Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2010, 10:42:40
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Question nume de sfant

Pe vremea cand ne doream un copil, mergeam la manastirea Antim si ma rugam acolo Sf. Alexie sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi trimita si mie un copilas si ca drept " multumire" am sa-i dau numele sau.

Au trecut putine luni si eu am ramas insarcinata slava Domnului. Acum sunt aproape la jumatatea sarcinii si ar trebui sa nasc prin noiembrie. Discutand cu sotul si cu mama despre numele fetitei, eu am zis clar ca ii voi pune numele Alexia pentru ca asa i-am "promis" Sfantului Alexie.
Mama si sotul spun ca ei ar vrea sa o cheme Andreea pentru ca se va naste in apropiere de Sf Andrei. Acum sunt confuza si nu stiu cum sa fac. M-am gandit sa-i pun Andreea-Alexia si asa rezolvam problema, dar am inteles ca nu este bine sa-i pun copilului 2 nume. Asa am citit intr-o carte (parca) ca ar trebui sa aibe un singur nume si acela sa fie de sfant ca sa o ajute in toata viata ei. Un sfat????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2010, 10:49:17
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Sfatul meu e ca promisiunea facuta unui sfant trebuie indeplinita.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2010, 10:49:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pune-i ambele nume, ca sa eviti orice scandal. Oricum, pentru ambele exista Sfinti corespondenti in calendar. Ramane apoi de vazut cum o s-o strigati prin casa...

E interesant numele Alexia, imi place. Sa fie sanatoasa si sa va aduca multe bucurii!

alexein (gr.) = a apara, a veni in ajutor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2010, 10:57:41
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Pe vremea cand ne doream un copil, mergeam la manastirea Antim si ma rugam acolo Sf. Alexie sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi trimita si mie un copilas si ca drept " multumire" am sa-i dau numele sau.

Au trecut putine luni si eu am ramas insarcinata slava Domnului. Acum sunt aproape la jumatatea sarcinii si ar trebui sa nasc prin noiembrie. Discutand cu sotul si cu mama despre numele fetitei, eu am zis clar ca ii voi pune numele Alexia pentru ca asa i-am "promis" Sfantului Alexie.
Mama si sotul spun ca ei ar vrea sa o cheme Andreea pentru ca se va naste in apropiere de Sf Andrei. Acum sunt confuza si nu stiu cum sa fac. M-am gandit sa-i pun Andreea-Alexia si asa rezolvam problema, dar am inteles ca nu este bine sa-i pun copilului 2 nume. Asa am citit intr-o carte (parca) ca ar trebui sa aibe un singur nume si acela sa fie de sfant ca sa o ajute in toata viata ei. Un sfat????
Draga mea daca te-ai dorit asa de mult copii ,si ai facut rugaciuni la un anumit Sf. promitindui ca-i vei darui numele ,atunci tinete de promisiune . O promisiune facuta in fata unui Sf. este sacra si trebuieste dusa la indeplinire . Este un sfat ,voi faceti cum va dicteaza sufletul . Dumnezu sa va Ajute sa luati hotarirea cea mai buna .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2010, 11:12:14
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Pe vremea cand ne doream un copil, mergeam la manastirea Antim si ma rugam acolo Sf. Alexie sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi trimita si mie un copilas si ca drept " multumire" am sa-i dau numele sau.

Au trecut putine luni si eu am ramas insarcinata slava Domnului. Acum sunt aproape la jumatatea sarcinii si ar trebui sa nasc prin noiembrie. Discutand cu sotul si cu mama despre numele fetitei, eu am zis clar ca ii voi pune numele Alexia pentru ca asa i-am "promis" Sfantului Alexie.
Mama si sotul spun ca ei ar vrea sa o cheme Andreea pentru ca se va naste in apropiere de Sf Andrei. Acum sunt confuza si nu stiu cum sa fac. M-am gandit sa-i pun Andreea-Alexia si asa rezolvam problema, dar am inteles ca nu este bine sa-i pun copilului 2 nume. Asa am citit intr-o carte (parca) ca ar trebui sa aibe un singur nume si acela sa fie de sfant ca sa o ajute in toata viata ei. Un sfat????
Iti doresc o sarcina si o nastere usoara ......Andreea -Alexia , sunt nume foarte frumoase, mai ai timp sa te decizi daca le vrei pe amandoua sau doar pe cel promis.
Ma gandesc sa mai mergi la manastirea Antim si sa vorbesti cu preotul de acolo si poate te ajuta sa iei hotararea cea mai buna.......sanatate multa!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2010, 11:30:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Alexia si atat, daca ai sa le explici poate au sa inteleaga.

Cum spunea si parintele Iustin, un om nu are doua suflete ca sa aiba doua nume.

Ce sa mai zicem de cei care au trei, tot asa la presiunea rudelor si mai stiu eu cui..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2010, 11:57:55
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

La urma urmei parintii aleg numele copiilor pentru ca ei vor avea grija de el si tot din ei se naste. Normal ca se pot consulta, dar tot ei au ultimul cuvant. Daca ceialti se supara pentru ca nu s-a facut dupa voia lor, nu e vina parintilor si se supara pe nedrept. E si asta o ispita, daca ai facut o promisiune, mai ales unui sfant, sa nu te tii de ea...
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2010, 12:43:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Asa am citit intr-o carte (parca) ca ar trebui sa aibe un singur nume si acela sa fie de sfant ca sa o ajute in toata viata ei. Un sfat????
Intr-adevar duhovnicii recomanda ca parintii sa puna copiilor doar un nume de sfant. Chiar si in slujba tunderii in monahism, calugarul nu primeste decat numele unui sfant.

Acum daca trebuie sa alegem dintre mai multe nume de sfinti, putem spune ca pe oricare l-am alege, cu siguranta sfantul ne va ocroti pruncul.

Sa nu uitam insa ca si pentru parinti este foarte importanta relatia cu acel sfant. Sa alegem numele acelui sfant drag noua, deoarece prin numele sau purtat de copil, el este in mod permanent prezent in viata noastra. Sa ne gandim numai de cate ori invocam numele sfantului atunci cand il chemam dupa nume pe copil. Este o mare cinste pentru crestini faptul de a purta nume de sfinti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2010, 14:40:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Pe vremea cand ne doream un copil, mergeam la manastirea Antim si ma rugam acolo Sf. Alexie sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi trimita si mie un copilas si ca drept " multumire" am sa-i dau numele sau.

Au trecut putine luni si eu am ramas insarcinata slava Domnului. Acum sunt aproape la jumatatea sarcinii si ar trebui sa nasc prin noiembrie. Discutand cu sotul si cu mama despre numele fetitei, eu am zis clar ca ii voi pune numele Alexia pentru ca asa i-am "promis" Sfantului Alexie.
Mama si sotul spun ca ei ar vrea sa o cheme Andreea pentru ca se va naste in apropiere de Sf Andrei. Acum sunt confuza si nu stiu cum sa fac. M-am gandit sa-i pun Andreea-Alexia si asa rezolvam problema, dar am inteles ca nu este bine sa-i pun copilului 2 nume. Asa am citit intr-o carte (parca) ca ar trebui sa aibe un singur nume si acela sa fie de sfant ca sa o ajute in toata viata ei. Un sfat????

Felicitări ! Vestea că aveți un copil mi-a umplut inima de bucurie ! Încrederea în puterea lui Dumnezeu și îndelunga răbdare nu rămân fără răsplată !

Acuma, dacă îmi permiteți să îndrăznesc o sugestie: puneți numele de Alexia (dacă e fetiță). Mai întâi, o promisiune se cuvine respectată pe de-a întregul și nu pe de-a-mpărțitelea. Pe urmă, nu trebuie uitat că "Andreea" înseamnă "Bărbata". Este exact ca și când ați avea un băiețel și i-ați spune "Gin", adică ceva care sună foarte curios.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2010, 15:41:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numele Alexandra (Alex de la Alexie si Andra de la Andrei) nu ti-ar placea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
nume de sfinti brenda_sv_ro Resurse ortodoxe on-line 0 06.09.2012 14:51:44
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
despre nume mara2008 Generalitati 9 13.12.2008 15:52:58
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58