Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.05.2011, 09:42:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu cred ca biserica ortodoxa nu trebuie sa schimbe nimic in legatura cu postul.
Eu cred că biserica ar trebui să se adapteze în privința postului. Pe lîngă perioadele rînduite, ar trebui ca oamenilor să li se spună despre mîncarea chimicalizată și otrăvită care se vinde pretutindeni. Ar trebui să se predice și despre asta din cînd în cînd din fața altarului. Dar mai întîi preoții trebuie să conștientizeze acest fapt grav, că mîncarea și apa sînt din ce în ce mai toxifiate, pline de Euri și de substanțe dăunătoare trupului, minții, deci și sufletului pînă la urmă.

Pentru că ce rost are să mănînci în postul Paștilor salate și roșii și alte legume plasticate și crescute artificial cu azot, cînd se poate face în loc mîncare din boabe de soia, năut, linte, fasole?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.05.2011, 09:53:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu cred că biserica ar trebui să se adapteze în privința postului. Pe lîngă perioadele rînduite, ar trebui ca oamenilor să li se spună despre mîncarea chimicalizată și otrăvită care se vinde pretutindeni. Ar trebui să se predice și despre asta din cînd în cînd din fața altarului. Dar mai întîi preoții trebuie să conștientizeze acest fapt grav, că mîncarea și apa sînt din ce în ce mai toxifiate, pline de Euri și de substanțe dăunătoare trupului, minții, deci și sufletului pînă la urmă.

Pentru că ce rost are să mănînci în postul Paștilor salate și roșii și alte legume plasticate și crescute artificial cu azot, cînd se poate face în loc mîncare din boabe de soia, năut, linte, fasole?
Dar sunt preoti care spun asta la predica,vorbesc si despre fenomenul declansarii dezastrelor naturale si alte pericole contemporane ,cipuri ,vaccinuri ,etc.
Eu nu cred ca un postitor mananca rosii si alte trufandale scumpe ,mai degraba acestea sunt cumparate de cei care nu postesc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.05.2011, 10:44:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Fiind mereu sinceri.
Hai sa le luam pe rand:
1. Tii post?
Răspunsul corect:
Ce e ăla post?

2.Mergi la biserica?
Răspunsul corect:
Unde să merg? Dar cine o mai fi și aia?

3. Atunci daca esti credincios de ce nu il propovaduieste pe Dumnezeu, de ce nu le vorbesti oamenilor, de ce nu le dai sfaturi?
Răspunsul corect:
Ce e ăla un credincios? Un tip din ăla supărat care dă lecții? Sfaturi să ce să facă alții? Păi eu nu știu să vorbesc, fiindcă sunt tătuc, pardon tăcut și timid.

Dar am și eu o întrebare: Ce urmărești tu defapt?
Știiiiu: pe misterețul cu colț de argint.
Vsovi, tu glumesti? nici macar in gluma nu as raspunde asa. Ne este rusine sa-L marturisim pe Hristos? Ne prefacem ca habar n-avem cine este "aia" numita Biserica? Ce fel de credinta e asta?
Sau tu crezi ca prin aceste raspunsuri dai dovada de smerenie?
Cum să gLumesc, păi de ce credeți voi că e supărat? Pentru că se crede el victimă și ca orice victimă căzută în groapa cu lei paralei, dă el lecții cum cică a și ieșit de acolo.

Eu vorbeam foarte serios, dar se pare că unii au impresia că știu ce este acela post și știu ei unde și cine este aceea biserica... Bine ar fi dacă ați știi dar din păcate sunteți doar plini de superstiții și viclenii, nu ca viclenii ci ca naivii, ca puii de pui.

Deci nu e mai cinstit să recunoști pe Adevărul în loc să te lauzi cu ale tale? Sau cum? Mie mi-e teamă... pentru El Zorab, calul crescut de nebuna.

Last edited by vsovivi; 27.05.2011 at 11:21:37.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.05.2011, 11:51:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din topicul "Cum stim ca am tinut postul cu folos":


În prealabil postat de Mia Mia
In perioada postului crestinul care tine post este mai ispitit decat in restul zilelor? nu stiu parca mie asa mi se intampla parca... si pana la urma e bine sau nu sa zicem ca tinem post? sau deja cadem in pacatul mandriei?

glykys:


Iata un raspuns al parintelui Teofil Paraian la aceasta intrebare:
"- Se spune in Pateric ca la o adunare, unul dintre frati a zis: Eu nu mananc aceasta mancare, caci postesc. Parintele il cearta, zicandu-i: Mai bine nu posteai, decat sa te lauzi pentru fapta aceasta! Noi cand suntem in vreme de post si mergem la rude, daca ne pun pe masa bucate care nu sunt de post, ce sa facem?"
Par. Teofil: "SA SPUNETI CA POSTITI SI SA POSTEASCA SI EI! Draga, asta din Pateric, ca eu postesc, era o pravila a lui personala, nu randuiala bisericeasca. Eu, de exemplu, daca ma duc undeva unde nu se posteste si mi se pune o mancare de dulce in post, refuz mancarea de dulce! De ce? Pentru ca si omul care imi ofera trebuie sa posteasca! Acum exista o randuiala precisa, pe atunci nu existau randuieli precise, ca existau niste deprinderi ale unora si ale altora... Daca tu te duci intr-o adunare unde nu se posteste si tu vrei sa postesti intr-o chestiune particulara, e una, iar daca postesti pentru ca e randuiala Bisericii sa postesti, e alta. De exemplu, daca mergem la pomeni de inmormantare sau la parastas, daca e zi de miercuri, de vineri sau zi de post, eu nu mananc de dulce, ca oamenii baga de seama ce mananci. De altfel, eu nici acasa nu mananc de ducle in zi de post. Si atunci, de ce sa imi stric randuiala cand ma duc la o pomana? Le spun oamenilor: nu mananc, fiindca azi se mananca de post. Si atunci oamenii se orienteaza, eventual, iti dau altceva sa mananci, iar daca nu-ti dau, trece, te duci acasa si mananci ce poti manca. Asta este randuiala noastra de acum.

Deci sunt chestiuni care sunt precise si sunt chestiuni cu elasticitate, si nu e nicio greseala ca le spun oamenilor ca azi e post si trebuie sa postim, fiindca nu ma laud cu postul, ci vreau sa implinesc o randuiala pe care trebuie sa o implineasca si ei."


Acum... eu merg pe varianta asta si am si scris pe un anumit topic, in spiritul acestor cuvinte, ca bunicul meu, la 82 de ani, tine, poate pentru prima data in viata lui, intreg postul Pastilor, in ideea de a ii intari si de a-i incuraja pe unii ca se poate tine post, cu ajutorul lui Dumnezeu, chiar daca ai o anumita varsta si anumite boli - daca un batran de 82 de ani tine post (bine, a mai avut si vreo 3-4 zile cand a fost nevoit sa calce randuiala si a mancat de dulce), desi la drept vorbind, ar avea dezlegare sa nu tina de ce altii, mai tineri si mai zdraveni, sa nu poata? Cineva a inteles ca ma laud... Deci nu poti sa ii multumesti pe toti. Conteaza intentia cu care zici si cu care faci un anumit lucru. Daca spui ca tii post, pentru a ii atentiona si pe ceilalti sa tina, e bine, daca spui ca tii post pentru a le arata ca esti om credincios si ei nu sunt, nu e bine... __________________
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.05.2011, 12:19:30
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca ar trebui schimbat ceva la post! Corect este fiecare sa tina cat poate si cat de aspru poate. Dar in iuresul zilelor noastre postul se tine tare greu. Cand trebuie sa plec mai multe zile deja e o problema. Nu e timp si mancarea de post presupune mai multa atentie la preparare! Postul ar trebui usurat si ar trebui pus accentul pe fapte bune, pe filantropie. Poate un post ca la romano-catolici ar fi mai usor tolerat, asa vad ca multi renunta! Postul e o lupta si trebuie sa ne luptam in primul rand cu noi insine, cu patimile, cu slabiciunile... dar cand petreci peste 10 ore la serviciu incepi sa vezi negru! Ca sa tii post trebuie sa fii linistit, sa nu fii tulburat sa-ti gasesti o stare de echilibru. Foarte dificil!

Păi e greu pentru că unii au făcut rânduiala bucatelor și preparatelor de post, care firește că te satură și sunt mai multe și mai bune ca celelalte, dar și mai scumpe... deci te apucă groaza vrând să fii ca ceilalți ''creștini''.

Postul înseamnă nepăsare pentru toate grijile foamei, somnului, căldurii, frumuseții hainelor de lux, apei nesfințite și sucurilor și beuturilor dar mai ales trebuie renunțat la paste, la pâine și la toate fructele și zarzavaturile crescute de alții, căci pot să fie înjurate sau blestemate...

Deci nimic mai simplu, în post nu mânci nimic, nu bei nimic, nu vezi, nu auzi, nu ești curios de nicio întâlnire adulterină a ochilor, de nici o prietenie cu păcatul, de nicioînchipuire a mândriei, ci te lași purșisimplu în mâna Domnului ca o păpușe hotărâtă să rabde, să lase în grija lui Dumnezeu toată viața sa.

Nu ai voie însă să te răzbuni pe tine, nu ai voie să te lauzi, nu ai voie să o faci pentru a dobândi puteri ca și fachirii sau cei ce se antrenează la probe de rezistență... nu! E simpla părăsire a grijilor gLumii pentru a putea să aibă Domnul grijă de tine, căci altfel tu ești cu mintea la plimbare după tot felul de superstiții ale fericirii.

Deci nimic și niciogrijă până te apucă cu leșinuri și amețeli și atunci halești niște apă sfințită sau anaforă... iar dacă începi să cazi de pe picioare, poți să mănânci câte ceva: legume, fructe, gem, miere, nuci...

Cel mai rău lucru este de a te apuca în post să mănânci paste făinoase, pâine, apă, sucuri... chiar dacă sunt calde și gustoase lasă-le căci trebuie să lași să te hrănească Domnul cu Credință.

Nu te teme că nu pățești nimic, te apropii de moarte, te apucă amețeala dar nu moare omul de la post, ci de frică și de superstiții căci apoi îndrăznețul se supără și și-o face, se răzbună pe Dumnezeu.

Dacă ajungi în disperare, cere ajutorul și lasă-te ajutat, și chiar dacă ți se dă ceva de mâncare tu nu refuza și nu spune nimănui că postești ci prefă-te bolnav, dă-te slab de la natură, pune-ți pe tine haine largi care să umple golul, și fii vesel și fericit și nu te arăta nimănui că postești ca să iei plată de la Dumnezeu, căci doar așa postești pentru El și nu pentru oameni. Nu te smoli la chip ca să fi compătimit de cineva sau lăudat.

Deci nu te teme dacă nu mănânci nimic.

Eu am rezistat odată să nu mănânc nimic până seara... nici pâine să nu mănânc și nici apă să nu beau. Dar uneori dinpăcate mă învinge pofta și nu reușesc să postesc nicimăcar o oră. Că dacă ești cu gândul la bucătărie sau la fericirea mâncării gata, nu mai reziști, sau dacă treci pe lângă covrigării sau gogoșerii sau tot felul de fornetti...

Dar sigur se poate să ți post o zi întreagă... unii sigur rezistă și muncesc cu spor în timpul ăsta, de exemplu sfinți români mâncau doar anaforă și beau apă sfințită peste săptămână și mâncau o singură dată Duminica, mâncare de post dezlegată și unsă cu undelemn sfințit, și o duceau așa întreaga lor viață fără să bage de seamă la trup ci la duh, muncind prin mănăstirea sau prin locurile pe unde viețuiau... deci vezi idealul? Și nu erau prea slabi ci îi ținea Dumnezeu întru Credință sub Ascultare.

Dar postul înseamnă să nu mănânci nimic altceva decât pe Dumnezeu, deci poți mânca oricând anaforă și bea apă sfințită... și ai să vezi că Domnul abea după 40 de zile flămânzește... omul după 40 de minute... deci e o diferență ca de la Cer la Pământ, și de aia cerem, precum în cer așa și pe pământ, adică să fim fără greșală... iar greșealele care dorim a ne fie iertate sunt mici neglijențe, mici neajunsuri, pe când păcatele gLumii, alea sunt strigătoare la Cer și alea sunt aducătoare de mari și multe chinuri pentru creștin. Deci e din milă pentru om ca să nu fie el dat pierzării.

Trebuie practic să uiți să te mai uiți îndărăt. O iei după Domnul, pe urmele Sale și mergi așa fără nicio grijă. Acolo unde o să ajungă El vei fi și tu și e bine. Dar dacă tu duci dorul gLumei unde te visai și te distrai de minune... degeba o să tot mergi căci gândul și inima ta va fi la averea lăsată.

Last edited by vsovivi; 27.05.2011 at 12:47:48.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.05.2011, 12:36:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
Bun gasit tuturor! de multe ori poate vi s-a intamplat si voua sa fiti intrebati: "tii post?" sau "mergi regulat la Biserica?"...

Tinand cont de faptul ca a tine post inseamna in primul rand a ascunde acest lucru,nu a te lauda si a fi smerit, ce atitudine credeti ca ar trebui sa avem in momentul in care vom raspunde "da am tinut post sau am tinut tot postul"?

Sau daca vine cineva in vizita la noi acasa si pe noptiera de langa pat avem un teanc de carti de rugaciuni credeti ca ar fi bine sa la ascundem sau sa le lasam la locul lor?


De multe ori suntem pusi in situatii destul de delicate si trebuie sa ne gandim foarte bine inainte de a da un raspuns sau de a face orice fel de gest, in primul rand pentru a nu cadea in pacatul mandriei dar nici al minciunii!
Ar trebui sa spunem clar si raspicat: "DA citesc rugaciuni, merg la Biserica, postesc etc.!!! " , sau sa incercam sa ne ascundem ca suntem crestini si il marturisim pe Hristos?

Voi cum ati raspunde si cum ati proceda in astfel de situatii?
Daraga Ana, cand sunt intebata daca tin post, am, asa, un sentiment ciudat. ma pune pe ganduri intrebarea..."oare chiar tin post? ma intreb eu in sinea mea. la prima vedere as putea raspunde ca DA, pt ca nu mananc mancaruri de dulce in zilelede de post randuite de Biserica. Dar se stie ca postul e mult mai mult decat restrictie la mancare. Astfel incat nu pot afirma cu tarie ca tin post corect in toate, si raspund asa, mai...moale: "incerc si eu... cum pot"... dar imi recunosc fara ezitare intentia. Chiar cand sunt invitata undeva si se serveste mancare de dulce sau bautura nu ma rusinez si refuz politicos: "multumesc, nu servesc pt ca in aceasta perioada / zi tin post"... asta este, si zica cine ce o vrea.
Ei da, la mine se vad in biblioteca cartile religioase, sau cele pe care le am la citit langa veioza, pe masuta, se vede micul loc unde-mi fac rugaciunile, cu candela si cartea de rugaciuni... la inceput i-am cam "smintit" pe musafirii mei, dar s-au obisnuit. Am fost privita cam ciudat la inceput insa acum totul s-a lamurit. S-au adaptat musafirii la noul meu fel de a fi si nu eu la al lor. Nu mi-e rusine, nu ma dau mare, ci ma port firesc. Cand sunt intrebata, marturisesc cu dragoste credinta mea, fara frica sau complexe, n-am de ce... sunt, de fapt, mandra ca sunt ortodoxa si vreau sa "cresc" in credinta.
Nu exista situatii in care sa trebuiasca sa ne ascundem credinta, sau sa ezitam. Si daca totusi se ivesc astfel de situatii SA NU NE ASCUNDEM CREDINTA NOASTRA DREPMARITOARE!
S-O MARTURISIM FARA TEAMA!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.05.2011, 12:49:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acuma sa ma iertati, dar sunt si cate unii care chiar vor sa se laude cu postul lor. Mie nu imi miroase deloc a bine cand vad babute care vin la masa, in biserica, chiar in manastire si daca primesc pomana in zi de post, intreaba cu atata fandoseala: "Dar e de post? Ca azi se mananca post!" Ca si cum respectivul care da de pomana in biserica nu ar sti si el ca e zi de post! Nu mi s-a intamplat mie personal, dar am auzit. Mi se pare o mare jignire la adresa persoanei respective. Daca ti-e frica sa nu te "spurci", nu mai vii la masa, sa primesti de pomana alimente care poate or fi de dulce.

Am fost insa si in situatia cealalta, sa primesc ceva de dulce in zi de post si nu mi-am dat seama si am mancat, dar asta nu mi s-a parut o tragedie, pentru ca am fost de buna credinta si am crezut ca e de post. Tot asa cum am vazut in postul mare, langa mine, o coliva sofisticata, care avea pe ea niste fondante care clar nu erau de post. Ce era sa ii zic respectivei: cucoana, vezi ca e pacat mare, ca ai facut coliva de dulce in post?! Bine ca nu s-a gasit vreo baba care sa ii faca in ciuda. Sunt sigura ca acei copii care au mancat din ea nu tineau post si s-au bucurat foarte tare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.05.2011, 13:07:00
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Asta e problema, că omul se laudă și se arată la oameni că postește... E ca și cum ți-ai etala puterile dobândite sau vrednicia sau faptele bune... la copiii naivi la minte se înțelege, dar la copiii la inimă și șerpi la minte, asta e o batjocură față de Dumnezeu.

Că din lene, omului nu-i pasă și se scoate la înaintare cu scuza: va folosi aproapelui, va fi pildă... mărturisirea mea...

Păi mărturisirea mea trebuie să fie nemărturisirea cu niciunchip a mândriei! Deci dacă cineva a auzit sau a văzut că ții post, chiar casnici fiind, e o tragedie, căci astfel rând pe rând omul își etalează toate roadele, și în loc de mană ascunsă devin momeli pentru copiii nevinovați.

Deci încearcă să faci să știe numai Domnul că tu postești și te rogi... și cu cât binele făcut de tine este mai ascuns, mai uitat, mai nepomenit, cu atât răul va trebui să șadă el afară, acolo unde este întunericul cel mai dinafară și scârnirea dinților.

A mărturisi pe Domnul nu se face așa simplu cum crede omul, ci rușinarea de Dumnezeu este tocmai că le faci pe toate doar ca să fii lăudat și apreciat de oameni, căci dacă le-ai face pentru Dumnezeu, din iubire, atunci te-ar mustra ea și ai înțelege că nu-L poți păcăli și înșela cu oamenii, căci este un Dumnezeu zelos și ar vrea numai Lui să-i lași plăcerea de a te vedea plin de râvnă. Omul de lângă tine să nu știe, și nici tu să nu știi dacă e posibil.

E greu, practic un așa creștin trebuie să fii încât pe dinafară să pari un păgân rău și cumplit îiar înlăuntru să fii un sfânt milos și mititel, și locuind Dumnezeu în tine, nimeni să nu știe de unde vine binecuvântarea peste sat.

Cine poate? Omul e lăudăros și fricos... și amândouă astea te fac să-L ''mărturisești'' pe Iisus înaintea oamenilor.

Adevărata mărturisire nu se face din buze, din haine, din fapte spre a fi văzute sau din texte scrise spre a fi citite... dar când vom pricepe? Sper ca mai înainte de sfârșit să pricep și eu.

Last edited by vsovivi; 27.05.2011 at 13:19:44.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.05.2011, 13:26:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

In zilele noastre cand multi nu mai vor sa stie de Dumnezeu a spune ca postesti inseamna a-ti afisa habotnicia ,nicidecum a te lauda.
Postul trebuie tinut ca sa ne intarim in lupta cu patimile si de ce sa nu recunoastem eu vad postul ca o victorie asupra vrajmasului (i-ai aratat ca tinanad post ai biruit ispitele si capcanele pe care ti le intinde).
E destul ca de multe ori facem pacate cu vorba sau gandul ,macar acest post de bucate ,sa incercam sa il tinem ,pentru ca nimeni nu stie daca poate sa il duca pana in ultima zi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.05.2011, 13:34:04
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acuma sa ma iertati, dar sunt si cate unii care chiar vor sa se laude cu postul lor. Mie nu imi miroase deloc a bine cand vad babute care vin la masa, in biserica, chiar in manastire si daca primesc pomana in zi de post, intreaba cu atata fandoseala: "Dar e de post? Ca azi se mananca post!" Ca si cum respectivul care da de pomana in biserica nu ar sti si el ca e zi de post! Nu mi s-a intamplat mie personal, dar am auzit. Mi se pare o mare jignire la adresa persoanei respective. Daca ti-e frica sa nu te "spurci", nu mai vii la masa, sa primesti de pomana alimente care poate or fi de dulce.

Am fost insa si in situatia cealalta, sa primesc ceva de dulce in zi de post si nu mi-am dat seama si am mancat, dar asta nu mi s-a parut o tragedie, pentru ca am fost de buna credinta si am crezut ca e de post. Tot asa cum am vazut in postul mare, langa mine, o coliva sofisticata, care avea pe ea niste fondante care clar nu erau de post. Ce era sa ii zic respectivei: cucoana, vezi ca e pacat mare, ca ai facut coliva de dulce in post?! Bine ca nu s-a gasit vreo baba care sa ii faca in ciuda. Sunt sigura ca acei copii care au mancat din ea nu tineau post si s-au bucurat foarte tare.
Asa este, ai dreptate. Multe babute si nu numai, intreba de e sau nu de post mancarea primita... dar, doar intreaba si ele... saracutele, unele-s chiar pisaloage si par fandosite si nesuferite dar noi ar trebui sa le raspundem frumos "da, maicuta, sunt de post, manaca cu incredere si da slava Domnului pt bucate". Unele zic din evlavie, poate, dar au ele tonul mai...special. Trebuie sa avem intelegere pt neputintele unora... ca sunt mai mandri, fandositi sau atoatestiutori trebuie sa-i iubim asa si sa ne gandim ca nici noi nu suntem perfecti. Avem si noi mandriile noastre, hachitele noastre. Sa nu-i judecam sau daca o facem in sinea noastra, sa ne cerem iertare de la Domnul pt slabiciune.
Si cat priveste coliva, fiecare vrem sa o dichisim cat mai frumos si mai gustos, din dragostea si placerea cu care facem jertfa... Uneori eu imi zic: Doamne, nu ca-i faina coliva? Uite Doamne al meu ce frumoasa si gustoasa este, iti place? vorbesc, asa, cu Dumnezeu... eu cu El. Nu-mi raspunde insa bucuria mea este confirmarea Lui
Sa ma iertati!
Iertati-ma!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilirea ca metoda de curatare de mandrie Traditie1 Pocainta 39 07.04.2014 20:22:26
Icoana - marturisirea intruparii lui Hristos georgeval Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 19.03.2013 17:24:04
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 14:30:41