Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.08.2010, 00:27:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
va rog, imi dati exemplul din Scriptura a vreunui preot care si-a dat viata pentru Iisus? Il aveti?
Am eu unul. Sf. diacon Ștefan, cel întâi chemat. Ucis cu pietre pentru Cristos. Scrie asta în "Actele Apostolilor".
Ceea ce nu mai este cuprins în această carte e că toți apostolii, în afară de Ioan, au murit dânduși viața pentru Isus. E adevărat, asta e din Sfânta Tradiție, care pentru protestante nu există, chiar dacă se declară ortodoxe.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #142  
Vechi 29.08.2010, 08:30:40
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am eu unul. Sf. diacon Ștefan, cel întâi chemat. Ucis cu pietre pentru Cristos. Scrie asta în "Actele Apostolilor".
Ceea ce nu mai este cuprins în această carte e că toți apostolii, în afară de Ioan, au murit dânduși viața pentru Isus.
Nici unul dintre Sfintii Apostoli nu s-au incumetat sa se intituleze preoti (iereus). Acest titlu apartine numai Domnului Iisus Hristos. Spre exemplu, Sfantul Apostol Petru se declara "presbuteros" (prezbiter, batran). Nu se numea "iereus" (preot). Vedeti 1 Petru 5:1 "Sfãtuiesc pe prezbiterii dintre voi, eu, care sunt un prezbiter ca si ei"

Gasiti aici: http://bibledbdata.org/onlinebibles/...lit/60_005.htm , varianta in limba greaca, transliterata (5:1 presbuterous a=oun tsb=tous en umin parakalô o sumpresbuteros).

Cautati alt raspuns pentru Zizo si, in acelasi timp, cautati sa aveti mai mult respect pentru o persoana care are curajul sa gandeasca si sa puna intrebari.
  #143  
Vechi 29.08.2010, 09:33:48
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Domnule vasinec

Ar trebui sa te uiti mai atent ca am scris foarte clar ca ma referam la preotii din biserica primara. Apoi cum ar fi aparut aceasta tagma in biserica si peste tot cuprinsul ei fara sa starneasca impotriviri? Apoi biserica este aparata de Iisus fiind stalp si temelie al adevarului! cat despre reforme eu spun ca ele nu sunt duhovnicesti ci omenesti si acest lucru se vede foarte clar prin continuua abatere de la primele dogmele aparute chiar in sanul lor cauza care duce la faramitarea acestor biserici distrugerea lor si crearea Babilonului crestin(ecumenismul!). Apoi eu am dat date istorice in care preotii nostri si-au dat viata pentru Iisus!Cat priveste crestinismul apostazia lui apare inaintea venirii lui Iisus si nu dupa predica apostolilor. Apoi daca aceasta biserica apostolica decade credibilitatea nt ar trebui pusa la mare indoiala deoarece a fost creat de o biserica decazuta!
Cat priveste preotia sa vedem despre ce e vorba:
Tu declari ca dupa moartea lui Iisus si invierea sa nu a mai existat preotie! Totusi nt te contrazice: Voi insa sunteti o semintie aleasa, o preotie imparateasca, un neam sfant, un popor pe care Dumnezeu Si l-a castigat ca sa fie al Lui, ca sa vestiti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din intuneric la lumina Sa minunata; (1Pet.2:9). Normal ca o sa o dai la intors dar eu pentru tine scriu ci pentru cei care vor sa vada!
Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfanta si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos. (1Pet.2:5)
Se vede aici ca daca aceaste pietre vii ar disparea la un moment dat biserica ar fi biruita! casa duhovniceasca nu ar mai exista!
1. Sfatuiesc pe prezbiterii dintre voi, eu, care sunt un prezbiter ca si ei, un martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei care va fi descoperita:

2. pastoriti turma lui Dumnezeu care este sub paza voastra, nu de sila, ci de bunavoie, dupa voia lui Dumnezeu; nu pentru un castig marsav, ci cu lepadare de sine.

3. Nu ca si cum ati stapani peste cei ce v-au cazut la impartire, ci facandu-va pilde turmei.

4. Si cand Se va arata Pastorul cel mare, veti capata cununa care nu se poate vesteji, a slavei.
Totusi aceasta traducere voit gresita arata ca Iisus este pastorul cel mare. Dar noi stim ca Iisus este si marele preot! Traducerea logicaar fi:1. Pe preotii cei dintre voi ii rog ca unul ce sunt impreuna-preot si martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va sa se descopere:

2. Pastoriti turma lui Dumnezeu, data in paza voastra, cercetand-o, nu cu silnicie, ci cu voie buna, dupa Dumnezeu, nu pentru castig urat, ci din dragoste;

3. Nu ca si cum ati fi stapani peste Biserici, ci pilde facandu-va turmei.

4. Iar cand Se va arata Mai-marele pastorilor, veti lua cununa cea nevestejita a maririi.

Apoi despre hirotonie.:hirotonindu-le preoti in fiecare biserica(fapte14,23) cum se face pana astazi in biserica lui Hristos cea adevara!
Apoi ar fi mai cinstit vasinec sa ne spui din ce cult faci parte de unde ai primit hirotonia si ce episcopi ai tu in biserica matale?
  #144  
Vechi 29.08.2010, 09:37:50
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Despre hirotonie

cine vrea sa vada : http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...ia-preotia.htm
  #145  
Vechi 29.08.2010, 09:56:28
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Ar trebui sa te uiti mai atent ca am scris foarte clar ca ma referam la preotii din biserica primara.
Repet si pentru dvs.: in biserica primara (crestina) nu existau preoti (iereus) pamantesti. Singurul Preot si Mare Preot este Domnul Iisus Hristos. Pe pamant existau doar slujitori, cu diferite atributii: prezbiteri (sau batrani), diaconi, episcopi. Chiar dvs. ati reluat exemplul din 1 Petru 5:1, unde Sfantul Apostol se declara "presbuteros" nu "iereus"(preot).

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi biserica este aparata de Iisus fiind stalp si temelie al adevarului!
Ar fi bine sa aveti macar putin respect pentru Mantuitorul. Nu-L mai folositi ca paravan pentru toate deviatiile dvs. de la adevarul Scripturii.
  #146  
Vechi 29.08.2010, 13:54:52
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Organizarea inițială a Bisericilor creștine din Palestina era similară cu cea din sinagoga evreilor, care erau guvernați de un sinod de bătrâni (presbyteroi). În Fapte 11,30 și 15,22, vedem acest sistem colegial de guvernare în Ierusalim iar în Fapte 14,23, Apostolul Pavel hirotonește bătrâni, înțelepți în bisericile pe care le fondează. Inițial, acești preoți erau aparent aceiași cu supraveghetorii (episkopoi, episcopi), așa cum indică versetele Fapte 20,17 și Tit 1;5,7, iar termenii erau interschimbabilicitare / referință critică necesară .

Curând după perioada Noului Testament, după moartea Apostolilor, a apărut o diferențiere în utilizarea celor doi termeni sinonimi, ducând astfel la apariția a două ranguri diferite: episcopul și preotul. Episcopul era înțeles, în principal, ca președintele unei grupări de preoți, și astfel episcopul a început să se distingă atât în cinstea acordată cât și în prerogative față de preot, care erau văzuți ca avându-și autoritatea derivată din cea a episcopului prin delegare. Distincția dintre preot și episcop începe să fie făcută destul de curând după perioada apostolică, așa cum observăm din scrierile din secolul al II-lea ale Sfântului Ignatie de Antiohia, care folosește termenii consistent și clar pentru a se referi la două funcțiuni distincte (împreună cu diacon).

Inițial, fiecare comunitate locală își avea episcopul ei, în Biserică. Ulterior, pe măsură ce numărul credincioșilor și comunităților creșteau, comunitățile locale au început să nu mai fie coordonate direct de un episcop. Episcopul dintr-un oraș mare va începe să numească preoți care să îngrijească de turma din fiecare comunitate, acționând ca un delegat al său.

Cat priveste raspuns la a doua intrebare :caci barbatul este capul nevestei, dupa cum si Hristos este Capul Bisericii, El, Mantuitorul trupului. (Efes.5:23)
* El este Capul trupului, al Bisericii. El este Inceputul, Cel intai nascut dintre cei morti, pentru ca in toate lucrurile sa aiba intaietatea. (Col.1:18)


Omiti foarte multe lucruri.Sa inteleg ca biserica a degenerat imediat cand ea este stalp si temelia adevarului?? Apoi nt ne spune despre raspandirea evangheliei porunca raspandirii noii invataturi! Parabola grauntelui de mustar si nu numai ne arata biruinta si raspandirea Noii Imparatii! Nicidecum decaderea ei! Apoi Iisus si nici Nt nu ne spune ca Nt trbuie sa fie chenarul dupa care trebuie sa ne indreptam mereu ci biserica, turma lui Iisus :# Mai am si alte oi, care nu sunt din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor. (Ioan.10:16)
# Luati seama, dar, la voi insiva si la toata turma peste care v-a pus Duhul Sfant episcopi, ca sa pastoriti Biserica Domnului, pe care a castigat-o cu insusi sangele Sau. (Fapt.20:28)
Mai te intreb o data din ce cult faci parte?
  #147  
Vechi 29.08.2010, 13:58:50
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Apoi daca prima biserica a degenerat insemnand ca predica apostolilor a fost proasta sau mai proasta decat a altora care au venit la sfarsit (Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3) ) de ce nu ar degenera si actualele culte(secte) ?!?
Apoi ce rol are Duhul sfant care ne v-a invata toate?
  #148  
Vechi 29.08.2010, 14:05:54
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Voi veniti

Cu niste idei foarte nastrusnice sau nu stiu cum sa le zic.
pastoriti turma lui Dumnezeu care este sub paza voastra, nu de sila, ci de bunavoie, dupa voia lui Dumnezeu; nu pentru un castig marsav, ci cu lepadare de sine. (1Pet.5:2)
Adica apostolul ne spune sa pastorim turma cand oricum aceasta turma ar fi degenerat?!?
  #149  
Vechi 29.08.2010, 14:16:42
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa(adica cea care a fost de la inceput); ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute (apocalipse pedepse, razbunari) isi vor da invatatori dupa poftele lor(nu iti place de penti vino la baptisti. Nu iti plac nici astia?Adventi au o frumoasa lectura despre Apocalipsa). (2Tim.4:3)
Mai clar de atat nu se poate Vasinec.Noi aveam aceasi invatatura sectele o schimba mereu. Uita-te la crucile care au aparut pe bisericile voastre care inainte le considerati elemente ale rusinii!!!
  #150  
Vechi 29.08.2010, 21:11:42
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Pe de alta parte

Presbiterul detine o putere mai mare decat enoriasul (pastoriti turma lui Dumnezeu care este sub paza voastra, nu de sila, ci de bunavoie, dupa voia lui Dumnezeu; nu pentru un castig marsav, ci cu lepadare de sine. (1Pet.5:2) )
Dar daca suntem toti preoti contrar ce ne spune acest vasinec( Iar voi sunteti semintie aleasa, preotie imparateasca, neam sfant, popor agonisit de Dumnezeu, ca sa vestiti in lume bunatatile Celui ce v-a chemat din intuneric, la lumina Sa cea minunata, (1Pet.2:9) ) preotul ortodox este un preot mai mare peste preoti!
Oricum observati greseala care o face vasinec :Dupa Iisus nu mai exista preoti!
Cat priveste doamna ezioa ea spunea ca are o nelamurire asupra botezului . MINCIUNA! Ea are mai multe nelamuriri! Macar de-ar observa ca minte fara sa vrea si traieste in minciuna! Macar sa ma blameze dar sa se trezeasca la credinta data odata pentru totdeauna ci nu la credinta unui Luther impusiv sau a altora.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06