Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.05.2008, 16:27:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Crestinii sunt fiii lui Dumnezeu.

Iisus a spus: "«Oile Mele asculta de glasul Meu si Eu le cunosc pe ele, si ele vin dupa Mine. si Eu le dau viata vesnica si nu vor pieri in veac, si din mana Mea nimeni nu le va rapi. Tatal Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decat toti, si nimeni nu poate sa le rapeasca din mana Tatalui Meu. Iar Eu si Tatal Meu una suntem». Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui. Iisus le-a raspuns: «Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele aruncati cu pietre asupra Mea»? I-au raspuns iudeii: «Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu». Iisus le-a raspuns: «Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?“. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata - despre Cel pe care Tatal L-a sfintit si L-a trimis in lume, voi ziceti: "Tu hulesti", caci am spus: "Fiul lui Dumnezeu sunt?" Daca nu fac lucrarile Tatalui Meu, sa nu credeti in Mine. Iar daca le fac, chiar daca nu credeti in Mine, credeti in aceste lucrari, ca sa stiti si sa cunoasteti ca Tatal este in Mine si Eu in Tatal»." (Ioan 10, 27-38)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.06.2008, 16:32:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Porunca iubirii

Iisus a zis: "Aceasta va poruncesc: sa va iubiti unul pe altul. Daca va uraste pe voi lumea, sa stiti ca pe Mine mai inainte decat pe voi M-a urat. Daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce este al sau; dar pentru ca nu sunteti din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea va uraste. Aduceti-va aminte de cuvantul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decat stapanul sau. Daca M-au prigonit pe Mine, si pe voi va vor prigoni; daca au pazit cuvantul Meu, si pe al vostru il vor pazi. Iar toate acestea le vor face voua din cauza numelui Meu, fiindca ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis. De n-as fi venit si nu le-as fi vorbit, pacat nu ar avea; dar acum n-au cuvant de dezvinovatire pentru pacatul lor. Cel ce Ma uraste pe Mine, uraste si pe Tatal Meu. De nu as fi facut intre ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a facut pacat nu ar avea; dar acum M-au si vazut si M-au urat si pe Mine si pe Tatal Meu. Dar (aceasta), ca sa se implineasca cuvantul cel scris in Legea lor: «M-au urat pe nedrept». Iar cand va veni Mangaietorul, pe Care Eu il voi trimite voua de la Tatal, Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, Acela va marturisi despre Mine. si voi marturisiti, pentru ca de la inceput sunteti cu Mine. Acestea vi le-am spus, ca sa nu va smintiti. Va vor scoate pe voi din sinagogi; dar vine ceasul cand tot cel ce va va ucide sa creada ca aduce inchinare lui Dumnezeu." (Ioan 15, 17-27; 16, 1-2)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.06.2008, 19:41:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Crestinii sunt fiii Luminii
"Deci fariseii ziceau intre ei: «Vedeti ca nimic nu folositi! Iata, lumea s-a dus dupa El». si erau niste elini din cei ce se suisera sa se inchine la sarbatoare. Deci acestia au venit la Filip, cel ce era din Betsaida Galileii, si l-au rugat zicand: «Doamne, voim sa vedem pe Iisus». Filip a venit si i-a spus la Andrei, si Andrei si Filip au venit si I-au spus lui Iisus. Iar Iisus le-a raspuns, zicand: «A venit ceasul ca sa fie preaslavit Fiul Omului. Adevarat, adevarat zic voua ca daca grauntele de grau, cand cade in pamant, nu va muri, ramane singur; iar daca va muri, aduce multa roada. Cel ce isi iubeste sufletul il va pierde; iar cel ce isi uraste sufletul in lumea aceasta il va pastra pentru viata vesnica. Daca-Mi slujeste cineva, sa-Mi urmeze, si unde sunt Eu, acolo va fi si slujitorul Meu. Daca-Mi slujeste cineva, Tatal Meu il va cinsti. Acum sufletul Meu e tulburat, si ce voi zice? Parinte, izbaveste-Ma, de ceasul acesta. Dar pentru aceasta am venit in ceasul acesta. Parinte, preaslaveste-ti numele!». Atunci a venit glas din cer: «si L-am preaslavit si iarasi il voi preaslavi». Iar multimea care sta si auzea zicea: «A fost tunet!». Altii ziceau: «inger I-a vorbit!». Iisus a raspuns si a zis: «Nu pentru Mine s-a facut glasul acesta, ci pentru voi. Acum este judecata acestei lumi; acum stapanitorul lumii acesteia va fi aruncat afara. Iar Eu, cand Ma voi inalta de pe pamant, ii voi trage pe toti la Mine». Iar aceasta zicea, aratand cu ce moarte avea sa moara. I-a raspuns deci multimea: «Noi am auzit din Lege ca Hristosul ramane in veac; si cum zici Tu ca Fiul Omului trebuie sa fie inaltat? Cine este acesta, Fiul Omului?». Deci le-a zis Iisus: «inca putina vreme Lumina este cu voi. Umblati cat aveti Lumina ca sa nu va prinda intunericul. Caci cel ce umbla in intuneric nu stie unde merge. Cat aveti Lumina, credeti in Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii». Acestea le-a vorbit Iisus si, plecand, S-a ascuns de ei." (Ioan 12, 19-36)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.06.2008, 17:49:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Intunericul lipsa comuniunii cu Dumnezeu.

Iisus a spus: "«Cat aveti Lumina, credeti in Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii». Acestea le-a vorbit Iisus si, plecand, S-a ascuns de ei. si, desi a facut atatea minuni inaintea lor, ei tot nu credeau in El, ca sa se implineasca cuvantul proorocului Isaia, pe care l-a zis: «Doamne, cine a crezut in ceea ce a auzit de la noi? si bratul Domnului cui s-a descoperit?». De aceea nu puteau sa creada, ca iarasi a zis Isaia: «Au orbit ochii lor si a impietrit inima lor, ca sa nu vada cu ochii si sa nu inteleaga cu inima si ca nu cumva sa se intoarca si Eu sa-i vindec». Acestea a zis Isaia, cand a vazut slava Lui si a grait despre El. Totusi si dintre capetenii multi au crezut in El, dar nu marturiseau din pricina fariseilor, ca sa nu fie izgoniti din sinagoga; caci au iubit slava oamenilor mai mult decat slava lui Dumnezeu. Iar Iisus a strigat si a zis: «Cel ce crede in Mine nu crede in Mine, ci in Cel ce M-a trimis pe Mine. si cel ce Ma vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Eu, Lumina am venit in lume, ca tot cel ce crede in Mine sa nu ramana intuneric. si daca aude cineva cuvintele Mele si nu le pazeste, nu Eu il judec; caci n-am venit ca sa judec lumea ci ca sa mantuiesc lumea»." (Ioan 12, 36-47)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 06.06.2008, 15:46:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Calea, Adevarul si Viata crestinilor.

Iisus a spus: "«Sa nu se tulbure inima voastra; credeti in Dumnezeu, credeti si in Mine. in casa Tatalui Meu multe locasuri sunt. Iar de nu, v-as fi spus. Ma duc sa va gatesc loc. si daca Ma voi duce si va voi gati loc, iarasi voi veni si va voi lua la Mine, ca sa fiti si voi unde sunt Eu. si unde Ma duc Eu, voi stiti si stiti si calea». Toma i-a zis: «Doamne, nu stim unde Te duci; si cum putem sti calea»? Iisus i-a zis: «Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine. Daca M-ati fi cunoscut pe Mine, si pe Tatal Meu L-ati fi cunoscut; dar de acum il cunoasteti pe El si L-ati si vazut». Filip I-a zis: «Doamne, arata-ne noua pe Tatal si ne este de ajuns». Iisus i-a zis: «De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu: Arata-ne pe Tatal? Nu crezi tu ca Eu sunt intru Tatal si Tatal este intru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatal – Care ramane intru Mine – face lucrarile Lui. Credeti Mie ca Eu sunt intru Tatal si Tatal intru Mine, iar de nu, credeti-Ma pentru lucrarile acestea»." (Ioan 14, 1-11)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 06.06.2008, 20:43:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
<<In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt.>>
cum se interpreteaza asta?

multumim, george, pentru aceste evanghelii cu care ne impartasesti zi de zi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 06.06.2008, 21:44:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, acest verset ne descopera ca nu ne vom bucura toti la fel, ci pe masura deschiderii noastre fata de El. Cei ajunsi in rai, nu sunt nici desfiintati, caci sunt locasuri, dar nici nu se impartasesc in acelasi grad de El, caci sunt multe. Acesta e farmecul ortodoxiei, nu pune accentul pe masa, ci pe persoana.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 07.06.2008, 16:15:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar oare chiar sa fie vorba doar de ortodocsi si diversele stadii in care se afla ei?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 07.06.2008, 17:25:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
dar oare chiar sa fie vorba doar de ortodocsi si diversele stadii in care se afla ei?
Aceasta este intrebarea intrebarilor. daca vom spune ca numai ortodocsii inseamna ca L-am substituit pe Dumnezeu. A Lui este judecata nu a noastra. Parintele Staniloae spunea ca probabil vor fi crestini si de alte confesiuni, insa ortodocsii se vor impartasii de lumina necreata, intr-un mod deplin, ce va iradia din natura omeneasca pnevmatizata a lui Hristos.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.06.2008, 16:09:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei: Hristos prin inaltarea Sa la ceruri nu a parasit lumea.


Iisus a spus: "Va vor scoate pe voi din sinagogi; dar vine ceasul cand tot cel ce va va ucide sa creada ca aduce inchinare lui Dumnezeu. si acestea le vor face, pentru ca n-au cunoscut nici pe Tatal, nici pe Mine. Iar acestea vi le-am spus, ca sa va aduceti aminte de ele, cand va veni ceasul lor, ca Eu vi le-am spus. si acestea nu vi le-am spus de la inceput, fiindca eram cu voi. Dar acum Ma duc la Cel ce M-a trimis si nimeni dintre voi nu intreaba: Unde Te duci? Ci, fiindca v-am spus acestea, intristarea a umplut inima voastra. Dar Eu va spun adevarul: Va este de folos ca sa ma duc Eu. Caci daca nu Ma voi duce, Mangaietorul nu va veni la voi, iar daca Ma voi duce, il voi trimite la voi. si El, venind, va vadi lumea de pacat si de dreptate si de judecata. De pacat, pentru ca ei nu cred in Mine; de dreptate, pentru ca Ma duc la Tatal Meu si nu Ma veti mai vedea; si de judecata, pentru ca stapanitorul acestei lumi a fost judecat. inca multe am a va spune, dar acum nu puteti sa le purtati. Iar cand va veni Acela, Duhul Adevarului, va va calauzi la tot adevarul; caci nu va vorbi de la Sine, ci toate cate va auzi va vorbi si cele viitoare va va vesti." (Ioan 16, 2-13)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30