Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2009, 09:51:22
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Unhappy Doamne ajuta-ma !

Nu stiu unde sa incadrez ceea ce voi scrie ,dar cum buba mea vine de la un anumit cult ,am zis ca aici e cel mai bine ....Eu sunt ortodoxa,ma consider crestina ,sotului meu i-au murit parintii cand era mic,e orfan ,provine dintr.o familie care are alta credinta,cred ca sunt adventisti.In trecut sotul meu era ateu,dupa o experienta dureroasa,a inceput sa creada iar in D-zeu,si trebuie sa se boteze ...dar nu stie inca in ce religie! Merge cu mine la biserica,dar nu se inchina cand intra in biserica,si spune ca ortodoxismul nu il convinge ! L-am intrebat dc adventismul il convinge ? si mi-a spus ca nu ! am rasulfat usurata,insa de ceva vreme ma gandesc ca ar vrea sa se boteze la ei,si atunci sunt convinsa ca relatia noastra se va destrama ! i-am spus ,bine nu vrei la ortodoxi,dar nici la adventisti,alege altceva .Si mi-a spus ca s-a gandit la religia iudaica. Sincer as fi mult mai usurata sa stiu ca se va boteza acolo,eu nu il oblig sa se boteze la mine ,dar numai gandul de a fi ca "familia" lui ,imi da fiori ! M-am rugat la D-zeu ,la Maica Domului ,la Hristos sa il lumineze,de aceea va rog pe cei care stiti biblia foarte bine ,sa ma ajutati sa ii aduc argumente din ea ,pentru a nu se boteza la adventisti! Mentionez ca el stie biblia foarte bine,eu acum am inceput sa o aprofundez ,si nu as putea sa ii dau argumentele care trebuie.
Poate unii or sa zica ca nu e o pb asa mare,dar pentru mine este ! nu m-am casatorit ca sa sufar ,si totusi am suferit destul,iar acum imi doresc sa avem o viata linistita ,si stiu ca dc se va boteza la ei ,vom ajunge la divort ! Multumesc celor care se vor opri sa citeasca si sa ma ajute !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta! Eufrosina Generalitati 18 06.03.2011 21:08:40
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18