Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.08.2010, 18:16:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Inca nu rostesc cu toata inima aceste trei propozitii:

"Fie mie dupa cuvantul Tau".
"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat".
"Slava lui Dumnezeu pentru toate".
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.08.2010, 11:51:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Inca nu rostesc cu toata inima aceste trei propozitii:

"Fie mie dupa cuvantul Tau".
"Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat".
"Slava lui Dumnezeu pentru toate".
Adevarat.
Cand vom rosti din inima acestea, atunci toate ni se vor parea usoare, frumoase si odihnitoare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.08.2010, 12:00:28
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cel mai greu lucru de indeplinit este rugaciunea neincetata,sau continua aducere aminte de Dumnezeu;dar este si cea mai necesara!
Într-adevăr, rugăciunea este cel mai greu lucru de îndeplinit, până și cei care ne considerăm creștini, evităm rugăciunea în unele momente ale vieții bazându-ne doar pe puterile noastre limitate când facem ceva. Dacă am reuși să vedem că rugăciunea este cea mai importantă armă a creștinului, am evita toate necazurile care vin asupra noastră. Dar unii uităm de rugăciune și chiar de Dumnezeu când avem necazuri și când suntem împăcați și liniștiți și nu ne apasă vreo problemă oarecare.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.08.2010, 23:27:14
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .
Nu omenia este cel mai greu de indeplinit, sa ai omenie ,dar prin natura serviciului acest lucru sa nu-l poti indeplini,sa stii ca cineva are dreptate din punct de vedere moral,dar nu si legal si sa trebuiasca sa alegi legalul.Asta mi se intampla zilnic si e groaznic,iar deocamdata nu am altenativa.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.08.2010, 00:20:38
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

e greu ptr mine sa vad cum unii isi bat joc de bani si unii nu au ce manca. de ce o fi diferenta asta nu stiu.....de ce merita unii mai mult decat altii iar nu stiu...ajung sa cred in reincarnare, alta explicatie nu gasesc ptr a nu ajunge sa gandesc ca viata nu e corecta.chiar voi deschide un thread.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.01.2011, 12:21:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa traiesti ca si cand toti oamenii sunt rude cu tine. Sa vezi in ceilalti parinti, copii si frati.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.01.2011, 13:21:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit "Cel mai"

Doamne-ajuta!

"Cel mai" este altul pentru fiecare dintre noi.

Dar, daca ar fi sa inspectezi atat in timp cat si in spatiu (pe orizontala, dar mai ales pe verticala) care s-a dovedit a fi cel mai greu deziderat, mie imi pare ca este invitatia facuta de Iisus Hristos: "Fiti desavarsiti, precum Tatal vostru Cel din ceruri desavarsit este" (Matei 5, 48). Este un "cel mai" care tinde catre infinit, asa incat, fara a avea punct terminus iti ofera perspectiva unei constructii continue din cel mai frumos "material" posibil: IUBIREA.

Acest "cel mai" nu stiu cui sa il asum:
Cel mai greu?
Cel mai frumos?
Cel mai necesar?
Cel mai tragic?
Cel mai firesc?
Cel mai cuprinzator?
Cel mai viu?
Cel mai ...???

Probabil ca toate, in toata plinatatea lor.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.01.2011, 15:20:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Care este cel mai greu lucru de indeplinit dupa dumneavoastra?Parerea mea:Acela de a fi OM!Omenia este un lucru care nu il au toti si pentru noi crestinii este foarte important.Era cantecul lui Cristian Pomohaci:A fi om ii lucru mare ,a fi domn ii o intamplare.Mare adevar .
Cel mai greu: să nu judec, să-mi iubesc aproapele, mai ales dușmanul, să nu mă mânii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucru mostenit de la bunici costel Generalitati 15 23.10.2014 06:59:12
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 01:42:40
Mantuirea-un lucru greu de atins.. ioanhodean Generalitati 5 30.10.2013 19:29:01
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
O intamplare greu de crezut. Pavel_C Intamplari adevarate 11 20.04.2009 02:24:31