Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.07.2011, 12:56:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si pentru ca in cei cativa ani de cand m-am alaturat comunitatii de pe acest forum am avut de cateva ori prilejul sa ma conving cat de mare este puterea rugaciunilor celorlalti pentru aproapele lor, am sa va rog si acum sa ma ajutati pomenindu-ne si pe mine si pe mama mea in rugaciunile voastre.

numele meu de botez este Catalina (nu Maria ca in nickname, desi mi-ar fi placut) iar al mamei mele este Octaviana.

Multumesc si Dumnezeu sa va ajute si sa va rasplateasca gandul bun.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.07.2011, 13:19:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si pentru ca in cei cativa ani de cand m-am alaturat comunitatii de pe acest forum am avut de cateva ori prilejul sa ma conving cat de mare este puterea rugaciunilor celorlalti pentru aproapele lor, am sa va rog si acum sa ma ajutati pomenindu-ne si pe mine si pe mama mea in rugaciunile voastre.

numele meu de botez este Catalina (nu Maria ca in nickname, desi mi-ar fi placut) iar al mamei mele este Octaviana.

Multumesc si Dumnezeu sa va ajute si sa va rasplateasca gandul bun.
Dumnezeu sa coboare Mila Sa Sfanta peste roabele Sale, Catalina si Octaviana! Amin!

Last edited by LapetiteMoc; 29.07.2011 at 23:07:06.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.07.2011, 13:27:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Incearca , asa cum spui, internari periodice. Sta doua luni la un centru, alte trei acasa. In perioada din centru poate isi revine putin (acolo le strecoara medicamentele in mancare, in apa de baut, ceaiuri celor care refuza tratamentul.


In privinta obsesiei cu casa, actioneaza rapid. Stii foarte bine ca ei (bolnavii cu acest diagnostic) isi duc obsesia pana la capat.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.07.2011, 14:01:00
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Deci te-ai ales cu sfaturi; cu informatii...ba. Domnul e cel mai bun indrumator! Lasa sfaturile noastre si mergi la duhovnic!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.07.2011, 14:21:37
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Deci te-ai ales cu sfaturi; cu informatii...ba. Domnul e cel mai bun indrumator! Lasa sfaturile noastre si mergi la duhovnic!
m-am sfatuit cu duhovnicul de mult. scuze ca nu ti-am raspuns pana acum la aceasta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.07.2011, 14:56:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este foarte grea crucea ta dragă Catalina!
Mama ta a fost vreodată internată într-un spital de boli psihice? Din câte am înțeles acolo unii se simt chiar bine dacă medicul este o persoană care iubește oamenii. Dacă poți să o convingi să se interneze fără însă a o obliga...
Sunt și locuri din acelea sinistre unde sunt duși acei care nu au discernământ și unde sunt uitați de către familie până ce se sfârșesc din viață. De un astfel de loc cred că îi este ei teamă.

Cunosc un caz cutremurător. Este vorba de doi tineri(frate și soră) trecuți de 25 ani care locuiesc împreună cu o mamă bolnavă psihic și care refuză medicamentele. Toți sunt credincioși, merg la biserică, la mănăstiri. persoana este despărțită de soțul care locuiește în același apartament.
Copii sunt slabi, palizi și foarte afectați de boala mame(băiatul a fost la Teologie dar acum are probleme de vorbire datorită stresului și a renunțat la studii- stă într-o mănăstire căci nu mai poate suporta atmosfera de acasă). Am înțeles că sunt terorizați de mama bolnavă psihic și care refuză internarea.
Duminică după-amiază la Paraclisul Maicii Domnului fica a adus-o până în poarta bisericii și n-a putut-o convinge să intre. M-a rugat să alerg după ea să o aduc la slujbă dar nu am putut nicicum să o conving.
Mama acestor copii (fosă învățătoare) este aproape nelipsită de la slujbele bisericii dar din motive doar de Dumnezeu știute nu prea o ajută.

Îți iînțeleg necazul și sunt convinsă că ești sinceră, se simte din cele ce scrii. Nici sfat nu știu să-ți dau. Numai mila lui Dumnezeu te poate ajuta. Aș spune să-ți faci o foarte amănunțită cercetare a viații și să încerci cu ajutorul unui duhovnic bun să descoperi ccauza acestui mare necaz pe care trebuie să-l duci. Este crucea ta, o cruce grea dar dacă vei răbda până la capăt te vei mântui.

Din câte știu, undeva pe lângă Suceava este un centru de sănătate unde rugăciunile, viața călugărească se îmbină cu metode tradiționale de tratare a bolilor psihice. Poate știe cineva exact cum se numește locul acela și te poate îndruma.

Dumnezeu să te întărească iar Maicuța Domnului să te acopere cu acoperământul său.

Last edited by dorinastoica14; 29.07.2011 at 14:58:44.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.07.2011, 15:07:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este foarte grea crucea ta dragă Catalina!
Mama ta a fost vreodată internată într-un spital de boli psihice? ........ Dacă poți să o convingi să se interneze fără însă a o obliga...
{.......}

Îți iînțeleg necazul și sunt convinsă că ești sinceră, se simte din cele ce scrii. Nici sfat nu știu să-ți dau. Numai mila lui Dumnezeu te poate ajuta. Aș spune să-ți faci o foarte amănunțită cercetare a viații și să încerci cu ajutorul unui duhovnic bun să descoperi ccauza acestui mare necaz pe care trebuie să-l duci. Este crucea ta, o cruce grea dar dacă vei răbda până la capăt te vei mântui.

Din câte știu, undeva pe lângă Suceava este un centru de sănătate unde rugăciunile, viața călugărească se îmbină cu metode tradiționale de tratare a bolilor psihice. Poate știe cineva exact cum se numește locul acela și te poate îndruma.

Dumnezeu să te întărească iar Maicuța Domnului să te acopere cu acoperământul său.

multumesc frumos pentru preocupare si pentru gandurile bune.

mama a fost de multe ori internata in spitale, si am incercat cu dansa toate tipurile de tratamente posibile, si pe baza de medicamente, si altele homeopate... din pacate la biserica nu prea a mers (desi acum spune ca merge insa nu am de unde sti adevarul).

Despre convins sa se interneze, nu se prea poate cu genul asta de oameni sa ajungi la un numitor comun, acum zic ceva, peste 30 minute altceva, azi una, maine alta. Nu prea exista situatii in care sa zici ca i-ai convins de ceva si asa ramane. As vrea macar tratamentul medicamentos sa-l ia insa....

In privinta discutiei cu duhovnicul, ea a avut loc de foarte mult timp, dansul imi stie situatia si eu la randul meu sunt constienta de ce trebuie, atat eu cat si mama mea, sa purtam aceasta cruce a bolii ei psihice. Nu stiu daca este cazul sa intru in detalii insa daca ii va fi cuiva de folos vreodata am s-o fac.

Tot ce pot spune este ca intr-adevar pacatele se platesc, si da, copiii pot plati si ei pacatele parintilor si Ii multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat sansa de a rascumpara ceva in viata asta.

Nu ai idee pe unde mai exact este centrul acela de langa Suceava? Desi este cam departe dar pana la urma, as vrea macar sa stiu ce posibilitati sunt si unde.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 29.07.2011 at 15:10:17.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.07.2011, 15:24:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, e o cruce grea. Am un coleg a carui mama tipa si urla, a incercat sa ii dea cu un fund din lemn in cap - bine ca baiatul a avut reflexe bune si i l-a retinut, apoi tot ea a inceput sa tipe ca vrea sa o omoare, ca vrea sa cheme politia... El nu stie daca maica-sa are probleme psihice sau daca joaca teatru. Daca e ultima varianta, spune el, atunci a jucat teatru o viata intreaga. A avut o viata foarte dezordonata, a avut doi barbati si doi copii din flori cu ei, a facut numai ce a vrut, a cheltuit mai mult decat si-a putut permite si acum au dat-o si afara de la munca. Bietul coleg, care nici macar nu mai stie nimic de taica-sau, munceste pe rupte ca sa ii plateasca ei creditele si tot felul de mofturi si fireste ca are parte de scandal in fiecare zi. Nimic nu o poate multumi, iar la varsta ei,de peste 50, nu se poate nici pensiona, nici nu isi poate gasi serviciu... Baiatul s-a gandit la toate variantele si a ajuns la concluzia ca nu o poate parasi, desi mutandu-se din casa aia, ar putea avea o viata normala, si ca, daca pleaca el de langa ea, maica-sa o sa ajunga pe drumuri, pentru ca nu se va putea intretine. Chiar daca sufera foarte tare din cauza asta, ca, desi este foarte inteligent, nu isi poate termina studiile, pentru ca nu are pic de tihna, chiar daca nu isi poate intemeia o familie din cauza ei, chiar daca al doilea barbat al maica-sii a avut mai multa grija de el decat ea...

Ideea era ca parintii pacatuiesc, au o viata dezordonata, mananca agurida, iar copiii raman sa traga...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.07.2011, 15:30:40
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, e o cruce grea. Am un coleg a carui mama tipa si urla, a incercat sa ii dea cu un fund din lemn in cap - bine ca baiatul a avut reflexe bune si i l-a retinut, apoi tot ea a inceput sa tipe ca vrea sa o omoare, ca vrea sa cheme politia... El nu stie daca maica-sa are probleme psihice sau daca joaca teatru. Daca e ultima varianta, spune el, atunci a jucat teatru o viata intreaga. A avut o viata foarte dezordonata, a avut doi barbati si doi copii din flori cu ei, a facut numai ce a vrut, a cheltuit mai mult decat si-a putut permite si acum au dat-o si afara de la munca. Bietul coleg, care nici macar nu mai stie nimic de taica-sau, munceste pe rupte ca sa ii plateasca ei creditele si tot felul de mofturi si fireste ca are parte de scandal in fiecare zi. Nimic nu o poate multumi, iar la varsta ei,de peste 50, nu se poate nici pensiona, nici nu isi poate gasi serviciu... Baiatul s-a gandit la toate variantele si a ajuns la concluzia ca nu o poate parasi, desi mutandu-se din casa aia, ar putea avea o viata normala, si ca, daca pleaca el de langa ea, maica-sa o sa ajunga pe drumuri, pentru ca nu se va putea intretine. Chiar daca sufera foarte tare din cauza asta, ca, desi este foarte inteligent, nu isi poate termina studiile, pentru ca nu are pic de tihna, chiar daca nu isi poate intemeia o familie din cauza ei, chiar daca al doilea barbat al maica-sii a avut mai multa grija de el decat ea...

Ideea era ca parintii pacatuiesc, au o viata dezordonata, mananca agurida, iar copiii raman sa traga...
asa este din pacate, iar statul nu ne prea ofera solutii. nu e vorba ca am dori noi sa ne abandonam parintii insa daca am avea niste alternative viabile prin care sa ne fie mai bine si noua si lor... din pacate nu prea exista.

si la mine situatia a fost intrucatva asemanatoare, intrucat nu mi-am putut face o familie proprie pana acum si din cauza ca trebuia sa ma preocup de problemele cu mama.

Din fericire a randuit Bunul Dumnezeu ca acum sa gasesc un barbat care nu se sperie de aceste probleme, o accepta si o iubeste pe mama mea, si este dispus sa ma ajute si sa ma sustina in a o ingriji. Bineinteles nu prin a locui cu noi in casa, caci traiul alaturi de un bolnav de genul asta nu-ti permite sa ai o viata normala, dar tot ce tine de ingrijirea dansei imi permite sa fac si chiar ma sustine si ma ajuta atat cat poate.

Deci in privinta viitorului meu sot nu voi avea probleme, insa mi-e teama ca nu mai am energia necesara si nu voi mai avea nici resursele financiare necesare sa crestem un copil, avand in vedere faptul ca pentru mine mama este deja un copil pe care-l am in grija.

Dar cu ajutorul Lui Dumnezeu sper sa gasim solutiile potrivite pentru toate problemele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.07.2011, 20:39:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă nu se găsește nimeni aici pe forum să-ți dea niște informații despre acel centu de sănătate de pe lângă Suceava voi încerca să aflu de la cineva care a fost acolo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09