Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2011, 15:45:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vreau sa ma intorc in Romania!Ce ma sfatuiti?

Dupa cum spune si titlul topiclui, as dori sa ma intorc inapoi in Romania. Insa nu stiu daca este o alegere realista. Multe persoane au zis sa nu ma intorc, ca sunt probleme cu economia si cu joburile etc. Dar si aici sunt probleme, ca sa nu mai zic de USA. Eu cu parintii mei am plecat in noiembrie 2009, chit ca am fost sfatuiti sa nu venim ca sunt probleme mari cu joburile. Si am simtit asta pe pielea nostra. Cand am plecat eram in sem I clasa a12a. Aici m-au bagat cu un an inapoi, nu din cauza notelor sau a cunostiitelor mele, ci pentru ca trebuie sa ai minim 2 ani de liceu aici ca sa mergi la facultate. Pe toti i-a bagat inapoi. Nu ma simt deloc mai desteapta pentru ca fac liceul aici, din contra, am uitat si ce am invatat. Si e destul de plictisitor sa repeti ceea ce ai invatat deja. O profesoara romanca care preda aici a spus ca nu invata multe la scoala pentru ca statul are nevoie de prosti pe care sa ii manipuleze. Acum nu stiu daca e adevarat. Majoritatea oamenilor de aici muncesc,dorm,muncesc,dorm iara familia o lasa pe ultimul loc, fac copii la 40 de ani etc. Eu ma gandeam, mai degraba simt, sa ma intorc in Romania si sa fac facultatea acolo. Stiu ca cea de aici este recunoscuta in majoritatea tarilor, dar scopul meu nu este sa am facultatea recunoscuta in toata lumea. Nu stiu cum sunt in alte parti, dar mie aici oamenii mi se par falsi. Adica iti zambesc, spun ca te inteleg si pe la spate te injunghie. Crede-ti ca ar fi o alegere proasta sa fac facultatea in Romania si sa raman acasa? Eu de loc sunt din Brasov, ma gandeam sa ma duc la Universitatea Transilvania sau la cea din Cluj, Babes parca. Eu cred ca poti face ceva si in Romania daca vrei si ai credinta. Poate sunt eu prea visatoare. Mai este si un motiv de ordin spiritual. Sunt biserici ortodoxe si aici evident, dar sunt schimbate. Adica nu mai tin randuiala aceea. Au banci, stau amestecati, nu femeile pe stanga iar barbatii in dreapta, batic in biserica nu, slujbele doar cele importante se tin, preotii sunt grabiti si n-au timp de tine. Eu am ales sa ma duc la o biserica ortodoxa cam la 2 ore distanta cu transportul in comun. Si asta ptr ca acolo se tine Sf Maslu in fiecare vineri si acolo mi-am gasit duhovnicul.L-am intrebat si pe duhovnicul meu de Romania,n-am discutat in detalii, si mi-a zis sa ma mai gandesc ca poate e ceva doar de moment, doar dor de casa, dar daca simt tot la fel pana la urma sa ma duc. Nu stiu ce sa fac si de aceea as dori sa imi spune-ti si mie cateva pareri, sfaturi. Mai ales ca voi stiti mai bine decat mine cum e in Romania acum cu economia joburile etc.Chiar nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat.
  #2  
Vechi 17.06.2011, 16:01:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă ți-e dragă țara, întoarce-te. E mai ușor să suferi cu cei pe care-i iubești. Dacă ești luptătoare, dacă ești hotărâtă să muncești, vei putea să ai o slujbă și aici, sau o mică afacere.

Dar cred că important este să ai un plan cu bătaie mai lungă. Să ai niște proiecte de viață; să te întrebi și să afli care e rostul tău în viața asta, cum te vei mântui? Ți-ai descoperit vocația? Simți în inima ta o chemare către ceva anume? Vrei să-ți faci o familie, poate, și să ai copii? Vrei să te pregătești pentru o anumită profesie, în care să simți că te poți dărui?

Dacă îți vei pune problema în felul ăsta, vei putea trece altfel și peste eventualele neajunsuri materiale sau alte greutăți.
  #3  
Vechi 17.06.2011, 16:11:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu stiu ce este mai bine pt tine, dar ar trebui sa stii un lucru: dupa ce ai trait mult timp intr-o tara straina, nu te vei mai simti "acasa" nicaieri, vei avea continuu o stare de incertitudine ca "poate dincolo ar fi fost mai bine".

Ar trebui sa-ti ordonezi prioritatile si apoi (cu sfatul duhovnicului) sa te decizi.

(Iar in ce priveste scoala, sunt convinsa ca exista universitati bune, nu te lua dupa ceea ce vezi pt ca se stie ca la liceu nu se preda mare lucru.)
  #4  
Vechi 17.06.2011, 16:25:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

.. si cu oamenii care par "falsi": asa mi s-a parut si mie la inceput ca toti zambesc fals. De fapt ei sunt "antrenati" social sa prezinte intotdeauna o singura fata (poate nici ei nu simt sau nu recunosc fata de ei ce simt, ce cred, ce gandesc cu adevarat). Mass media si scoala ii invata sa fie astfel.

Dar apoi am vazut ca este greseala mea, deoarece am incercat sa leg prietenii cu cetateanul tipic.
Dar apoi am vorbit cu portarul de la cladirea mea.. si am descoperit ca vorbeste perfect trei limbi si se zbate sa mearga la facultate (f bine educat era, incredibil, imigrant dintr-o fosta colonie franceza).
M-am imprietenit cu o imigranta din Mexic, care in pofida unor probleme personale coplesitoare reuseste sa aiba mult umor. A citit enorm de mult (ca nu avea televizor acasa) si cred ca ar putea rusina pe cei care studiaza literatura universala. Am mai cunoscut o femeie care are 7 copii, dar asta nu a impiedicat-o sa faca facultatea de medicina (acum face rezidentiatul) etc..


Ca sa rezum: oameni deosebiti gasesti oriunde! Trebuie doar sa le dai o sansa si vei fi uimita.
(Dar nu te uita la aceia care au deja prestigiu social sau admiratia celor din jur, ca vei fi dezamagita. Cam asa vad eu lucrurile.)
  #5  
Vechi 17.06.2011, 16:40:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Laura, ceea ce spui tu in mesaj mie mi se pare ca sunt doar justificari ale unei eventuale alegeri care are o cu totul alta cauza. Daca acea cauza este inadaptarea, atunci eu cred ca e bine sa te intorci in Romania. Mai exista tineri ( si cred ca nu numai) care nu s-au putut adapta la ritmul vietii din alte tari, la stilul de viata diferit, la mentalitatile diferite etc., mai ales cand plecarea din Romania NU a fost alegerea lor, ci a parintilor. Nu ai fi singura.
Tu doar trebuie sa vorbesti sincer cu tine insuti si sa-ti raspunzi la intrebarea : DE CE VREAU SA MA INTORC IN ROMANIA?

In functie de acest raspuns, vei putea actiona ca atare.

Stii bine ca nici unde in lume la ora actuala, nu-i roz. Dar in Romania e o culoare cenusie tare..Gandeste-te bine ce vrei de la tine si cum doresti sa-ti croiesti viitorul. Aici tinerii se zbat sa studieze in strainatate. Dar nu pentru ca e inghetata mai buna ca in Romania..:-)Ci pentru ca in Romania ai toate sansele sa mori de foame cu 3 diplome in mana!
  #6  
Vechi 17.06.2011, 16:50:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Aici in Romania nu au suferit toate sectoarele, au suferit intrucitva doar cele care depindeau de imprumuturi bancare mari cerute de cumparatorii produselor lor.
cum ar fi industria auto , constructiile , imobiliarele si altele similare, dar lucrurile se reaseaza ,unde nu se mai pot face imprumuturi chiar ca inante se cumpara cu cash.
Cineva spunea ca daca vei veni e posibil sa te gindesti apoi daca era mai bine acolo insa si daca nu vei veni la fel te vei gindi.
Cu toate astea calculul este simplu : ce preferi ? oportunitati financiare teoretice mari si mediu socio-spiritual insatisfacator sau oportunitati dupa cum da Domnul si mediu asa cum il stii tu? Depinde deci ce ti se pare mai important- Partea materila sau partea spirituala.
Apoi daca inima inca te trage in tara mai bifezi inca un punct-dupa cum sfatuia si preotul.
Apoi mai sint si rezultatele pe care deja le simti acolo-ai uitat si ce invatasei -si care ar trebui deci luate in calcul. -care in sine pot fi considerate semne.
Probabil ca intre timp lucrurile s-au mai cristalizat. Sper sa fii prins ceva si din spiritul american - acela de a fi hotarit si a lua decizii rapide.
  #7  
Vechi 17.06.2011, 16:51:27
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

la urma urmei Tot cum da Domnul se intimpla, poti sa fi sarac si acolo dar sa gasesti un anturaj de calitate sau aici sa ai noroc la bani si sa nu ai noroc in relatii.
Cel mai bine este sa faci cum iti arata intuitia.

Last edited by Mihai36; 17.06.2011 at 17:02:04.
  #8  
Vechi 17.06.2011, 17:03:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

eu merg pe principiul:fie painea cat de rea, tot mai buna-n tara ta.
De aceea am si ales sa raman.
Principalul motiv a fost unul religios: am vrut o biserica ortodoxa, in care sa se tina randuiala, un duhovnic bun, ne occidentalizat(in sensul ca trebuie sa se tina de randuiala, cu tot ce presupune asta), sa pot vorbi nestingherita in limba mea, sa imi pot vizita manastirile si locurile incarcate de istorie si sfintenie, sa ma bucur de frumoasa mea tara (huiduita de unii).
inca se mai poate pleca dintr-o parte inalta, in curand lucrurile se vor complica.Pr Arsenie spune:cei care vor fi in afara vor vrea sa se intoarca si nu vor mai putea.
Asadar, Draga Laura profita acum de aceasta sansa si intoarce-te acasa. CAci amara e painea printre straini. Si acasa e amara, dar parca are...miros romanesc, si rabzi alaturi de cei dragi tie si rabzi in sfanta Biserica.
Domnul sa te lumineze sa iei hotararea corecta!
o seara cu bucurie,
Lore
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #9  
Vechi 17.06.2011, 17:56:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
eu merg pe principiul:fie painea cat de rea, tot mai buna-n tara ta.
din pacate aceasta zicala s-a schimbat de mult.
varianta actuala: "fie painea cat de rea, tot ti-o fura cineva"
  #10  
Vechi 17.06.2011, 19:33:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit off topic!

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
eu merg pe principiul:fie painea cat de rea, tot mai buna-n tara ta.
De aceea am si ales sa raman.
Principalul motiv a fost unul religios: am vrut o biserica ortodoxa, in care sa se tina randuiala, un duhovnic bun, ne occidentalizat(in sensul ca trebuie sa se tina de randuiala, cu tot ce presupune asta), sa pot vorbi nestingherita in limba mea, sa imi pot vizita manastirile si locurile incarcate de istorie si sfintenie, sa ma bucur de frumoasa mea tara (huiduita de unii).
inca se mai poate pleca dintr-o parte inalta, in curand lucrurile se vor complica.Pr Arsenie spune:cei care vor fi in afara vor vrea sa se intoarca si nu vor mai putea.
Asadar, Draga Laura profita acum de aceasta sansa si intoarce-te acasa. CAci amara e painea printre straini. Si acasa e amara, dar parca are...miros romanesc, si rabzi alaturi de cei dragi tie si rabzi in sfanta Biserica.
Domnul sa te lumineze sa iei hotararea corecta!
o seara cu bucurie,
Lore
o intrebare pt Lore:
Ce inseamna mai concret spusele Pr.Arsenie?Si de ce credeti ca lucrurile se vor complica?Doar curioasa!

Pt.Laura:
Cand eu am terminat liceul in Romania,nu s-a intamplat nimic spectaculos!
Parintii mei treceau prin somaj fortat,eram atat de saraci ca mancam in fiecare zi cartofi prajiti(noroc ca-mi placeau la nebunie:)
Cand le-am spus alor mei planurile mele cu facultatea de medicina,au ras ironic(era imposibil in situatia creata deoarece nu era momentul pt a ma putea sustine inca ani buni la studiu!)A fost o tragedie,mi-am promis ca dupa ce va trece furtuna voi studia,cu orice pret!

Cu toate ca nu aveam bani nici pt pantofi,imi faceam cele mai frumoase haine pe care le admirau chiar si cei care aveau bani sa-si cumpere de la designeri.Faptul ca nu aveam bani ma facea foarte creativa dar imi dadea si idei de castig,de exemplu in vacanta de vara am vandut cu profit de 25% lemnele bunicilor!Apoi am inceput sa duc la piata fructe,caci ei aveau prea multe ,care neculese cadeau pe jos si se risipeau.
In primele luni dupa terminarea liceului,situatia era cam roza:ori joburi de nimic pt mine ori joburi bune pt colegii mei care cunosteau pe X,Y,Z.De exemplu o vecina de a mea care terminase un liceu cu profil sportiv, a reusit prin cunostiinte sa obtina un job la cel mai tare industrias de masini al momentului;eu terminasem filologie,cu profil de lb engleza-daca acel job ar fi fost facut public poate as fi avut toate sansele sa-l ocup eu...

Cu toate impotrivirile soartei si cu rasturnari de situatie care mi-au produs numai frustari,am fost bucuroasa sa incep de jos ,sa fac si joburi ingrate(pt unii)pt ca nu prea aveam de ales in perioada aceea.Cu ajutorul divin,am avut situatiile propice care mi-au oferit propulsare profesionala,am avut si sansa de a ma ocupa de studii(mai tarziu decat colegii mei de generatie),insa eu sunt foarte multumita ca a fost asa deoarece aceste lectii grele au facut dintr-o copila naiva,visatoare un om tare care poate supravietui oricand,oriunde!

In strainatate,lucrurile stau altfel:cel putin pustii care termina liceul chiar daca iau joburi DE NIMIC isi pot permite din acestea sa traiasca independenti de parinti,sa-si plateasca chirie,sa aibe masina lor si sa aibe o viata personala!Si bineinteles ca se pot duce si la scoala,programul le permite!
Spuneti-mi unde se intampla asta in Romania???
In Romania sunt studenti si absolventi de facultate care NU au sansa sa obtina un job de vanzator la o firma care are pretentii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.06.2011 at 21:03:01.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07