Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 27.07.2011, 09:57:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Vrei sa spui ca in Gramatica Academiei "care" are alta forma de plural? Intr-una din postari ai spus ca e forma de singular, ori nu-i adevarat.


Eu n-am spus ca enuntul tau nu e corect. Eu am spus ca ambele forme sunt corecte.
Ai citit la intamplare cine stie unde , l-ai vazut pe care acolo si gata, ai tras concluziile TALE. Gramatica este mult mai complexa in nuante. In enuntul cu care ai inceput discutia cu Bogdan, "care" are forma de singular. Stiu ce spun, stapanesc foarte bine meseria mea, nu-ti face griji.
Cauta Gramatica Academiei, studiaza pe indelete cateva luni, ca sa iti dau seama de sistemul limbii, si apoi te vei exprima si vei scrie corect. Eu nu intru pe forum sa dau meditatii. Limpede.

PS: n-am taiat nimic, omule, am dat quote si asta a iesit. Crezi ca stau sa-ti selectez frazele incoerente?
Reply With Quote
  #172  
Vechi 27.07.2011, 10:03:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și ca să se lămurească definitiv domnul ai2, răspunzându-i și la întrebare, forma corectă și fără echivoc al întrebării sale ar fi trebuit să fie (în sensul dat de el): "Câte dintre porunci nu se potrivesc?"


Hai nu mă înnebuni!
Vad ca tu esti mai darnic. Nu vroiam sa-i spun mai mult, pt ca vrea musai sa aiba dreptate. Dar dupa ce va studia cu atentie (vreo cateva luni, cum i-am spus), poate, poate va descoperi formele de plural ale pronumenui interogativ. Probabil, depinde de tenacitate si de cat il tin neuronii.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 27.07.2011, 10:13:20
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Copilasi, get a room! Aveti thread separat pentru discutii despre gramatica, ortografie, morfologie sau alte traznai.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #174  
Vechi 27.07.2011, 10:19:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Vad ca tu esti mai darnic. Nu vroiam sa-i spun mai mult, pt ca vrea musai sa aiba dreptate. Dar dupa ce va studia cu atentie (vreo cateva luni, cum i-am spus), poate, poate va descoperi formele de plural ale pronumenui interogativ. Probabil, depinde de tenacitate si de cat il tin neuronii.
Fara suparare, el a dat o sursa, tu iti dai aere.
Nu asa se scapa de penibil, ci asa te adancesti mai mult in el.

Si intr-adevar, aici e alt subiect, discutii de genul asta ar putea eventual continua in particular.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 27.07.2011, 10:29:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ai citit la intamplare cine stie unde , l-ai vazut pe care acolo si gata, ai tras concluziile TALE. Gramatica este mult mai complexa in nuante. In enuntul cu care ai inceput discutia cu Bogdan, "care" are forma de singular.
De unde pana unde? Doar pentru ca asa intelegeti voi? Ti-am dat link unde spune clar sa ce admit ambele forme.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 27.07.2011, 10:30:28
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
In enuntul cu care ai inceput discutia cu Bogdan, "care" are forma de singular.
Cat mai persisti cu prostia asta ? Sau acu' de fapt ai prins puteri telepatice si ne spui ca el sigur se gandea la forma de singular.

Last edited by cocacoc; 27.07.2011 at 10:33:47.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.07.2011, 10:33:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Vad ca tu esti mai darnic. Nu vroiam sa-i spun mai mult, pt ca vrea musai sa aiba dreptate. Dar dupa ce va studia cu atentie (vreo cateva luni, cum i-am spus), poate, poate va descoperi formele de plural ale pronumenui interogativ. Probabil, depinde de tenacitate si de cat il tin neuronii.
Eu totusi vroiam sa aflu "care" nu "cate". Nu e greu de inteles! Iar eu, oricat arunci tu cu gunoi in mine, nu vreau sa am dreptate, ci vreau sa ma corectez, dar nu pentru ca asa spui tu, ci bazat pe argumente care au lipsit din partea ta cu desavarsire. Cand am gresit am recunoscut.

Celorlalti care si-au cam pierdut rabdarea, le cer scuze dar n-am nicio vina ca LapetiteMoc nu vine cu niciun argument sa ma lamureasca.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 27.07.2011, 10:33:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Frână oameni buni!
Care dintre noi se oprește primul?

Care era subiectul topicului?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #179  
Vechi 27.07.2011, 10:36:29
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Frână oameni buni!
Care dintre noi se oprește primul?
Care din noi se opresc primii ? Ma-ntelegi ?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 27.07.2011, 10:36:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Frână oameni buni!
Care dintre noi se oprește primul?

Care era subiectul topicului?
In ce ai scris tu se intelege ca este vorba de o singura persoana, si anume prima/primul care se opreste. In ce am scris eu, se intelege ca e vorba de mai multe porunci. Inteles? "Care" este forma si de singular si de plural. Daca formularea ta e corecta, nu inseamna ca a mea e gresita.
Reply With Quote
Răspunde