Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2017, 10:37:01
florinch
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Spovedania

Bună ziua.

Am deschis acest subiect pentru că sunt nelămurit cu privire la un anumit aspect al Spovedaniei. Am înțeles că nu e voie să mănânci nimic (în ziua Spovedaniei) și să ții post cinci zile înainte de Spovedanie. Din anumite motive nu pot ține postul cinci zile și nici nu pot sta nemâncat de dimineață până după-amiază.
Este obligatoriu să punem în aplicare ceea ce am zis eu mai sus ? Dar canonul, este obligatoriu să-l cerem și pe acesta ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2017, 10:48:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinch Vezi mesajul
Bună ziua.

Am deschis acest subiect pentru că sunt nelămurit cu privire la un anumit aspect al Spovedaniei. Am înțeles că nu e voie să mănânci nimic (în ziua Spovedaniei) și să ții post cinci zile înainte de Spovedanie. Din anumite motive nu pot ține postul cinci zile și nici nu pot sta nemâncat de dimineață până după-amiază.
Este obligatoriu să punem în aplicare ceea ce am zis eu mai sus ? Dar canonul, este obligatoriu să-l cerem și pe acesta ?
Unde ai citit asemenea practici legate de spovedanie?
Se pregateste un "canon"de rugaciune (o colectie de rugaciuni).

Se tine post si nu se mananca ,numai in cazul in care spovedania este urmata de impartasanie ,si atunci bineinteles ca se fac niste pregatiri in prealabil,de la 1 zi,2,3 de post minim(dupa posibilitati,varsta etc)pana la 1 saptamana sau mai mult.
Chiar si cu administrarea Sf.Taine nu trebuie sa stati nemancat "pana dupa-amiaza" ci doar pana in jur de pranz.
Sf Liturghie =de la 10 am pana pe la 12 pm.

Cine v-a speriat atat de tare ? :)

Ps- si de ce nu puteti sa tineti post ?care ar fi motivele?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.07.2017 at 10:54:08.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2017, 10:55:33
florinch
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc pentru răspuns.

Nu m-a speriat nimeni ci am găsit aceasta citind îndreptarul de spovedanie conceput de părintele Cleopa Ilie.
Nu pot ține post din motive de sănătate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2017, 15:14:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinch Vezi mesajul
Bună ziua.

Am deschis acest subiect pentru că sunt nelămurit cu privire la un anumit aspect al Spovedaniei. Am înțeles că nu e voie să mănânci nimic (în ziua Spovedaniei) și să ții post cinci zile înainte de Spovedanie. Din anumite motive nu pot ține postul cinci zile și nici nu pot sta nemâncat de dimineață până după-amiază.
Este obligatoriu să punem în aplicare ceea ce am zis eu mai sus ? Dar canonul, este obligatoriu să-l cerem și pe acesta ?
nu este adevarat.Spovedania nu este legata de date sau termene fixe din cursul anului sau din viata omului. Desi in practica spovedania este legata de vremea posturilor din timpul anului, deoarece postul este cea mai potrivita perioada pentru cainta si marturisire, credinciosii pot merge la duhovnic ori de cate ori simt nevoia de a-si usura cugetul si de a primi iertarea pacatelor.
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2017, 12:23:17
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit recomandare preot duhovnic

Vă salut dragilor. Am considerat că cel mai bine este sa nu mai deschid un topic nou pentru rugămintea mea, așa că postez aici... vă rog dacă îmi puteți recomanda un duhovnic "bun" în Iași... ? Prin "bun", înțeleg un părinte care să te poată asculta fără să te judece, să aibă un dram de rabdare cu unul îndărătnic ca mine, să poată fi contactat eventual și prin telefon și nu în ultimul rând, să nu facă din spovedanie doar un "checklist" de întrebări.
Știu că sunt multe de spus, referitor la ce înseamnă relația duhovnic - fiu duhovnicesc, însă aș aprecia un punct de vedere pentru începerea căutării mele.
Doamne ajută !
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare