Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2005, 13:25:05
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Crezul

Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont, si a patimit si S-a ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi. Si S-a suit la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, soborniceasca si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin

Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2008, 12:35:56
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat , si a patimit si S-a inmormantat, si a inviat a treia zi, potrivit Scripturilor. Si S-a inaltat la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava , sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care graieste prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, sobornica si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru lasarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2008, 18:32:41
amalya amalya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta
Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat , si a patimit si S-a inmormantat, si a inviat a treia zi, potrivit Scripturilor. Si S-a inaltat la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava , sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care graieste prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, sobornica si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru lasarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin
Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat , si a patimit si S-a inmormantat, si a inviat a treia zi, potrivit Scripturilor. Si S-a inaltat la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava , sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care graieste prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, sobornica si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru lasarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2011, 11:11:31
Zigghi Zigghi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 14
Smile crezul

Citat:
În prealabil postat de alecsandru Vezi mesajul
Crezul

Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont, si a patimit si S-a ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi. Si S-a suit la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, soborniceasca si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin
Cred intr-unul Dumnezeu Tatal atottiitorul pentru ca El e facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute. Cred si intr-unul Domn Iisus Hristos pentru ca El e Fiul lui Dumnezeu ,Unul nascut care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii. Cred pentru ca El e Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut Cel de o fiinta prin care toate s-au facut. Cred pentru ca pentru noi oamenii si a noastra mantuire s-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut om. Cred ca S-a rastignit in zilele lui pontiu pilat si a patimit si S-a ingropat si a inviat a treia zi dupa scripturi. Cred ca S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui. Cred ca iarasi va veni ca sa judece vii si mortii a cerei imparatie nu va avea sfarsit . Cred si intru Duhul Sfant Domnul de viata facatorul Care din Tatal purcede, cel ce impreuna cu Tatal si Fiul este inchinat si slavit care a grait prin prooroci. cred si intru una sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica. marturisesc un botez spre iertarea pacatelor. astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2011, 13:23:09
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta Vezi mesajul
Marturisesc un Botez, intru lasarea pacatelor.
"Marturisesc un Botez spre iertarea pacatelor" -
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2011, 13:37:43
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de alecsandru Vezi mesajul
Crezul

Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont, si a patimit si S-a ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi. Si S-a suit la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, soborniceasca si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin
Doamne Ajuta !
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 13:21:02
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 14:16:37
Un adevarat crestin-ortodox cocacoc Generalitati 27 21.02.2011 16:38:33