Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2009, 01:07:59
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit Despre pariuri...

Salutare tuturor,

De mult ma framanta un lucru. Practic, venitul meu lunar vine din pariuri (fotbal). Am lucrat si in constructii, am fost la spalat vase, Sambata si Duminica dar n'am putut continua. De la parinti nici nu vreau bani. Multumesc lui Dumnezeu, am de toate; mancare, haine, telefon, alea alea. Si sincer, imi este jena sa le cer bani. Am 18 ani...

Voi ce parere aveti?

Si un ultim lucru... o parte din veniturile mele le dau la saraci sau la Biserica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2009, 01:57:11
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Iti spun nu numai din proprie experienta,dar si in urma a ceea ce am vazut,si crede-ma vorbesc in cunostinta de cauza!!!Banii astia NU DUREAZA!!!Asa cum vin,asa se duc,ba la un moment dat inzecit!Acum castigi,dar dupa o vreme o sa pierzi,si am vazut oameni ruinati din cauza jocurilor de noroc.Cand o sa incepi sa pierzi vei vrea sa recuperezi ce ai pierdut,si tot asa.....e boala grea!Nu cunosc pe nimeni care sa se fi imbogatit in urma jocurilor de noroc.Sunt intr-adevar perioade cand castigi,dar cat pierzi dupa....

Si nu mai stiu cine mi-a zis,parca un preot,dar mai bine te milostivesti de saraci din banii castigati din munca cinstita,decat din astfel de castiguri,nici eu nu am inteles,am zis ca oricum saracii se bucura,dar nu-s primite ''pomenile'' astea....stiu,te gandesti ca astfel iti mai speli din pacate...poate stie cineva sa ne explice de ce nu e tocmai bine sa dai din banii castigati la jocuri de noroc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2009, 11:02:55
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Iti spun nu numai din proprie experienta,dar si in urma a ceea ce am vazut,si crede-ma vorbesc in cunostinta de cauza!!!Banii astia NU DUREAZA!!!Asa cum vin,asa se duc,ba la un moment dat inzecit!Acum castigi,dar dupa o vreme o sa pierzi,si am vazut oameni ruinati din cauza jocurilor de noroc.Cand o sa incepi sa pierzi vei vrea sa recuperezi ce ai pierdut,si tot asa.....e boala grea!Nu cunosc pe nimeni care sa se fi imbogatit in urma jocurilor de noroc.Sunt intr-adevar perioade cand castigi,dar cat pierzi dupa....

Si nu mai stiu cine mi-a zis,parca un preot,dar mai bine te milostivesti de saraci din banii castigati din munca cinstita,decat din astfel de castiguri,nici eu nu am inteles,am zis ca oricum saracii se bucura,dar nu-s primite ''pomenile'' astea....stiu,te gandesti ca astfel iti mai speli din pacate...poate stie cineva sa ne explice de ce nu e tocmai bine sa dai din banii castigati la jocuri de noroc.
Dar de ce nu pot fi considerate ca o munca? Pariurile nu sunt un joc de noroc ca pokeru', ruleta sau slot-machine. Iti trebuie o doza de noroc dar daca nu ai un money management foarte bun, daca nu ai rabdare si te arunci pe primul meci poti pierde tot ce ai castigat.
Multa lume crede ca din pariuri faci bani usor. In mesajul tau (cred ca) vorbesti despre "aia" care pun 20 de meciuri pe un bilet cu 5 lei si doresc sa dea tunu'. Dar e foarte greu. Mereu sunt surprize.
Dar putem evita si surprizele. Eu pierd cam 2 ore pe zi citind ultimele noutati despre echipe. La fel si cand pun pariul; 90 de minute pentru ca ma uit la meci.
Deci nu e chiar asa de simplu...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2009, 11:45:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu vad ceva neaparat pacatos in a paria din cand in cand.

Vad insa o mare problema si un pacat, atunci cand pariurile devin patima, devin dependenta, devin sursa de tulburare si dezbinare a familiei. Pe langa aceasta, mai apare si riscul unei obisnuinte cu ritmul de castig rapid, oarecum stand, gandind si picand bani. Exista posibilitatea ca la un moment dat, traba sa nu mai mearga. Atunci, omul neinvatat in nimic altceva se va vedea inapt pentru o munca serioasa. Parerea mea.

Din pricina riscurilor mai sus amintite, nu le voi recomanda niciodata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2009, 00:21:03
mrhill mrhill is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2009
Mesaje: 12
Implicit

sunt si eu de acord cu tine windorin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2009, 00:23:19
Independent
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iti zic un vers ...


"atat mi-a trebuit, nu m-am gandit nici un moment...Am dat cu zarul, ghinion, adio apartament"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2009, 00:26:55
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Independent Vezi mesajul
iti zic un vers ...


"atat mi-a trebuit, nu m-am gandit nici un moment...Am dat cu zarul, ghinion, adio apartament"
Bravo mai! Gandesti bine! Dar pacat ca eu nu dau cu zarurile. Nu joc poker, etc. Pariez doar pe fotbal si cam atat.

Si poate gresesc dar parca mrhill si tu, mai Independentule, sunteti aceeasi persoana.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2009, 00:30:54
Independent
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit /....

... deci nu are ce pacat sa fie ... pacat o sa fie daca pierzi mai mult decat iti poti permite :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2009, 12:54:00
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

podolski_2 ®
  • Am sa povestesc doua intamplari, cu doi Sfinti diferiti :

  • In primul caz, Sfantul ii vedea pe oamenii care dadeau bani pt petreceri, jocuri de noroc si distractie, iar diavolii mai mici se duceau, luau chiar banii aceia, se duceau inaintea la satan cu ei, iar el ii primea ca jertfa. Apoi (al mai prost drac - satan) le dadea ordine, ca el vrea de la crestini jertfa asta, ca banii aia il bucura mai tare.

  • In al doilea caz Sfantul se ruga sa castige o masina, ca sa o foloseasca pt Biserica, pt ca avea mare nevoie. Si se intreba daca e bine sa castige. Dupa post si rugaciune, ca sa cunoasca voia lui Dumnezeu, a vazut masina pe care o dorea, plina cu draci, unul la volan , doi pe capota si asa mai departe, care radeau si ziceau catre el: hai vin-o cu noi sa ne plimbam. Apoi a aflat ori de la Inger , ori de la Maicuta Domnului (nu mai tin minte) ca daca va castiga masina , va face accident si va muri. Pt ca e o jertfa catre diavoli si atunci diavolii aveau voie chiar sa il omoare pt acel castig neplacut inaintea lui Dumnezeu.

__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2009, 00:09:01
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Salutare tuturor,

De mult ma framanta un lucru. Practic, venitul meu lunar vine din pariuri (fotbal). Am lucrat si in constructii, am fost la spalat vase, Sambata si Duminica dar n'am putut continua. De la parinti nici nu vreau bani. Multumesc lui Dumnezeu, am de toate; mancare, haine, telefon, alea alea. Si sincer, imi este jena sa le cer bani. Am 18 ani...

Voi ce parere aveti?

Si un ultim lucru... o parte din veniturile mele le dau la saraci sau la Biserica.
Parerea mea este ca trebuie sa-ti gasesti o meserie serioasa si sa te lasi de prostii.
Pe de alta parte daca ma gandesc putin... toate meseriile contin ceva nelalocul lor.. sau daca nu toate, foarte multe. Frumoase cu adevarat mi se mai par doar cateva; cea de profesor, este foarte buna. Dar in primul rand, desi nu e bine s-o numesc asa meserie... menirea data de Dumnezeu de a fi preot sta deasupra tuturor... apoi 'meseria' de calugar... Din cele lumesti insa am mentionat profesorul, dascalul, educatoarea... cel mai de seama este cea de educator... si de ce nu chiar de mama... cei 7 ani de acasa.

Profesor, medic, inginer constructor... meserii care construiesc ceva, in folosul oamenilor, nu doar fac bani. Sper ca nu vorbesc pe langa subiect.

Aaa si inca ceva.. cred ca totusi este o amagire partea cu datul banilor la saraci... am observat in predicile parintilor ortodocsi ca se spune ca banii obtinuti prin cine stie ce cai necinstensc Biserica...

Nu vreau sa crezi ca sunt rautacios; incerc sa fiu de folos; scopul unei meserii din pacate pentru multi a devenit unul sigur.. numai si numai sa faca bani.
Iar banii sunt 'radacina tuturor rautatilor'.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23