Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2009, 20:16:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alissa Vezi mesajul
Da, e pacat! Pierdem aiurea timpul pe care ni l-a dat Dumnezeu spre mantuire! Cati dintre noi am fi dispusi sa stam tot atatea ceasuri in genunchi, la rugaciune, cate ore pierdem lenevind pe plaja?
De ce aiurea, cine a spus ca nu te poti ruga si cind inoti sau cind stai pe burta la soare. De cind pozitia anatomica a genunchilor indoiti si a durerii din rotule iti afecteaza cresterea ta duhovniceasca? Ce suntem yoghini?
Un pic de nevointa este necesara, nu zic nu, dar sa nu cadem in extreme ca doar nu suntem la tortura ci martori ai iubirii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.07.2009, 22:22:13
daniel_009 daniel_009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2009
Mesaje: 18
Implicit Nu cred ca e pacat sa mergi la mare

Nu suntem musulmani! .. la ei poate ca e pacat sa-ti arati si fatza! ..E la ei! .. E dupa coran.. treaba lor. Nu cred ca e pacat sa mergi la mare, si eu, altii.. care nu fac parte dintre preoti sa se scalde in apa in haine sumare. Inca nu sunt lamurit cu nudismul.. clasic. Eu cred ca atunci cand nu apar aberatii sexuale.. nu trebuie sa ne temem. Adica atunci cand nu apar "iubiri" ciudate, si in special intre adulti si copii.. nu cred ca e cazul sa fie probleme. Evident ca nu sunt de acord cu nudismul intregii familii. Dar erau nudusti adulti, selectati pe sexe si inainte de 89. Adica femeile de-o-parte si barbatii separat. Nu sunt de acord cu "naturistii" adica acele familii care merg si se dezbraca la un loc cu copiii.
Nu cred ca e pacat sa faci baie in mare, si gol, dar sa nu te vada si altii.

Extremele, de obicei creaza probleme.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2009, 12:40:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pana una alta, starea in care se afla natura umana, e una cazuta in pacat. De aceea ne rusinam unii de altii atunci cand suntem goi. Asa ca nu sunt de acord sa vad un loc in care omul se crede in gradina raiului. A cazut din acest loc. Sigur, nu sunt de acord nici cu extremele: sa intri in apa in trening.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2009, 14:54:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Domnilor, mi-am mai dat cu parerea pe un topic similar, dar revin: e pacat sa mergi la strand, pacat... Am fost de cateva ori vara asta si marturisesc ca e pacat sa mergi la plaja... Multe pacate am facut, marturisesc si-i cer iertare nevestei cu ocazia asta. :) Am insa o scuza: eu n-am vrut sa merg, ci ea a insistat... Mi-am bronzat pielea, dar si mintea........... Un rand in plus la spovedanie, dar cu explicatiile de rigoare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2009, 15:57:45
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si ea la fel a pacatuit? (sotia ta)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.07.2009, 16:27:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si ea la fel a pacatuit? (sotia ta)
Ea nu e crestina, deci in starea ei pacatul este altul, mult mai grav.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.07.2009, 16:29:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Wow, dar cum v-ati casatorit? Se poate casatori crestin cu necrestin? Te intreb fara rautate.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.07.2009, 17:12:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnilor, mi-am mai dat cu parerea pe un topic similar, dar revin: e pacat sa mergi la strand, pacat... Am fost de cateva ori vara asta si marturisesc ca e pacat sa mergi la plaja... Multe pacate am facut, marturisesc si-i cer iertare nevestei cu ocazia asta. :) Am insa o scuza: eu n-am vrut sa merg, ci ea a insistat... Mi-am bronzat pielea, dar si mintea........... Un rand in plus la spovedanie, dar cu explicatiile de rigoare.
Puteai sa spui rugaciunea Doamne Iisuse... combinat cu sporturi acvatice, flotari, voleiball si evitai sa te intinezi
Nu inteleg de ce se complica lucrurile asa de mult?
De ce neaparat trebuie sa ramii blocat cu ochii cit cepele pe thong-ul femeilor cind sunt atitea alte lucruri folositoare de facut la plaja. Chiar nu inteleg!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.07.2009, 17:14:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Wow, dar cum v-ati casatorit? Se poate casatori crestin cu necrestin? Te intreb fara rautate.
Se poate, te casatoresti in alta biserica decit ortodoxa
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.07.2009, 18:04:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Puteai sa spui rugaciunea Doamne Iisuse... combinat cu sporturi acvatice, flotari, voleiball si evitai sa te intinezi
Nu inteleg de ce se complica lucrurile asa de mult?
De ce neaparat trebuie sa ramii blocat cu ochii cit cepele pe thong-ul femeilor cind sunt atitea alte lucruri folositoare de facut la plaja. Chiar nu inteleg!
Vrajeala... Nu merge, am incercat! Ce costume de baie, topless general domnule... Vremurile de pe urma, ce mai! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56