Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2010, 13:46:41
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Primul pas a fost facut!

Azi dupa ora 8,30 dimineata, sora mea a intrat in operatia de san. Dupa aproape doua ore am primit telefon de la nepoata mea ca operatia s-a sfarsit si sora mea s-a trezit din anestezie. Dupa amiaza voi trece sa o vizitez, dupa ce in prealabil ma voi opri la slujba Sfantului Maslu sa multumesc si sa ma rog sa se insanatoseasca cat mai repede.
I-a fost extirpat tot sanul si dupa doua saptamani vom afla mai multe legate de analizele ce se fac in acest caz. Va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de noi in aceste clipe grele!
Stiu ca rugaciunea colectiva are mare putere! Doamne ajuta-ne!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2010, 17:37:31
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Azi dupa ora 8,30 dimineata, sora mea a intrat in operatia de san. Dupa aproape doua ore am primit telefon de la nepoata mea ca operatia s-a sfarsit si sora mea s-a trezit din anestezie. Dupa amiaza voi trece sa o vizitez, dupa ce in prealabil ma voi opri la slujba Sfantului Maslu sa multumesc si sa ma rog sa se insanatoseasca cat mai repede.
I-a fost extirpat tot sanul si dupa doua saptamani vom afla mai multe legate de analizele ce se fac in acest caz. Va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de noi in aceste clipe grele!
Stiu ca rugaciunea colectiva are mare putere! Doamne ajuta-ne!
Doamne ajuta !

Primul pas spre vindecare l-a facut.

Primul pas l-a facut cu Dumnezeu de mana , urmatorii , cu nadejde si cu ajutorul lui Dumnezeu , vor fi mai usori .
Raspunsul de la histopatologic se da dupa doua saptamani , asa se stie cu precizie ce-a fost . CE a fost ! La trecut !
Ica , spune-i ca nu conteaza ce a fost , ca de-aia e la trecut.

Sa fie convinsa ca prin operatie s-a indepartat tot raul si ca tot ce va urma , tratament , chimio ...
trebuie facut pentru ca asa e procedura.


Ea sa nu-si bata capul cu diagnosticul . Ca are cine ; oncologul ! el are o problema cu ce sa-si bata capul ,pacient nou , trebuie sa stabileasca schema de tratament ..si cate altele.
Toti sa fiti incredintati ca totul e bine .Sa va bucurati de ziua de azi sa nu va sperie ziua de maine..

Nu vă îngrijorați dar de ziua de mâine; căci ziua de mâine se va îngrijora de ea însăși. Ajunge zilei necazul ei. Matei 6:34

Am cunoscut la radioterapie o d-na de 82 de ani , care de 26 de ani era operarata si nu avea un san.Ea venea , de cateva ori pe an , s-o salute pe asistenta care-mi facea cobalto ..asistenta i-a spus ,,d-na , peste sase luni ma pensionez ! ,,...o viata de om , devenisera prietene .
Asa speranta mi-a transmis d-na aceea , ca se poate , ca de fapt e o boala ca toate bolile care poate fi invinsa , incat am plecat din spital cu zambetul pe buze. Si eu doresc sa va transmit speranta , la randul meu.


Va doresc multa , multa sanatate , putere si liniste sufleteasca !

__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2010, 19:18:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Draga Sia, cuvintele tale mi-au mers direct in suflet, esti minunata, simt ca tot ce zici e adevarat, multe persoane care au trecut ca si tine prin aceste evenimente mi-au zis acelasi lucru. Da, am reusit sa ma intaresc, vazand-o chiar pe sora mea ca e puternica. Rugaciune, cat mai multa rugaciune! Asta vom face, toti ai casei, ne vom ruga. Maica Domnului s-o ocroteasca si s-o apere de ce ar putea fi mai rau! Si apoi, cate zile avem atat vom trai. Nu stim clipa cand ne nastem si ma bucur ca nu stim nici clipa cand vom pleca....
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2010, 21:24:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Sia, cuvintele tale mi-au mers direct in suflet, esti minunata, simt ca tot ce zici e adevarat, multe persoane care au trecut ca si tine prin aceste evenimente mi-au zis acelasi lucru. Da, am reusit sa ma intaresc, vazand-o chiar pe sora mea ca e puternica. Rugaciune, cat mai multa rugaciune! Asta vom face, toti ai casei, ne vom ruga. Maica Domnului s-o ocroteasca si s-o apere de ce ar putea fi mai rau! Si apoi, cate zile avem atat vom trai. Nu stim clipa cand ne nastem si ma bucur ca nu stim nici clipa cand vom pleca....
Să ne gândim că sunt oameni care sunt bolnavi,sunt săraci dar sunt și singuri.Nu au pe nimeni care să se gândească la ei,să deschidă ușile medicilor, se roage pentru ei.Se sting undeva uitați de toată lumea .
Ce fericită este sora ta că te are pe tine care ai un suflet atât de cald!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2010, 22:13:05
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

[quote=dorinastoica14;280990]...dar sunt și singuri.Nu au pe nimeni care să se gândească la ei,să deschidă ușile medicilor, sa se roage pentru ei.

Draga Dorina, sa nu-mi fie luate ca lauda vorbele urmatoare, dar sa sti ca de cate ori intru intr-o biserica, de obicei la Sfanta Liturghie, si aprind lumanari pentru vii si adormiti, de fiecare data aprind o lumanare pentru " cei care nu au pe nimeni sa se roage pentru ei " si ma simt tare bine. Foarte rar, pe la diverse slujbe la Sfantul Maslu, mai aud cate un preot care-i pomeneste pe cei care nu au pe nimeni care sa-i pomeneasca. Ar fi bine ca fiecare dintre noi, sa ne gandim si la cei care sunt asa de singuri, de parasiti, de lipsiti de sansa de-a se simti iubiti, apreciati sau stimati.
Multumesc bunului Dumnezeu pentru grija pe care a avut-o fata de parintii mei, fratii si surorile mele ( suntem trei baieti si trei fete ). Parintii ne-au crescut in modestie, cu frica de Dumnezeu si in intelegere unii cu altii. Anii au cam trecut, am imbatranit si noi, fiecare avem copii si nepoti si fiindca tatal meu inca traieste, ne intalnim cu mult drag cu totii la casa parinteasca. Chiar suntem " falosi ", cum zice banateanul ( sau mandri in sensul bun al cuvantului ) cand ne intalnim si povestim cu tata, care anul asta va implini 92 de ani. Multa sanatate tuturor !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2010, 01:08:35
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Doamne ajuta , Ica !

De azi va fi totul bine , ai sa vezi .
Are dreptate Dorina , desi m-a intristat adevarul spus de ea ,asa e ..
Bucurati-va ca va aveti unul pe altul , ca formati o familie unita si credincioasa. ce-i drept acum e greu .. dar va trece .
Cornelia se odihneste acum , maine dimineata va fi un nou inceput pentru ea .Dumnezeu s-o ajute !

Ginduri bune si imbratisari ptr ea , de la o sora din Bucuresti .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2010, 01:46:27
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Iata ca dupa o saptamana de spitalizare, sora mea se afla acasa. Nu a fost externata, va veni mereu la pansat insa nu sunt locuri in spital, doamne , atata lume e bolnava!!! Pe culoarele spitalului ai impresia ca esti in gara, asa un dute vino este. Slava lui Dumnezeu ca e acasa, va dormi in patul ei, va sta mult mai confortabil decat la spital. Se simte bine dupa operatie , la modul general, insa o doare spatele, mana stanga si nu poate sa dorma, e tare ,tare obosita. Ne rugam, o pomenim la Sfinte Masluri si nadajduim ca va fi bine!
Revin cu noutati! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.08.2010, 17:25:07
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Iata ca dupa o saptamana de spitalizare, sora mea se afla acasa. Nu a fost externata, va veni mereu la pansat insa nu sunt locuri in spital, doamne , atata lume e bolnava!!! Pe culoarele spitalului ai impresia ca esti in gara, asa un dute vino este. Slava lui Dumnezeu ca e acasa, va dormi in patul ei, va sta mult mai confortabil decat la spital. Se simte bine dupa operatie , la modul general, insa o doare spatele, mana stanga si nu poate sa dorma, e tare ,tare obosita. Ne rugam, o pomenim la Sfinte Masluri si nadajduim ca va fi bine!
Revin cu noutati! Doamne ajuta!
D-na Icamilin sa va de-a bunul Dumnezeu sanatate si multa putere sa va ajuta-ti in continuare sora si familia .....Sanatate multa.....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.09.2010, 01:30:46
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Dragii mei!
Va anunt ca voi lipsi cateva zile, plec pe la manastiri sa ma rog pentru familie, copii si nepoti si nu in ultimul rand pentru surioara mea bolnava.
Nu am noutati in ceea ce o priveste, se recupereaza dupa operatie, face miscari cu mana stanga, a primit rezultatul analizei la cei 18 buc ganglioni scosi dar din analizele facute, doar unul a fost atacat de cancer.
Desi credeam ca se afla intr-o stare incipienta, doctorul zice ca de un an de zile a inceput sa creasca nodulul, in urma unui soc puternic ( cumnatul meu, anul trecut a facut infarct ), sigur ca spaima era normala la un asemena eveniment, dar cine s-ar fi gandit atunci la ceea ce am aflat acuma.
Nadajduim la mila bunului Dumnezeu, El o poate vindeca!
Pana la noi vesti, va voi pomeni pe toti pe unde voi poposi!
Multa sanatate tuturor si numai ganduri bune, de la icamilin.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.09.2010, 02:24:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Dragii mei!
Va anunt ca voi lipsi cateva zile, plec pe la manastiri sa ma rog pentru familie, copii si nepoti si nu in ultimul rand pentru surioara mea bolnava.
Nu am noutati in ceea ce o priveste, se recupereaza dupa operatie, face miscari cu mana stanga, a primit rezultatul analizei la cei 18 buc ganglioni scosi dar din analizele facute, doar unul a fost atacat de cancer.
Desi credeam ca se afla intr-o stare incipienta, doctorul zice ca de un an de zile a inceput sa creasca nodulul, in urma unui soc puternic ( cumnatul meu, anul trecut a facut infarct ), sigur ca spaima era normala la un asemena eveniment, dar cine s-ar fi gandit atunci la ceea ce am aflat acuma.
Nadajduim la mila bunului Dumnezeu, El o poate vindeca!
Pana la noi vesti, va voi pomeni pe toti pe unde voi poposi!
Multa sanatate tuturor si numai ganduri bune, de la icamilin.
Dumnezeu sa ai aiba grija de tine pe unde mergi si Maica Domnului sa te acopere cu Acoperamantul ei cel Sfint.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
Doar o intrebare, va rog! Maximovici Generalitati 0 05.06.2008 11:21:08
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00
Doar curioasa Glamorous_witch Generalitati 9 04.12.2007 20:43:01
doar cununie? Z.Lidia Nunta 11 12.10.2007 17:37:34