Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2011, 10:31:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Pseudo-stiinta si teologia ortodoxa

Acest site se vrea a fi "teologic" ortodox si stiintific. Scopul lui este urmatorul, dupa cum afirma la informatiile despre site, Pr. Dan Badulescu:
"Vădit lucru este că helio/acentrismul este cea mai mare înșelare actuală, cuprinzând oameni de toate confesiunile, religiile, vârstele și nivelele culturale! Așadar va fi foarte greu să putem risipi aceasta, vom întâmpina multe împotriviri și vor fi sminteli, dar și suflete ce vor fi câștigate!"



Cu ajutorul pseudo-stiintei ei afirma ca Planeta Pamant este statica!!!

4 Obiecție: Toate celelalte planete se rotesc în jurul axelor lor și au propriile lor zile și nopți. De ce este Pământul brusc exceptat de la aceste caracteristici?

Răspuns: Rotația planetelor are puțin de a face cu a dovedi dacă pământul se rotește. De fapt, rotația planetelor este destul de ciudată și diferită de la caz la caz. Fotografiile Pământului din spațiu nu arată o dilatare est/vest, ci o formă perfect sferică, care dă dovadă că nu există nici o rotație. Există mai multe astfel de anomalii. Nu este nici un model în sistemul solar de la care să afirme că Pământul nu se poate abate. Planetele sunt la fel de diferite una de alta ca și copacii dintr-o pădure.

http://www.hexaimeron.ro/IntrebariFr...iintifice.html
  #2  
Vechi 30.05.2011, 10:45:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Care sa fie oare explicatie pentru pendulul lui Foucault?

Cum si-au dat ei seama ca pamantul e sferic cand in Biblie scrie ca are 4 colturi? :D

La o cautare penibil de neinteligenta pe google, unul din rezultate: http://en.wikipedia.org/wiki/Earth
arata ca diferenta intre raza pamantului la ecuator si poli este de 20 de km. Raportand acest rezultat la o raza de mai bine de 6000km, obtinem o variatie relativa de <3%%. Pe un ecran rezonabil asta inseamna ~3 pixeli diferenta. Asta e marele argument? Faptul ca in poze Pamantul PARE rotund este exact genu de argument pe care se bazeaza pseudo-stiinta de care bine zici in titlu. Niste calcule extrem de simple si o documentare superficiala ar fi trebuit sa-i opreasca pe acei glumeti sa propage astfel de aberatii.

Pacat ca unii fara sa se documenteze abereaza fara limite pentru a-si apara zeul care a uitat sa le spuna ca nici Pamantul si nici ei nu se afla in centrul universului!
  #3  
Vechi 30.05.2011, 10:59:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Care sa fie oare explicatie pentru pendulul lui Foucault?
Foarte bun argumnetul pentru miscarea de rotatie a pamantului. Multumim si felicitari.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cum si-au dat ei seama ca pamantul e sferic cand in Biblie scrie ca are 4 colturi? :D
Conform Sfintei Scripturi, Dumnezeu “spânzură Pământul pe nimic”[36]. Dumnezeu, vorbind despre Pământ prin gura Proorocului David, spune “Eu l-am întărit pe stâlpii lui”[37], iar Sf. Ioan Damaschin, în secolul al VII-lea d.Hr., continuând învățătura scripturii despre Pământ, spune că numim “puterea de susținere a lui stâlpi”[38]. Astăzi știm cu certitudine că planeta noastră (ca de altfel toate celelalte din sistemul nostru solar) este ținută pe orbită de forța gravitațională a Soarelui, dar se cuvine să reținem că, în învățătura Sfinților Părinți, stâlpii care reprezintă ceva material sunt asociați cu putere care nu este ceva material (sau energetic), ci mai de grabă o forță. Vom detalia acest subiect în capitolul următor.

Scriptura afirma fără echivoc că planeta Pământ este sferică, vorbind despre „rotundul pământului”[39]. Astfel, și proorocul Isaia ne spune despre Dumnezeu că “El stă în scaun deasupra cercului pământului”[40].

Dumnezeu îi reamintește omului că atunci când fost făcută planeta Pământ (din materie, care este numită de scriptura pământ), deja existau în Univers alte stele și ființe spirituale (raționale), spunând “Unde erai tu, când am întemeiat Pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui. Știi tu cine a hotărât măsurile Pământului? Sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat? În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului, atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii… Mă sărbătoreau?”[41].

[36] Iov 26,7.
[37] Psalmul 74,3.
[38] Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap 10.
[39] Pildele lui Solom 8,31.
[40] Isaia 40,22.
[41] Iov 38,4-7.


Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pacat ca unii fara sa se documenteze abereaza fara limite pentru a-si apara zeul care a uitat sa le spuna ca nici Pamantul si nici ei nu se afla in centrul universului!
Hristos Iisus este centrul Universului.
Omul este cununa creatiei.
Universul nu are centru spatial!
  #4  
Vechi 30.05.2011, 11:18:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Scriptura afirma fără echivoc că planeta Pământ este sferică, vorbind despre „rotundul pământului”[39]. Astfel, și proorocul Isaia ne spune despre Dumnezeu că “El stă în scaun deasupra cercului pământului”[40].
De aici se poate deduce totodată că Pămîntul poate fi plat, nu neapărat sferic. Plat și rotund, adică un cilindru cu înălțime foarte mică în comparație cu diametrul secțiunii transversale. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #5  
Vechi 30.05.2011, 11:44:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Dumnezeu îi reamintește omului că atunci când fost făcută planeta Pământ (din materie, care este numită de scriptura pământ), deja existau în Univers alte stele și ființe spirituale (raționale), spunând “Unde erai tu, când am întemeiat Pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui. Știi tu cine a hotărât măsurile Pământului? Sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat? În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului, atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii… Mă sărbătoreau?”
Eugen, ti-am mai raspuns de doua ori (cred) la ce se refera acest pasaj, nu stiu de ce il repeti ca si cum nu am fi discutat despre asta.
Piatra din capul unghiului e Iisus, in acea propozitie nu e vorba de crearea pamantului sau universului. Domnul ii spune lui Iov de venirea Mantuitorului (inca de la caderea lui Adam a promis Domnul ca va trimite pe Mesia).
In legatura cu restul conferintei am raspuns aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=64
P.S. Stiu ca mai demult am citit si eu ceva despre ce spunea parintele, legat de geocentrism si nu am fost de acord. Cauta si informatii corecte despre creationism, ca altfelc azi in plasa evolutionistilor care cauta sa discrediteze creationismul neavand dovezi in sustinerea teoriilor lor.

Last edited by catalin2; 30.05.2011 at 11:48:02.
  #6  
Vechi 30.05.2011, 13:26:57
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cauta si informatii corecte despre evolutie, ca altfel cazi in plasa creationistilor care cauta sa discrediteze evolutionismul neavand dovezi in sustinerea pseudo-teoriilor lor.
Am corectat eu ce ai scris tu in graba!
  #7  
Vechi 30.05.2011, 13:47:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Am corectat eu ce ai scris tu in graba!
Trebuia sa schimbi si numele, ca sa nu fie citat. :) E de inteles ca un ateu sa sustina evolutionismul, mai greu de inteles e pentru un ortodox (sau crestin, in general).
  #8  
Vechi 30.05.2011, 14:30:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E de inteles ca un ateu sa sustina evolutionismul,
De ce?
Scopul stiintei nu este acela de confirma sau infirma existententa lui Dumnezeu. Stiinta studiaza cu ajutorul legilor stiintei (despre a caror cauza nu va putea spune niciodata nimic) fenomenele care au loc in univers.

Evolutionismul nu implica inexistenta lui Dumnezeu! Evolutionsmul nu vorbeste despre originea vietii biologice! Evolutionismul nu poate raspunde la multe intrebari fundamentale legate de viata biologica, dar ofera multe raspunsuri legate de mecanismele dezvoltarii vietii biologice.
  #9  
Vechi 30.05.2011, 15:48:19
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul

Cum si-au dat ei seama ca pamantul e sferic cand in Biblie scrie ca are 4 colturi? :D
Unde anume scrie asta in Biblie ? Locul exact.
  #10  
Vechi 30.05.2011, 17:04:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Unde anume scrie asta in Biblie ? Locul exact.
Uite nu stiu unde scrie asa ceva in Biblie. Eram sigur ca nu e un citat exact si il plantasem sa pescuiesc un crestin cu spirit sceptic care sa aplice acelasi scepticism si vis-a-vis de afirmatiile religioase precum cele prezentate in deschiderea topicului. Ai dovedit ca esti in stare sa sesizezi unde argumentele sunt intinse putin prea mult intr-o anumita directie convenabila. Acuma sa vedem daca esti suficient de onest sa tratezi in acelasi fel si afirmatiile preotilor! In orice caz, discutia va fi extrem de interesanta.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia ortodoxa (patristica, academica) si stiinta (paradigma stiintifica actuala) Eugen7 Dogmatica 199 19.02.2013 20:40:14
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 23:31:47
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 14:28:55
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 09:09:32
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 21:33:48