Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2015, 13:04:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Troluitul... poate fi doar un hoby.
Imi doresc sa ai dreptate. Mai trist ar fi sa n-ai!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2015, 14:18:21
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Tu nici macar nu-ti doresti sa fii cu un baiat si acesta este un lucru bun - dovedeste ca propria constiinta se revolta in fata unei astfel de anomalii, glasul constiintei tale nu a amutit, slava Domnului!
Fiind atras de băieți, de când am conștientiyat lucrul acesta am avut dorința asta. Și în momentul de față o mai am puțin. Doar că mi-e frică de iad și de faptul că știu că nu voi putea să fac pocăința necesară și de aceea prefer să stau în banca mea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2015, 14:24:54
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Troluitul... poate fi doar un hoby.
Nu te supăra.. poate sunt eu mai " dezghețat " la minte cum se obișnuiește să se spună de îmi permit să vin pe un forum ortodox să public așa ceva. Din păcate este o realitate pe care chiar o trăiesc. Tu ne fiind în situația mea nu ai de unde ști cum este. E foarte ușor a judeca, e foarte ușor a lua în râs pe cineva sau a face presiuni asupra lui spre al exorciza. Iar ție cred că partea cu judecatul ți se potrivește perfect. Acesta este un forum în care orice creștin (ortodox) își poate spune părerea sau cere sfaturi. Nu înțeleg ce săriți unii așa ca arși? Este trist că și pe forumuri unde ar trebuii să găsești un cuvânt bun mai sunt vreo doi trei care te iau tare că ești troll. :) Numai bine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2015, 14:29:19
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Zaharia_2009 , multi oameni sufera de homosexulitate (sodomie) , dar nu toti isi exteriorizeaza gandurile : poate din rusine , poate din ignoranta.... Insa Bogdan a avut curajul macar sa ceara un sfat ! [...] PS: nu te supara , dar nu m-am putut abtine sa nu comentez cele spuse de tine , pentru ca sunt sigur ca daca ai fi fost acum in locul lui ti-ar fi disparut simtul ironic
Din păcate așa este lumea. Fiind în situația asta,nu prea poți oricui să ceri un cuvânt că repede te ia tare sub diferite forme: ocară, fanatism, sau judecată.

Cum spuneam și mai sus este trist că există astfel de oameni...

Apropo, nu e tocmai un act de curaj din partea mea privind acestă postare. La urma urmei acesta este doar un forum unde nu amm poză cu mine, nu știe nimeni cum arăt precum și alte date prin care aș putea fi identifcat. Așa în față evident că mi-ar fi rușine să recunosc altfel de lucruri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2015, 17:07:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Chiar ar fi interesant de stiut daca cineva dintre noi a mai avut asemenea ganduri si dorinte, si cum le-a gestionat...( ca de sfatuit pe altii cum sa si le gestiioneze, vad ca toata lumea incearca).
Sau, daca e printre noi vreun duhovnic sau psiholog/psihiatru care in experienta lui profesionala, a intalnit numeroase astfel de cazuri, din relatarile " victimelor", si care stie cu exactitate cum au evoluat lucrurile si cum a reusit, concret, sa si le gestioneze fiecare persoana afectata in parte...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2015, 17:32:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar ar fi interesant de stiut daca cineva dintre noi a mai avut asemenea ganduri si dorinte, si cum le-a gestionat...( ca de sfatuit pe altii cum sa si le gestiioneze, vad ca toata lumea incearca).
Nu-ti face griji, n-o sa te lase genele tale si hormonii tai sa ai alte ganduri, decat daca ai o problema genetica sau hormonala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2015, 17:47:21
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

16. Căci nu mă rușinez de Evanghelia lui Hristos, pentru că este putere a lui Dumnezeu spre mântuirea a tot celui care crede, iudeului întâi, și elinului.
17. Căci dreptatea lui Dumnezeu se descoperă în ea din credință spre credință, precum este scris: "Iar dreptul din credință va fi viu".
18. Căci mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer peste toată fărădelegea și peste toată nedreptatea oamenilor care țin nedreptatea drept adevăr.
19. Pentru că ceea ce se poate cunoaște despre Dumnezeu este cunoscut de către ei; fiindcă Dumnezeu le-a arătat lor.
20. Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înțelegându-se din făpturi, adică veșnica Lui putere și dumnezeire, așa ca ei să fie fără cuvânt de apărare,
21. Pentru că, cunoscând pe Dumnezeu, nu L-au slăvit ca pe Dumnezeu, nici nu I-au mulțumit, ci s-au rătăcit în gândurile lor și inima lor cea nesocotită s-a întunecat.
22. Zicând că sunt înțelepți, au ajuns nebuni.
23. Și au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios și al păsărilor și al celor cu patru picioare și al târâtoarelor.
24. De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
25. Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!
26. Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
27. Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28. Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de purtări rele, bârfitori,
30. Grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeți, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, nesupuși părinților,
31. Neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă;
32. Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac. (Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, 1)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2015, 18:24:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
... să vin pe un forum ortodox să public așa ceva.
Mda, se pare că ai greșit forumul. Aici, precum vei descoperi, scriu numai oameni de bine, fără nici un cusur, curați la inimă, săraci cu duhul, blânzi ca porumbeii, care plâng pentru păcatele lor și care însetează de dreptate etc. Forumul e plin de fericiți și, mai ales, de oameni care propovăduiesc virtutea exclusiv din experiență. De asemenea, aici se publică doar citate din sfinți, opiniile personale nu interesează pe nimeni, noi cu toții dăm oierește din cap, îhî, apoi ne aplaudăm reciproc, ne facem metanie unul altuia, ne etalăm virtuțile de care suntem plini ca salcâmul de flori, precum stupul de miere. În general pe forum nu avem timp pentru neajunsuri și lipsuri (ele aparțin mereu troll-ilor), ci numai pentru realizări triumfale, pe care le publicăm la gazeta de perete și le onorăm cu degetul mâinii drepte zvelt ridicat în sus.
Așa că, în această oază aproape cerească de inocență, puritate și virtute, e firesc să pice nu știu cum o poveste atât de, nu știu cum să-i zic, ca a ta. Altele sunt prioritățile noastre, după cum ai citit deja.

Și totuși... Cum ziceai că sună gândul ăla care te ține departe de un duhovnic?.... Întreb, că poate i-am fredonat și eu cândva melodia, poate facem un duet...:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2015, 19:34:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Nu te supăra.. poate sunt eu mai " dezghețat " la minte cum se obișnuiește să se spună de îmi permit să vin pe un forum ortodox să public așa ceva. Din păcate este o realitate pe care chiar o trăiesc. Tu ne fiind în situația mea nu ai de unde ști cum este. E foarte ușor a judeca, e foarte ușor a lua în râs pe cineva sau a face presiuni asupra lui spre al exorciza. Iar ție cred că partea cu judecatul ți se potrivește perfect. Acesta este un forum în care orice creștin (ortodox) își poate spune părerea sau cere sfaturi. Nu înțeleg ce săriți unii așa ca arși? Este trist că și pe forumuri unde ar trebuii să găsești un cuvânt bun mai sunt vreo doi trei care te iau tare că ești troll. :) Numai bine!
Esti un copil mofturos si malitios si in principiu nu vrei viata decit asa cum o vrei/imaginezi tu. Asta insemneaza ca inca ti-e bine... bine, bine.
Cind te vei infiora de pacatele tale si vei vrea cu adevarat sa te izbavesti nu vei mai fi tu cel care pune conditii si nici nu te vei mai binecuvinta singur privitor la curajul tau de a te destainui.
Dar deocamdata iti este mult bine. Temerile sunt doar cerebrale, filosofice si nu existentiale.
Izbavirea este numai in Hristos si numai cu Hristos, fara conditiile tale ci doar dupa ale Lui. Dar pt asta iti trebuie sa ajungi la simplitatea inimii si a cugetului care sa iti dea statornicia nestramutata in dorinta de mintuire .
Simplitatea inimii nu se cladeste in socializari, in forumuri, in congregatii, asociatii, in ONG-uri, in sisteme si organisme sociale care promit sau macar presupun binele, pacea, fericirea, intr'ajutorarea .
Inima se simplifica si se zideste in practica grea a virtutiilor si a vietii cit mai canonice.
Pt. asta nu iti trebuie decit un batrin(duhovnic) care sa te invete sa traiesti (in Hristos) si sa te deslege de lucrarea rea a miinilor tale. Restul sunt de prisos sau uneori chiar desertaciuni.

Dar cum spuneam, esti un copil mofturos si malitios. Inca nu esti un barbat, desi in sinea ta crezi....
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 21.01.2015 at 19:38:25.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2015, 19:44:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Acesta este un forum în care orice creștin (ortodox) își poate spune părerea sau cere sfaturi. Nu înțeleg ce săriți unii așa ca arși? Este trist că și pe forumuri unde ar trebuii să găsești un cuvânt bun mai sunt vreo doi trei care te iau tare că ești troll. :) Numai bine!
Acesta e un forum ortodox doar ca scrie la denumire, nu toti sunt ortodocsi, unii sunt chiar atei. Si eu am fost surprins inca de la inceput sa constat ca e un forum mai agresiv decat altele pe care le-am vazut, inclusiv in care erau mai mult necredinciosi.
In legatura cu problema ta, cred ca trebuie sa te duci mai intai la dezlegari, se fac in fiecare saptamana la biserici, de obicei vineri seara. Spunea un preot ca cei ce sunt cazuti intr-o patima sunt ajutati de dezlegari, ca sa se departeze ingerii cazuti. Dupa ce te obisnuiesti cu atmosfera din biserica te poti duce sa vorbesti cu un preot si sa te spovedesti apoi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
crestinism, hoosexualitate, ortodoxie, pocainta

Thread Tools
Moduri de afișare