Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2005, 09:02:38
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu nu cred ca duhovnicul se satura vreodata de un credincios. Asta nu inseamna ca trebuie ,,suparat" cu toate nimicurile. Parerea mea este ca relatia credincios-duhovnic este la fel ca intre copil si parinte. Atat timp cat copilul asculta si urmeaza sfaturila parintelui, ii merge bine si creste frumos. Si daca la inceput parintele il invata si il ajuta sa faca primii pasi, dupa aceea copilul poate merge singur. Asa vad eu rezolvarea problemei cu evitarea aglomerarii duhovnicului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2005, 09:07:37
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fdoina
Diana, sa stii ca la inceput si eu imi puneam problema asta, nu s-o satura oare preotul sa-l tot sacai cu spovedania? Dar nu ar trebui sa te intereseze asta... E cum te-ai duce la medic si ti-ai face probleme ca nu te-ai vindecat inca si poate medicul s-o fi plictisit de tine...Si e mai mult, ca preotia cere duhul acesta de jertfa, specific ortodox
Eu, personal, ma spovedesc la biserica mea, de acasa, dar cand am probleme, framantari, nevoie de sfat, deci pentru DUHOVNICIE, prefer sa merg la un duhovnic de la Frasinei, caruia nu-i cunosc viata, dar am incredintarea ca ce spune dansul, asa e... Poate e cam gresit, cu siguranta nu am destula rugaciune ca sa cer de la Domnul un Cuvant de mantuire, asa ca prefer sa ma pun sub acoperamantul Rugaciunii Duhovnicului...
Si apropo Alecsandru, mi se pare si mie ca ai fost cam aspru...Stii ce zicea Sf Apostol despre dragoste...
daca imi permiti sa-ti dau un sfat, am sa-ti spun ca trebuie sa ai un singur duhovnic.Si asa cum am mai scris, prin gura duhovnicului vorbeste Dumnezeu. Noi, din pacate nu separam omul, de preot. Si mie mi-a fost greu la inceput sa fac ceea ce-mi spunea duhovnicul, mi se parea ca n-are dreptate, dar, mai tarziu mi-am dat seama ca totul este spre binele meu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.01.2006, 14:40:11
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

Draga Mircea, la o conferinta IPS Serafim spunea ca la duhovnic te duci ca la medic, la cel mai bun, nu te dai pe mana oricarui carpaci (citat textual). Mai spunea ca si IPS sa are mai multi duhovnici, daca esti sincer si interesat sa cresti duhovniceste, te poti folosi de experienta fiecaruia fara teama de a gresi. In fond se recomanda un singur duhovnic pentru a nu spovedi unele pacate la unul si altele la altul. Nu se pune problema asa atunci cand e nevoie de indrumare in cazuri deosebite (cazul unor preoti cu inainte-vedere sau cu mare experienta duhovniceasca). Si eu am aici un duhovnic, dar pt cazuri deosebite am si unul la manastire. Am avut odata o problema la care nu mi-a putut da raspuns duhovnicul din lume si chiar el m-a trimis la manastire.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.01.2006, 12:56:28
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Orthodox
Draga Mircea, la o conferinta IPS Serafim spunea ca la duhovnic te duci ca la medic, la cel mai bun, nu te dai pe mana oricarui carpaci (citat textual). Mai spunea ca si IPS sa are mai multi duhovnici, daca esti sincer si interesat sa cresti duhovniceste, te poti folosi de experienta fiecaruia fara teama de a gresi. In fond se recomanda un singur duhovnic pentru a nu spovedi unele pacate la unul si altele la altul. Nu se pune problema asa atunci cand e nevoie de indrumare in cazuri deosebite (cazul unor preoti cu inainte-vedere sau cu mare experienta duhovniceasca). Si eu am aici un duhovnic, dar pt cazuri deosebite am si unul la manastire. Am avut odata o problema la care nu mi-a putut da raspuns duhovnicul din lume si chiar el m-a trimis la manastire.
Mie nu mi s-a intamplat sa am nevoie de sfatul altcuiva. In legatura cu,,nu te dai pe mana oricarui carpaci",daca IPS a spus aceasta, nu mi se par cuvintele potrivite a fi rostite de un inalt prelat.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.01.2006, 14:15:21
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueinsinuate
cu sufletul sfasiat de nedumerire vin si intreb, oare este normal ca un duhovnic sa desparta doua suflete care s-au descoperit dupa multe cautari, doar pentruca ea e mai mare cu niste ani ca el , si mai e putin si ea obtine divortul, pt. care i s-a dat chiar incuviintarea bisericii ? si asta in ciuda faptului ca acel preot si duhovnic nu il cunoaste decat pe el , despre ea nu stie mai nimic ?
Pai daca-i duhovnic, preot duhovnic, in succesiune harica, de peste 2000 de ani, al Sfintei Biserici , cum sa desparta sufletele!?????:dontgetit::angry::hmmm::hmmm:

Le uneste poate, in Sfanta Taina a Casatoriei!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.01.2006, 17:49:10
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Pai daca-i duhovnic, preot duhovnic, in succesiune harica, de peste 2000 de ani, al Sfintei Biserici , cum sa desparta sufletele!?????:dontgetit::angry::hmmm::hmmm:

Le uneste poate, in Sfanta Taina a Casatoriei!
Puterea harica este pentru a lega si dezlega. In toate tainele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2006, 11:24:42
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Pai daca-i duhovnic, preot duhovnic, in succesiune harica, de peste 2000 de ani, al Sfintei Biserici , cum sa desparta sufletele!?????:dontgetit::angry::hmmm::hmmm:

Le uneste poate, in Sfanta Taina a Casatoriei!
Puterea harica este pentru a lega si dezlega. In toate tainele.
Exista Sfinte Taine care se repeta si taine care nu se repeta.
Totusi, cea de a doua casatorie, nu mai este Taine ci ierurgie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2006, 23:13:06
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Draga "blueinsinuate", din cate inteleg eu, situatia e urmatoarea: respectiva este casatorita cu o persoana, v-ati "descoperit" unul pe altul (ceea ce - sa ma ierti - nu este permis), iar preotul duhovnic al tau nu este de acord sa te casatoresti cu ea (din moment ce spui ca pe ea nu o cunoaste). Eu zic sa o lasi in pace, fiindca este pacat ceea ce faci, de aceea nu e de acord acel preot cu casatoria voastra, nu numai pentru ca e mai mare decat tine. Nu este permis sa o determini sa divorteze, din moment ce casatoria ei a fost binecuvantata de catre Biserica.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2006, 11:47:07
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Draga "blueinsinuate", din cate inteleg eu, situatia e urmatoarea: respectiva este casatorita cu o persoana, v-ati "descoperit" unul pe altul (ceea ce - sa ma ierti - nu este permis), iar preotul duhovnic al tau nu este de acord sa te casatoresti cu ea (din moment ce spui ca pe ea nu o cunoaste). Eu zic sa o lasi in pace, fiindca este pacat ceea ce faci, de aceea nu e de acord acel preot cu casatoria voastra, nu numai pentru ca e mai mare decat tine. Nu este permis sa o determini sa divorteze, din moment ce casatoria ei a fost binecuvantata de catre Biserica.
De acord! Dar............................................... .....................................
1. Atunci nu poate divorta, pentru ca nu are de ce, pentru ca evident isi iubeste sotul! :thumbsup:
2. Nu iubeste! Ori pe cine iubeste????????? :hmmm:Nu prea se stie!??????
Ori nu decat manifestarea vreunui "instinct atat de van.........., ce se abate pe la toti.......de vreo doua ori pe an",;) ca sa-l parafrazez........evident pe cine!:thumbsup: Dar, are sot!:thumbsup:
3. Utilizator Eugen, eu cred ca-i foarte permis sa descoperi persoane, sa ti se reveleze cate ceva din taina persoanei, a oricarei persoane, mai ales a celor cu care comunici, insasi comunicarea este revelatie, descoperire! :) Pentru ca este minunat sa ai prieteni adevarati, intelepti si cu frica de Dumnezeu, care te pot sustine moral, fie si cu numai simpla lor prezenta!
Problema apare in momentul comprehensiunii, al intelegerii, atunci cand uneori comunicarea se poate scurt-circuita, intrerupe! Inclusiv din pricina in-comprehensiunii, celorlalti care urmaresc comunicarea, si o interpreteaza:
1. fie fara empatie, sensibilitate, intelegere, intelepciune;
2. fie prin prisma propriilor viziuni (evident scalambe!)si experiente proprii de viata (inclusiv divort)! Deci in concluzie din pricina altor ratati! (divortul este o foarte mare ratare!)
Asadar in-comprehensiunea actorilor principali, dar si a semenilor lor, ne-infranarea si lipsa de discernamant in sortarea directiilor de final ale sentimentelor, trairilor, duc (daca evident, a existat vreodata, cu adevarat!!!!!!), la moartea adevaratei iubiri!

Aceasta inseamna in primul rand divortul, ne-comunicare, ne-comuniune, ne-siguranta, si celelalte ape tulburi si puturoase!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2006, 14:01:09
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
As vrea sa aflu cat de mult se implica duhovnicul in viata credunciosilor care apeleaza la el si cat pot sa se implice cei in cauza in viata duhovicului.Adica cat imi permit sa-l deranjez pe duhovnic? Si in ce conditii? Are duhovnicul timp de mine oricand..si nu se mai satura si el?
As vrea sa stiu cand tu simti nevoia sa iti descarci sufletul plin de pacate, sa discuti cu duhovnicul iar el este prea ocupat sa te asculte sau e plecat...dar totusi tu simti nevoia si alergi la un preot in acele momente...e gresit daca iti descarci sufletul unui alt preot si nu duhovnicului tau?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de duhovnicie? costel Stiri, actualitati, anunturi 48 12.02.2011 21:25:28
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
vesminte preotesti stefanbogdan Preotia (Hirotonia) 20 16.03.2010 21:44:36
despre vesmintele preotesti stefanbogdan Tinuta in Biserica 6 30.04.2008 18:11:23