Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 20.02.2012, 12:31:56
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interpretarea mea a fost ca povestea ofera o alinare/ un exemplu pentru cei ce sufera de lipsa de incredere in sine (nu am inima, nu am minte, nu am curaj...), aratand ca si in cei lasi se gaseste curaj, si in cei mai reci exista iubire... Trebuie doar sa indraznim si sa "actionam".

O interpretare personala, desigur...
Reply With Quote
  #312  
Vechi 20.02.2012, 17:36:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un documentar interesant, Consuming Kids, prezinta felul in care copiii sunt pregatiti inca din leagan pt a deveni consumatori.

Multe branduri incearca fidelizarea consumatorilor din copilarie, iar dincolo de ce ofera piata copiii sunt "educati" sa creada ca ceea ce cumpara ii defineste, le confera identitate, satisfactie, acceptarea din partea celorlalti.. fericire.

http://www.youtube.com/watch?v=0uUU7cjfcdM

(este in engleza, dureaza vreo ora, dar cred ca merita vizionat de parinti).

(off topic, am auzit de alt documentar "generation M" despre cultura misogina promovata in mass media. Are cineva vreun link catre filmul complet?)
Calitatea video-ului nu este grozava,fiind probabil pe you tube,insa din cat am apucat sa urmaresc e foarte interesant.
M-ar interesa si pe mine documentarul "generation M",daca gasesti vreun link (sau altcineva) ,te rog sa mi-l dai si mie.Multumesc frumos!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #313  
Vechi 01.03.2012, 22:12:28
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Chiar daca mesajul meu nu este in acord cu topicul, adica alte sau metode de crestere a copiilor intr-o viata ortodoxa - lucru foarte admirabil, sper sa atinga cateva din punctele maxime in jurul carora s-a invartit acest thread.

Adevarul e ca, oricare ar fi motivul, copiilor ar trebui sa se ingradeasca dreptul de a vedea orice la televizor, pana cand cresc mari si sunt capabili sa discearna raul de bine, intrucat sunt multe porcarii la televizor, printre care foarte promovate, chiar daca indirect sunt sexualitatea, nudul - daca nu nudul atunci foarte aproape de el - uite de exemplu am vazut intr-o zi, de m-am stricat de bombe poza nu stiu cui de nu stiu unde - ceva fel de star de mahala nuda din cap pana in picioare cu cenzurarile de rigoare pe Kanal D la emisiunea Drept la tinta, la o ora de maxima audienta..... printre multe altele aceste secvente sar in ochi oricarui copil plus genul de secvente care duc la actul propriu-zis din multe filme, chiar telenovele ieftine, din orice punct ai lua-o si nu numai in telenovele. Chiar si la stiri. Deschizi televizorul sa te uiti la stiri si ce vezi... cine stie ce fata si-a facut implant de silicon sau este foarte admirata de italieni sau etc... Pe langa asta mai e promovata si imaginea macabra de morti vii de schelete, de vrajitori, vraji, lucruri grotesti care invadeaza televizorul.... Un alt exemplu este.... Lady Ga Ga.... cum sa vada un copil mic asa ceva.
Pe langa asta, desenele- sunt o gramada de desene care se invart in jurul unor chestii groaznice pe care nu le banuim - raul diform care e bun - un fel de bunatate diforma si ea la randul ei, plus chestiile nu magice, cele magice fiind cat de cat inocente, ci oculte intr-un mod puternic de exemplu : Coraline ( s-a mai dat pe aici, de aia si il dau exemplu), Igor ( omul de stiinta malefic care creeaza viata - o femeie gen Frankenstein, buna) , The prince frog ( nu stiu sigur, dar e productie Disney recenta despre un print broscoi care etc...), ultimul e un exemplul care sare cel mai tare in ochi- practici si vrajitoare voodoo...

Eu recunosc, ca de mic copil am fost foarte afectat de astfel de lucruri - plus ca am vazut de mic ( aprox 12 ani ) un film despre antihrist cu Al pacino si Keanu reeves, care m-a afectat mai tarziu, pe langa faptul ca m-a speriat o vreme indelungata.... - fac parte si dintr-o generatie care a crescut cu televizorul, si eram familiar la varsta de 6 ani cu Encounter of the 3rd kind - care mi-a provocat o gramada de cosmaruri o vreme.... Inca ceva, stiu de exemplu ca am vazut anul trecut niste filmulete pe youtube care se voiau a fi reactii la un film obscen pe care lumea pe il viziona si se filmau in timp ce il vizionau - la care sufereau efectiv socuri emotionale - care plangeau care se speriau atat de puternic, si in plus mai si vomitau de greata; l-am vizionat si eu, de curiozitate si am fost efectiv socat... intr-o vacanta recenta am povestit cu un verisor de-al meu de ... 12-13 ani si mi-a spus ca el l-a vazut demult acest filmulet si nu i s-a parut mare lucru....!!! si asta doar o singura data, cand a intrat pe internet - mama lui nu il lasa in ruptul capului sa intre pe calculator, il tinea cam privat si de televizor - singurele activitati la care avea voie era sa invete, sa deseneze, avea lego, etc - dar stia engleza, si asta i-a facilitat cumva accesul la ceva atat de revoltator ca asta..

Chiar daca nu vreti sa credeti chiar se promoveaza la televizor sexualitatea, consumismul in asa fel incat le distruge copiilor moralitatea si reperele morale in viata.... dar cum sa nu le distruga cand pana si parintii lor nu au asa ceva....Despre internet nici nu mai vorbim.

Nu stim ce este aceea morala deloc - eu, destul de recent am citit o carte de bune maniere din 1800 si ceva si am fost foarte marcat de felul in care se punea problema unui om cum sa se comporte in societate si de ce. Ce e cert e faptul ca atunci oamenii erau mai educati, chiar daca nu aveau atatea facilitati si tehnologii cum avem si noi, in ziua de astazi, si nici nivelul de inteligenta de astazi.

Faptul ca parintii se straduiesc sa le rumege ei la copii orice fel de informatie, sa-i faca sa inteleaga lumea din punctul lor de vedere e de admirat- pana la toata urma asa ar trebui sa faca orice parinte, asa as face si eu. Mai ales din punct de vedere crestin ortodox - de ce sa nu ii invatam pe copii ceea ce iubim si ne place cel mai mult - adica de Dumnezeu? E chiar stupid sa presupui enormitati de prejudecati ca religia nu e ceva important in viata omului; dar viata dezmatata si desantata , de asemenea corupta de Nicolae guta + Traian basescu + Lady Ga ga - e ceva normal pe care un copil trebuie sa le cunoasca de mic?
Uitati de asemenea ca la orice copil, cand e mic personalitatea lui este intr-o stare latenta, care se va manifesta mai tarziu cu toate invataturile pe care i le dati pe la adolescenta. Atunci isi formeaza si el punctul lui de vedere, gandirea, personalitatea - iar daca de mic a fost educat in cele crestine ortodoxe si morale, bineinteles ca asta va avea un cuvant greu de spus in viata lui, daca va avea - nu toti copii sunt la fel.

Cat despre cultura si aceasta trebuie sau ingradita, sau explicata, nu tot ce e frumos e si bun. Un exemplu destul de elocvent si de cultural sunt .... statuile nud antice de orice fel, "icoanele" din evul mediu franceze care infatisau gen "fecioara" alapteaza "pruncul" ( cu caracter religios bineinteles) in care nu erau altele decat tablouri de regine si /sau femei atragatoare la vremea aceea - stiu ca era parca un fel de intreg documentar despre o astfel de iconografie..... Condamn de asemenea si multe documentare de genul National Geographic care de multe ori nu prezinta o informatie concreta care sa te invete ceva pe care sa il poti aplica in viata reala si in plus nu e decat din prisma evolutionista, catolica sau protestanta - se vede cu ochiul liber in documentarele religioase. Nici cele National Geographic Wild nu sunt mai prejos - despre fiare care au omorat oameni - filmulete in care se vad efectiv animale salbatice care sar si ucid oameni, animale salbatice care vaneaza gazele samd -de o cruzime infioratoare care de foarte multe ori nici oamenii maturi nu sunt capabili sa priveasca asa ceva.... daramite copii mici - lasa-l sa se uite la documentare, poate invata ceva..... Si teoriile stiintifice sunt condamnabile - mai ales evolutionismul si heliocentrismul.....

Dupa parerea mea, ceea ce e ingrijorator e faptul ca raul incepe sa se propage cu o viteza fantastica si la o intensitate foarte puternica asupra personalitatilor slabe si inca neformate ale copiilor. Plus ca parintii nici nu stiu ce e clar bine sau rau, sau daca nu, cu impact puternic emotional asupra unui copil....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 20:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44