Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1931  
Vechi 16.08.2011, 23:42:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Bine-nteles ca l-am primit la 17 ani, nu bebelus. Si intr-un nici un caz nu l-am primit sa fiu umilita gratuit in numele Fiului iubirii.

Iisus este Mirele Bisericii. Biserica = barbati+femei care cred in Iisus si pe care Iisus ii spala de pacate asa cum era anuntat inca din VT. Deci Iisus este Mirele barbatilor si femeilor care cred in El si pe care ii spala de pacate.
Sfintul Francisc de Sales spunea ca daca Isus nu gaseste sufletul feciorelnic pentru a-i deveni mire atunci devine doctor pentru sufletul pacatos. Isus e mirele sufletelor, fie ca apartin barbatilor sau femeilor.

Pe de alta parte, as vrea sa reamintesc ceea ce a spus Gamaliel, invatatorul apostolului Pavel, atunci cind fariseii vorbeau despre crestini si despre prigonirea crestinilor: daca invatatura crestinilor era de la oameni ea se va stinge si nu va mai sti nimeni despre ea. Daca e de la Dumnezeu, atunci ajung in situatia ca lupta impotriva Domnului. Eu asa vad lucrurile si cu femeia preot. Poate, vreodata, cine stie, Domnul va revela unui prooroc ca in biserica ar trebui sa fie si femei preoti, iar Biserica va aproba acest lucru. Pina atunci aceste dorinte nu sint decit dorintele noastre care nu au de-a face cu Vointa Domnului, iar a lupta pentru o astfel de cauza, cind Domnul nu ne-a rugat sa facem asta, inseamna o lupta impotriva sfintei orinduiri a Lui Dumnezeu.
  #1932  
Vechi 17.08.2011, 00:24:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Draga Miha,
Pe langa faptul ca Biblia da deja o imagine a modului in care celebrau primii cdestini, m-am informat tocmai pentru ca ma interesa subiectul asa ca rugasem pe un admin a unui alt site Ortodox, admin care era absolvent de Teologie, sa puna la el pe site niste materiale despre cum se facea la primii crestini, pentru ca ei au acces la tot felul de materiale. Si din ceea ce a pus el pe site coincidea cu ceea ce gasim in Biblie. Din pacate nu mi-a trecut prin cap ca se va cai ulterior si le va lua de acolo sa mi le fi copiat pe calculator. Nu intamplator latinii au slujba atat de diferita de a noastra. Ortodocsii sunt destul de partinitori din cauza ca au facut biserica nationala si ca atare au facut-o parte din identitatea lor nationala de aceea este atat de greu de acceptat adevarul istoric in lumea ortodoxa, sunt prezentate mereu numai lucrurile care convin iar celelalte se neaga si cand sunt puse in fata ochilor ca si faimoasele discutii pe baza numelui bisericii in primul mileniu.
M-am tot intrebat de ce neo-protestantii sunt atat de obsedati de inceputurile crestinismului, trecand cu vederea cele 20 secole de crestinism si acumularile duhovnicesti realizate dupa venirea Mangaietorului in tot acest timp. Raspunsul nu poate fi altul, decat ca nu vor sa stie de aceste acumulari duhovnicesti, preferand adevarurile lor.

Draga Adriana, sunt sigura ca tu citesti inainte de a scrie, dar nu citesti ceea ce trebuie si te lasi amagita de tot felul de teorii, emanate de intelepciunea omeneasca. Pacat! Timpul s-a scurtat si nu cred ca mai avem timp de orbecait.
  #1933  
Vechi 17.08.2011, 08:27:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
M-am tot intrebat de ce neo-protestantii sunt atat de obsedati de inceputurile crestinismului, trecand cu vederea cele 20 secole de crestinism si acumularile duhovnicesti realizate dupa venirea Mangaietorului in tot acest timp.
Răspunsul e mult mai simplu: la acele "începuturi" Îl găsesc pe Hristos și pe sfinții apostoli - fondatorii creștinismului.

"Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos." (Efes. 2,20)

"Acumulările" sunt duhovnicești doar în măsura în care se încadrează în Planul Clădirii ce are la bază acea Piatră Unghiulară, altfel sunt simple acumulări reziduale.
  #1934  
Vechi 17.08.2011, 08:33:42
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Răspunsul e mult mai simplu: la acele "începuturi" Îl găsesc pe Hristos și pe sfinții apostoli - fondatorii creștinismului.

"Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos." (Efes. 2,20)

"Acumulările" sunt duhovnicești doar în măsura în care se încadrează în Planul Clădirii ce are la bază acea Piatră Unghiulară, altfel sunt simple acumulări reziduale.
sectare NU RUPE DIN CONTEXT CA SA MINTI ....
21.Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul, 22.În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh

asadar apostoli prooroci . preoti . credinciosi adica NOI IMPREUNA si se numeste BISERICA ORTODOXA
lasa vrajelile sectare ca te taxez
multa iubire
  #1935  
Vechi 17.08.2011, 08:49:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cate acumulari reziduale, domnule, cat de multe .... secole de reziduri, pana s-a trezit o minte "luminata", sa adauge un nou container, aspirand la groapa de gunoi eterna a faimei.
  #1936  
Vechi 17.08.2011, 08:52:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cate acumulari reziduale, domnule, cat de multe .... secole de reziduri, pana s-a trezit o minte "luminata", sa adauge un nou container, aspirand la groapa de gunoi eterna a faimei.
Să înțeleg că preferați acumulările reziduale în detrimentul filonului pur ce-și are obârșia în Hristos?
  #1937  
Vechi 17.08.2011, 08:55:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Filonul pur e Iisus Hristos, containerele reziduale aparute ca ciupercile dupa ploaie dupa sute de secole sunt cointainere ecologice, deci reziduri mai cu mot.
  #1938  
Vechi 17.08.2011, 09:01:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Filonul pur e Iisus Hristos, containerele reziduale aparute ca ciupercile dupa ploaie dupa sute de secole sunt cointainere ecologice, deci reziduri mai cu mot.
Nu vă faceți iluzii... reziduurile au apărut încă de pe vremea apostolilor și le-au taxat ca atare... deci ele pot fi la fel de vechi ca și ortodoxia.

Mă întreb totuși: de ce ne limităm să avem credința în Iisus și nu facem acest efort duhovnicesc de a dobândi credința lui Iisus? Apoc. 14,12.
  #1939  
Vechi 17.08.2011, 09:06:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu vă faceți iluzii... reziduurile au apărut încă de pe vremea apostolilor și le-au taxat ca atare... deci ele pot fi la fel de vechi ca și ortodoxia.

Mă întreb totuși: de ce ne limităm să avem credința în Iisus și nu facem acest efort duhovnicesc de a dobândi credința lui Iisus? Apoc. 14,12.
sectare ,
datorita ORTODOXIEI ai auzit tu acum de iisus ... daca nu era stefan cel mare ERAI DE ALTA RELIGIE .... etc etc etc .... asadar MARTIRII CRESTINI au adus adevarul crestin /ortodoxia pina la noi .... asadar '' lup in piele de oaie '' si // profet mincinos , lasa/ne cu vrajelile ca nu tin
multa iubire
  #1940  
Vechi 17.08.2011, 09:07:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Nu vă faceți iluzii... reziduurile au apărut încă de pe vremea apostolilor și le-au taxat ca atare... deci ele pot fi la fel de vechi ca și ortodoxia.
Normal ca existau si in acea perioada, insa n-ati sesizat nuanta, am spus "ecologice", cele din per.apostolica erau reziduri, dupa s-a filtrat informatia :) Crestinismul e pana la urma o framantare spirituala continua. Cand ma gandesc ca toata dumnezeirea pentru unii s-a rezumat la un "i" :Homoiousion vs. Homoousion, asta da neliniste pentru Arie.

Last edited by ioanna; 17.08.2011 at 09:46:47.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38