Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2009, 13:57:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciuni pentru copiii ( mamici, viitoare mamici, tatici, bunicute, matusici )

Deschid acest topic nou , ce va fi de folos celor mici și nu numai , prin postarea unor rugăciuni scurte și accesibile juniorilor Ortodocși. Ca o primă rugăciune este "Rugăciunea la icoana Mântuitorului" : << Doamne, Cel ce ai primit / pentru noi să fii jertfit / și ne-ai dat prin Crucea Ta / să putem în cer intra, / Ție mă închin plecat / și Te rog cu-adevărat / să mă faci urmașul Tău, / ca să birui orice rău. Amin >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2009, 15:02:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune la icoana Maicii Domnulu +

Maică, Pururea Fecioară, / mila ta spre noi coboară, / că aleasă-ai fost de sus / să fii Maica lui Iisus / și în cer mijlocitoare / sufletelor rugătoare, / să ne dea cerescul Tată / viață binecuvântată.
Amin .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2009, 18:16:49
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Rugă de mulțumire Tatălui Ceresc

"Îți mulțumesc, Tată Ceresc !/Tu îmi dai puteri să cresc/Mi-ai dat părinți iubitori/Și pomi parfumați cu flori,/Îmi aduci pe ploape zori /Și-mi dai stele învățători./"
Maria Diaconu,Piatra Neamț
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2009, 18:21:56
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

"Cruciulița sfântă / Eu la gât o port, /Să-mi dea sănătate, / Putere și noroc./Mă-nchin Ție Doamne, / Chiar mic de mă socoți, / Luminează-mi mintea / Și sufletul cât poți!/Ajută-mă, Hristoase, / Dă-mi ocrotirea Ta. / Îți mulțumesc tot timpul / Prin rugăciunea mea./
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2009, 18:31:40
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Doamne Doamne Ceresc Tata
Noi pe Tine Te rugam
Lumineaz-a noastra minte,
Lucruri bune sa-nvatam.
Ca Tu esti Stapanul lumii
Si al nostru Tata esti
Si pe toate cele bune
Numai Tu le implinesti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2009, 18:33:07
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inger Ingerasul meu
Ce mi te a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Totdeauna ma-nsoteste
Si de rele ma fereste. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
De Sfanta Cuvioasa Paraschiva sufletul iubitei mele mamici va pleca la ceruri.... eduandra Preotul 16 12.12.2009 03:56:47
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
Pntru mamici Laurentiu Generalitati 5 08.02.2007 20:37:03