Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 28.09.2016, 01:22:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistita, boala asta exista la toate genurile de femei, unele chiar si cand n-au cu ce, vor sa fie tot vioara intai, asta e mai tragic.
Omule de ce scrii la feminin stai linistita, crezi si tu ca sunt Antonia (pe care o respect) sub acoperire de pe alt cont ?

Observ anumite tipare si mentalitati societale in mod natural avand o inteligenta emotionala normala, nu vad nimic inedit in stilul meu care sa creeze confuzie, nu cred ca barbatii nu pot fi buni observatori psihologici asa incat sa nu le permita gena sa surprinda anumite lucruri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 28.09.2016, 01:27:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Bun. Si ai vazut tu vreuna care sa poata, cu adevarat?
Da-le pace, sunt doar de plans... Barbat nu, copii nu, pace nu... Bani si de restu' sclavie.
Doamne fereste!
Din pacate au o influenta cu privire la felul cum sunt crescuti viitorii barbati ai societatii, daca sunt privati de modelul patern, tot feministele care pot fara barbat si demonizeaza imaginea barbatului cresc barbatii de care se declara nemultumite viitoarele generatii de femei.

Stii cate cazuri am auzit in care barbatul nu putea sa-si viziteze copilul in cele 2 zile pe luna pe care i le-a incuviintat instanta pentru ca mama nu catadicsea sa raspunda la telefon, sau il tinea ca pe prost in fata blocului, ba ca a adormit, ba ca a avut nu stiu ce.

Sau cum taman in ziua cand trebuie sa vina tatal e scos copilul de la scoala cu promisiunea falsa ca vine sa-l vada pe tati, copilul cand aude se bucura si merge voios intr-un loc unde chipurile trebuie sa-l intalneasca, iar femeia injura si blesteama ca fraierul n-a venit cand de fapt conventia nu era sa se intalneasca acolo, si altele, sau cum pot semana mamele si rudele ei o neincredere fata de tata.

Si instantele nu vor sa tina cont nici macar de inregistrari cu infidelitatile femeii, tot la ea ajunge copilul, apropo de >>scren-shoturi domnule Cezar!<< cam ce fac judecatorii cu screenshoturile si alte probe extrajudiciare in multe cazuri, cand ei au dosare cu sute/mii de pagini cateodata.

Si daca mai nimeresc si judecatoare femei sansele sa nu-ti mai vezi copilul pana la majorat sunt foarte mari, pt ca barbatul e vinovatul din oficiu, dar intodeauna o sa existe oameni care sa se trezeasca sa faca apologia feminismului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.09.2016 at 01:39:06.
Reply With Quote
  #443  
Vechi 28.09.2016, 01:45:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Cand barbatii nu mai sunt barbati si femeile, femei - http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...a-video-audio/
Este foarte buna conferinta, iti multumesc pentru ca mi-ai adus aminte de ea o s-o reaudiez, e importanta femeia ca matrice a neamului poate creste barbatii care sa faca fata nivelului de stres din societate, cam asta zice si dr. Virgiliu Gheorghe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 28.09.2016, 02:17:02
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din pacate au o influenta cu privire la felul cum sunt crescuti viitorii barbati ai societatii, daca sunt privati de modelul patern, tot feministele care pot fara barbat si demonizeaza imaginea barbatului cresc barbatii de care se declara nemultumite viitoarele generatii de femei.

Stii cate cazuri am auzit in care barbatul nu putea sa-si viziteze copilul in cele 2 zile pe luna pe care i le-a incuviintat instanta pentru ca mama nu catadicsea sa raspunda la telefon, sau il tinea ca pe prost in fata blocului, ba ca a adormit, ba ca a avut nu stiu ce.

Sau cum taman in ziua cand trebuie sa vina tatal e scos copilul de la scoala cu promisiunea falsa ca vine sa-l vada pe tati, copilul cand aude se bucura si merge voios intr-un loc unde chipurile trebuie sa-l intalneasca, iar femeia injura si blesteama ca fraierul n-a venit cand de fapt conventia nu era sa se intalneasca acolo, si altele, sau cum pot semana mamele si rudele ei o neincredere fata de tata.

Si instantele nu vor sa tina cont nici macar de inregistrari cu infidelitatile femeii, tot la ea ajunge copilul, apropo de >>scren-shoturi domnule Cezar!<< cam ce fac judecatorii cu screenshoturile si alte probe extrajudiciare in multe cazuri, cand ei au dosare cu sute/mii de pagini cateodata.

Si daca mai nimeresc si judecatoare femei sansele sa nu-ti mai vezi copilul pana la majorat sunt foarte mari, pt ca barbatul e vinovatul din oficiu, dar intodeauna o sa existe oameni care sa se trezeasca sa faca apologia feminismului.
Deh, incurcaturile societatii moderne, "libere", "democratice"...
Partea proasta e ca astfel de mamici au apoi de tras cu pruncii derutati/confuzi, cu probleme de identitate etc. O tafna de moment, un ambatz sustinut de "binefacatori", pot avea consecinte ireparabile. Mai apoi, geaba plansul si regretul...
Da' lasa ca nici cu taticii emancipati de azi nu mi-e rusine. Fac ei altele, mai dihai...
Pe scurt, ne-am bolanzit cu totii, se pare. Inainte la inaintasi, asadar!
Reply With Quote
  #445  
Vechi 28.09.2016, 04:30:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Deci asta ramane pana la urma calitatea suprema a unui barbat roman? Cotonogeala?
Nici vorba. Eu vorbeam despre un simplu spit pe care, la o adica, unele dame fara bun simt si cu chef de cearta, poate ca si-l merita.
Asta asa, ca chestie, nu neaparat ca l-ar si primi! Si nu de la mine, in orice caz, intrucat prefer sa imi consum iritarea/supararea pe cale verbala - precum stii.

P.S. Ultima data cand am facut un schimb de pumni cu cineva, a fost la noi in piata, mai an... Statea lumea si se hlizea, ca unul o batea pe nevasta-sa, din pricina unor muraturi... M-a pus nu stiu cine sa intervin, uluit mai degraba (ce-i drept) de lipsa de reactie a oamenilor (printre care multe babe moraliste si bisericoase) care prefera sa guste din plin spectacolul. A urmat un sir de castane pe care le-am suportat doar pana la un punct, deh... In final, bineinteles ca m-am facut de rasu' lumii, ca doar ce treaba aveam io cu socotelile lor gospodaresti, nu?
Asa ca, vezi, nu sustin cotonogeala. O prefer ca figura de stil.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 28.09.2016, 09:31:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da' lasa ca nici cu taticii emancipati de azi nu mi-e rusine. Fac ei altele, mai dihai...
Pe scurt, ne-am bolanzit cu totii, se pare. Inainte la inaintasi, asadar!
Mă bucur că zici și de tătici, că altfel discursul devine unul de genul „tinerii din ziua de azi”, „femeile din ziua de azi” ș.a.m.d. Nu e de folos și nu ajută la nimic să vedem defectele corporatistelor care stau împotriva întemeierii unei familii dacă nu ne ocupăm de ale noastre mai întâi.

Zicem că nu mai respectă bărbații. Dar se spune că respectul se câștigă, nu e de la sine înțeles. Poate noi nu-l mai merităm. Nu mai suntem la fel de maturi și de responsabili ca bărbații generațiilor trecute. Femeile nu mai văd în noi pe unii care să le dea încredere și siguranța că pot și, mai ales, vor să se dedice familiei.

Sigur, problema asta, a dificultății de a face o familie, ține mai ales de mentalitatea cultivată în ultimele zeci de ani, care nu e orientată spre familie. Școala îi pregătește pentru carieră, mass-media pentru consum. O mentalitate formată în lume, nu în Biserică.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 28.09.2016 at 09:50:25.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 28.09.2016, 09:59:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
..ca i-ar putea pierde dragostea, comenta undeva candva un parinte..
.
Pentru ca in primul rand asa spune strana:
i-auzi :https://www.youtube.com/watch?v=2X0ejCouKDc
saaaa seeeee teaaama de baaaarbaaat =))
Reply With Quote
  #448  
Vechi 28.09.2016, 10:04:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nici vorba. Eu vorbeam despre un simplu spit pe care, la o adica, unele dame fara bun simt si cu chef de cearta, poate ca si-l merita.
Asta asa, ca chestie, nu neaparat ca l-ar si primi! Si nu de la mine, in orice caz, intrucat prefer sa imi consum iritarea/supararea pe cale verbala - precum stii.

P.S. Ultima data cand am facut un schimb de pumni cu cineva, a fost la noi in piata, mai an... Statea lumea si se hlizea, ca unul o batea pe nevasta-sa, din pricina unor muraturi... M-a pus nu stiu cine sa intervin, uluit mai degraba (ce-i drept) de lipsa de reactie a oamenilor (printre care multe babe moraliste si bisericoase) care prefera sa guste din plin spectacolul. A urmat un sir de castane pe care le-am suportat doar pana la un punct, deh... In final, bineinteles ca m-am facut de rasu' lumii, ca doar ce treaba aveam io cu socotelile lor gospodaresti, nu?
Asa ca, vezi, nu sustin cotonogeala. O prefer ca figura de stil.
Multumesc pt clarificari frate,altfel precum vezi m-am afundat in sminteala si m-am gandit la cele mai strasnice lucruri.
Si uite asa gandim urat unul despre celalalt .
Sa-mi fie cu iertare,bine ca am clarificat.

Cat despre barbati si femei...nu mai spun nimic.
Tot omul este o taina,am vazut si prostituate care au devenit sotii si mame grijulii dar si femei din familii bune,cu educatie si frica de Dumnezeu care s-au pierdut pe drum. Surprizele apar de peste tot,judecatile si etichetele nu mai ajuta sa inghesuim oamenii in niste tipare.
Si asta pt ca Domnul are mila de toti-cum banuiesc ca are si pt bietele corporatiste care tot sunt infierate pe aici :))

La o adica,corporatistele astea nu reprezinta un real pericol pt barbatii crestini care doresc familie,copii si o viata casnica...Ele,se casatoresc sau dezvolta relatii cu corporatisti ca ele sau echivalentul acestora,barbati de cariera,puternici.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #449  
Vechi 28.09.2016, 10:37:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
m-am afundat in sminteala si m-am gandit la cele mai strasnice lucruri.
Nope, ai gandit la ce ai vrut sa te gandesti fara macar sa citesti inainte fraza lui Ioan.Fii sincera cu tine insuti, nu incerca sa te pacalesti singura.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 28.09.2016, 10:55:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Omule de ce scrii la feminin stai linistita, crezi si tu ca sunt Antonia (pe care o respect) sub acoperire de pe alt cont ?

Observ anumite tipare si mentalitati societale in mod natural avand o inteligenta emotionala normala, nu vad nimic inedit in stilul meu care sa creeze confuzie, nu cred ca barbatii nu pot fi buni observatori psihologici asa incat sa nu le permita gena sa surprinda anumite lucruri.
pai "lorest" asta..credeam ca e un fel de "loredana" si stilul mai ciudat asa.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde