Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2007, 16:36:41
evika_evita evika_evita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Am o nelamurire: a tine Post inseamna a manca de post toata ziua, respectiv de la ora 0.00 la orele 24.00 sau pana apune soarele?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2007, 16:52:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

depinde ce post vrei sa tii.Postul corect e sa nu maninci nimic pina la ora 15P.M. ,iar pt cei bolnavi maninca 3 mese de post pe zi .Ziua de post incepe de azi de la apusul soarelui pina poimiine la rasaritul soarelui,adica pt ziua de vineri CORECT nu se mai maninca dupa ce apune soarele joi seara SI PINA SIMBATA DIMINEATA DUPA CE RASARE SOARELE.ASTA E POSTUL CORECT .Dc nu maninci nimic si nici nu bei se chiama post negru.Asta e mai greu de tinut pt inceput.in rest in acest rastimp se pot consuma alimente de post o data in zi ,dupa ora 15,sau de 2 ori sau de 3 ori cei bolnavi.Are GH. BABUT O CARTE LA ED. pelerinul roman Intitulata POSTUL ORTODOX SI MINCARURILE DE POST. asa se tine postul corect de catre inaintasii nostri si eu nu inteleg de preotii de azi ,multi spun altfel luindu-se dupa orele calendaristice ,cind de fapt ziua in vechime era socotita dUpa apusul si rasaritul soarelui. Cred ca gresesc preotii care nu sfatuiesc ca cei din vechime ,dar nu eu sint cu judecarea lor,Doamne fereste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2007, 17:08:46
evika_evita evika_evita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Multumesc, sofiaiuga. Am pus aceasta intrebare ca sa nu gresesc in canonul primit.
Numai bine!
Evi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2007, 17:55:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DUMNEZEU SA ITI AJUTE!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2007, 19:38:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evika_evita
Am pus aceasta intrebare ca sa nu gresesc in canonul primit.
in acest caz, eu zic mai bine sa il intrebi pe parintele tau duhovnic, decat sa iei sfaturi de pe forum.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2007, 08:50:11
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Parerea mea ca sofiaiuga a fost putin cam aspra. Intradevar inaintasii nostrii asa tineau post. Dar o masura a postului este aceea de sti sa imbini agitatia de peste zi cu trairea ta crestina. Trebuie sa vorbesti cat mai in amanunt cu parintele duhovnic, care te cunoaste si iti da masura postului. Ziua crestina se termina la ora 1 dimineata, dar fi sigura ca Dumnezeu nu sta cu cronometrul in mana, iar in masura induhovnicirii de care vei avea parte, vei sti cat de tare sau de putin sa postesti in functie si de puterile tale. Postul trebuie sa se desfasoare firesc, pentru ca nu foloseste la nimeni un crestin ametit de foame. Sa nu uiti de rugaciune, ca altfel, zice Pr. Tanase, faci ulcer si de fapt fara ea postul e gratuit.
Poate odata ar trebui sa discutam despre post la nivelul nostru, pentru ca una e ce ne spun monahii ce inseamna postul si alta e ce traim noi cei care urcam si coboram din trolee.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2007, 13:29:56
evika_evita evika_evita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Mirelat, din anumite considerente nu pot lua legatura cu duhovnicul meu pana la mijlocul lunii noiembrie(sper sa nu fie mai mult), de aceea am apelat la cateva sfaturi de pe forum, mai ales ca au fost multe postari care m-au luminat si m-au intarit, ca si ale tale de altfel.
Numai bine!
Evi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2007, 13:48:44
evika_evita evika_evita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Darius, iti multumesc pentru detalii.
Numai bine!
Evi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2007, 14:36:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evika_evita
Am o nelamurire: a tine Post inseamna a manca de post toata ziua, respectiv de la ora 0.00 la orele 24.00 sau pana apune soarele?
domnule, pentru mine insemna asha cum ne-a batut dannsan ca a zis ca nu se mananca nimic, ca bine ne-a invatzat, shi asha am intzeles apoi shi eu ca

in ziua de post n-ai voie nimic sa gandeshti, nimic sa traieshti, nimic sa mananci, nici pita de maine shi nici apa de azi, shi nici aer sa inhalezi shi nici sa respiri... ca duhul creshtinului este rugaciunea fiindca aia a suflat Domnul peste oameni... shi in prezentza Domnului sau cand citeshti ale sale trebuie sa lashi totul shi cu nimic sa nu-l amesteci... shi abea atunci se poate spune ca ai postit, dar o zi de post incepe de seara de cand te pui in pata shi trece toata ziua de post de a doua zi sfarshindu-se dupa rasaritul soarelui, cand este deja pe cer... deci o zi de post este in jur de 30 de ore...

dar sigur ca da, Domnul nu cere fanatism shi posturi aspre shi grele, ca asha ne marturiseshte Parintele Papacioc, ci mai mult o prezentza a noastra cu Domnul, adica sa avem trairea permanent la Hristos...

deci nu trebuie sa depashim masura ca este de la draci cum spune sfantul monah Pimen, shi astfel daca observam ca nu reushim shi avem boli sau probleme, atunci sa ne ingaduim sa mai gustam din bucatele ingaduite pentru zilele de post... ca nu este pentru a ne demonstra mushchii ci pentru a dobandi gandul smerit shi ascultator de Dumnezeu, care se bucura de prezentza aproapelui vazand in el pe Hristos pe care il cerceteaza cu Drafoste curata... f de la plecarea capului...

au asha ash dori sa incerc sa fac, dar imi este cu neputintza din princina delasarii sau a naravurilor mele multiple carora ar vrea mereu sa le cant in struna, ca sa se poata ele lauda apoi inaintea oamenilor...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2007, 16:59:43
evika_evita evika_evita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Locație: Rm.Valcea
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

"domnule, pentru mine insemna asha cum ne-a batut dannsan ca a zis ca nu se mananca nimic, ca bine ne-a invatzat, shi asha am intzeles apoi shi eu ca

in ziua de post n-ai voie nimic sa gandeshti, nimic sa traieshti, nimic sa mananci, nici pita de maine shi nici apa de azi, shi nici aer sa inhalezi shi nici sa respiri... ca duhul creshtinului este rugaciunea fiindca aia a suflat Domnul peste oameni... shi in prezentza Domnului sau cand citeshti ale sale trebuie sa lashi totul shi cu nimic sa nu-l amesteci... shi abea atunci se poate spune ca ai postit..."
Sunt bulversata putin de spusele tale, Vsovi.
Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 22:35:44
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 21:35:16
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 15:46:57