Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.04.2009, 22:34:29
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Crestinismul a revelat aptitudinea fiecarui om pentru sfintenie

"Crestinismul a revelat aptitudinea fiecarui om pentru sfintenie si cea a lumii intregi de a reflecta sfintenia.

Sfintenia este stralucirea unei persoane transcendente care ni se reveleaza pentru a ne ridica la ea.Suntem impinsi sa ne depasim starea de pacatosenie pentru a putea ramane in fata ei,in timp ce aceasta iradiere ne face constiinta personala mai sensibila si mai constienta de pacatele noastre.Sfintenia lui Dumnezeu apare ca invadarea constiintei omului de catre o instanta suprema,transcendenta,care face sa nasca in noi o vointa de curatie si o aspiratie spre mai multa maretie.Smerenia si dorinta de curatie astfel suscitate sunt adevarata cunoastere de sine.(…)
Numai o constiinta superioara poate trezi o alta constiinta,numai lumina dumnezeiasca poate ridica constiinta omului pana pe treapta cea mai inalta facand totodata evidenta nimicnicia ei.(…)
Aceasta curatie dumnezeiasca,desavarsita,nu face numai sa trezeasca rusinea noastra,ea ne si atrage.Nu produce numai frica,ci si bucurie,caci despuierea fiintei noastre a descoperit odata cu pacatul si ceea ce este bun in noi;a trezit vointa noastra de a ne curati de pacat pentru a placea constiintei divine.Ne simtim fericiti pentru ca Dumnezeul Cel Sfant ne-a dat posibilitatea de a ne curati,de a iesi din rautate;putem parasi somnul pentru o existenta vie,scoasa din izvorul intregii existente,persoana lui Dumnezeu,in ardoarea iubirii Lui.Ne simtim fericiti pentru ca Dumnezeul Cel Sfant nu ne-a alungat definitiv,ci a trezit in noi dorinta de a ne curati.Ne simtim fericiti pentru ca suntem despovarati de o greutate purtata inconstient si eliberati de o piedica in calea vietii noastre depline."
(Parintele Staniloae - “Sfintenia,transparenta lui Dumnezeu in constiinta omului” in cartea “Rugaciunea lui Iisus si experienta Duhului Sfant”)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.04.2009, 02:48:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Icoanele:
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.04.2009, 02:53:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Pocainta Sfintei Maria Egipteanca


Pilda pocaintei sfintei Maria Egipteanca este atat de cuprinzatoare si de pilduitoare incat sfanta Biserica vrea in mod deosebit sa o intipareasca in inimile noastre. Ca atare, pe langa ziua pomenirii ei i s-a inchinat si Dumini­ca de astazi, adica cea de-a cincea Duminica a Marelui Post; si, afara de asta, cu numele ei e insemnata starea la care canonul ei este imbinat cu Canonul Mare. S-ar parea ca sunt destule imbolduri pentru a ne opri luarea-aminte asupra intoarcerii ei la Dumnezeu si a trage inva­tatura din ea. Sa ascultam, deci, aceasta lectie.

Nu voi intra in amanuntele vietii Cuvioasei. Ma voi opri asupra primei lucrari savarsite asupra ei de catre ha­rul lui Dumnezeu, care a trezit-o din somnul pacatului -si ma opresc nu pentru a va pofti sa ii urmati (caci cum ati putea urma ceea ce nu depinde de voi), ci pentru a va arata ca fiecare poate si trebuie sa dobandeasca dori­re de a castiga acelasi har.
Sursa- Crestinortodox.ro
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.04.2009, 08:57:33
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

1238824152454[1].JPG

1238824198340.JPEG

1238824225483.jpg

1238824269205.jpg

Catev icoane ale Sfintei Maria Egipteanca. Icoanele nu-mi apartin, dar cineva m-a rugat sa le postez aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.04.2009, 08:58:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

sf[1].JPG

Alte icone la fel de minunte, sa se bucure fiecare de ele!!!
Attached Images
File Type: jpg cuvioasa_maria_egipteanca.jpg (56,2 KB, 4 views)
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.04.2009, 09:09:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ma iertati, am postat o icoana de 3 ori, din greseala!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.04.2009, 16:35:46
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar filmul cu viata Sfintei Maria Egipteanca l-a vazut cineva?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2009, 13:08:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Maria Egipteanca este model de indreptare pentru fiecare dintre noi. A implinit pe deplin cuvintele: "Da-mi Mie, fiule, inima ta... " Pilde23,26

Sa nu uitam ca pacatul se naste in inima omului si traieste acolo, asteptand prilejul sa iasa afara prin ganduri sau fapte. Atunci cand ni se cere inima, ni se cere intreaga fiinta. Iar un om care i-a daruit lui Dumnezeu inima, vorbeste de spre El prin toate fapte sale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2009, 21:35:32
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Filmul Sf. Maria Egipteanca

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Dar filmul cu viata Sfintei Maria Egipteanca l-a vazut cineva?
[SIZE=3] Da, eu astazi l-am vazut. L-am descarcat de aici:[/SIZE]
[SIZE=3]http://www.misiune-ortodoxa.ro/download/detalii/sfanta-maria-egipteanca-video.html[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Calitatea filmului insa lasa de dorit. Si daca nu as fi citit viata Sfintei...nu m-ar fi impresionat la fel. (Te rog sa-mi spui daca si tu ai vazut aceasta ecranizare sau altceva mai bun.)[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne ajuta![/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.04.2009, 22:50:47
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Anne, ai dreptate, ceea ce ai vazut tu e de o calitate ce lasa de dorit; nu stiu de ce se mai pun asemenea filme pentru vizionare;
Acelasi film il am si eu, dar eu am plans cand l-am vizionat; daca vrei ti-l trimit
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Maria Egipteanca costel Diverse Sarbatori 14 20.04.2013 23:12:19
Sfanta Maria Magdalena mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.07.2010 10:07:47
Sfanta Fecioara Maria MariaB Biserica Romano-Catolica 62 15.02.2010 00:44:33
filmul Sfanta Maria Egipteanca alexandra28again Resurse ortodoxe on-line 6 26.04.2008 17:01:01