Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2007, 21:55:54
marcos marcos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Locație: negresti oas
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Pun o problema: nu este nicio diferenta de fond privind Taina Maslului, de obste sau ... pentru un singur bolnav. Sesizez insa o chestiune sensibila: cum se face ca, o data ce pentru Taina Maslului se recomanda - chiar obligatoriu, daca e posibil - spovedania inainte, iar in cazul savarsirii Maslului de obste, nu se insista chiar deloc asupra acestui aspect? Urmariti - preotii - in Molitfelnic, inainte de inceperea randuielii Maslului care sunt indicatiile cu rosu: se recomanda excat spovedania crestinului inainte!!! Asadar, ce se intampla de fapt?!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2008, 12:27:13
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcos
Pun o problema: nu este nicio diferenta de fond privind Taina Maslului, de obste sau ... pentru un singur bolnav. Sesizez insa o chestiune sensibila: cum se face ca, o data ce pentru Taina Maslului se recomanda - chiar obligatoriu, daca e posibil - spovedania inainte, iar in cazul savarsirii Maslului de obste, nu se insista chiar deloc asupra acestui aspect? Urmariti - preotii - in Molitfelnic, inainte de inceperea randuielii Maslului care sunt indicatiile cu rosu: se recomanda excat spovedania crestinului inainte!!! Asadar, ce se intampla de fapt?!!
Dupa stiu eu Taina Sfantului Maslu - insemna o slujba tinuta de trei sau mai multi preoti unde credinciosi merg cu ulei,faina si cu lucrusoare ale celor din casa.Din faina sfintita si ulei se face mancare pentru cei de acasa fara a se arunca nici macar un strop.De aceea uleiul nu se foloseste de ex.la prajeli unde fara sa vrei mai arunci cate un pic.Lucrurile duse se spala separat de celelalte rufe iar apa se pune undeva in pamant unde nu se arunca gunoi.Pentru sanatate, spor,indepartarea lucrurilor rele se participa la noua masluri(asa am auzit si eu de la femeile mai batrane participante).Se spune ca un bun crestin ar trebui sa se spovedeasca si sa se impartasasca la 40 de zile sau poate mai des daca simpte nevoia si atunci bineanteles ca esti spovedit,impartasit cand participi la slujba, dar Dumnezeu ajuta chiar daca mai facem si greseli numai ca cel mai des ne amintim de aceste slujbe la mari nevoi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2008, 12:16:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Termenul de "Maslu" provine din limba slava si inseamna untdelemn, avand in vedere ca materia prin care se administreaza aceasta lucrare sfintitoare este untdelemnul sfintit de regula de sapte preoti. Asa cum arata si denumirea, dar mai ales continutul acestei slujbe, ea se savarseste, de regula, celor bolnavi, asa cum a fost practica dintotdeauna a Bisericii, inca din vremea apostolica. Taina poate fi savarsita si celor sanatosi fizic, intrucat prin ea se da si iertarea pacatelor. De aceea intalnim in bisericile noastre practica savarsirii ei si pentru cei sanatosi; uneori si pentru copii. In cazul in care se administreaza numai celor bolnavi, maslul se savarseste la casa acestora sau la spital. Cand se administreaza si celor sanatosi, el se savarseste de obicei in biserica si se mai numeste maslul de obste. Cei carora li se administreaza maslul este bine sa fie spovediti inainte de aceasta slujba.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2008, 00:22:40
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
Termenul de "Maslu" [...] Taina poate fi savarsita si celor sanatosi fizic, intrucat prin ea se da si iertarea pacatelor. ...
De acord cu ceea ce ai scris, mai putin cu ceea ce am selectat aici. Prietene, cred ca te inseli! Eu cred ca pacatele se iarta in doua moduri: 1. Ca asa vrea Dumnezeu sa ii ierte pe cate unii, fara ca acestia sa stie de ce si fara ca ceilalti sa poata da vreo explicatie pentru acest lucru, si 2. prin "metoda" cauza-efect, prin taina Botezului si prin taina Spovedaniei. Cat despre Maslu, Scripturile nu vorbesc despre el dacat ca mijloc de vindecare a bolilor. Nici vorba de iertarea pacatelor. Iar in ceea ce priveste "Maslul de obste" cred ca aici este o contradictie flagranta de termeni. Asta doar daca nu cumva intreaga obste este bolnava la propriu. Mai degraba cred ca cei care fac Maslul de obste fac aceast lucru din cu totul alte motive decat binele enoriasilor.
P.S. M-as bucura daca m-ar contrazice cineva, ca daca am eu dreptate atunci lucrurile nu stau prea bine in BOR
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.09.2008, 22:52:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
16. Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului
Sint de observat cateva lucruri:
- spune "bolnav", deci poate fi vorba si/sau de o boala trupeasca si/sau de una sufleteasca, de aceea se poate face Maslu si la cei sanatosi trupeste, daca ei sint bolnavi sufleteste
- spune "preotii", la plural, de aceea Maslul nu se savarseste de catre un singur preot
- spune "sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numeleDomnului" - adica:
- ungerea cu untdelemn trebuie facuta numai de catre preot in cadrul Tainei Maslului
- trebuie rugaciunea sa fie facuta pentru anume omul bolnav (pomenit)
- spune "de va fi facut pacate se vor ierta lui" - deci sigur se vor ierta pacate prin Taina Maslului, dar in ce masura numai Dumnezeu stie, pt ca Maslu nu suplineste Taina Spovedaniei in priviinta iertarii pacatelor, intrucat dupa aceea spune "ca sa va vindecati" marturisiti-va pacatele, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului

In toata rugaciunea pe care o rosteste preotul in cadrul Maslului, nicaieri nu se pomeneste despre faina, ci doar despre untdelemnul ce se sfinteste.
Deci toate acele tone de faina pe care le aduc credinciosii la Maslu si le pun pe diferite mese iar apoi si le iau acasa cu mare evlavie ca sa le manance (turte, turtite, etc), nu au nici un rost la Maslu (e doar un obicei). La Maslu nu se sfinteste faina. Doar untdelemnul (preotilor).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.09.2008, 23:34:51
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000
Citat:
14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
16. Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului
Sint de observat cateva lucruri:
- spune "bolnav", deci poate fi vorba si/sau de o boala trupeasca si/sau de una sufleteasca, de aceea se poate face Maslu si la cei sanatosi trupeste, daca ei sint bolnavi sufleteste
- spune "preotii", la plural, de aceea Maslul nu se savarseste de catre un singur preot
- spune "sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numeleDomnului" - adica:
- ungerea cu untdelemn trebuie facuta numai de catre preot in cadrul Tainei Maslului
- trebuie rugaciunea sa fie facuta pentru anume omul bolnav (pomenit)
- spune "de va fi facut pacate se vor ierta lui" - deci sigur se vor ierta pacate prin Taina Maslului, dar in ce masura numai Dumnezeu stie, pt ca Maslu nu suplineste Taina Spovedaniei in priviinta iertarii pacatelor, intrucat dupa aceea spune "ca sa va vindecati" marturisiti-va pacatele, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului

In toata rugaciunea pe care o rosteste preotul in cadrul Maslului, nicaieri nu se pomeneste despre faina, ci doar despre untdelemnul ce se sfinteste.
Deci toate acele tone de faina pe care le aduc credinciosii la Maslu si le pun pe diferite mese iar apoi si le iau acasa cu mare evlavie ca sa le manance (turte, turtite, etc), nu au nici un rost la Maslu (e doar un obicei). La Maslu nu se sfinteste faina. Doar untdelemnul (preotilor).
Si mai este de observat ceva: spune "Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numele domnului".
Adica:
- preotii sa-l unga pe omul bolnav cu untdelemn sfintit. Nu pe lucrurile si obiectele celor din casa. Deci acest obicei de a aduce lucruri, haine, nu are nici o legatura cu Taina Maslului. Hainele si lucrurile, la fel ca si faina adusa de credinciosi, nu se sfintesc in cadrul rugaciunii Maslului.
- Sfantul Apostol Iacob nu spune ca cel bolnav sa cheme preotii Bisericii de 3, de 9, de 40, sau de un numar anumit de ori, ci spune "sa cheme".
Acest gen de indemnuri - de a participa la un numar anumit de Masluri (cum spune Nede_mar ca a fost sfatuita de "femeile batrane" sa participe la noua Masluri), ca si cand Dumnezeu nu ar asculta rugaciunea credintei de prima data ci doar a noua oara (ceea ce este evident fals), nu numai ca nu are nici un temei de credinta si nici scripturistic, dar chiar e (in opinia mea) o dovada de necredinta (pentru ca e ca si cand ai considera ca Taina Maslului nu e valida decat daca e facuta de un anumit numar de ori, ceea ce este evident fals).
Taina Malului, odata savarsita, este valida si are efect.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2008, 22:54:48
wertygo wertygo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 60
Implicit

Prin orice rugaciune facuta cum trebuie se obtine iertarea de pacate. Prin Maslu se obtine cateodata doar vindecarea suferintelor trupesti. Exemplu, un preot ortodox care a fost vindecat doar trupeste scapand de o operatie la creier in manastirea Sfantului Nectarie, Hristos ii vindeca urechea lui Malhus taiata cu sabia de catre Petru , iar acesta Il palmuieste la scurt timp, Asa raspunzi Tu arhiereului. In plus toata lumea stie ca trebuie sa fie mai multi preoti deoarece cuvantul este, Sa cheme preotii bisericii. Mai demult preotii de la Dervent se duceau la casele celor care ii chemau si faceau acolo Maslu, la bolnavi care nu se puteau ridica din pat sau din alte motive nu veneau la Dervent. Am scris aceasta pentru a nu se pierde misionarismul ortodox,caci de este vreun preot insetat de mantuirea semenilor sai , el este cel ce cauta oaia ratacita si nicidecum oaia nu-l va gasi pe preot decat daca este si el pierdut.As prefera cand intra preotul in casa mea cu boboteaza sau cu alte ocazii sa zica tu ai prea multe carti ortodoxe sau icoane, pe astea ti le iau si le dau la cei ce nu au deloc poruncindu-le sa le citeasca si sa le cinsteasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IInvierea lui Lazar adeverire a invierii de obste Daniel_7 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 3 23.04.2013 17:33:47
Ce este maslul? Codreanu Maslul 23 26.11.2007 01:06:16