Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2006, 22:22:24
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Religia este unul din lucrurile fundamentale din viata omului, deci eu nu cred ca orice activitate de studiu religios e o pierdere de timp. In legatura cu irosirea vietii invata-ne tu Sf. Intelept Eugen cum ar trebui sa ne petrecem viata. Eu sunt de parere ca sa cauti cunoasterea e un scop sanatos si normal in viata, ceea ce nu pot spune despre chestiuni cum sunt sa-ti doresti bani multi, succes in cariera, o casa mare, sau mai stiu eu ce chestie puerila plagiata din filme de proasta calitate.
Multumesc pentru "aprecieri", dar nu te mai obosi, sunt imun la ele. Cunoasterea nu poate fi un scop in sine, e un fel de "arta pentru arta". Vrei sa fii cel mai destept, cel mai informat din cimitir?
Esti poet. Mai bine cere de la Dumnezeu intelepciune si le vei afla si pe celelalte.
Da Eugen sunt un adept al cunoasterii pentru cunoastere. In fond daca am afla adevarul, acel adevar absolut, viata ar capata sens si am trai-o asa cum trebuie. In legatura cu ultima propozitie... pusa langa ce spuneam eu are tendinte pleonastice. Cunoasterea inseamna intelepciune, si desi nu sunt increzator in ierarhia clerica, cred totusi in Dumnezeu, si sunt destul de siguri ca am sanse egale de mantuire cu orice om care sustine ca doar prin preoti te poti mantuii. Cer intelepciune pentru ca o data cu ea ai totul. In orice caz ma simt flatat pt faptul ca ma consideri poet.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2006, 02:33:38
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

E urat ca faci pe nevinovatul dupa ce l-ai atacat pe Eugen cu sintagma: "Sf. Intelept Eugen".
Din volumul "Cunoastere pentru cunoastere" special: tu nu vrei sa respecti autoritatea preoteasca ca intermediar intre tine si Dumnezeu. Dar tu atunci cand citesti Sfanta Scriptura nu esti intr-o legatura directa cu Dumnezeu. Tu esti conditionat de intelesul cuvintelor pe care l-ai primit... de la oameni, de la parinti - un fel de "preoti" in cazul tau, niste preoti pe care nu i-ai observat. Nu poti avea o relatie directa cu Dumnezeu prin litera, ci prin duh. Si Hristos a spus lucrul acesta, si se gaseste in Biblie, sper ca mesajul nu a ajuns distorsionat datorita "preotilor" tai.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2006, 09:27:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Fara o relatie personala cu Dumnezeu este imposibil sa te numesti crestin. Aceasta relatie personala cu Dumnezeu este mijlocita de propovaduirea Bisericii ca pastratoarea si transmitatoare a evangheliei, creste in Biserica si se desavarseste in Biserica. Insa nimeni si nimic nu inlocuieste relatia personala cu Dumnezeu care se dezvolta prin rugaciune, prin cautarea si cercetarea cuvantului lui Dumnezeu, prin participarea la sfintele slujbe, prin primirea Sfintelor Taine. Participarea la viata Bisericii nu este una pasiva asa cum au multi impresia. Pe Hristos il descoperim pe masura ce implinim poruncile Lui. Aceasta este calea spre Dumnezeu...implinirea Evangheliei!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2006, 15:14:02
ILM-LEONARD ILM-LEONARD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Fara o relatie personala cu Dumnezeu este imposibil sa te numesti crestin. Aceasta relatie personala cu Dumnezeu este mijlocita de propovaduirea Bisericii ca pastratoarea si transmitatoare a evangheliei, creste in Biserica si se desavarseste in Biserica. Insa nimeni si nimic nu inlocuieste relatia personala cu Dumnezeu care se dezvolta prin rugaciune, prin cautarea si cercetarea cuvantului lui Dumnezeu, prin participarea la sfintele slujbe, prin primirea Sfintelor Taine. Participarea la viata Bisericii nu este una pasiva asa cum au multi impresia. Pe Hristos il descoperim pe masura ce implinim poruncile Lui. Aceasta este calea spre Dumnezeu...implinirea Evangheliei!
ai dreptate:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.12.2007, 16:32:00
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Alexandr-Bazil, iti impartasesc intru-totul parerile. Nici eu nu suport sa "cred" doar pentru ca scrie intr-o carte, sau ca a spus un preot ceva. Cei ce cred in Hristos se numesc crestini. Dar si alte religii cred in Dumnezeu, chiar daca nu prin Hristos ca Fiul. Ma rog, asta e treaba unora daca spun ca au drepturi de autor asupra lui "Dumnezeu".
Cunoasterea este foarte importanta. Cunoasterea fara credinta nu duce nicaieri, la fel ca si credinta fara cunoastere. Daca crezi orbeste in ceea ce o dogma iti spune, asa cum se modifica ea de la secol la secol in functie de interesele bisericesti, nu cred ca ajungi sa cunosti Adevarul. A crede in Dumnezeu, in Isus si in Invatatura sa este corect. Si eu ma intreb cat din adevarata Invatatura mai este acum neatinsa de interese de putere, de politica bisericeasca.
Fiecare este liber sa-si aleaga drumul si nimeni nu ne poate obliga sa renuntam la cunoastere. Nu le neg Calea celor care iau litera de lege tot ce biserica spune. Este un drum bun pentru ei, pentru ca l-au acceptat si ii implinesc. Insa ca si pentru tine, a cunoaste si a intelege este si pentru mine la fel de necesar. Iar credinta in Dumnezeu nu se poate masura din exterior, oricat de mult ar incerca sa o faca cei din afara. Credinta o simtim in noi si nu facem atata caz pe seama ei. Nu este un obiect de comparatie, de ierarhizare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2007, 17:15:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Daca crezi orbeste in ceea ce o dogma iti spune, asa cum se modifica ea de la secol la secol in functie de interesele bisericesti, nu cred ca ajungi sa cunosti Adevarul."

Asa este ,numai doctrina crestin ortodoxa nu s-a modificat de 2000 de ani ,indiferent de regimul politic ,deci numai prin ea descoperim Adevarul.

"A crede in Dumnezeu, in Isus si in Invatatura sa este corect. Si eu ma intreb cat din adevarata Invatatura mai este acum neatinsa de interese de putere, de politica bisericeasca."

Ramine valabil ce am spus mai inainte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.12.2007, 19:02:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
"Daca crezi orbeste in ceea ce o dogma iti spune, asa cum se modifica ea de la secol la secol in functie de interesele bisericesti, nu cred ca ajungi sa cunosti Adevarul."

Asa este ,numai doctrina crestin ortodoxa nu s-a modificat de 2000 de ani ,indiferent de regimul politic ,deci numai prin ea descoperim Adevarul.

"A crede in Dumnezeu, in Isus si in Invatatura sa este corect. Si eu ma intreb cat din adevarata Invatatura mai este acum neatinsa de interese de putere, de politica bisericeasca."

Ramine valabil ce am spus mai inainte.
Dogmele sunt ca niste turnuri de aparare, fara ele suntem asemenea unei cetati fara aparare in fata unor erezii sau alte agresiuni ale mintii autonome ale unor persoane. Sfintii care au formulat aceste raspunsuri pentru intreaga Biserica, din toate timpurile, nu s-au exprimat subiectiv, ci au ajuns la o formulare unitara petru ca mintea lor nu este autonoma, subiectiva, "mintea lor a devenit mintea lui Hristos", dupa cum spune Par. Teofil Paraianu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.12.2007, 19:11:27
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Cine reuseste sa vada dincolo de dogme, ajunge la acelasi Adevar Universal (parca si vad ca-s acuzat de francmasonerie). Sfintii au ajuns cu simtirea dincolo de dogmele bisericesti si cine are deschiderea sa citeasca si altceva, poate vedea ca intelepciunea umana nu este atat de diferita de la o credinta la alta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.12.2007, 19:19:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Personal nu pot sa merg decat pe o carare batatorita de altii, nu intamplator Hristos se numeste pe Sine "Calea, Adevarul si Viata". Drumul acesta deschis de Sfinti prin invatatura lor (dogme) este sigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arta Sacra intre autentic si Kitsch??? Xist Pictura si Sculptura Bisericeasca 29 06.09.2015 13:31:23
Ce masuri putem lua pentru a supravietui acestor vremuri aspre? heaven Generalitati 70 09.07.2013 17:15:24
Crestinismul practic andravenache Morala Crestina 11 12.09.2012 02:36:02
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 19:30:33