Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.10.2015, 08:41:14
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

La noi in ardeal, in mod normal, cuvantul popa chiar nu se considera jignitor ...
Sincer, eu oersonal nu pricep de ce mi-am luat-o peste "bot" cand am folosit cuvantul popa; asa il folosescsi bunicii mei, sa l-au folosit si strabunicii...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.11.2015, 10:44:52
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Probabil ca pana fata aceea nu-si va reface viatza nici el nu si-o va reface.
Dar voi de unde stiti cum merg lucrurile astea de speriati omul? Probabil ca acuma trebuie sa plateasca, probabil ca trebuie sa astepte, probabil ca trebuie sa sufere?

Eu am trait perioade negre si cel mai mult m-au daramat, pe langa cele care mi s-au intamplat, presupuneri de-astea de-ale oamenilor care stiu cum stau treburile.

Ideea este ca habar nu avem noi daca trebuie el sa sufere acum pentru atunci. La fel de bine fata aia trebuia sa sufere din iubire si el a fost mijlocul prin care s-a implinit Vointa lui Dumnezeu.

Daca nu trebuie sa plateasca el pentru nimic acum?

Asta cu vine nota de plata, e o poveste frumoasa, pentru ca daca ma uit in jur, nu se aplica.

Criminali si hoti care au distrus zeci de vieti, au falimentat mii de familii, sunt BINE MERSI, sanatosi, cu bani, linistiti, nu platesc absolut nimic. Oameni care si-au batut joc de femei LA GREU au parte numai de bunaciuni si sex de calitate.

Despre ce vorbim aici? Astea cu platile / karma si alte tampenii sunt invataturi asiatice care n-au nicio treaba cu realitate.

Si daca exista o PLATA pentru ceva sunt 100% sigur ca NU este asa cum o credem noi.

Last edited by tphase; 16.11.2015 at 10:24:26.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.03.2016, 15:15:05
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Saracele corporatiste

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Daca era dupa ele, ma desfiintau.

Pai vezi tu eu am bafta nu noroc."Noroc" este al diavolului.
Eu am bafta.Dar de fapt bafta mi-o creez singur.
Sa stii ca de la femeia care are liceu pana la femeia intelectuala cu doua
doctorate toate doresc conturile bancare ale "fraierului".
Nici nu trebuie sa cumperi.Ele se vand singure si incearca sa se bage
in seama prin tot felul de penibilitati.
Efectiv daca n-o bagi in seama , se baga ea in seama in mod agresiv.
Si apoi tot ea face crize de personalitate.
Oh vai , tentitva de parvenire n-a reusit."Fraierul" n-a pus botu'.
Cele mai raspindite parvenite sunt in mediul corporatrist.Alea umbla doar pt putere/bani.
Adevarate uraciuni sufletesti, brrrr.Sarcele corporatriste...

Deci mai lucreaza la wishful thinking ala da, cine stie poate o sa ploua si la usa ta cu bani. Fa-te keynote speaker si mai schimba cartea de prosteala.
Bag-o p-aia cu "The Secret", "daca vrei sa ai success trebuie sa aplici la
nivel universal, legea atractiei si tot univerul o sa conlucreze cu tine sa
ti se indeplineasca"
(numai ca nu este legea atractiei ci este chiar dreaku)

Sau poti sa treci pe feng-shui, meditatie Osho, dar stai putin ca ti-au luat-o
inainte alti visatori de zarvaturi turcesti. Naspa pentru tine...

Imi dau seama ca commentul este vechi, dar, asa - ca anecdota, eu sunt o corporatista si mi s-a intamplat ca tipul imi cerea 50 de Euro in timp ce imi jura dragoste eterna pe mobil iar pe net incerca sa stabileasca o partida de sex cu o blonda - care eram tot eu!!! :-)))))

Pe urma el mi-a reprosat ca sunt eu prea egoista si zgarcita!

Evident ca nu i-am trimis nimic.
Asa ca sunt cazuri si cazuri! Sa nu generalizam
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.03.2016, 19:54:07
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de city_star Vezi mesajul
cel mai probabil iti face cineva farmece. Cauta un preot cu har, care poate vedea in trecutul tau (fara sa deschida cartea ci pur si simplu sa-ti zica ce se intampla).
De exemplu la Valea Putnei in jud Suceava este un preot care poate vedea in trecutul tau.
Macar sa stii cauza si cine iti face farmece. Nu te ajuta prea mult oricum. Eu am facut zeci de canoane si sarindare si posturi in ultimii 8 ani, am mers la mai mult de 100 de Sf masluri in ultimii ani (chiar si de 2 ori pe saptamana) si nu am cunoscut nimic in privinta asta. Adica am cunoscut altele, dar nu in ce priveste casatoria si capacitatea de a relationa cu oamenii in general (cu fetele in particular). Ca sa nu mai zic ca ma rog din 1995 incoace sa am o prietena. Noua (mie si fratelui meu) ne-au facut farmece mai multe rude, din 1988 incoace.
Nu ati cunoscut nimic, pentru ca aceste farmece nu exista, sunt inventate.

Nu stiu cine are interesul sa raspandeasca astfel de prostii.

Decat sa credeti in asa ceva, mai bine incercati sa va schimbati d-voastra si sa vedeti de ce nu reusiti sa va casatoriti, poate aveti anumite comportamente sau defecte care le fac pe fete sa se indeparteze, e mult mai usor sa crezi in prostii decat sa crezi ca tu esti de vina.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.03.2016, 19:56:58
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de city_star Vezi mesajul
tu sigur esti crestin ortodox ? numai ateii folosesc termenul de "popa" in loc de preot.

Si parintele Iustin Parvu mi-a zis lucruri din viitor. Dupa tine si el e "raspopit" ?

Urmeaza sa razi si de cei ce stau la rand la Cuvioasa Paraschiva. Ca asa fac de obicei ateii.

nu vreau sa ma caute lumea. Nu e vorba de nici o adresa. Am zis localitatea. e suficient. La el faci programare cu 4-5 luni inainte. Ca vine multa lume. Dupa tine oamenii aceia sunt prosti ?

Sunt sute de parinti duhovnici in tara la care merge multa lume. Unii dintre ei au curajul sa citeasca moliftele sf Vasile. Abia acestia ajuta oamenii cu probleme. Eu apreciez preotii care nu-si bat joc de oameni, si incearca sa ajute oamenii, mai ales acei oameni carora babele le fac farmece. De care radeti voi aici pe forum.
Ce farmece, domnule, in ce secol traiti?
Reply With Quote
Răspunde