Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2022, 21:11:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Ce este interesant de urmărit din perspectiva înregistrărilor este portretul psihologic al celor doi. Cred ca în procesul care va urma vom avea parte de multe situații greu de anticipat acum.
Păi care să fie portretul psihologic dacă la 37 de ani era necăsătorită și se ducea să-i facă ce anume că nu-nțeleg ce poate face preotul ? conform știrilor protv,

https://stirileprotv.ro/stiri/actual...e-sexuala.html

„citat din știre: Potrivit unor surse din anchetă, victima preotului, medic, venea la el de aproximativ doi ani, după ce suferise o decepție în dragoste. Femeia de 37 de ani fusese părăsită de iubit. Durerea a determinat-o să caute alinare la preotul Visarion Alexa.”

______
De ce ar trebui să mergi la preot pt decepție în dragoste, eu așa ceva n-am mai auzit, mi se pare tare penibilă situația, la preot spunem păcatele și atât, nu mergem să o dăm în siropeală, în băiețeală sau în apropieri/familiarități nefirești.

Spun foarte clar mulți preoți că nici păcatele, cele care sunt smintitoare nu se detaliază ca să nu poluăm mintea, mai ales dacă aude de zeci de cazuri de adultere, curvii, și alte desfrânări e clar că vomită preotul după ce spovedește, unii preoți nici nu vor să mai spovedească și răresc la maxim nr de persoane, preferă să meargă la înmormântări decât să spovedească.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.09.2022 at 21:17:23.
Reply With Quote