Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2010, 11:40:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
eu mai intai m-am imbolnavit ( daca se poate spune asa...) am mers la cati medici am gasit ca sa-mi spuna ca nu am nimic ,sau ca nu ma pot ajuta. Sunt un bolnav sanatos sau un om sanatos bolnav, cum doriti. Am incercat sa merg la bioenergeticieni sau la practicanti reiki, dar am inteles ca pot avea si "efecte secundare" grave - si abia acum am ajuns si la Biserica, dupa ce am contemplat mult moartea voluntara.
Un sut in fund e un pas inainte
Mai bine mai tarziu decat niciodata!
Dar atentie, ca ispitele sunt multe, chiar si la inceput. Trebuie multa rabadare si rugaciune. Trebuie sa iti faci neaparat un duhovnic si o sa vezi ca la inceput, lucrurile se vor ameliora, apoi vor urma alte ispite, dar daca vei intra pe fagasul normal, va fi bine. Maslul se poate face si acasa, adica ai putea chema acasa preotii, insa este un sacrificiu financiar...
Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2010, 11:50:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai bine mai tarziu decat niciodata!
Dar atentie, ca ispitele sunt multe, chiar si la inceput. Trebuie multa rabadare si rugaciune.
E ceva ce-mi vine sa zic ca o litanie oricui se apropie de calea asta si e la inceput si vine dintr-o lume cu alte conceptii:
Sa nu te sperii. Sa nu te increzi in ceea ce-o sa simti rau. Sa nu te sperii. Sa nu te increzi in starile de rau. Sa ai incredere chiar si cand nu pricepi nimic si nu poti concentra si cand iti vine sa adormi. Sa nu pleci, ca Dumnezeu te va lumina treptat. Si de ti s-ar prabusi lumea interioara, sa nu te clintesti de-acolo ci sa nadajduiesti in continuare.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.04.2010, 11:54:04
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nu cred ca lucreaza cu puteri demonice pt ca stiu ca multe persoane s-au facut bine dupa sedinte cu lumina. m-am mai spovedit o data acum 8 luni, mi-a fost bine o perioada apoi mai rau ca inainte, dar spovedania nu a fost completa, am uitat unele lucruri iar pe altele nu le-am spus de rusine, pacat ca nu se gasesc femei in postura de preot- la noi cel putin - ar fi fost mult mai usor. o sa incerc sa merg la alt perot
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.04.2010, 18:50:29
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Am inteles ca la manastirea Radu Voda din Buc. sunt moastele Sf Nectarie , stie cineva daca manastirea are program de vizitare sau pot sa ma duc in orice zi - ca la biserica ... multumesc!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.04.2010, 19:13:13
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Da .Manastirea est deschisa zilnic .Daca ajungi acolo poti ruga pe calugarul care e acolo sati dea si ulei sfintit din candela care arde la moastele sfantului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.04.2010, 20:00:33
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si uleiul la ce este bun?!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.04.2010, 20:14:58
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

imi cer scuze ca pun niste intrebari elementare, ar fi trebuit sa ma informez inainte!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.04.2010, 20:54:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
si uleiul la ce este bun?!
Uleiul sfințit este materia Sf Maslu. Fiecare Sf Taină are o materie, adică un "ceva" în plan văzut. De exemplu, apa este materia Sf Botez.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.04.2010, 21:33:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna ziua, de ceva vreme ma confrunt cu o problema foarte jenanta, la care medicii nu m-au putut ajuta deloc... Problema pe plan emotional ce se manifesta si in plan fizic involuntar. Nu este o problema grava de sanatate dar ma termina dpdv social de aceea imi genereaza atacuri de panica, depesii, izolare si mai nou dorinta de a-mi lua viata - ceea ce ma sperie cumplit cand imi revin din starile acestea.
Dpdv religios, sunt abia la inceput , si mi s-a mai intamplat ca atunci cand ma rog sa simt maini ce vor sa ma stranga de gat, sau ma apuca o frica inexplicabila, nu-mi dau seama ce se intampla.

Intrebarea mea este daca pot participa la aceasta slujba cu toate ca nu am o boala propriu-zisa, sunt oameni care intr-adevar sufera de boli grele, incurabile , la mine e mai mult o "boala" a mintii. se cuvine sa pot lua parte la Maslu?!

multumesc
Aceasta problema poate fi in masura sa te ajute sa te intorci cu adevarat la Dumnezeu. Prin urmare, primeste-o fara cartire. Cauta sa vezi ca iti sunt puse la incercare credinta, nadejdea si dragostea. Diavolului i s-a ingaduit sa te necajeasca tocmai pentru ca Dumnezeu, in nesfarsita Lui iubire de oameni, doreste mantuirea ta care este comoara cea mai de pret pe care ti-o poate da in cazul in care admiti sa faci voia Sa.

Am cunoscut un duhovnic la care veneau oameni cu probleme grave. Tuturor parintele le recomanda o schimbare radicala a modului de viata. Totul incepea cu spovedania generala si continua cu pocainta propriu-zisa care consta in lupta cu pacatul, rugaciune si respectarea posturilor oranduite de Biserica sau chiar post suplimentar, daca era cazul.

Insusi Iisus ne spune ca ,,Acest neam de demoni nu iese decat cu rugaciune si cu post." Prin urmare, cauta un preot sau calugar nevoitor pentru spovedanie si Sfantul Maslu, dar incepe si tu o nevointa duhovniceasca dupa putere, asa cum cred ca te va sfatui si duhovnicul. Deocamdata rugaciunea ,, Tatal nostru" si Paraclisul Maicii Domnului cred ca te vor ajuta mult. Roaga-te cat mai mult.

In general oamenii care au astfel de ispite ori devin foarte credinciosi ori au probleme foarte mari. Pentru ei cale de mijloc nu exista. Pur si simplu trebuie sa caute sa faca tot timpul voia lui Dumnezeu atat cat le sta in putere.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.04.2010, 22:38:04
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

""Pentru ei cale de mijloc nu exista. Pur si simplu trebuie sa caute sa faca tot timpul voia lui Dumnezeu atat cat le sta in putere. ""

asta simt si eu uneori...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 01:42:40
Cine poate da sfaturi? florin.oltean75 Generalitati 11 25.03.2011 15:55:34
se poate sfinti si margarina la Sf Maslu? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 1 18.11.2010 00:14:42
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 03:41:06