Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.12.2008, 18:23:15
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maiami Vezi mesajul
eu zic ca toate au un inceput
si cred ca si dumnezeu a evoluat in timp si apoi ne-a creat asa cum si noi trebuie sa evoluam si sa cream
Dumnezeu nu a evoluat in timp! Dumnezeu a existat dintotdeauna, in afara timpului, in eternitate.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.12.2008, 22:33:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maiami Vezi mesajul
eu zic ca toate au un inceput
si cred ca si dumnezeu a evoluat in timp si apoi ne-a creat asa cum si noi trebuie sa evoluam si sa cream

Nu te gandi la Dumnezeu ca la o singura persoana ,Dumnezeu este peste tot si in tot dar depinde daca il acceptam sau nu.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.02.2009, 11:55:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Dumnezeu nu a evoluat in timp! Dumnezeu a existat dintotdeauna, in afara timpului, in eternitate.
Asta crezi dumneata, insa de ce n-ar fi perfect posibil ca si Dumnezeu sa fi fost creat la randul sau? Daca Dumnezeu a creat universul asta din nimic, fata de noi si fata de intreaga sa creatie el pare atotputernic. Forta unui om e limitata, dar cand striveste o furnica ei i se pare ca forta omului e nelimitata. Dar este tot atat de posibil ca Dumnezeul acesta sa aiba si el superiori. Sau sa nu. Nu se poate stii. Asadar, incertitudine, nicidecum siguranta.

Daca timpul nostru a inceput odata cu crearea universului, acum 14 miliarde de ani sau acum 6000 de ani, de unde stim noi ca Dumnezeul care a creat acest univers nu are timpul sau propriu, care pentru noi e eternitate, care pentru el poate reprezinta o ora?

Daca a creat 7 sau 10 sau 5672 de universuri identice cu al nostru, dar complet izolate unele de altele, nu putem stii unii de altii. Insa nici nu putem fi siguri ca noi suntem "alesii", "singurii".

Daca e atotputernic, atotputernicia asta nu s-ar manifesta obligatoriu o singura data. Sa creezi un univers ca al nostru cere resurse incomensurabile, insa nu e ca si cum o fiinta atotputernica a obosit dupa ce ne-a creat si n-a mai creat altceva apoi. Iarasi nu se poate stii, dar ambele posibilitati raman deschise in egala masura.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.02.2009, 15:38:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Post ebraica - engleza - romana

Prima lectie de ebraica special pentru cei care inca mai considera ca zilele Creatiei au durat fiecare 24 de ore:

http://www.hebrewoldtestament.com/B01C001.htm

[SIZE=2]Hebrew Transliterated[/SIZE]:
[SIZE=3]1:5 VYQUr'a 'aLHYM L'aVUr [COLOR=Red]YVM[/COLOR] VLChShK QUr'a LYLH VYHY-'yUrB VYHY-BQUr [COLOR=Red]YVM[/COLOR] 'aChD.[/SIZE]


Biblia ortodoxa:

[SIZE=2]Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.[/SIZE][SIZE=3][/SIZE]

N-o sa gasiti in dictionarele ebraice "YVM", dar o sa gasiti "YOM" (probabil ca e diferenta dintre ebraica veche si cea noua sau diferenta de corespondenta a literelor intre scrierea ebraica si cea latina) :

http://www.babylon.com/define/106/He...ictionary.html

sau

http://www.ancient-hebrew.org/35_dictionary_10.html

[COLOR=Red]Yom (Hebrew) A day[/COLOR][COLOR=Red]; [/COLOR][COLOR=Red]by extension an age or time period.[/COLOR] The Jews reckoned the days of the week by number instead of by name, thus yom 'ehad (day first); yom sheni (day second); yom shelishi (day third); yom rebi`i (day fourth); yom hamishi (day fifth); yom shishshi (day sixth); and yom shebi`i (day seventh) -- which last is likewise the Sabbath (shabbath).

sau YUM, IUM:

http://www.scripture4all.org/OnlineI...OTpdf/gen1.pdf

י
ium
day

[COLOR=Red]Deci: ium sau yum sau yvm sau yom = ZI sau prin extensie EON sau ERA (in engleza AGE) sau perioada de timp[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2009, 13:16:49
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Asta crezi dumneata, insa de ce n-ar fi perfect posibil ca si Dumnezeu sa fi fost creat la randul sau? Daca Dumnezeu a creat universul asta din nimic, fata de noi si fata de intreaga sa creatie el pare atotputernic. Forta unui om e limitata, dar cand striveste o furnica ei i se pare ca forta omului e nelimitata. Dar este tot atat de posibil ca Dumnezeul acesta sa aiba si el superiori. Sau sa nu. Nu se poate stii. Asadar, incertitudine, nicidecum siguranta.

Daca timpul nostru a inceput odata cu crearea universului, acum 14 miliarde de ani sau acum 6000 de ani, de unde stim noi ca Dumnezeul care a creat acest univers nu are timpul sau propriu, care pentru noi e eternitate, care pentru el poate reprezinta o ora?

Daca a creat 7 sau 10 sau 5672 de universuri identice cu al nostru, dar complet izolate unele de altele, nu putem stii unii de altii. Insa nici nu putem fi siguri ca noi suntem "alesii", "singurii".

Daca e atotputernic, atotputernicia asta nu s-ar manifesta obligatoriu o singura data. Sa creezi un univers ca al nostru cere resurse incomensurabile, insa nu e ca si cum o fiinta atotputernica a obosit dupa ce ne-a creat si n-a mai creat altceva apoi. Iarasi nu se poate stii, dar ambele posibilitati raman deschise in egala masura.
Daca Dumnezeu e creat, înseamna ca exista alt creator si acela trebuie numit Dumnezeu. Nu ai logica. Si nu întelegi conceptul de absolut. Daca Dumnezeu e absolutul (si este) nu are cum sa evolueze. Si nici nu are cum sa fie limitat sau sa oboseasca. Iar creatia nu a fost facuta cândva în trecut ci e permanent recreata, mentinuta în existenta de El.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2009, 19:56:22
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Asta crezi dumneata, insa de ce n-ar fi perfect posibil ca si Dumnezeu sa fi fost creat la randul sau?
10. Voi sunteti martorii Mei, zice Domnul, si Sluga pe care am ales-o, ca sa stiti, sa credeti si sa pricepeti ca Eu sunt: inainte de Mine n-a fost Dumnezeu si nici dupa Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul si nu este izbavitor afara de Mine!
12. Eu sunt Cel ce am vestit, Cel ce am izbavit si Cel ce am prezis si nu sunt strain la voi. Voi sunteti martorii Mei, zice Domnul.
13. Eu sunt Dumnezeu din vesnicie si de aici incolo Eu sunt! Nimeni nu poate sa iasa de sub puterea Mea si ceea ce fac Eu, cine poate strica?"


Isaia 43:10-13
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.02.2009, 20:23:25
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca Dumnezeu e creat, înseamna ca exista alt creator si acela trebuie numit Dumnezeu. Nu ai logica. Si nu întelegi conceptul de absolut. Daca Dumnezeu e absolutul (si este) nu are cum sa evolueze. Si nici nu are cum sa fie limitat sau sa oboseasca. Iar creatia nu a fost facuta cândva în trecut ci e permanent recreata, mentinuta în existenta de El.
Asta daca-l crezi pe cuvant. Poate in tot ce spune adevar graieste, mai putin in aceasta privinta.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.02.2009, 22:19:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Asta daca-l crezi pe cuvant. Poate in tot ce spune adevar graieste, mai putin in aceasta privinta.
Cand crezi cu adevarat in cineva nu pui nimic la indoiala. Indoiala e semn de necredinta ! Intr-o relatie de prietenie adevarata, bazata pe iubire , nimic nu-i indoelnic, pentru ca atunci acea relatie nu mai exista.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.02.2009, 11:27:43
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand crezi cu adevarat in cineva nu pui nimic la indoiala. Indoiala e semn de necredinta ! Intr-o relatie de prietenie adevarata, bazata pe iubire , nimic nu-i indoelnic, pentru ca atunci acea relatie nu mai exista.
Exact, dar tocmai ati subliniat ca a crede este o conditie. Eu nu cred, asa ca pentru mine ce-am spus mai sus este o posibilitate valida.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.02.2009, 13:14:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Exact, dar tocmai ati subliniat ca a crede este o conditie. Eu nu cred, asa ca pentru mine ce-am spus mai sus este o posibilitate valida.
Bun ! Pentru tine, dar nu pentru cei de aici . Vorbesc cat se poate de serios : ce te impinge a sta de vorba cu cei ce cred si-L iubesc pe Dumnezeu ? Chiar nu inteleg, te rog sa ma crezi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Creatie versus evolutie vladstejaru Dogmatica 721 20.10.2012 00:48:42
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45