Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2010, 11:06:56
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Parintele Arsenie Papacioc

Personal,imi place foarte mult predicele parintelui si mai ales cele trei volume "Iata duhovnicul!",ma ajuta sa ma apropii de Dumnezeu,dandu-mi curaj prin cuvintele lui blande ,invatand sa traim intr-o "smerita smerenie" si iertand.
M-au ajutat foarte mult cuvintele lui...voi ce carti ati mai citit care sa va schimbe si mai ales ce carti ale parintelui Arsenie Papacioc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2010, 12:39:46
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudelina Vezi mesajul
Personal,imi place foarte mult predicele parintelui si mai ales cele trei volume "Iata duhovnicul!",ma ajuta sa ma apropii de Dumnezeu,dandu-mi curaj prin cuvintele lui blande ,invatand sa traim intr-o "smerita smerenie" si iertand.
M-au ajutat foarte mult cuvintele lui...voi ce carti ati mai citit care sa va schimbe si mai ales ce carti ale parintelui Arsenie Papacioc?
scuze dar exprimarea "mie imi plac" ar fi mai potrivita predicele...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2010, 16:58:00
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
scuze dar exprimarea "mie imi plac" ar fi mai potrivita predicele...
Da,imi cer scuze pentru greseala,nu mi-am dat seama cand am scris..
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 10:29:50
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Despre Catolici, ECUMENISM, Secte - Pr.Arsenie Papacioc

Despre Catolici, ECUMENISM, Secte - Pr.Arsenie Papacioc
http://www.220.ro/video-news/Despre-...oc/ATvpGfKGhM/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2011, 15:08:41
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Părintele Arsenie despre pocăință și cunoaștere------------“M-am uitat la voi să vă văd figurile, doar, doar, în felul asta aș putea să vă văd și inimile. Faptul că vă aflați aici dă de înțeles că vă preocupă problema mântuirii, dar mai rațional. Aș vrea să discutăm despre ceva care să vă pună în mișcare. Nu teorie, tipic, tipic, și la inimă, nimic. Trebuie să zbori cu amândouă aripile, vertical, fără cea mai mică abatere. Pentru ceea ce a făcut Hristos pentru noi, nu e permisă nici cea mai mică abatere. Iar dacă se întâmplă, să fie fără voia noastră, să căutăm duhovnicul și să ne dezlegăm. Pentru că nici o nenorocire nu înseamnă ceva, dacă credința rămâne în picioare. Cel mai mare câștig al Satanei este descurajarea noastră în urma unor căderi, slăbiciuni. Dragii mei, nu se ajunge să străbați distanțe decât pas cu pas, dar sigur. Nu vă întreb dacă ați auzit de iad. Ați auzit, dar nu-l cunoașteți! Apucați-vă de acum de a cunoaște mai întâi Raiul. Vă cunoașteți după identitatea din buletin, dar nu vă cunoașteți inimile, posibilitățile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2011, 01:29:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit :2:

Părintele Arsenie Papacioc a fost internat în spital după ce s-a simțit foarte rău

Părintele Arsenie Papacioc, duhovnicul mănăstirii Sf. Maria din Techirghiol a fost internat luni la Spitalul Județean Constanța. (continuare)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2011, 04:05:39
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sa ne rugam impreuna!

Va chem la rugaciune, pe toti cei ce-l indragiti pe parintele Arsenie Papacioc !
In aceste clipe are mare nevoie de rugaciune.
Psalmul 132 - Psaltirea Maicii Domnului

" Iata, cat este de bine si cat este de frumos pentru noi credinciosii sa cinstim cu buna-cuviinta si sa te fericim pe tine, imparateasa cereasca, caci Insusi Domnul ne umbreste pe noi cu binecuvantarea Sa si ne va rasplati cu viitoarea fericire vesnica.
O, bunule Dumnezeu, intreit in Fete!
Cat de mare este mila Ta pe care o reversi asupra noastra, a pacatosilor, prin mijlocirea pururea Fecioarei Maria, pentru noi. Tie se cuvine cinstea si slava. Amin! "
Te rugam Maica Sfanta ocroteste-l pe parintele nostru drag, izbaveste boala care apasa pe umerii Sfintiei Sale, avem inca mare nevoie de sfaturile si cuvintele folositoare pentru suflet pe care ne-am obisnuit sa le primim in acesti ani.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2011, 20:19:01
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Părintele Arsenie Papacioc (97 de ani), considerat de prelați drept cea mai importantă figură bisericească a Dobrogei, a fost internat în spital, aseară, cu probleme urologice.Internarea survine la scurtă vreme de la moartea mitropolitului Ardealului Bartolomeu Anania, al cărui duhovnic a fost Papacioc.

Părintele Arsenie Papacioc locuiește la Mănăstirea Sfânta Maria din Techirghiol și este îngrijit de măicuța Maria. În ultima perioadă, starea de sănătate a părintelui s-a înrăutățit, maica verificându-i starea de sănătate din oră în oră, zi de zi.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2011, 21:16:15
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Părintele Arsenie Papacioc este considerat, la fel ca părintele Iustin Pârvu, unul din cei mai mari duhovnici ortodocși români contemporani.. Ambii duhovnici au efectuat, alături de alte persoanlități române ale Ortodoxiei, închisoare în timpul regimului comunist. Din anul 1976, este duhovnicul Mănăstirii Sfânta Maria din Techirghiol. Părintele Papacioc a trecut prin pușcăriile comuniste unde a pătimit alături de Părintele Iustin Parvu, Ioan Ianolide, Valeriu Gafencu, Nichifor Crainic, Mircea Vulcănescu și alții.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2011, 23:53:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, nu ne judeca dupa voia noastra, ci dupa voia Ta, Doamne. Scurteaza-i chinurile parintelui nostru drag si primeste-l in Gradina Ta, alaturi de sfintii care si-au pus toata viata la picioarele Tale. Ne-a fost ghid si duhovnic ales, pe multi rataciti i-a indreptat, pe multi deznadajduiti i-a intarit in credinta, iar talantul cu care l-ai trimis pe lumea asta, inmiit si mai mult de-atat ti se aduce. Are nevoie de odihna, acum, ca mult a suferit pentru pacatele neamului nostru! Oricat de mult l-am mai vrea alaturi de noi, nu ne lua in seama, fiindca pretul suferintei lui nu justifica egoismul nostru. Oricum va ramane prezent in inimile atator crestini care l-au cunoscut intr-un fel sau altul si nimanui nu i-ar aduce pace in suflet, gandul ca este in viata dar in grea suferinta.
Milostiveste-te de el, Doamne, si ne iarta pe noi, pacatosii, care nici macar nu stim ce rugaciuni iti aduce, ci doar banuim ca s-ar bucura sa-i spui: "Hai acasa, Arsenie!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 13:58:30
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 16:34:16
Parintele Arsenie Papacioc - Taina iubirii Rodica50 Intrebari utilizatori 0 29.11.2010 21:11:55
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
A fost cineva la parintele Arsenie Papacioc? pacatoasa Mari Duhovnici si predicile lor 13 13.11.2008 09:37:59