Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.11.2011, 15:46:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Theodor_de_Mopsuestia: Evreul este, si trebuie sa fie, in virtutea poruncii si gandirii dumnezeiesti de Sus, conducatorul natural, oriunde.
Care e porunca dumnezeiasca prin care evreul a fost desemnat conducatorul natural, oriunde ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.11.2011, 15:47:11
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule Thoeodor, cunosc momentul, insa nu va inteleg aluziile si mai ales concluzia: superioritatea poporului evreu, inclusiv actuala. Tinand cont ca exista riscul de a ne cataloga ca antisemti daca spunem ca "poporul evreu nu e superior" ma retrag.
Imi pare rau, stimata doamna, nu asta e intentia mea. Ideea privind superioritatea semita...pai cititi ce scrie Pavel despre "radacina si altoi". Evident ca fara radacina, altoiul nu poate avea raison d'etre. Eu sunt un nimeni, dar Pavel era apostol...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.11.2011, 15:50:43
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Care e porunca dumnezeiasca prin care evreul a fost desemnat conducatorul natural, oriunde ?
Toate afirmatile mele au baza in Scriptura si istorie. Sunt o groaza de porunci si fapte in VT, prin care se asigura si intareste puritatea spirituala si chiar genetica a evreilor in raport cu popoarele de profani. Normal ca daca ai o vaza Tang sau Ming incasa, nu amesteci cu vasele destinate doar uzului domestic cotidian, nu? O feresti de praf, murdarii, etc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.11.2011, 15:52:40
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Toate afirmatile mele au baza in Scriptura si istorie. Sunt o groaza de porunci si fapte in VT, prin care se asigura si intareste puritatea spirituala si chiar genetica a evreilor in raport cu popoarele de profani. Normal ca daca ai o vaza Tang sau Ming incasa, nu amesteci cu vasele destinate doar uzului domestic cotidian, nu? O feresti de praf, murdarii, etc.
Da-ne si noua temeiul.Eu credeam ca toti avem un singur stramos comun. Intai Adam , apoi Noe.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.11.2011, 15:53:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
fata = fiinta..
Interesant. si atunci, "spate = ?".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.11.2011, 16:10:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Toate afirmatile mele au baza in Scriptura si istorie. Sunt o groaza de porunci si fapte in VT, prin care se asigura si intareste puritatea spirituala si chiar genetica a evreilor in raport cu popoarele de profani.
Eu v-am intrebat "care este porunca dumnezeiasca prin care evreul este desemnat conducatorul natural, oriunde", asa cum ati afirmat, iar d-voastra evitati raspunsul. La fel pot sa spun si eu, tot pe baza scripturistica, ca evreii nu au vocatie de conducatori, din contra, ei sunt "poporul ales" pentru a fi o entitate mediatoare printre popoare, care sa aduca binecuvantarile Lui Dumnezeu, un popor ales sa slujeasca, nu sa conduca, sa fie intermediari, cu riscul de a fi prigoniti. Medierea reprezinta o mana intinsa oamenilor de divinitate, iar aceasta se realizeaza prin evrei, raspanditi in intreaga lume, asta e menirea lor.

Last edited by ioanna; 06.11.2011 at 16:12:04.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.11.2011, 16:12:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Interesant. si atunci, "spate = ?".
Față = catafatic
Spate = apofatic

Catafatic e exclus pentru că am crăpa instantaneu. Apofatic da, dar cu măsură și bună-cuviință!

Pesemne, bieții evrei nu vor avea parte niciodată de o atitudine echilibrată, vor pendula mereu între antisemitism feroce și filosemitism vecin cu idolatria! Păi dacă evreii sunt așa de grozavi și superdotați, ce se mai zicem de Biserică care e începutul Creației noi? Ontologic evreul n-are cum să fie superior unui creștin, fiindcă ultimul trăiește (sau mai bine zis, încearcă) în orizontul făgăduințelor date primului. Evreul trăiește din amintiri, creștinul țintește spre eshaton, transfigurând prezentul.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 06.11.2011 at 16:24:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.11.2011, 16:13:33
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Interesant. si atunci, "spate = ?".
tocmai ti-am zis , slava...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.11.2011, 18:14:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Theodor de Mopsuestia: Exista dovezi, unele asa de evidente ca sunt greu de observat, ca Poporul Ales are primatul dublu al revelatiei si conducerii in fata popoarelor de pe planeta acesta, inclusiv datorita unor caracteristici ontologice, inclusiv genetice. Ei sunt oamenii care au fost primi creati, deci este firesc ca in ei sa fie pus ce este mai bun.


Isaia 42:6,7
Eu, Domnul, Te-am chemat întru dreptatea Mea și Te-am luat de mână și Te-am ocrotit și Te-am dat ca legământ al poporului Meu, spre luminarea neamurilor;
Ca să deschizi ochii celor orbi, să scoți din temniță pe cei robiți și din adâncul închisorii pe cei ce locuiesc intru întuneric.

Spuneam anterior ca rolul evreilor e de „mediator” intre oameni, pentru ca ei au fost meniti sa-i inspire pe ceilalti , sa-i lumineze, adica sa-i invete prin exemplul lor sa atinga maretia interpersonala si spirituala de care sunt capabili, sa devina si ei popoare ale lui Dumnezeu, fara a-i converti. Asta nu inseamna ca evreii fac parte dintr-o „rasa speciala”, nu sunt superiori altor popoare, nici macar din punct de vedere spiritual. Au jucat insa un rol unic in lume, datorita responsabilitatii de a cultiva valorile etice „divine” , la fel cum ceilalti oameni au avut rolul lor. Sa spui ca ei sunt superiori din punct de vedere genetic altor oameni, deci apartin unei supra-rase ce are primatul de a conduce celelalte popoare ale lumii, ar introduce in natura lui Dumnezeu discriminarea , iar credinta s-ar transforma intr-o ideologie cu iz fascist.

Last edited by ioanna; 06.11.2011 at 18:18:13.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.11.2011, 19:05:31
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ce intelegeti prin "evreu"? Membru al cultului mozaic sau persoana cu filiatie din Israel? Cum dovedesti ca este cineva evreu? pentru ca depune cineva martuie pentru el ca are mama evreica? Bunica materna evreica? Chiar daca persoana este ...sa zicem budista? Madonna (cantareata pop) e evreica? Dar Mihaela Radulescu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 19:17:00
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 18:33:05
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 15:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 11:03:33