Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.02.2009, 22:23:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anirod Vezi mesajul
SINGUR

Cand singur te vei simti
In tara straina, printre staini
Roaga-te si vei gasi
Pe cei Intr-u Domnul
Ca tine vor fi
Pe cei ce-I urmeaza Lui
Sunt toti intr-un unul
Si unul intr-u Cel de Sus
Iar singur, nute vei simti
Familia iti vei gasi
In sanul familiei te vei regasi
Biserica iti va fi Casa
Parintele iti va fi Tata
Cu sfaturi te va povatui
Intr-un Domnul a trai
Iar cei de la Liturghie
Cei ce te vor inconjura
Ca pe o sora ca pe un frate
Te vor ajuta
Si nu uita
Aceasta-ti este casa
Aici iti e Familia
Frumoasa rugaciune aici m-am regasit si eu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.02.2009, 11:31:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O, Maică Fecioară Marie ! / Se-nchină popoarele ție / Și-n lacrimi fierbinți și suspine / Așteaptă-ndurări de la tine / O, Maică Fecioară Marie / Prin vremuri grozave de urgie / Trec astăzi popoarele toate / Și-o lume intreagă se zbate. / O, Maica Fecioara Marie ! / Fă liniște, pace să fie / Usucă potopul mâniei / Și-aprinde iar focul frăției. / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă timpuri mai bune să fie, / Și zile mai multe senine / S-avem de la Domnul prin tine.
O, Maică Fecioară Marie ! / Popoarele zac in robie, / In lațuri duc zile amare / Cerând de la tine scăpare. / O, Maică Fecioară Marie ! / Revarsă din cer bucurie, / Și scurge din valea de lacrimi / Noianul cel mare de patimi . / O, Maică Fecioară Marie ! / Fă iarăși in lume să vie / Iubirea, nădejea, credința, / Și-n toate spre bine, voința. / O, Maică Fecioară Marie ! / Grăbește tu timpul să vie / O singură turmă să fie, / Și-un singur Păstor pe vecie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2009, 21:54:26
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Mania

Suflete, de ai manie,/Daca lesne te iutesti,/De a treia fericire,/Ticaloase te lipsesti!/Nu vei mosteni pamantul/Fericitilor de sus!/Celor blanzile le este partea/Dupa cum Domnul a spus./-Vino, fire manioasa/Ca sa vezi Mielul bland/ Cum se junghie pe Cruce,/ Toate pentru noi rabdand./Deci primeste cu blandete/De la oameni cate vin,/Ca sa mostenesti pamantul/Celor blanzi, in veci, AMIN.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.03.2009, 22:35:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit M e t a n i e - de Radu Gyr

Doamne, fă din suferință, / Pod de aur, pod inalt, / Fă din lacrimă velință / Ca intr-um pat adânc și cald. / Din lovirile nedrepte / Faguri facă-se și vin. / Din infrângeri, scări și trepte, / Din căderi, urcuș alpin . / Din veninul pus in cană / Fă miresme ce nu pier. / Fă din fiecare rană / O cădelniță spre cer ; / Și din fiece dezastru / Și crepuscul stins in piept, / Doamne, fă lăstun albastru / Și fă zâmbet ințelept.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.03.2009, 23:09:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit R u g ă c i u n e ( S o n e t ) - Alexandru Vlahuță

Din nou coboară-Te-ntre noi, Iisuse / Căci iarăși turma Ta e rătăcită / Și iar se-ntinde noaptea cea cumplită / A vechii uri , de Tine-atunci răpuse. / De-abia se mai zărește ca prin sită, / A mântuirii stea. Dar cât de sus e ! / Se indepărtează parcă. . . Cine spuse / Căci stingerea ni-i singura ursită ? / O, vino, iubitorule de oameni, / In sufletul bătrânei lumi să sameni / Din nou credința cea nemuritoare. . . / Cunoaște-L vom ? Pleca-vom fruntea oare / Când intinzându-Și mâinile amândouă / Asupră-ne, va zice : "Pace vouă !" ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.03.2009, 13:33:31
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Pe marea vietii

"Lipsit de fapta buna/Se trece viata mea,/Ca noaptea fara luna/Si fara nici o stea./Ridica-mi, Doamne, ceata/Intinsa pe" noian",/Calauzindu-mi viata/Spre "vestnicul liman"!/De vantul cel potrivnic/Sa nu ma lasi batut,/ Ci darul milostivnic/Sa-l tinzi celui cazut!"
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.03.2009, 13:44:36
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Marturisiri lui Dumnezeu

Hristos se descopera in fiecare/ Pe masura poruncilor pazite,/ Taina lui Hristos cea mare /Se afla in inimi smerite.../Doamne, Dumnezeul meu/Ma caiesc si-mi pare rau!/ Dumnezeul meu preabun/ Cu lacrimi in ochi iti spun,/ Marturisesc acum curat/ Ca nu Te-am iubit cu-adevarat./Caci eu daca Te iubeam / In continuu ma rugam..../In continuu mintea mea/ Se vedea in fata Ta./Doamne ,Dumnezeul meu/Ma caiesc si-mi pare rau./Multe daruri Tu mi-ai dat/ Iar eu, mult Te-am suparat,/Ma sfiesc in fata Ta /Cand ma gandesc la viata mea./Orice-am gandit , orice-am facut/ In fata Ta s-au petrecut, /Iar eu nesimtitor eram /La Tine nu ma gandeam./
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.03.2009, 18:02:21
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Rugaciuni ptr copii

''Nimanui sa nu faci rau,/Cate vede Dumnezeu./Tu cand vezi un vierme mic,/Nu-l strivi, nu-i fa nimic;/Cat il vezi de mititel/Dumnezeu stie de el."
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.03.2009, 18:14:24
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
''Nimanui sa nu faci rau,/Cate vede Dumnezeu./Tu cand vezi un vierme mic,/Nu-l strivi, nu-i fa nimic;/Cat il vezi de mititel/Dumnezeu stie de el."
Asta mi-a amintit de rugaciunile pe care le ziceam cand eram mica. In clasele primare d na invatatoare ne-a invatat sa spunem rugaciunea Tatal Nostru la inceputul orelor si Doamne-Doamne ceresc Tata la sfarsit. asa ca am continuat asa, si in gimnaziu, dimineata ne ridicam toti ca la un semn in picioare si spuneam rugaciunea...ce placut era!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.04.2009, 23:50:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugă +

Spune-mi , Sfinte Dumnezeu / Când va fi sfârșitul meu ? / Cât ai hotărât sub stele, / Numărul zilelor mele, / Ca să aflu de la Tine cel a-toate-știutor, / Cât sunt eu de trecător / Tu, lungimea unei palme, Doamne-ai dat zilelor mele- / Însă pline de amaruri și ne-nchipuit de grele, - / Iară veacul meu, Stăpâne , în a omenirii vale, / E ca o nimica toată, înaintea feții Tale. / Cu adevărat, Stăpâne , gura-nțelepciunii spune / Că tot omul ce trăiește, este o deșertăciune ! / Omul trece ca o umbră și-n zadar el, plin de trudă, / Grămădind comori într-una se frământă și asudă, / Când nu știe : al său aur de sub soare și sub lună, / Pentru cine îl adună ! / Și -acum, ce-am s-aștept eu, Doamne , căci adevăratul bine, / Nu-l pot cere de la altul, decât numai de la Tine ! / De păcatele-mi mă scapă, Dumnezeule Preasfinte, / Ca să nu fiu de ocară celui rătăcit la minte ! / Mut sunt și nu-mi deschid gura să grăiesc nici un cuvânt, / Că Tu faci acestea toate, Dumnezeul meu Cel Sfânt ! / De la mine , Milostive , loviturile-Ți abate, / Că mă prăpădesc sub marea palmei Tale greutate ! / Dacă pedepsești Tu omul, cu mustrările ce-i spui,- / Ca de molii roasă, piere toată frumusețea lui ! / Cu adevărat Stăpâne, gura-nțelepciunii spune / Că tot omul ce trăiește , este o deșertăciune ! / Rugăciunile-mi ascultă ! Pleacă-al Tău auz spre ele / Și nu trece cu vederea peste lacrimile mele ! / Că sunt un străin în fața-Ți : n-am sub cer nici un temei / Și nemernic sunt eu, Doamne , ca și toți părinții mei ! / Ochii-ntoarce-Ți de la mine, să mă-nviorez ca viu, / Înainte de-a mă duce și-ntre vii să nu mai fiu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colinde,versuri. tigerAvalo9 Craciunul - Nasterea Domnului 30 15.12.2014 14:00:54
Versuri pe muzica - cine este autorul dorinastoica14 Generalitati 43 06.10.2012 19:53:33
Iron Maiden - adevarul din spatele unor versuri Brave New World Generalitati 18 04.08.2012 21:54:59
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52