Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2007, 00:16:54
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Buna seara.
Problema despre care vreau sa va vorbesc a aparut cu mult timp in urma, chiar din vremea copilariei, pot spune.
E vorba despre visele pe care le aveam, care uneori erau exagerat de dese si aici ma refer la genul de vis. Acel tip de vis din care oricat ai incerca sa te trezesti nu reusesti decat foarte greu. In cazul meu lucrurile au stat in felul urmator: visam personaje de genul diavolului care aparea la geam cu ochii rosii, icoane... chiar cand eram mica, parca aparuse si Maica Domnului lacrimand; asta pe de o parte. Apoi, imi aparea foarte des cate un cal care ma urmarea mereu, tot cu ochii roshii, si, de asemenea, caini.. caini care ma urmareau, persoane cunoscute carora le ceream ajutorul si care nu faceau nimic... in final acei caini se transformau in oameni, in prieteni mai exact. Caii in general erau maro inchis sau negri, erau inzestrati cu o oarecare inteligenta pentru ca se si ascundeau... cele mai terorizante vise raman insa, cele in care eram constienta ca visez. Era exercitata o presiune psihica enorma, nu o pot materializa, pentru ca e ca si cum as fi urmarita, figurativ, dar nu fizic, pot spune ca mai mult sufletul imi era terorizat. Am gasit totusi un termen care sa cuprinda acele stari: o spirala care se roteste iar si iar... sau ca un mers pe o banda care nu se opreste niciodata. Un alt vis relevant este urmatorul: in timp ce dormeam am fost trezita (in vis) de o persoana... de fapt nu stiu ce era pentru ca avea forma umana, de o marime mult mai mare decat cea normala si imbracamintea era... din zale. Nu i se vedea chipul. Ma strangea de gat, asa ma trezisem (tot in vis). Incepusem sa strig numele persoanei care-mi era cea mai draga pe atunci; nimic. (Stateam in gazda, eram in anul 2 de facultate); vazand ca nu se inatampla nimic, mi-am chemat gazda, am implorat-o sa ma ajute, dar ea statea in pragul usii, plangea si a spus: "Nu se mai poate face nimic!!" Singura solutie a fost sa incep sa ma rog. Si asa am reusit sa ma trezesc din visul asta. Precizez ca asta era singurul mod prin care reuseam sa ma trezesc. Eram constienta mereu ca visez si avand aceste cosmaruri, normal ca voiam sa ma trezesc. Nereusind, am inceput sa ma rog si asa ma si trezeam... rugandu-ma. E un fenomen interesant, cel putin pentru mine. Si visele astea se repetau... nu neaparat aceleasi lucruri se petreceau, dar tema era similara. Dupa un timp am cunoscut niste studenti la Teologie, oricum urmam cursurile de Engleza impreuna cu Literele si Teologia, asa ca am inceput sa merg cu ei la niste intalniri pe teme religioase la care erau invitati preoti, calugari etc. La una dintre acestea a venit un calugar care, din cate mi-au povestit prietenii, traia cu o mare intensitate tot ceea ce spunea, chiar lacrima la un moment dat. Nu-i mai retin numele. La sfarsitul intalnirii, ne-a spus ca cei care doresc un raspuns la problemele lor sa le scrie pe o hartie si sa i-o inmaneze ulterior. Asa am facut si eu. Doar ca, nu stiu de ce, nu-mi mai aduc aminte ce mi-a spus. Au trecut vreo 5-6 ani de atunci. Visele au aparut mai rar, dar nu au disparut. Le mai am si in ziua de azi. Si cand se intampla si ma trezesc imi e cam frica sa adorm la loc si parca sunt in transa, pentru ca o forta inexplicabila imi aduce somnul... chiar ca e dificil in acele momente sa ma lupt sa nu adorm.
Cam asta e problema mea...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2007, 00:48:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

ai fost la preotul tau paroh de exemplu sa-i ceri sa-ti faca niste rugaciuni pt tulburarile din vise, caci in cartea numita Molitfenic exista o slujba speciala ce poate fi facuta de orice preot
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2007, 01:14:42
carmenutza05 carmenutza05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
ai fost la preotul tau paroh de exemplu sa-i ceri sa-ti faca niste rugaciuni pt tulburarile din vise, caci in cartea numita Molitfenic exista o slujba speciala ce poate fi facuta de orice preot
Asta si intentionez sa fac cat de curand chiar daca initial ma gandeam sa consult un psihoterapeut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2007, 02:52:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sunt foarte urate si greu de suportat aceste experiente intradevar, este ca un fel de cruce de dus pentru cei care au parte de asa ceva, cred eu...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2007, 23:03:56
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Duhovnic si rugaciune. Asta e o cale de linistire.

La final daca vrajmasul nu pleaca de tot, ti se va descoperi din timp, suficient ca sa incepi sa te rogi si el sa plece. Ramai parca treaz dar in somn. Intuneric. Rece. Cineva e acolo. Si Il chemi pe Dumnezeu. Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma (apara-ma) pe mine pacatosul. Simti furia vrajmasului. Tu zici mai repede Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul. Si cand pleaca cazi in somn la loc.

...

Dar fara duhovnic totul este o apa de ploaie si chiar de la vrajmas. Mergi la duhovic ca el stie ce este mai bine si te poate scapa de teama. Pentru ca teama este crucea de dus.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2007, 23:29:36
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Carmenutza, sunt bune sfaturile de mai sus insa nu uita sa tii seama si de factorii externi: Vizionarea prelungita a progr. TV, filme, uriciuni, maninca bine daca esti in crestere, nu-ti cheltui banii numai pe upgrade-uri la telefoane mobile si fast-food-uri, ai grija de tine si vezi ce faci , cu ce te ocupi...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2007, 00:32:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cozia, ai un motto scris cu multa inspiratie din adevar...imi place cum suna. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2007, 09:54:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

O persoana din familia mea avea asemenea probleme ,cosmaruri care se repetau si din care nu reusea sa se trezeasca singura.
In aceste cosmaruri ii aparea cateodata si cel necurat ,si stiu ca nu a scapat decat atunci cand s-a angajat total in viata duhovniceasca:Duhovnic,sf.Liturghie duminicala ,rugaciuni dimineata si seara.
Se paote dar numai cu ajutorul lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2007, 15:28:45
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Carmen, ai un suflet mai special din dracii o stiu si voia lui Dumnezeu sunt lasati sa-ti agite somul tocmai pt a te face constienta ca Dumnezeu asteapta ceva mai mult de la tine. Faptul ca semenii nu te puteau ajuta in vis denota ca ar trebui sa te lipesti de Dumnezeu. Si ai vazut ca rugaciunea in vis ti-a fost de folos. Deci, asta e al doilea indemn.
Senaztiile infricosatoare pe care le simti sunt cum stim cu totii de la duhuri necurate cu care sufletul tau se pare ca trebuie sa faca "cunostiinta", sa invete sa le deosebeasca. In afara de frica, ai mai amintitt tu si starea de somn!
Da, tot draci sunt si astia care induc o stare foarte puternica de somn, la care greu rezisti. Fiindca in somn au putere asupra duhului omenesc. O alta prioritate a dracilor e si starea paralizanta pe care o simti in "vis". Cum ca trupul ti-ar fi paralizat si nu poti sa faci o miscare din bratze si picioare. Asta e treapta cand inveti sa-ti faci Sfanta Cruce in duh. Cu limba in gura (asa ai senzatia),cu privirea, Cu gandul sau in minte(ridici gandul sus/jos/stanga/dreapta). Si asa scapi din paralizia dracesca.
In timp duhul/sufletul se va intari si nu va mai simti nici-o teama fatza de aratarile din vis, si vei avea un somn linistit.

Un truc: A dormi in pozitia cu manile incrucisate la piept aduce liniste sufleteasca. Vezi sa nu te pacalesca dracii cum ca asta-i pozitia mortului, ca sa-ti fie teama a o folosi (s-a intamplat asta cu o cunostinta). Caci asta e pozitia de rugaciune a ingerilor,a puterilor ceresti!
Dumnezeu sa te calauzesca!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2007, 15:32:45
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Carmen, ai un suflet mai special din dracii o stiu si voia lui Dumnezeu sunt lasati sa-ti agite somul tocmai pt a te face constienta ca Dumnezeu asteapta ceva mai mult de la tine. Faptul ca semenii nu te puteau ajuta in vis denota ca ar trebui sa te lipesti de Dumnezeu. Si ai vazut ca rugaciunea in vis ti-a fost de folos. Deci, asta e al doilea indemn.
Senaztiile infricosatoare pe care le simti sunt cum stim cu totii de la duhuri necurate cu care sufletul tau se pare ca trebuie sa faca "cunostiinta", sa invete sa le deosebeasca. In afara de frica, ai mai amintitt tu si starea de somn!
Da, tot draci sunt si astia care induc o stare foarte puternica de somn, la care greu rezisti. Fiindca in somn au putere asupra duhului omenesc. O alta prioritate a dracilor e si starea paralizanta pe care o simti in "vis". Cum ca trupul ti-ar fi paralizat si nu poti sa faci o miscare din bratze si picioare. Asta e treapta cand inveti sa-ti faci Sfanta Cruce in duh. Cu limba in gura (asa ai senzatia),cu privirea, Cu gandul sau in minte(ridici gandul sus/jos/stanga/dreapta). Si asa scapi din paralizia dracesca.
In timp duhul/sufletul se va intari si nu va mai simti nici-o teama fatza de aratarile din vis, si vei avea un somn linistit.

Un truc: A dormi in pozitia cu manile incrucisate la piept aduce liniste sufleteasca. Vezi sa nu te pacalesca dracii cum ca asta-i pozitia mortului, ca sa-ti fie teama a o folosi (s-a intamplat asta cu o cunostinta). Caci asta e pozitia de rugaciune a ingerilor,a puterilor ceresti!
Dumnezeu sa te calauzesca!
Am scris la repezeala...si am facut greseli

Carmen, ai un suflet mai special si dracii o stiu, si cu voia lui Dumnezeu sunt lasati sa-ti agite somul tocmai pt a te face constienta ca Dumnezeu asteapta ceva mai mult de la tine. Faptul ca semenii nu te puteau ajuta in vis denota ca ar trebui sa te lipesti de Dumnezeu. Si ai vazut ca rugaciunea in vis ti-a fost de folos. Deci, asta e al doilea indemn.Sa te rogi!~(Nu lasa nici celelalte sfaturi date de fratii de pe forum!)
Senaztiile infricosatoare pe care le simti sunt cum stim cu totii de la duhuri necurate cu care sufletul tau se pare ca trebuie sa faca "cunostiinta", sa invete sa le deosebeasca. In afara de frica, ai mai amintitt tu si starea de somn!
Da, tot draci sunt si astia care induc o stare foarte puternica de somn, la care greu rezisti. Fiindca in somn au putere asupra duhului omenesc. O alta prioritate a dracilor e si starea paralizanta pe care o simti in "vis". Cum ca trupul ti-ar fi paralizat si nu poti sa faci o miscare din bratze si picioare. Asta e treapta cand inveti sa-ti faci Sfanta Cruce in duh. Cu limba in gura (asa ai senzatia),cu privirea, Cu gandul sau in minte(ridici gandul sus/jos/stanga/dreapta). Si asa scapi din paralizia dracesca.
In timp duhul/sufletul se va intari si nu va mai simti nici-o teama fatza de aratarile din vis, si vei avea un somn linistit.

Un truc: A dormi in pozitia cu manile incrucisate la piept aduce liniste sufleteasca. Vezi sa nu te pacalesca dracii cum ca asta-i pozitia mortului, ca sa-ti fie teama a o folosi (s-a intamplat asta cu o cunostinta). Caci asta e pozitia de rugaciune a ingerilor,a puterilor ceresti!
Dumnezeu sa te calauzesca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 17:18:30
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 19:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 22:26:37