Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.08.2010, 11:29:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Pun in scris textele citate de tine ca sa vezi o data pentru totdeauna ca nu se refera la botezul pruncilor!!! Textul din fapte e grasit, nu se refera la botez.
1 Corinteni1/16. " Am botezat și casa lui Ștefana; afară de aceștia nu știu să mai fi botezat pe altcineva. " Ce te face sa intelegi ca erau prunci? dorinta ta de a contrazice? fii sincera, pune-te pe cercetat Scriptura asa cum Hristos ne indeamna. Iisus Hristos a instituit botezul cand a trimis apostolii in lume sa invete pe oameni Evanghelia MAI INTAI si apoi sa-i boteze. Nu imi da texte din Traditi, nu poate traditia sa contrazica Cuvantul scris a lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura, Dumnezeu nu se contrazice!!!!
Si te pomenesti ca in casa aceia nu era niciun copil? De unde stii? ai fost de fata? Pe dumneata ce te face sa crezi ca nu erau si prunci? Eu inteleg prin "casa lui Stefana" toata suflarea care era acolo si doar nu erau numai adulti, ce sa spun!
Si daca nu intelegi faptul ca Sfanta Traditie se afla in deplina unitate cu Sfanta Scriptura, nu are rost sa mai vorbesc!

Si nu ma mai asediati cu mesaje private!
  #52  
Vechi 05.08.2010, 13:00:29
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question Unde pot citi in sfanta traditie despre botezul de increstinare?

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si te pomenesti ca in casa aceia nu era niciun copil? De unde stii? ai fost de fata? Pe dumneata ce te face sa crezi ca nu erau si prunci? Eu inteleg prin "casa lui Stefana" toata suflarea care era acolo si doar nu erau numai adulti, ce sa spun!
Si daca nu intelegi faptul ca Sfanta Traditie se afla in deplina unitate cu Sfanta Scriptura, nu are rost sa mai vorbesc!
Si nu ma mai asediati cu mesaje private!
Gabriela, te rog sa ma ierti daca te-am deranjat cu acele 2 mesaje privata scrise in ultima luna. Voiam totusi sa ma convingi ca Sfanta Traditie se afla in deplina unitate cu Scriptura. spune-mi ce trebuie sa citesc si unde, ca sa inteleg si eu ca Sfanta Traditie a fost inspirata de Dumnezeu. Ce anume reprezinta Traditia, care sunt acele carti ce tre' sa citesc si daca scrie in vreuna ca e in deplina unitata cu Scriptura!? Referitor la botezul casei lu' Stefana poti sa crezi ca erau si prunci dar adu-ti aminte ca Hristos cand era pe pamant raspundea cu "STA SCRIS". Asa cum spune MAIAMARIA, asa inteleg si eu botezul din Scriptura. Spunemi unde sa citesc in Traditie despre botez si fac comparatie ca ambele tre' sa zica la fel, nu? Te rog sa ma scuzi, sa nu ramai suparata pe mine. Cuvintele spuse au un impact, cele scrise pot avea un altul. Intentia mea nu era sa te enervez.
  #53  
Vechi 05.08.2010, 13:00:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Pun in scris textele citate de tine ca sa vezi o data pentru totdeauna ca nu se refera la botezul pruncilor!!! Textul din fapte e grasit, nu se refera la botez.
1 Corinteni1/16. " Am botezat și casa lui Ștefana; afară de aceștia nu știu să mai fi botezat pe altcineva. " Ce te face sa intelegi ca erau prunci? dorinta ta de a contrazice? fii sincera, pune-te pe cercetat Scriptura asa cum Hristos ne indeamna. Iisus Hristos a instituit botezul cand a trimis apostolii in lume sa invete pe oameni Evanghelia MAI INTAI si apoi sa-i boteze. Nu imi da texte din Traditi, nu poate traditia sa contrazica Cuvantul scris a lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura, Dumnezeu nu se contrazice!!!!
Cu siguranat ca Traditia nu contrazice Scriptura. De unde aceasta garantie ca mostenirea Traditiei este o greseala, iar interpretarile subiective ale unor frati sunt autentice? Cine poate sa ajunga la o interpretare in Duh? Cel care renunta la radacinile sau legaturile apostolice mizand ca interpretarile sale sunt superioare Traditiei? Adica renuntam la trecut pe principiul ca cel care este in prezent dar se rupe de trecut "vede" mult mai bine. Cum sa inteleg o comunitate indepartata daca nu fac o cercetare amanuntita dincolo de cateva dovezi scrise intr-un mod ocazional?
  #54  
Vechi 05.08.2010, 13:25:01
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Exclamation eu VREAU sa cercetez Traditia, nu zic ca nu-i buna.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cu siguranat ca Traditia nu contrazice Scriptura. De unde aceasta garantie ca mostenirea Traditiei este o greseala, iar interpretarile subiective ale unor frati sunt autentice? Cine poate sa ajunga la o interpretare in Duh? Cel care renunta la radacinile sau legaturile apostolice mizand ca interpretarile sale sunt superioare Traditiei? Adica renuntam la trecut pe principiul ca cel care este in prezent dar se rupe de trecut "vede" mult mai bine. Cum sa inteleg o comunitate indepartata daca nu fac o cercetare amanuntita dincolo de cateva dovezi scrise intr-un mod ocazional?
Eu nu zic ca mostenirea Traditiei este o greseala! Vreau doar sa vad unde sta scris in traditie despre botez, VREAU sa cercetez. Vreau sa citesc si eu Traditia dar nu stiu ce anume sa caut sa citesc.
  #55  
Vechi 05.08.2010, 14:16:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Eu nu zic ca mostenirea Traditiei este o greseala! Vreau doar sa vad unde sta scris in traditie despre botez, VREAU sa cercetez. Vreau sa citesc si eu Traditia dar nu stiu ce anume sa caut sa citesc.
Traditia nu este o carte. Ea cuprinde invataturile Sfintilor Parinti incepand cu cei care au fost contemporani cu Apostolii si pana la cei care au participat la Sinoadele ecumenice.
Cauta invataturile Parintilor despre Botez.
  #56  
Vechi 05.08.2010, 22:55:38
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question Unde pot gasi Traditia daca nu intr-o carte?

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Traditia nu este o carte. Ea cuprinde invataturile Sfintilor Parinti incepand cu cei care au fost contemporani cu Apostolii si pana la cei care au participat la Sinoadele ecumenice.
Cauta invataturile Parintilor despre Botez.
Sfantul Pavel e unul dintre Sfintii Parinti? Unde pot gasi aceste invataturi daca nu intr-o carte? multumesc
  #57  
Vechi 06.08.2010, 12:58:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ori nu vrei sa intelegi ca Sfanta Traditie nu este o singura carte ori nu citesti cu atentie ce se scrie aici... Sunt mai multe carti! Citeste scrierile Sfantului Ioan Gura de Aur, Sfantului Grigorie Teologul, Sfantului Vasile cel Mare , Sfantului Simeon Noul Teolog etc sunt foarte multi Sfinti Parinti si multe lucrari ale acestora...
  #58  
Vechi 07.08.2010, 14:40:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Sfantul Pavel e unul dintre Sfintii Parinti? Unde pot gasi aceste invataturi daca nu intr-o carte? multumesc
O parte din adevarul revelat transmis prin viu grai a fost asternut in anumite scrieri ale Sfintilor Parinti. Sfantul Pavel este unul dintre Apostoli, asta nu inseamna ca este lipsit de apelativul "Parinte". Biserica Ortodoxa prin Sfintii Parinti se refera la acei oameni duhovnicesti care au participat la sinoadele ecumenice si au aparat dreapta credinta sau prin comentariile lor la Sfanta Scriptura ne-au luminat pe noi si ne-au ferit de ratacire.
  #59  
Vechi 08.08.2010, 19:31:22
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Prin botez se iarta toate pacate facute pana la botez.Indiferent de varsta o data cu pacatul stramosesc toate se iarta la randul lor indiferent ca ai omorat sau orice alte pacate mari.De ce? Pana in momentul botezarii esti pagan iar prin botez te lepezi de toate pacatele tale savarsite pana in acest moment inclusiv pacatul stramosesc.Botezul este unirea cu Hristos, inceperea unei noi vieti, viata crestin ortodoxa.
  #60  
Vechi 08.08.2010, 21:44:54
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Eu nu zic ca mostenirea Traditiei este o greseala! Vreau doar sa vad unde sta scris in traditie despre botez, VREAU sa cercetez. Vreau sa citesc si eu Traditia dar nu stiu ce anume sa caut sa citesc.
cauta colectia PSB (Parinti si Scriitori bisericesti). o gasesti in format electronic pe www.arhiva-ortodoxa.info sau cu un search pe google.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06