Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 31.05.2012, 20:30:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Acest ierodiacon despre care văd că se vorbește atât, a lăsat ceva scris ? Vreo carte, ori măcar articole în periodice ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #92  
Vechi 31.05.2012, 22:51:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acest ierodiacon despre care văd că se vorbește atât, a lăsat ceva scris ? Vreo carte, ori măcar articole în periodice ?
exista o colectie de predici audio, anii '70-'80 si video, inceputul anilor '90 care oricum sunt o repetitie a celor anterioare.
predici ale duminicilor si praznicelor de peste an. plus niste predici "libere", le spun ei.
acestea au fost transcrise de ucenicii dansului dpa '90 si tiparite sub forma de reviste lunare.
in mai multe editii. cu ceva ani in urma acestea au fost adunate intr-o carte.
pe urma s-a conceput un fel de omilii cam cum sunt in Pateric capitolele gen "despre mandrie", unde erau culese din aceleasi predici diverse citate la subiect.
daca intrebarea ta se referea la vreo lucrare de cercetare teologica sau vreun manuscris ... nu!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 31.05.2012, 23:57:22
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Implicit polemica?

Orice argument legat de frumusetea activitatii acestul parinte constituie pentru tine un motiv de initiere a unui act polemic? Nu te inteleg!!! Am vrut sa avem o discutie civilizata dar este clar ca tu vrand cu toata forta sa ramai ateu nu vrei sa vezi si cum vad altii lucrurile, intr-un cuvant dreptatea este la tine,orice ar spune celalalt, daca nu este in conformitate cu ce ti se pare tie te deranjeaza. OK Mi-a parut bine de cunostinta si imi pare rau ca am intervenit, scopul meu a fost sa transmit din pacea si bucuria invataturilor pe care Dumnezeu a ingaduit sa le cunosc si sa simt prin intermediul acestui parinte. Daca te deranjeaa asta....imi pare rau nu mai avem subiect de discutie. Pentru mine a cerceta despre secte si mincinosi nu mi se pare o acivitate linistitoare,mai bine citesc din cuvintele Domnului care-mi arata de cine sa ma feresc. Atata vreme cat credinta pe care o urmez pastreaza toate tainele lasate apostolilor, atata vreme cat practic spovedania, impartasania si tot ce ma invata biserica Ortodoxa, nu ma simt sectanta. Tu vei da seama de ce spui si eu de ce fac. Nu imi mai da nici un raspuns pentru ca scopul tau este sa distrugi ceva ce s-a cladit cu multa truda.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.06.2012, 16:17:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Orice argument legat de frumusetea activitatii acestul parinte constituie pentru tine un motiv de initiere a unui act polemic? Nu te inteleg!!! Am vrut sa avem o discutie civilizata dar este clar ca tu vrand cu toata forta sa ramai ateu nu vrei sa vezi si cum vad altii lucrurile, intr-un cuvant dreptatea este la tine,orice ar spune celalalt, daca nu este in conformitate cu ce ti se pare tie te deranjeaza. OK Mi-a parut bine de cunostinta si imi pare rau ca am intervenit, scopul meu a fost sa transmit din pacea si bucuria invataturilor pe care Dumnezeu a ingaduit sa le cunosc si sa simt prin intermediul acestui parinte. Daca te deranjeaa asta....imi pare rau nu mai avem subiect de discutie. Pentru mine a cerceta despre secte si mincinosi nu mi se pare o acivitate linistitoare,mai bine citesc din cuvintele Domnului care-mi arata de cine sa ma feresc. Atata vreme cat credinta pe care o urmez pastreaza toate tainele lasate apostolilor, atata vreme cat practic spovedania, impartasania si tot ce ma invata biserica Ortodoxa, nu ma simt sectanta. Tu vei da seama de ce spui si eu de ce fac. Nu imi mai da nici un raspuns pentru ca scopul tau este sa distrugi ceva ce s-a cladit cu multa truda.
chiar nu iti inteleg inversunarea.
nu ti-a placut raspunsul dat lui Mihnea?
spune ce este fals.
daca voiam sa distrug, incepeam un subiect asa cum incepuse cineva pe tema puciosilor.
dar nu vreau. si nu am inceput nici un subiect despre Visarion/visarionisti.
doar am comentat acolo unde nu eram de acord.
mai de mult, satul de polemici, ii propuneam unui visarionist sa incheiem cearta si sa vorbim si de lucrurile frumoase pe care visarionistii le-au facut. pentru ca au facut.
nici nu m-a intrebat despre ce vreau sa vorbim. a continuat sa ma atace si sa ma ameninte cu iadul.
pentru ca asta este realitatea.
va credeti perfecti si nu suportati critica.

eu sunt deschis la dialog, pe orice tema.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.06.2012, 17:43:54
ghindocica ghindocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2010
Mesaje: 24
Implicit

Mesajul cu titlul "polemica", iti era destinat tie, pentru ca tu ai pronuntat cuvantul intr-un mesaj anterior. Dar, oricum eu ma bucur ca esti tu in regula cu toate. Eu nu am spus ca sunt perfecta, daca asta ai inteles, oricum am senzatia ca incerc sa spun un lucru si este interpretat in alt fel asa ca toate iti doresc toate cele bune si sa ne vedem cu bine in viata viitoare!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.06.2012, 18:12:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghindocica Vezi mesajul
Mesajul cu titlul "polemica", iti era destinat tie, pentru ca tu ai pronuntat cuvantul intr-un mesaj anterior. Dar, oricum eu ma bucur ca esti tu in regula cu toate. Eu nu am spus ca sunt perfecta, daca asta ai inteles, oricum am senzatia ca incerc sa spun un lucru si este interpretat in alt fel asa ca toate iti doresc toate cele bune si sa ne vedem cu bine in viata viitoare!
nici tu nu ai citit "lucrurile frumoase" ...
daca ai incerca propunerea mea, poate ne-am intelege mai bine.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 02.06.2012, 11:16:11
mariancornelmitrea mariancornelmitrea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 2
Post Revista

De unde pot face rost de revistele pr. Visarion Iorgulescu Revista creștin-ortodoxă? toate numerele m-as multumi si cu format electronic multumesc
Reply With Quote
  #98  
Vechi 02.06.2012, 16:26:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariancornelmitrea Vezi mesajul
De unde pot face rost de revistele pr. Visarion Iorgulescu Revista creștin-ortodoxă? toate numerele m-as multumi si cu format electronic multumesc
"Iugulescu" ...
le gasesti in format audio pe site-ul personal.
www.ierodiaconvisarion.ro/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu ionutz_rYk Mari Duhovnici si predicile lor 484 01.12.2012 15:42:18
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59