Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.08.2011, 17:40:24
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Poate ți se va părea aiurea mentalitatea mea, frate, dar din punctul meu de vedere tu și un ateu aveți aceleași drepturi aici (pe crestinortodox.ro). Sunteți egali ... Așa sunt eu, mai greu de cap,... Din nou, sunt mai greu de cap. Așa e, nu putem fi toți inteligenți. Tre’ să ne suporți.
Referitor la drepturi si la egalitatea dintre oamnei, perfect de acord, in fata lui Dumnezeu suntem cu totii egali, problema ateilor este aceea ca ei considera si vor sa ne faca si pe noi sa credem ca Dumnezeu a murit.

Din start un ateu care acceseaza un forum crestinortodox intra cu acest handicap in discutiile de pe forum.
Pretentia ateului de a fi tratat de la egal la egal cu ortodoxul o consider absurda si ilegitima atat timp cat ateii nu cred in Dumnezeu.

Ca sunteti "mai greu de cap" asa cum in mod obsesiv sustineti, este de inteles, ... daca sustineti aceasta "egalitate"...
Va suportam, stati linistit ... chiar ne-am ruga pentru sufletul Dvs daca am sti care va este numele de botez.

Apropo, sunteti botezat crestineste si sustineti ca sunteti ateu ?
Materialismul dialectic v-a convins sa deveniti ateu ?
Sa inteleg ca frecventati acest forum in scop terapeutic ?

Last edited by neica_nimeni_altul; 29.08.2011 at 18:27:36.
  #22  
Vechi 29.08.2011, 20:03:46
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca am ajuns sa fiu scarbit de ceva, aceea nu a fost nici dogma ortodoxa, nici Biserica, nici Religia oricare ar fi ea. Ci de unii care isi aleg nume de user care mai de care mai smerite, dar care abuzeaza prin afisarea lipsei bunului simt, a jignirilor si atacurilor la persoana.
In concluzie sunteti "scarbit", ... si totusi foarte activ pe acest forum, felicitari pentru tenacitate.

"Am fost candva credincios. Acum nu mai sunt. Nu spun ca sunt ateu, spun doar ca nu mai cred" - aceasta afirmatie am vazut ca va caracterizeaza, se pare ca nu faceti diferenta dintre un ateu si un necredincios. Credeti ca sunt diferiti si daca da, prin ce anume ?

Sa inteleg ca si Dvs frecventati acest forum in scop terapeutic ?

Last edited by neica_nimeni_altul; 29.08.2011 at 20:08:56.
  #23  
Vechi 29.08.2011, 20:15:33
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Referitor la drepturi si la egalitatea dintre oamnei, perfect de acord, in fata lui Dumnezeu suntem cu totii egali
Citat:
Pretentia ateului de a fi tratat de la egal la egal cu ortodoxul o consider absurda si ilegitima atat timp cat ateii nu cred in Dumnezeu.
Interesant...

Până te hotărăști, aș vrea să clarific ceva:

Citat:
Apropo, sunteti botezat crestineste si sustineti ca sunteti ateu ?
Nu am susținut nicăieri că sunt ateu. Mai lasă presupunerile, că îți pun într-o lumină proastă postarea inițială. Fii sincer, neică.
  #24  
Vechi 29.08.2011, 20:21:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
In concluzie sunteti "scarbit", ... si totusi foarte activ pe acest forum, felicitari pentru tenacitate.

"Am fost candva credincios. Acum nu mai sunt. Nu spun ca sunt ateu, spun doar ca nu mai cred" - aceasta afirmatie am vazut ca va caracterizeaza, se pare ca nu faceti diferenta dintre un ateu si un necredincios. Credeti ca sunt diferiti si daca da, prin ce anume ?

Sa inteleg ca si Dvs frecventati acest forum in scop terapeutic ?
vad ca mi-ai citit profilul.
ar trebui sa-ti dai seama chiar din citatul dat ce consider ca sunt si daca este vreo diferenta intre termeni.

prin ce sunt diferit, ar trebui sa-ti dai seama citind mesajele mele si a altor atei.

exact terapie fac. mi-a prescris medicul
  #25  
Vechi 29.08.2011, 20:27:37
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
In concluzie sunteti "scarbit", ... si totusi foarte activ pe acest forum, felicitari pentru tenacitate.

"Am fost candva credincios. Acum nu mai sunt. Nu spun ca sunt ateu, spun doar ca nu mai cred" - aceasta afirmatie am vazut ca va caracterizeaza, se pare ca nu faceti diferenta dintre un ateu si un necredincios. Credeti ca sunt diferiti si daca da, prin ce anume ?

Sa inteleg ca si Dvs frecventati acest forum in scop terapeutic ?
Pai se vede clar ca NU este de fapt un ateu! Este un suflet ca si noi , cautand ceva, nefiind practic obligat sa se justifice!(dc ar si face-o?). Iar atacurile subtile , directe ori mai putin , chiar nu sunt "asortate" acestui forum ce trebuie teoretic cel putin sa constituie un balsam pt spirite! Numai bine!
  #26  
Vechi 29.08.2011, 20:33:10
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Să zicem, dacă tu ți-ai scoate „Ortodox” de la descriere, eu nu aș fi în stare să fac diferența între tine și un ateu. Nu văd niciun motiv să te consider pe tine mai bun. Doar pentru că îmi zici tu că ești creștin ortodox ? Pentru mine nu e destul. Așa sunt eu, mai greu de cap ... Poate nu sunt eu ortodox ? Eu cred că sunt. Încerc să fiu.
Daca nu reusesti sa faci distinctie intre un crestin ortodox si un ateu, poate ca ai ceva probleme ... se pare ca nici de tine nu esti sigur ... sau incerci sa fi ?
  #27  
Vechi 29.08.2011, 20:37:33
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

ar trebui sa va bucurati ca atei si 'eterodocsi' va vin pe site, ca sa ii luminati.dobandind sufletul lor sa-l dobanditi pe al vostru.va vine Hristos pe site si voi nici nu stiti.
  #28  
Vechi 29.08.2011, 20:45:21
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
ar trebui sa va bucurati ca atei si 'eterodocsi' va vin pe site, ca sa ii luminati.dobandind sufletul lor sa-l dobanditi pe al vostru.va vine Hristos pe site si voi nici nu stiti.
zzzzzzzz ce bine bazai tu! Felicitari frate!
  #29  
Vechi 29.08.2011, 20:45:50
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

faptul ca 'ateii' sau 'eterodocsii' cunosc mai multe despre ale credintei decat voi ar trebui sa va ambitioneze sa va studiati si sa va cercetati credinta mai tare... in loc ca aceasta sa va starneasca aceste sentimente pozitive si adevarate va starneste acest sentiment negativ.. raspundeti-mi si mie : De ce?
  #30  
Vechi 29.08.2011, 21:03:13
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Frumos spus!

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
ar trebui sa va bucurati ca atei si 'eterodocsi' va vin pe site, ca sa ii luminati.dobandind sufletul lor sa-l dobanditi pe al vostru.va vine Hristos pe site si voi nici nu stiti.
Da, așa este, sunt întru totul de acord!
Prezența ateilor pe forum ar trebui să întărească în noi conștiința responsabilității, căci toți avem vocația de a deveni pentru ceilalți, potrivit cuvintelor Mântuitorului, "sarea pământului" și "lumina lumii".
Mai mult decât atât, discuțiile cu semenii noștri lipsiți de credință - atât în spațiul virtual, cât și în viața reală - ne întăresc în credință și în râvna pentru Hristos, Domnul și Mântuitorul sufletelor noastre. Cred că toți creștinii simțim, atunci când auzim pe cineva negându-L pe Dumnezeu, că înflăcărarea noastră în credință sporește și... ne simțim datori de a ne arăta cumva dragostea și devotamentul față de Domnul... măcar printr-un singur cuvânt creștinesc, sau printr-o scurtă rugăciune rostită în gând pentru întoarcerea la credință a celui rătăcit. Ați trăit această experiență în relația cu cei necredincioși?
Știu, noi nu suntem în măsură de a apăra adevărul, ci Adevărul apără sufletele noastre de puterea întunericului spiritual. Totuși, simțim nevoia (și cât de dulce este această dorință binecuvântată de Dumnezeu) să mărturisim ceea ce cunoaștem prin harul credinței, să le împărtășim tuturor (indiferent de credința lor) cât de mult ne iubește Hristos, cât de minunat este Dumnezeul nostru! Simțim în orice clipă nevoia de a-L slăvi pe Domnul Dumnezeul nostru, dar în momentele în care auzim cum El este renegat, această dorință devine mai puternică decât oricând... mai ales atunci când cuvintele necuviincioase sunt rostite de către cei apropiați ai noștri, cărora le dorim mântuirea cu atâta putere și nerăbdare! Știm noi că prietenii noștri sau rudele noastre care nu cred se vor întoarce la Dumnezeu... dar oricât de mult am încerca să ne încurajăm și să ne mângâiem inimile cu acest gând, nerăbdarea de a-i vedea bucurându-se împreună cu noi de Dumnezeu stăruie în sufletele noastre.

Doamne, Mântuitorul nostru, Îți mulțumim că ne-ai învrednicit pe noi de minunatul dar al credinței! Luminează inimile tuturor celor care, din diverse motive, nu se pot bucura de Tine, nu știu sau nu vor să știe cât de mult îi iubești! Luminează-i, Doamne, adu-i la credința în Tine și mântuiește sufletele lor. Amin!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 12:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 11:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 15:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 13.04.2010 00:05:22