Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2022, 22:11:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Ce este interesant de urmărit din perspectiva înregistrărilor este portretul psihologic al celor doi. Cred ca în procesul care va urma vom avea parte de multe situații greu de anticipat acum.
Păi care să fie portretul psihologic dacă la 37 de ani era necăsătorită și se ducea să-i facă ce anume că nu-nțeleg ce poate face preotul ? conform știrilor protv,

https://stirileprotv.ro/stiri/actual...e-sexuala.html

„citat din știre: Potrivit unor surse din anchetă, victima preotului, medic, venea la el de aproximativ doi ani, după ce suferise o decepție în dragoste. Femeia de 37 de ani fusese părăsită de iubit. Durerea a determinat-o să caute alinare la preotul Visarion Alexa.”

______
De ce ar trebui să mergi la preot pt decepție în dragoste, eu așa ceva n-am mai auzit, mi se pare tare penibilă situația, la preot spunem păcatele și atât, nu mergem să o dăm în siropeală, în băiețeală sau în apropieri/familiarități nefirești.

Spun foarte clar mulți preoți că nici păcatele, cele care sunt smintitoare nu se detaliază ca să nu poluăm mintea, mai ales dacă aude de zeci de cazuri de adultere, curvii, și alte desfrânări e clar că vomită preotul după ce spovedește, unii preoți nici nu vor să mai spovedească și răresc la maxim nr de persoane, preferă să meargă la înmormântări decât să spovedească.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.09.2022 at 22:17:23.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2022, 22:20:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Mie mi se pare ca, din nepotrivirea dintre intrebari si raspunsurile inregistrate, in timpul trecut dintre data asa-zisei fapte si momentul retinerii preotului, "organizatorii" evenimentului "au lucrat" la materialul inregistrat ca sa potriveasca niste intrebari ulterior inregistrate(in "proba" depusa la dosar) pe care femeia nu i le-a pus preotului la acel moment, ci doar la "finisarea" materialului pe care l-au conceput pentru predarea lui la judecatorie. Lipseste raspunsul preotului la "m-ati atins la vagin..." pentru ca preotul n-a atins-o la vagin, dovada ca inregistrarea a fost calculat facuta publica pentru a demola mintile slabe.

La data depunerii sesizarii din partea femeii, cred ca materialul inca nu era gata, dar au "rezolvat" inregistrarea sesizarii in ceasul al 12-lea ca sa aiba sens facatura programata. Daca materialul ar fi fost gata deja la data depunerii, de ce nu ar fi fost retinut preotul deja atunci?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2022, 22:33:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mie mi se pare ca, din nepotrivirea dintre intrebari si raspunsurile inregistrate, in timpul trecut dintre data asa-zisei fapte si momentul retinerii preotului, "organizatorii" evenimentului "au lucrat" la materialul inregistrat ca sa potriveasca niste intrebari ulterior inregistrate(in "proba" depusa la dosar) pe care femeia nu i le-a pus preotului la acel moment, ci doar la "finisarea" materialului pe care l-au conceput pentru predarea lui la judecatorie. Lipseste raspunsul preotului la "m-ati atins la vagin..." pentru ca preotul n-a atins-o la vagin, dovada ca inregistrarea a fost calculat facuta publica pentru a demola mintile slabe.
Înregistrarea cică ar fi fost făcută prin august, iar plângerea prin iunie, din iunie până-n august s-a pregătit cu tehnică pe ea de la Direcția de Operațiuni Speciale D.O.S, un organism specializat care aparține de poliția capitalei, că n-ar fi crezut-o inițial că n-avea probe.

Deci ea a sunat ulterior presupusei fapte și a încercat să-l tragă de limbă și a detaliat toate alea, a fost învățată să facă asta, din fericire judecătorii nu sunt ușor de influențat, nu sunt știriști tv, au o școală și au mai văzut cazuri de astea (câteva zeci pe an), justiția nu se face la tv.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca materialul ar fi fost gata deja la data depunerii, de ce nu ar fi fost retinut preotul deja atunci?
Păi judecătorul de drepturi și libertăți a considerat că nu se justifică arestul preventiv și a înlocuit măsura cu control judiciar, deci preotul a stat maxim câteva ore la secție nu în arest, unde a dat declarații și a fost lăsat să plece.
Dacă stătea în arest era transferat la penitenciar, arestul nu e la secție.

Ce vedem noi în presă sunt stenograme din care s-a scos - unde sunt acele puncte-puncte s-a scos, nu știm ce s-a scos, cum s-a montat, dacă era ceva apărea înregistrarea integrală cum a apărut la cazul Huși șamd.

Probabil se încearcă o presiune mediatică pe judecători pt a da o condamnare și concomitent distrugerea imaginii B.O.R.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2022, 22:57:02
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

https://stirileprotv.ro/stiri/actual...rturisiri.html
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2022, 23:18:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

A mai fost un caz cu o femeie care acuza alt preot tot în București, în alt sector, în ianuarie 2019:

https://www.youtube.com/watch?v=UtrSNvxMDgg

https://www.youtube.com/watch?v=r1AiNUP9EVA

N-a fost suspendat, n-a pățit nimic acel preot, ba mai mult femeia a venit la tv și lumea și-a făcut o impresie, acum se dau cu plângeri anonime ca să nu li se vadă profilul psihologic.

Probabil că odată la câțiva ani va fi un scandal de genul că deja e ciclică treaba.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.09.2022, 00:00:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

MihailC - mă bucur să văd nickul tău scriind, eu nu te-am prins în activitate, doar am auzit despre tine.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Bietul Visarion Alexa, de-acum va purta până la ultima suflare stigmatul infam de „prădător sexual”, chiar dacă într-un târziu i se va dovedi nevinovăția.
Habar n-am ce a fost, mai degrabă acuzația de prădător se va lipi de el dacă au fost mai multe victime, depinde și ce profil psihologic au respectivele, majoritatea se ascund ca să nu pățească ce a pățit profesoara de engleză în 2019 sau că au probleme și ele și s-ar vedea.

Chiar de ar fi preotul cu o formă de vinovăție, tot Patriarhia trebuie să țină legătura cu familia lui și să o ajute financiar la greu, asta ține de bun simț dacă capul familiei a rămas fără loc de muncă.

Măcar că omul a construit o Biserică acolo și tot a adus un plus financiar.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu mai contează comunitatea parohială zidită de dânsul din suflete vii și biografii restaurate, nu mai au nici o valoare zecile de tineri mântuiți de infernul vieții fără sens, nici mariajele recuperate din zădărnicie. Toate acestea precum și alte binefaceri nepomenite sunt reduse la zero din pricina unei presupuse agresiuni sexuale reclamate la poliție de către o femeie care se spovedea la părintele de doi ani și beneficia de sfatul dânsului aproape zilnic.
Părintele a fost chemat la preoție din ce am înțeles de Patriarhul Teoctist Arăpașu la slujire, să fi avut ceva tare, sau impedimente de genul nu primea binecuvântarea de la Sofian Boghiu.

Am găsit într-un interviu că părintele slujea la început într-un cort, nu era Biserică, chilie nimic acolo uite ce spune o femeie că vine în Biserică de când preotul slujea în cort:
https://youtu.be/w7bxcKa_zik?t=746

Acum cine vine ia ca o pradă o parohie la cheie, cu voluntariat cu tot și cu comunitate, a avut o grămadă de oameni cu probleme cu adicții cu păcate, pe toți i-a primit și i-a ascultat.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
doi ani a abuzat în mod repetat de Visarion Alexa solicitându-i excesiv timpul și atenția participativă.
Păi să știți că așa e în multe parohii, noi efectiv nu putem da de preot pe telefon sunând în ore normale să întrebăm de spovedanie, probabil preotul e speriat să răspundă după cazurile astea, sau cineva i-a ținut blocate liniile în trecut cu cazuri de genu și se ferește să mai răspundă.

Și la preotul din 2019 erau similitudini, tot așa i se scria pe mail, pe tel peste tot, deci una ține blocate liniile de comunicare povestind aberațiile ei de prințesă rănită în aripă și alții cu urgențe nici nu mai pot da de om când au nevoie.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Eu cunosc personal destule cazuri de femei amorezate diabolic de duhovnicii lor, numai Dumnezeu știe (și unii dintre noi, parțial) de ce-s în stare aceste ființe.
Păi e plin, mai ales în aglomerările mari urbane, multe femei râd, glumesc, fac ochi dulci preoților, trimit o grămadă de semnale de atractivitate și preotul e om până la urmă, cine nu pune limite și forțează nota e nesimțită, poate pleca la altă parohie și gata dacă e ceva aiurea.

Din păcate și în mănăstiri am văzut femei trăgându-se în vorbă cu călugări, glumind, făcând flirturi cu oameni care au altă vocație și au niște voturi de castitate.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iar „stenograma” care circulă....
Chiar de ar fi vinovat părintele de ceva, tot există învățătura să cercetezi pe cei în temniță șamd, deci ar trebui să fie un consilier și pentru preoții căzuți sau care au alunecat, nu să fie împinși spre alte culte și după să te miri că-ți mai trage și pe alții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.09.2022, 01:35:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Acum cine vine ia ca o pradă o parohie la cheie, cu voluntariat cu tot și cu comunitate, a avut o grămadă de oameni cu probleme cu adicții cu păcate, pe toți i-a primit și i-a ascultat.
Deja l-ai schimbat?
Asta au vrut cei care au lansat public "stirea" si detaliile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2022, 02:16:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Deja l-ai schimbat?
Asta au vrut cei care au lansat public "stirea" si detaliile.
Nu știu care e treaba, doar Dumnezeu știe ce s-a întâmplat acolo, am găsit o emisiune interesantă, invitați avocat Adrian Cuculis, Răzvan Savaliuc (lumea justiției), spune de toate viciile din anchetă, ascultați și voi până la capăt:

https://youtu.be/zXaJah1VEA4?t=317

-Cică l-au săltat, l-au dus la anchetă cu avocat din oficiu și acolo ăla l-a învățat să se declare vinovat.
- Savaliuc se întreabă despre loialitatea anchetei, cum s-au scurs stenogramele etc

Răzvan Savaliuc citează art.101 codul de procedură penală Principiul loialității administrării probelor
(3) Este interzis organelor judiciare penale sau altor persoane care acționează pentru acestea să provoace o persoană să săvârșească ori să continue săvârșirea unei fapte penale, în scopul obținerii unei probe.

sunt mai multe detalii spuse de Savaliuc și Cuculis
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.09.2022, 08:34:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
De la bun început am bănuit că scopul maculării imaginii lui Visarion Alexa este declanșarea unei isterii mediatice de tipul „me too”, versiunea cu popi. În deschiderea show-ului aveau nevoie de un nume greu, cu o largă vizibilitate publică, pentru ca diseminarea indignării să cuprindă o arie de audiență suficient de întinsă pentru a exercita o presiune puternică asupra autorităților. Cum povestea cu enoriașa de 37 de ani a început să pută a făcătură iar publicul botanist n-a făcut masă critică era nevoie de a doua victimă cu o poveste încă și mai grozavă. Hienele care-i sărutau odinioară mâna lui Visarion Alexa cu voluptate sunt poftite să-l devoreze acum și, după cum se vede, anturajul dânsului colcăia de iude.

PS - Iorest: sunt sigur că ai auzit despre isprăvile nickului meu numai lucruri frumoase....! (glumesc). Bucuria e reciprocă!
Cam tot ce ai scris pe subiectul topicului de față (și nu numai) sunt observații inteligente și de bun simț. Un singur lucru l-aș mai adăuga: Visarion Alexa a asumat slujirea preoțească relativ târziu, după o consistentă experiență de jurnalist printre altele la Radio România Actualități (eu acolo l-am cunoscut).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.09.2022 at 09:18:44.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.09.2022, 09:45:50
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

@Sunt foarte fericit, ma gândeam ca sunt singuru diliu care vede un me too autohton în derulare :) . Pana la urma, vinovat sau victima, pt Par. Visarion urmează un lung drum al crucii și suferinței. Pt cei ca mine urmează doar o atenta observare a ceea ce va urma, alături de cazul Tanacu fiind probabil o situație care îmi va lua mult timp pentru a o înțelege în lumina ei corecta.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare