Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2010, 16:08:39
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit Ajutor Urgent

Buna. Va rog frumos sa ma ajutati raspunzand la intrebarea mea. AM facut de vreo luna un pacat foarte mare. AM jurat ca nu mai fac un pacat si dupa un timp am inceput sa il fac din nou. Am 16 ani si cand am facut juramantul nu stiam ca e pacat si cand l-am incalcat, nu eram inca in clar de gravitatea faptei mele. Acum stau si tremur de frica, cerandu-mi iertare de la Dumnezeu pentru ceea ce am facut. Imi pare nespus de rau si as dori sa va intreb ceva.
Acest pacat imi va putea fi iertat prin Spovedanie? Va rog mult sa ma ajutati cat de repede puteti. Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2010, 16:33:02
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DA, iti va fi iertat prin spovedanie DACA faci complet canonul dat de preot. Si nu mai repeti pacatul respectiv, bineinteles.
Daca-ti este greu, roaga-te la Maica Domnului sa-ti dea putere, nu lasa nici o rugaciune fara raspuns, daca te rogi din inima iti va da putere si-ti va indruma pasii.
Nu deznadajdui!

Doamne ajuta!


P.S.-vezi ca vineri e o sarbatoare a Maicii Domnului, poate gasesti un "Acatist al Sfantului Acoperamant" (sa-l cumperi, sau pe net...) sa-l citesti.
P.P.S.- trebuie sa tii post cel putin 3 zile inainte de spovedanie. Scuze ca ti-am zis daca stiai deja. Ajuta mult si-ti da ragaz de rugaciune si reculegere a mintii sa-ti aduci aminte cat mai multe pacate.

Last edited by crestinOrtodoxa; 28.09.2010 at 16:36:20.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2010, 16:37:06
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Va multumec foarte mult pentru ajutor! Intr-un fel m-am usurat pentru ca credeam ca nu poate fi iertat nicicum.
Daca nu ma suparati as dori sa va cer un sfat. Cand sunt ispitit de diavol, ce pot sa fac sa nu cad in pacat? Dumneavoastra ce faceti? Va rog dati-mi niste sfaturi! Multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.09.2010, 16:39:33
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Doamne ajuta, Marius! Fii Binecuvantat Copil scump! Nu deznadajdui, orice ai fi facut! Dumnezeu nu ne numara caderile.. Acuzatorul nu e El ci e diavolul.. el ne sopteste.. "nu te poti pocai de asa ceva! e de neiertat! si iti aduce in inima rusinea si ura de sine".. suntem pacatosi Marius, cu totii! pacatul este starea noastra de a fi in prezent.. noi nu avem puterea sa fim altceva prin noi insine.. de exemplu cine se ambitioneaza prea tare sa lupte impotriva unui pacat cade in mandrie ,crezand ca este un invingator asupra pacatului.. atunci va cadea.. am patit asta de foarte multe ori.. vezi tu, noi suntem invinsi de pacat.. suntem umiliti de pacat, suntem ciopartiti de pacat pana in strafundul cel mai intim al fiintei noastre.. de asta avem nevoie de un Mantuitor.. El poate birui.. noi nu putem Marius.. intelegi, tu? de asta nu e bine sa juram ca nu mai facem.. sa ne propunem putem dar sa juram e prea mult.. eu iti spun ca oricine jura ca nu mai face ,acela va cadea.. aminteste-ti de Sfa Apostol petru care zicea ca nu se va lepada si se batea cu pumnii in piept ca se va tine pe calea cea dreapta.. si s-a lepadat de frica unei slujnice amarate.. halal putere avem.. spovedeste-te si nu deznadajdui chiar daca este cel mai scarbos si mai de nepronuntat pacat din cate exista, stai in el fara sa te urasti.. spune asta sunt Doamne si nu te mai crede altceva decat pacatos.. asta inseamna sa tii mintea in iad si sa nu deznadajduiesti.. Parintele Rafail Noica ne invata sa gandim ca suntem fii ai iadului, ce altceva sa facem altminteri decat pacate? uite, pe masura ce omul accepta ca e pacatos pe atat va pacatui mai putin.. iti negi starea te inalti deasupra ei? vei cadea.. asta inseamna caderea.. intelegi? de ex: daca accept si recunosc ca sunt mincinos sa zicem, apoi voi mintii mai putin pe viitor.. tre sa fim sinceri cu noi insine si sa nu ne credem buni si mai ales nu mai buni ca ceilalti.. tot ce vedem rau in celalat este de fapt in noi, absoluy totul! tot ce uram la altul uram caci este in noi.. dar astea le vei invata pe parcurs.. spovedeste pacatul si juramantul si nu uita ca mila lui Dumnezeu este infinita Marius ,INFINITA! semnul ca te-a iertat este deobicei cainta inimii.. de asta e bine sa te caiesti toata viata ca altfel daca uiti, vei cadea iarasi.. si asa sa luptam pana la ultima suflare niciodata deznadajduind si de-am cadea in fiecare ceas in acel urat pacat..Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2010, 16:39:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare absolut remarcabil faptul, ca tineri de 16 ani isi pun problema pacatelor comise.
Marius, duhovnicul este cel mai in masura sa te indrume.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.09.2010, 16:42:46
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca nu ai timp sau... din lene sau comoditate (cum ni se intampla des la multi...) nu poti citi/spune rugaciuni mai lungi (ca "Tatal Nostru"), spune rugaciunea inimii:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai mila de mine pacatosul".

Este mai usor de spus in minte, in timp ce faci si alte activitati.

Eu nu pot sa ma concentrez la alte rugaciuni mai lungi in gand, in timpul zilei in general, si recurg la asta scurta. Din pacate inca nu pot s-o zic tot timpul ca-mi zboara gandul.

Daca poti, zi rugaciunea asta in gand TOT TIMPUL, sincronizeaz-o cu respiratia.
Sau alte rugaciuni, daca poti.

poti sa spui si "Maica Domnului ai grija de mine pacatosul"

Orice,e bine de fapt, numai rugaciune sa fie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2010, 16:53:00
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Copil scump si binecuvantat, nu te incarca astfel.. or sa te puna cei de pe aici la posturi si la nevointe pe care ei insisi nu le facsi care vor obosi biata ta inima si asa umilita de pacat.. ca sa nu mai cadem intr-un pacat, repet trebuie sa acceptam ca suntem robii lui.. asta este victoria noastra.. cei ce vor sa "invinga" pacatul se mandresc.. ai auzit de Sf Siluan? uite, el a fost foarte ispitit.. avea chilia plina de demoni si Mantuitorul Hristos i-a spus ca e asa caci prea tare vrea sa iasa din ceea ce este, i-a spus ca cei mandri sufera asa pururea din partea dracilor.. la care Sf L-a intrebat ce sa fac Doamne ca sa ma smeresc ? "tine mintea ta in iad si nu deznadajdui" i-a spus Domnul Hristos! intelegi tu? nu e usor.. ai cazut in curvie? suntem curvari Marius , cu totii.. sa acceptam asta.. nu va fi un timp cand nu vom mai fi.. uite ce putini stiu este ca noi peste haina asta pacatoasa , pe deasupra ne imbracam cu cea noua cu Hristos! PESTE EA MARIUS! noi stand acolo jos, cazuti pururea, tinandu-ne mintea in acest iad, si neancercand sa iesim, adica sa fim altceva decat suntem in adanc(pacatosi) stand si recunoscandu-ne cu pace astfel, adica pacatosi, stand astfel, primim mila lui Dumnezeu.. care mila vine si ne mangaie in caderea noastra , de asta Hristos transforma moartea in viata.. ne impacam adica pana si cu iadul.. nu apasa pe un buton si focus pocus iesim alta faptura.. ci noi cei pacatosi suntem iubiti pana si-n pacat.. mantuirea o dobandesc asadar cei ce se rabda asa, adica pacatosi.. cei ce incearca sa fuga , se aduc singuri intr-o stare de iad si se chinuiesc si pe ei insisi si pe altii ii arunca in acelasi iad ... ma rog sa intelegi ce ti-am scris caci este cheia mantuirii ascunsa aici.. cunoasterea neputintei si dobandirea pacii in mijlocul iadului propiu, al constientizarii pacatoseniei.. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.09.2010, 17:21:51
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Va multumesc tuturor pentur ajutorul pe care mi l-ai acordat, in special utilizatorului cu numele ,,Ortodoxia". Azi seara ma voi ruga pentru voi, ca Bunul Dumnezeu sa va ajute. Va multumesc inca odata!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2010, 17:49:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
Copil, cei ce vor sa "invinga" pacatul se mandresc..
Deci sa nu luptam cu pacatele noastre, ci sa le acceptam, zici?!? Sa inteleg ca cel pacatos nu este mandru? Sau ai vrut sa spui altceva si nu am inteles eu...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2010, 17:58:24
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

asta este arma noastra si paradoxal voctoria,lupta noastra, sa ne recunoastem invinsi, linsati, defintiv de pacat! "eu nu ma voi mantui" cum spune avva Pimen cel Mare sau "unde va fi aruncat Satana voi fi aruncat si eu" si celelate, multe, multe, asemenea.. asta este tinerea mintii in iad.. Sf Siluan spune asa" ca de cate ori ii vine o ispita degraba se arunca singur in flacarile iadului si zice peste putin timp voi muri si voi fi aruncat in intunericul iadului un de voi arde vesnic si voi zice unde esti Tu LUmina mea? " ce e drept putini parinti mai stiu asta astazi din pacate si ii numeri pe degete.. Parintele Rafail Noica si Maica Siluana.. eu pe altii astazi, nu am mai aflat care sa stie asta.. este cea mai placuta Duhului Sfant aceasta "metoda" care imediat curata mintea si inima.. fuga mintii in iad.. in egipt.. sa se recunoasca invinsa de pacat ,sa nu mai lupte, dar nici sa-l savarseasca atentie, asta e ceallta extrema! sa zici" ce altceva decat aceasta patima sa ma hartuiasca sa mi se intample? caci inima mea insasi o doreste! oh, amar mie.." si nu-i stai impotriva!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor urgent stasylena Umanitare 265 06.01.2012 00:09:02
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05