Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.04.2011, 10:32:56
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prima conditie pentru mantuire este pastrarea dreptei credinte adica credinta Ortodoxa in Iisus Hristos, pazirea poruncilor dumnezeesti, viata petrcuta in evlavies, rabdarea ispitelor...
... greu lucru!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.04.2011, 10:38:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Prima conditie pentru mantuire este pastrarea dreptei credinte adica credinta Ortodoxa in Iisus Hristos, pazirea poruncilor dumnezeesti, viata petrcuta in evlavies, rabdarea ispitelor...
... greu lucru!
De unde stii tu mamaie ca asta este prima conditie? Este UNA din conditii..Ca doar nu stii tu pe cine si cum mantuie DUMNEZEU ! A crede ca numai cei din credinta ta se mantuie, este o dovada de micime a orizontului personal..De parca unii mai au nevoie si de astfel de dovezi strigate in gura mare....
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.04.2011, 10:43:00
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O zi buna si tie, o saptamana linistita cu mult spor duhovnicesc!

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De unde stii tu mamaie ca asta este prima conditie? Este UNA din conditii..Ca doar nu stii tu pe cine si cum mantuie DUMNEZEU ! A crede ca numai cei din credinta ta se mantuie, este o dovada de micime a orizontului personal..De parca unii mai au nevoie si de astfel de dovezi strigate in gura mare....
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ata-68536.html
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.04.2011, 13:17:40
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mantuirea este mostenirea vietii vesnice
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.04.2011, 13:23:20
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
O stie de pe net...Nu-i clar? Ca doar unii/altii se cred asemenea LUI si formuleaza tot soiul de precepte si rigori, da de da de le-or creste aripi....
Ai dreptate, de pe net o stiu. Intru zilnic pe www.crestinortodox.ro, sunt abonata la Agenda Crestinului si gasesc raspunsuri la multe intrebari pe care mi le pun.
Nu inventez eu nimic si nici invataturi din mintea mea nu dau altora. Nu am ajuns la nivelul Sfintilor Parinti ca sa stiu atatea despre trairea ortodoxa. Si imi iubesc prea mult aproapele ca sa-i pun mantuirea in pericol cu sfaturi de la mine citire.

Iata ce am mai citi eu pe net:

Avva Dorotei ne îndeamnă: "când mergem undeva, mai mult decât orice trebuie să ne păzim de bănuială, din care se naște osândirea cea de suflet pierzătoare"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.04.2011, 16:37:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul

Iata ce am mai citi eu pe net:

Avva Dorotei ne îndeamnă: "când mergem undeva, mai mult decât orice trebuie să ne păzim de bănuială, din care se naște osândirea cea de suflet pierzătoare"
Este foarte profunda si adevarata vorba de mai sus
Pina si aici Avva ne indeamna sa stam departe de la atrage concluzii despre orice(fara sa verificam PRSONAL), adica sa ne AUTO-MINTIM, lucru care ne necrozeaza si putinul suflet pe care poate l-am dobindit!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.04.2011, 20:34:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
adica sa ne AUTO-MINTIM, lucru care ne necrozeaza si putinul suflet pe care poate l-am dobindit!
Cu vointa multa , vei reusi sa depasesti faza asta , evitand astfel necrozarea de care te temi ! Succes !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.04.2011, 22:56:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu vointa multa , vei reusi sa depasesti faza asta , evitand astfel necrozarea de care te temi ! Succes !
Multumesc, si mai ales LA FEL SI TIE!!!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.04.2011, 06:41:18
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
putinul suflet pe care poate l-am dobindit!
Tare!

"Poate", da, ca nimic nu-i sigur (la NEO - ortodox) pana nu verificam, cercetam, masuram, etc.

Andrei, ma tii cu presupusul (pana la verificarea ta) suflet la gura. Mare pisicher mai esti...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.04.2011, 08:30:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Prima conditie pentru mantuire este pastrarea dreptei credinte adica credinta Ortodoxa in Iisus Hristos, pazirea poruncilor dumnezeesti, viata petrcuta in evlavies, rabdarea ispitelor...
Trairea credintei... nu pastrarea ei intr-un sertar. Pazirea poruncilor nu din constrangere ci din dragoste, caci poruncile sunt de fapt libertatea intru Hristos si nu "ingradire". ("toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare. toate imi sunt permise dar nu toate zidesc. toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic" rau, spune Sfantul Pavel)

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
... greu lucru!
Greu e pacatul si patima. A trai intru Hristos este usor pentru cel ce vrea aceasta din toata inima.

Viata intru Hristos este cel mai usor lucru pentru om, nu spune Domnul: "luati jugul meu asupra voastra caci jugul meu este usor si povara MEA este USOARA"?
Nu spune Iisus "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15,5). Ce lucru este greau cand suntem in comunicune cu Hristos?

Sa ne ferim de mandria de fi crestini ortodocsi, cum ca noi suntem pe cea mai grea cale... nu fratilor, noi suntem pe cea mai usoara cale pentru om, caci Hristos este cu noi si ne ajuta intru toate. Preacurata Maica Domnului pururea mijloceste pentru noi si ne ajuta cu harul si puterea lui Hristos Domnul Dumnezeul nostru.

Asadar sa luam aminte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38