Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.02.2016, 13:21:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
citit unde? sursa, sursa.. :)
S-ar putea sa fie in articolul din New Scientist da vad ca nu iti mai da voie acum sa-l citesti.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.02.2016, 20:04:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Trebuie sa vin cu alt scenariu care sa explice de ce nu-s 6 scaune in fiecare casa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.02.2016, 21:35:28
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Trebuie sa vin cu alt scenariu care sa explice de ce nu-s 6 scaune in fiecare casa.
Sunt intotdeauna mai multe sau mai putine per zi si per individ, functie de ce maninca.

Asta din seria "umor scatologic aplicat".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.02.2016, 21:41:30
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum serios, sa ia cineva rasele de animale/soiurile de plante ca argument pentru...evolutionism e...pueril. Cu atit mai dureros si straniu cu cit ateii de felul interlocutorului nostru sint oameni culti, de obicei realizati bine profesional in diverse domenii. Dar asta e ca sa dovedeasca ca fara (credinta in) Dumnezeu, toate atuurile lumesti sunt apa de ploaie acida si vint urit mirositor.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.02.2016, 21:53:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Acum serios, sa ia cineva rasele de animale/soiurile de plante ca argument pentru...evolutionism e...pueril. Cu atit mai dureros si straniu cu cit ateii de felul interlocutorului nostru sint oameni culti, de obicei realizati bine profesional in diverse domenii. Dar asta e ca sa dovedeasca ca fara (credinta in) Dumnezeu, toate atuurile lumesti sunt apa de ploaie acida si vint urit mirositor.
Pai spui ca evolutionismul inseamna schimbare si gata - orice schimbare e dovada pentru evolutionism. Epuizam genomul lupului ca sa obtinem noi nu stiu ce rase de caini - evolutionism. Creierul ni se micsoreaza - evolutionism. O pasare nu poate sa zboare - evolutionism. O populatie nu se mai poate imperechea cu o alta populatie - evolutionism.

Ar fi o dovada daca teoria ne-ar spune ca ne transformam usor usor in amibe sau parameci.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.02.2016, 22:09:16
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai spui ca evolutionismul inseamna schimbare si gata - orice schimbare e dovada pentru evolutionism. Epuizam genomul lupului ca sa obtinem noi nu stiu ce rase de caini - evolutionism. Creierul ni se micsoreaza - evolutionism. O pasare nu poate sa zboare - evolutionism. O populatie nu se mai poate imperechea cu o alta populatie - evolutionism.

Ar fi o dovada daca teoria ne-ar spune ca ne transformam usor usor in amibe sau parameci.
Nu, in-volutia este reala. Ne transformam in idioti aglutinati conformisti politic si ideolgic, doar ca sa mai smulgem, credem noi, printr-o idiotenie si obedienta exponential tot mai jalnice si ingemanate, sitemului o existenta muiata in false siguranta si prosperitate.

Cum am zis la ultima sedinta a Dark Council, "Stimati colegi, la PFCP (prostii frumosi corecti politic), care e stadiul final de decadenta a speciei umane, aglutinarea sub steag isi este ea insasi motivatie: oamenii, sa le zicem asa, nu mai vor decit supravietuire, chiar in cea mai crunta represiune, cu pretul celor apropiati: dezumanizarea completa si finala, indracirea speciei, imputirea ei genetica omeneste ireversibila". Lasand ludicitatea mea retoric-fantezista la o parte, ai citit si tu de detinuti politici care si-au tradat fratii pentru...placerea unei tigari! Cu alte cuvinte, de ce devii mai disperat sa slujesti Sistemul, de ce Sistemul te dispretuieste mai mult, si iti da din ce in ce mai putin spre nimic pentru din ce in ce mai multul pana la totul, pe care il dai tu, doar de frica. Inversul negocierii este contractul cu parintele infernal al Sistemului: dai totul pe nimic. Iar vinderea sufletului e inversul mintuirii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.02.2016, 02:17:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Aceste cuvinte ne doare :

https://bogdanduca.wordpress.com/201...espre-stiinta/
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.02.2016, 02:33:05
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai da, ideologizarea "stiintei", care e de fapt pur si simplu mestesug, e produsul "ideo-ologilor" din think-tank-uri. Pardon, al personulitatilor care nu stiu probabil nici sa taie o franzela sau sa puna un bec, dar aduc nenorociri peste popoare cu trancanelile lor sociopate. Animale de lux din custile Iadului (viermii astia neadormiti in forma umana intotdeauna au dus-o prea bine), aglutinate sub steagul rosu, agresive in subiectivismul lor delirant de posedati mult prea norocosi. Se stie la cine ma refer: lepadaturile de Spinoza, Hegel, Weishaupt, Marx, Marcuse; fie ca sufletele lor sa fie pururea sub blestemul nemantuirii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.02.2016, 08:54:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Niste comentarii:

Citat:
În prealabil postat de articol
Văd cum în numele „Științei” s-au născut cele mai oribile ideologii din istorie. Cum „știința” permite uciderea copiilor nenăscuți pentru că, nu e așa? nu sunt oameni.
Avortul s-a "inventat" cu mult inainte de aceasta inflorire a stiintei din secolul XVII. Exista semne ca avortul se practica inca din anii 2700 i.Hr. Nu vad care este legatura cu stiinta.

Citat:
În prealabil postat de articol
Am văzut cum „știința”, în domeniul neurologiei, a ajuns la concluzia că sentimentele sunt de fapt o simplă combinație chimică.
Pai sunt. Exemplu simplu: cand corpul produce dopamina, esti fericit, un om normal. Cand corpul are o problema si nu produce dopamina, intri in depresie. Daca sentimentele n-ar fi reactii chimice, nu ai putea sa le influentezi cu chimicale (alcool, cafea, etc).

Citat:
În prealabil postat de articol
Am văzut cum științific ni s-au prezis apocalipse- până acum trebuia de vreo trei ori să rămânem fără petrol și alte resurse. Am văzut cum „știința” ne amenința cu glaciațiunea în anii 70, ca să ne „încălzească global” în anii 2000.
1. Stiinta care a prezis vreo apocalipsa in anii 70 este cumva aceeasi care studiaza ozn-uri si oameni soparla?

2. In olanda, luna decembrie a anului 2015 a fost cea mai calda vreodata in istorie. Clima se schimba, si gazele cu efect de sera ajuta aceasta schimbare.

Citat:
În prealabil postat de articol
Dar am văzut și „știința” occidentală, care fluctuează între a ne face fericiți spunându-ne că orice prostie și moft al nostru are justificare științifică și canceroși, bâgând în noi toate rahaturile pentru „protecția” noastră.
Ma intreb la ce exact se refera. Vaccinuri?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.02.2016, 10:53:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce comentarii. :)

Sigur ca avortul exista de mult. Nu a spus nimeni ca a fost inventat in ultimii ani. Dar in ultimii ani a aparut ideea ca acei copii nenascuti sunt doar o mana de celule similare cu cancerul si ca e ok sa ne descotorosim de ele.

La fel cu reactiile chimice. Nimeni nu spune ca nu se produc reactii chimice dar spunem ca nu se pot reduce sentimentele la o suma de reactii chimice. Citesti o poezie sau asculti un banc si corpul tau produce nu stiu ce substanta. E o abordare cu fundul in sus a ceea ce se intampla - se produce nu stiu ce substanta pentru ca esti fericit, nu esti fericit pentru ca se produce nu stiu ce substanta.

Desi daca ma gandesc bine este posibil ca bunul simt sa fie o suma de substante chimice si nimic mai mult. Ca dovada ca apar asemenea teorii. E posibil ca in corpul unora sa nu se produca substantele chimice necesare pentru a avea bun simt.
Reply With Quote
Răspunde