedeste-te ca tot omul,fa o milostenie dupa putere si asteapta sfintele sarbatori cu dragoste si pace.ne bucuram si de mult si de putin multumind si laudind pe Domnul

sarbatori fericite alaturi de cei dragi ai tai.Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2011, 21:55:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

[quote=mihaila_alin;354728]mai gardianule fi bun si tu si nu mai zgiria, dute roagate posteste,spovedeste-te ca tot omul,fa o milostenie dupa putere si asteapta sfintele sarbatori cu dragoste si pace.ne bucuram si de mult si de putin multumind si laudind pe Domnul

sarbatori fericite alaturi de cei dragi ai tai.Amin.[/QUOTE


Nu este oare Dumnezeu un iubitor de dreptate ???
Ai place lui Dumnezeu ascunzisul si minciuna ,nepasarea si delasarea ???
Ba tocmai in aceste momente Adevarul trebuie spus,si nu trebuie tacut !
Numai Diavolului ai place ascunzisul cald al minciunii,odihna cea dulce a nepasarii si a delasarii,si tacerea fata de nedreptati !

Cristos insusi, nu a venit pe lume pentru a lenevi la umbra unui pom discutand filosofie cu o mana de adepti, ci el s-a implicat activ,denuntand pe marii preoti,conturbandu-le dogmele,cutumele si rosturile !
De aceea a fost urat de marii preoti si condamant la moarte in sinderiu !!!

Cristos a fost un revolutionar, si trebuie sa-l urmama si noi !
Nu a adus el sabia ,nu pacea ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2011, 21:57:50
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Adoptandu-l pe Cristos ca model suprem, trebuie sa actionam aidoma lui,denuntand miciuna, faradelegea, si iubind duhul adevarului si al dreptatii !!!
Si Cristos s-a legat de preotii din vremea sa,acest lucru aducandu-i de fapt condamnarea !
Nu faptul ca s-a proclamat Fiul lui Dumnezeu, ci faptul ca i-a atacat pe marii preoti,asta i-a adus condamanarea la moarte !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2011, 22:45:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu faptul ca s-a proclamat Fiul lui Dumnezeu, ci faptul ca i-a atacat pe marii preoti,asta i-a adus condamanarea la moarte !!!
Evreii cu care am discutat, unul din ei fiind profesor de istorie iudaica la ei la evrei mi-a spus zimbind ca Hristos nu a fost omorit din nici unul din motivele scrise de tine ci l-au casapit romanii ca pe multii alti anarhisti sau suspectati de anarhie si neascultare a LEGII ROMANE pentru care te crucificau fara mult tam-tam.
Scurt pe doi.
Mi-a spus clar ca evreii PRIN LEGE nu omorau si nu executau pe ci doar zimbeau calmi si ironici si-i trimiteau la plimbare pe numerosii profeti care veneau cu idei din afara comunitatii evreiesti precum Hristos( ei ,evreii asa il considera).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare