Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2006, 05:00:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu si sotul meu ne-am mutat de curand la New York si am gasit si o biserica romaneasca aproape de noi, in Ridgewood ("Pogorarea Sfatului Duh"). La inceput am mers de cateva ori impreuna, insa sotul meu nu mai merge de la o vreme. Spune ca nu ii place pentru ca preotul cand tine predica parca este un evanghelist de la televizor, agitat si teatral. Ba mai mult, cand a auzit ca trebuie sa platim si "membria" 100 dolari pe an de familie, a zis ca asta este business si ca el nu mai merge la asa biserica.

Eu am fost de acord sa platim, pentru ca si ei au greutatile lor si asta cred ca ajuta putin. Ulterior am aflat insa ca se mai da si un fel de masa lunara, tot in scopul stragerii de fonduri. Altadata a fost o masa data pentru restaurarea picturii. Nu am paticipat la nici una dintre ele pentru ca sincera sa fiu ne cam numaram banii din buzunare si sambata nu plec la cumparaturi pana nu fac lista cu preturile de rigoare, si musai sa ma incadrez in cei 50-60 $ pe care ii aloc pentru asta.

Intr-adevar nu stiu cat biserica de aici este subventionata de cea din tara, insa cateodata chestia asta cu "fund raising" mi se cam pare trasa de par. Eu zic sa dea omul daca poate, cat poate si cand poate. Dvs ce ziceti ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.10.2006, 05:01:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Eu si sotul meu ne-am mutat de curand la New York si am gasit si o biserica romaneasca aproape de noi, in Ridgewood ("Pogorarea Sfatului Duh"). La inceput am mers de cateva ori impreuna, insa sotul meu nu mai merge de la o vreme. Spune ca nu ii place pentru ca preotul cand tine predica parca este un evanghelist de la televizor, agitat si teatral. Ba mai mult, cand a auzit ca trebuie sa platim si "membria" 100 dolari pe an de familie, a zis ca asta este business si ca el nu mai merge la asa biserica.

Eu am fost de acord sa platim, pentru ca si ei au greutatile lor si asta cred ca ajuta putin. Ulterior am aflat insa ca se mai da si un fel de masa lunara, tot in scopul stragerii de fonduri. Altadata a fost o masa data pentru restaurarea picturii. Nu am paticipat la nici una dintre ele pentru ca sincera sa fiu ne cam numaram banii din buzunare si sambata nu plec la cumparaturi pana nu fac lista cu preturile de rigoare, si musai sa ma incadrez in cei 50-60 $ pe care ii aloc pentru asta.

Intr-adevar nu stiu cat biserica de aici este subventionata de cea din tara, insa cateodata chestia asta cu "fund raising" mi se cam pare trasa de par. Eu zic sa dea omul daca poate, cat poate si cand poate. Dvs ce ziceti ?
scuze, n-am vrut sa pun nici un emoticon in mesaj, nu stiu cum a aparut acolo...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.10.2006, 05:35:45
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu locuiesc in statele unite de ceva vreme si ca si orice crestin m-am indreptat si eu de indata ce am ajuns spre biserica.Sincera sa fiu si iti spun asta fara nici o strangere de inima mi-am achitat membria cu cea mai mare serenitate si usurinta tinand cont de ritmul in care se fac banii aici.Stiu ca realitatile in care traim ne obliga sa cheltuim foarte multi bani dar sa fim seriosi 100$ nu e ceva exagerat pe un an de zile.Gandeste-te la o institutie pentru a subzista colecteaza taxe de la noi oameni.Ori si noi daca vrem ca biserica sa subziste trebuie sa ne achitam si datoriile fata de ea.iar in ceea ce priveste felul in care preotul isi spune cuvantul de invatatura e o o alta problema delicata la care nu sunt in masura sa iti raspund.Dar un lucru e cert: nu suntem in masura sa judecam pe nimeni pentru ca poate la randul nostru nici noi nu am fi mai buni.
Eu consider ca biserica,mai ales aici in strainatate,joaca un rol extraordinar tine treaz in sufletul nostru spiritul romanesc si te face sa te simti mai aproape de casa si mai uiti de stresul zilnic la care aceasta societate te supune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2006, 20:57:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andaluzia
si eu locuiesc in statele unite de ceva vreme si ca si orice crestin m-am indreptat si eu de indata ce am ajuns spre biserica.Sincera sa fiu si iti spun asta fara nici o strangere de inima mi-am achitat membria cu cea mai mare serenitate si usurinta tinand cont de ritmul in care se fac banii aici.Stiu ca realitatile in care traim ne obliga sa cheltuim foarte multi bani dar sa fim seriosi 100$ nu e ceva exagerat pe un an de zile.Gandeste-te la o institutie pentru a subzista colecteaza taxe de la noi oameni.Ori si noi daca vrem ca biserica sa subziste trebuie sa ne achitam si datoriile fata de ea.iar in ceea ce priveste felul in care preotul isi spune cuvantul de invatatura e o o alta problema delicata la care nu sunt in masura sa iti raspund.Dar un lucru e cert: nu suntem in masura sa judecam pe nimeni pentru ca poate la randul nostru nici noi nu am fi mai buni.
Eu consider ca biserica,mai ales aici in strainatate,joaca un rol extraordinar tine treaz in sufletul nostru spiritul romanesc si te face sa te simti mai aproape de casa si mai uiti de stresul zilnic la care aceasta societate te supune.
multumesc pentru opinie. intr-adevar, nu am nici eu nici o problema in a plati acea membrie, si pe langa asta mai ofer si alta data cate un mic sprijin finaciar, atunci cand consider ca imi permite bugetul. uneori duc ulei la altar, dar asta aici nu prea se practica / apreciaza. Poate si pentru ca nu prea se folosesc candele, ci beculete electrice. din pacate, sau poate din fericire, nu ne numaram printre cei care fac bani in ritm ametitor, altfel poate ca nu m-as m-ai simti prost atunci cand se anunta acea masa lunara, pe care am ajuns sa o evit pentru ca nu pot oferi bani lunar, sistematic.

in ceea ce priveste preotii, nu a-i judeca este problema, care de altfel nu se pune. ci este o problema de perceptie pe care o are sotul meu si poate si altii care nu vin la biserica decat foarte rar. Pe ei ar trebui sa-i castige inapoi preotii, nu pe noi, cei care oricum mergem duminica de duminica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2006, 06:52:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu cred ca o femeie stie sa puna un ban deoparte fara sa stie ei totul , ca tot timpul au de comentat .Dar sint si barbati care-si baga nasul in toate . Si daca nu-i place mergi singura ce trebuie sa te tina el de mina (in afara faptului ca o fi departe si n-are cine sa te duca ). Nu prea sint de acord cu femeile care nu misca un bat fara sa stie el ,ca doar e pentru folosul familei .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2006, 07:55:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc andaluzia, ai inteles foarte bine problema, poate fiindca si tu traiesti tot aici in State si vorbesti din proprie experienta. si eu incerc sa ajut biserica de aici atat cat imi sta in putinta, pentru ca intr-adevar o consider o mare binefacere pentru noi cei aflati departe de tara. ma straduiesc sa las deoparte neajunsurile, desi unele mi se par cel putin ciudate. de pilda, am observat ca la citirea pomelnicelor cu viii si mortii, la Sf. Liturghie, preotul nu pomeneste numai numele de botez, ci si titlul pe care il are, si ma refer aici la medici pe care ii pomeneste ca Dr. Cutare, etc. Sau unele persoane scriu "Mihaela de la Washingthon", s.a.m.d. iar preotul le citeste intocmai duminica de duminica. In Romania nu am auzit de asa ceva. Apoi, la sfarsitul slujbei, inainte de miruire, se citeste o lista cu cei care au facut donatii, cat anume au dat fiecare pe numele lui, sau cei care au platit membria in ziua respectiva. Nu stiu, poate asta se vrea o pilda pentru ceilalti, dar parca prea mult se vorbeste de bani si de titluri intr-un loc in care dorim sa fim mai aproape de Dumnezeu si sa ne refugiem un pic de nebunia lumii de afara.

draga maria, ai dreptate si sunt de acord cu tine ca o femeie trebuie sa stie cum sa tina socoteala casei astfel incat sa ajunga banii pentru toate. nu sunt insa de acord cu banii tinuti in ascuns. ma refer la sume semnificative, nu la 10-15 dolari care poate i-am strans din maruntisul ramas de la cummparaturi. pentru ca la acele mese de "fund raising" se asteapta ca fiecare sa dea cel putin 50-100 USD, altfel nu are sens pentru ca te fac sa te simti prost. de aceea am spus ca prefer sa evit aceste mese, pentru ca nu le pot onora cum se cuvine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2006, 02:56:15
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sunt intru totul de acord cu tine.Prea mult se vorbeste despre bani in cadrul comunitatii.Eu mi-am achitat la inceputul anului jumatate din membrie urmand ca ulterior sa o achit in totalitate.zis si facut numai ca dupa aptrox 3 saptamani am primit un remainder cum ca nu mi-am achitat membria.Siner as fi platit oricum dar sunt anumite lucruri care deranjaza si simti ca trebuie sa le faci in forta nu pentru ca asa vrei tu.in ciuda acestor lucruri sunt recunoscatoare pentru ca biserica este singurul loc in care ma simt ca si acasa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2006, 00:27:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andaluzia
Sincer as fi platit oricum dar sunt anumite lucruri care deranjeaza si simti ca trebuie sa le faci in forta nu pentru ca asa vrei tu. In ciuda acestor lucruri sunt recunoscatoare pentru ca biserica este singurul loc in care ma simt ca si acasa.
Intr-adevar si eu ma simt "mai acasa" la biserica si sunt recunoscatoare pentru ca o avem. Azi am reusit si eu sa particip pentru prima data la acea masa lunara si m-am gandit ca decat sa fac petrecere de ziua mea, care se apropie, mai bine sa dau banii la biserica spre ajutorul si folosul acesteia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.11.2006, 01:40:59
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

Intr-adevar si eu ma simt "mai acasa" la biserica si sunt recunoscatoare pentru ca o avem. Azi am reusit si eu sa particip pentru prima data la acea masa lunara si m-am gandit ca decat sa fac petrecere de ziua mea, care se apropie, mai bine sa dau banii la biserica spre ajutorul si folosul acesteia.
La multi ani, Mirela draga!

Bine te-ai gandit ca sa participi la masa aceea. Slava Domnului! Sa stii ca Preotii in strainatate nu o duc chiar asa extraordinar. Aici in tara unde sunt, la rusi se cere o cotizatie de 20 de euro anual, din care se plateste numai electricitatea. Eu merg la o Biserica rusa de doua ori pe luna si Parintele a fost un director pe toate bancile din regiune, o mare parte din pensie o da la Biserica, de aceea nu se cer sume mari. La greci nu se cere nimic, dar sunt puternic finantati de stat...biserica lor e cea mai bogata pe aici.

La romani nu se cere nimic. Avem un mitropolit minunat, care prefera calea smereniei si a ajutorarii fara a cere nimic in schimb. Nu sunt taxe la nimic, nici la botez, cununie, sfestanie, etc. Sa stii ca Preotii nu au salarii venite din tara (aici unde sunt eu, un singur preot este finantat din tara, fiindca era singurul in timpul comunismului). Acum s-au infiintat mai multe biserici ortodoxe si ceilalti nu sunt platiti. Sunt nevoiti sa munceasca (fac traduceri, muncesc la firme, sau chiar in constructii si alte domenii necalificate; la unii muncesc sotiile). Iar la Biserica nu cer nimic, chiar mi s-a intamplat in mai multe biserici romanesti sa nu primeasca bani in Altar (primesc vin, lumanari, prescuri, tamaie, dar nu bani). Asta da misiune.

In America sunt alte cheltuieli. Imi amintesc ca discutam cu un Preot de acolo si era nevoit sa organizeze de cateva ori pe an niste "zile romanesti" intr-un parc, unde se vindeau produse romanesti, se asculta muzica populara, se vorbea despre cultura si despre ortodoxie. In fiecare an dupa aceste festivitati mai "recolta" vreo 4-5 atei si-i aducea la Ortodoxie. Adica scopul era si de a strange fonduri si de a propovadui.

La aniversara ta iti urez mai multi ani, mai multa maturitate spirituala, mai multa traire in Hristos, mai multa lepadare de toate...pana la urma, viata e o moarte continua. Sa invatam sa murim lumii pentru El ca sa traim vesnic impreuna cu El!

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2006, 08:14:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc mult, draga Elena, pentru urarile si cuvintele tale frumoase. Simt ca le-ai spus din inima, si sa stii ca tot in inima au ajuns !:)

Intr-adevar, si preotul nostru de aici am inteles ca are un part-time la o firma, iar d-na preoteasa probabil ca ajuta si dansa in felul ei. Mi-au spus ca numai mortgage-ul (ipoteca) bisericii este de 3.000 dolari pe luna, asa ca inteleg perfect solutia gasita prin acele mese lunare de strangere de fonduri, la care m-am hotarat sa nu mai lipsesc. Mi-a fost greu pana acum, pentru ca suntem veniti in America abia de cateva luni, iar sotul meu pana acum nu a gasit de lucru ceva stabil, full-time, deci trebuia sa ne chivernisim numai din salariul meu. Nu ma plang insa, pentru ca stiu ca multi altii de aici nu o duc foarte bine dpdv financiar, desi poate ca multi din Romania gandesc ca aici curge lapte si miere si dolarii cresc in copaci.

Biserica ortodoxa greceasca este puternica peste tot in lume, pentru ca grecii au comunitati puternice mai peste tot si in general sunt prosperi in afaceri dar au si credinta in Dumnezeu si nu uita sa finanteze biserica. Si la Buenos Aires cea mai impunatoare biserica era a grecilor, aveau chiar si scoli si gradinite in limba lor.

Aici in New York am inteles ca si comunitatea rusilor este foarte bine organizata, si ei au multe biserici si chiar scoli in limba lor. Noi romanii suntem mai slabuti la capitolul acesta, poate si pentru ca nu prea suntem pusi pe capatuiala ca altii deci nu prea putem sa donam sume importante. Sau poate nu suntem chiar asa buni organizatori, ca pana la urma viata bunurilor materiale se rezuma la management, capitol la care am auzit ca am fost categorisiti "repetenti" de catre o firma engleza care a facut un studiu de specialitate in Romania.

In fine, sa nu fim cartitori ci sa multumim lui Dumnezeu pentru ceea ce avem, ca fara indoiala El ne da numai ceea ce avem trebuinta. Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre faptul ca biserica Imprumuta bani cu 6/100 ioan_strainul Intrebari utilizatori 86 18.03.2011 12:35:33
Bani si religie User Generalitati 4 31.10.2010 18:53:31
Viața fără bani Florin-Ionut Generalitati 12 08.10.2010 18:28:10
Urgent...nu e vorba de bani pacatoasa Umanitare 3 29.11.2007 01:17:12