Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2015, 18:59:06
ludescu ludescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2015
Mesaje: 7
Implicit Păcatul sinuciderii

Am o întrebare legată de sinucidere.
Eu sunt consient că viata ne-a dat-o Dumnezeu si că este păcat să ne-o luăm, însă dacă noi am fost făcuti fără voia noastră, de ce este păcat? Dacă nu îmi doream să mă fii născut? Există vreun temei scripturistic legat de acest lucru?
__________________
"Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc." (Romani 7, 19)

Last edited by ludescu; 24.03.2015 at 19:02:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2015, 19:06:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludescu Vezi mesajul
Am o întrebare legată de sinucidere.
Eu sunt conșient că viața ne-a dat-o Dumnezeu și că este păcat să ne-o luăm, însă dacă noi am fost făcuți fără voia noastră, de ce este păcat? Dacă nu îmi doream să mă fii născut?
Cum ai putea sa nu-ti doresti sa fi fost nascut daca, pentru a-ti dori ceva, trebuie sa fii nascut?

Viata este ceva incredibil care ne-a fost dat. Aceasta este un drum lung si plin de incercari, iar scopul nostru este sa trecem peste toate. Ca orice drum (la un moment dat), viata are si dealuri, si vai, si este de datoria noastra sa incercam sa trecem peste toate.

Sa-ti iei viata este un act de recunostinta, in primul rand fata de parintii tai, care au muncit mult sa te aiba si sa te creasca si sa te iubeasca. Macar din recunostinta si iubire pentru ei, sa ne-o traim din plin.

Viata e plina de surprize, placute si neplacute. Cum a zis si Benjamin Franklin: In lume, nimic nu este sigur, inafata de moarte si taxe. (In this world nothing can be said to be certain, except death and taxes.)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2015, 19:38:59
ludescu ludescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2015
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sa-ti iei viata este un act de recunostinta
Adevarat. De aceea sunt oameni kamikaze.

Lasand gluma la o parte, nu mi-ai dat nicio explicatie sau un posibil temei scripturistic. Eu nu vreau sa imi iau viata, doar ma intreb, iar tu mi-ai dat un mesaj incurajator de parca sunt pregatit sa ma sinucid.
__________________
"Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc." (Romani 7, 19)

Last edited by ludescu; 24.03.2015 at 19:49:45.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2015, 19:50:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludescu Vezi mesajul
Există vreun temei scripturistic legat de acest lucru?
In Noul Testament avem un sinucigas: Iuda Iscarioteanul. A nu se urma asemenea exemple nefericite.
Ceea ce facuse Iuda, faptul ca L-a vandut pe Domnul pe 3 x 10 arginti, nu e fundamental mai grav decat ce facuse Petru, care s-a lepadat de El de 3 ori. Doar ca primul s-a sinucis, iar celalalt a plans amar. Primul este in iad, iar celalalt este in compania cea mai apropiata a lui Cristos.

Si in Vechiul Testament avem sinucigasi. Saul, de exemplu. Desi nici el nu e un exemplu...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.03.2015 at 19:54:00.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2015, 19:53:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludescu Vezi mesajul
Adevarat. De aceea sunt oameni kamikaze.

Lasand gluma la o parte, nu mi-ai dat nicio explicatie sau un posibil temei scripturistic. Eu nu vreau sa imi iau viata, doar ma intreb, iar tu mi-ai dat un mesaj incurajator de parca sunt pregatit sa ma sinucid.
Scuzati, am gresit. Voiam sa spun "Sa-ti traiesti viata". Din pacate nu pot sa editez.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2015, 19:59:21
ludescu ludescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2015
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In Noul Testament avem un sinucigas: Iuda Iscarioteanul. A nu se urma asemenea exemple nefericite.
Ceea ce facuse Iuda, faptul ca L-a vandut pe Domnul pe 3 x 10 arginti, nu e fundamental mai grav decat ce facuse Petru, care s-a lepadat de El de 3 ori. Doar ca primul s-a sinucis, iar celalalt a plans amar. Primul este in iad, iar celalalt este in compania cea mai apropiata a lui Cristos.

Si in Vechiul Testament avem sinucigasi. Saul, de exemplu. Desi nici el nu e un exemplu...
Da, sunt constient de ce a facut Iuda, si faptul ca doar pentru ca s-a indoit de bunatatea lui Dumnezeu a savarsit un pacat mai mare decat sinuciderea, insa tot nu este ceea ce voiam.
Cand am intrebat daca exista vreun temei scripturistic in legatura cu sinuciderea, ma refeream daca exista vreunul care sa explice pacatul, nu voiam un exemplu de sinucidere.
__________________
"Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc." (Romani 7, 19)

Last edited by ludescu; 24.03.2015 at 20:02:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2015, 20:05:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludescu Vezi mesajul
Da, sunt constient de ce a facut Iuda, si faptul ca doar pentru ca s-a indoit de bunatatea lui Dumnezeu a savarsit un pacat mai mare decat sinuciderea, insa tot nu este ceea ce voiam.
Cand am intrebat daca exista vreun temei scripturistic in legatura cu sinuciderea, ma refeream daca exista vreunul care sa explice pacatul, nu voiam un exemplu de sinucidere.
Una din cele 10 porunci? Cred ca "sa nu ucizi" include si propria persoana.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2015, 20:08:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludescu Vezi mesajul
ma refeream daca exista vreunul care sa explice pacatul,
Sunt extrem de putine explicatii in Biblie. De exemplu, dintre numeroasele parabole ale lui Isus, pentru una singura El ne da si explicatia.

Asta e. Biblia nu este un manual de credinta si morala. Poate ca si de asta Biblia ne da senzatia ca este vie, desi e scrisa de cand haul. Daca vrem explicatii, avem manualele. Daca vrem exemple, avem Biblia. Si mai avem pe cei mai inaintati in credinta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2015, 20:30:14
ludescu ludescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2015
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt extrem de putine explicatii in Biblie. De exemplu, dintre numeroasele parabole ale lui Isus, pentru una singura El ne da si explicatia.

Asta e. Biblia nu este un manual de credinta si morala. Poate ca si de asta Biblia ne da senzatia ca este vie, desi e scrisa de cand haul. Daca vrem explicatii, avem manualele. Daca vrem exemple, avem Biblia. Si mai avem pe cei mai inaintati in credinta.
Gresesti foarte mult. Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu, o carte minunata plina de explicatii. Daca citesti cu atentie, vei observa ca lucrurile de acolo se aplica si in zilele noastre.

Cum poti sa zici ca "sunt extrem de putine explicatii" si mai presus de toate, Iisus asa ce scrie. Eu nu am cerut explicatia lui Iisus, eu am cerut un verset care sa spuna ceva in legatura cu pacatul sinuciderii. Daca si doua cuvinte contine, este mai de ajuns decat o carte de explicatii. Sfanta Scriptura este un manual de credinta si moarala, pentru ca de acolo impreuna cu Sfanta Traditie se extrag toate invataturile de credinta.

Sa-ti dau un exemplu scurt, primul care mi-a venit in minte, este chiar din prima carte din Vechiul Testament. La Facerea lumii vedem ca dupa fiecare zi avem "Si a fost seara si a fost dimineata". Acest lucru ne detaliaza cat de mult dura atunci o zi sau o seara? Nu, dar macar spune ca au fost. A doua epistola Soborniceasca a Sfântului Apostol Petru spune la 3, 8 ca "o singura zi, inaintea Domnului, este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi".

Tu esti ortodox sau ce cauti aici? Nu din intamplare am postat pe "crestinortodox.ro".
__________________
"Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc." (Romani 7, 19)

Last edited by ludescu; 24.03.2015 at 20:33:54.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2015, 01:15:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred ca avem idei diferite despre ce este o explicatie. Precum si despre ce este acela un manual.
In ceea ce priveste religia, eu sunt catolic. Scrie in dreapta, sus, pe antetul fiecarei postari. Dimpotriva, la dv nu vad nimic scris.
In ceea ce priveste felul cum se scrie numele Domnului, nu am auzit ca in limba romana sa se scrie neaparat "Iisus". Poate in limba ortodoxa, da. Dar, in limba romana, circula si sunt permise ambele scrieri.
Ati cerut o lamurire la o anumita chestiune, eu v-am spus ceea ce am crezut ca v-ar putea ajuta. Nu mai am nimic de adaugat.
Cu bine,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare