Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.01.2013, 14:34:09
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Mi se pare că vă pierdeți vremea intrând în polemici unii cu alții. Ortodocșii ar trebui să-și vadă de ale lor, la fel și catolicii. Putem trăi foarte ușor în pace (cel puțin atâta timp cât papa și instituțiile sale nu pun presiune pe Biserica Ortodoxă pentru a o face să cadă în erezie).
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.01.2013, 17:07:40
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Alte erezii:

1. Nemurirea sufletului, de unde rezulta chinurile nesfarsite pentru cei nemantuiti.
2. Sfintirea duminicii.
3. Multi intermediari intre om si Dumnezeu: preoti, papi, sfinti, Fecioara Maria.
4. Inchinarea la idoli(statui, icoane).

BC este desfranata din Apocalipsa ! Parasiti-o cat mai repede ca sa scapati de urgii !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.01.2013, 17:48:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Alte erezii:

1. Nemurirea sufletului, de unde rezulta chinurile nesfarsite pentru cei nemantuiti.
2. Sfintirea duminicii.
3. Multi intermediari intre om si Dumnezeu: preoti, papi, sfinti, Fecioara Maria.
4. Inchinarea la idoli(statui, icoane).

BC este desfranata din Apocalipsa ! Parasiti-o cat mai repede ca sa scapati de urgii !
Apreciez șarja amicală ce-mi era direct și [ne]inocent adresată.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.01.2013, 18:51:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ferește.
Citind mi-am adus aminte din nou de ereziile adventiștilor, cum că sufletul e muritor. Au rezolvat-o ieftin, (cred ei), de le spune cineva că vor merge în iad, ei zic: ai vrea tu, nu există iad. Sunt zeci de versete Scripturistice care atestă iadul. Acele versete sunt Cuvântul lui Dumnezeu Însuși, care confirmă. Dar vor nu vor, de o vor ține tot așa, vor merge în iadul cel pregătit diavolilor: "Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." zice la Matei 25, 41. Anatema!

Aici, pe forum, nu doar că nu vreau să fac off-topic, dar voi răspunde, cu mult drag, mărturisind Adevărul, împotriva ereziilor romano-catolice, în acest topic, celor ce doresc să înțeleagă și să se poată feri de eresul romano-catolic. Nu voi răspunde ereziilor noilor protestanți. Și nicidecum cât de mult mă iubesc pe mine sau iubesc pe alții, sau cât mă respect pe mine și cât respect pe alții. Asta e între mine și Dumnezeu. Sunt aici ca să ajut în măsura putinței și credinței și să mărturisesc. Atât. Și nici la cuvinte ironice, zeflemitoare cu caracter de orice fel, numai creștin nu, adresate mie sau vreunui alt om. Sunt aici doar să vă ajut și să mărturisesc, repet. Atât.

Să revenim. Teresa de Calcutta ? Să aibă Domnul milă și de ea. Dar tu ai idee, cum trăiau aborigenii din Australia? Sau pieile roșii din America precolumbiană? Sau mongolii înainte de dinastia Khanilor? Sau chinezii în dinastia Choi Min? Sau cum încă trăiesc sute de mii de sate africane? Nu ai habar, nici eu nu am, doar am citit câte ceva, despre fiecare. Crezi că ei nu căutau pe Dumnezeu, nu se întrebau, cine este? Unde este? Nu îi căutau manifestările în natură, sau în animale, în ploi și fulgere? În pământ, în munții, câmpii și ape? Cum încă fac hindușii, de exemplu? Hinduismul de exemplu are peste 33 de milioane de zei, mici și mari. Acolo luptă. La ei luptă. Sunt în continuă căutare. Fiecare animal e un zeu, fiecare fenomen al naturii. Așa caută ei pe Dumnezeu. Sfântul Vasile cel Mare în Hexaimeron vorbește minunat despre ei. Vom vorbi poate despre asta, în alt topic. Deci, acolo luptă. Iar tu vi să ne spui de Teresa de Calcutta, care spunea oamenilor să se împărtășească cu azimă, fără sângele Domnului, cu aluat nedospit, ce simbolizează veșnică nepregătire. Și care îndemna oamenii să se închine omului apostat de la Roma, numindu-l Sfânt? Și poate mai ai pretenții să o numești și ascetă. Rușine. Atunci anatema pentru Teresa de Calcutta, pentru că prin ea, sau pierdut, e de ajuns chiar și un suflet. Și Anatema și tuturor "sfinților" romano-catolici de după Schisma de la 1054, căci prin ei a venit tot întunericul necredinței care este azi în lume ! Pentru că încă caută și azi să piardă suflete. Și nu vor să vadă că prin ei, întunericul necredinței oamenilor în Dumnezeu, se face tot mai mare.
Mai ușor va fi păgânilor și aborigenilor în ceasurile Judecății decât lui Teresa de Calcutta și celor ca ea. Vai!

TUTUROR "sfinților" romano-catolici, eresului romano-catolic și alții care se vor mai declara creștini și sfinți, din "creștinismul" apusean de după 1054, le va spune Dumnezeu Hristos alături de adevărații Sfinți ai săi:
"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." MATEI 7, 21-23.
Iar fărădelegea este erezia sau neadevărul. Anatema pentru toată erezia și neadevărul, pierzător de suflete și mântuire.
Una este să cauți pe Dumnezeu și alta este să-L găsesti. Apoi când L-ai găsit, să-L urmezi. Cât mai fidel cu putință. Cât mai scripturistic, autentic și originar posibil, ca în primele veacuri creștine, fără inovații și idei străine Adevărului. Teresa și alții ca ea, ce se numesc creștini, vor fi judecați precum păgânii, sau mai rău, pentru că au cunoscut Adevărul, care era chiar sub ochii lor, în Sfânta Scriptură și adevărații creștini, rămași, numiți politic, ortodocși; și i-au văzut, și i-au ignorat, i-au hulit, i-au alungat și batjocorit. Dacă pe mine lumea Mă urăște, și pe voi vă va urâ, spune Domnul.
Voi toți, de atunci și de acum, veți lua mai mare osândă ca un păgân, căci ați văzut și nu ați crezut, ați auzit, dar nu ați împlinit.

Acestea fiind spuse, mai spun doar VAI VOUĂ ERETICILOR ROMANO-CATOLICI ÎN ZIUA JUDECĂȚII VA FI. VAI VOUĂ PROTESTANȚILOR ÎMPOTRIVA ADEVĂRULUI, DE TOATE FELURILE DE PE TOT PĂMÂNTUL. Mai ușor va fi sodomei și gomorei în ceasurile acelea decât vouă. Vai vouă pentru înverșunarea inimilor voastre de acum și din ceasul morții voastre.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.01.2013 at 19:22:24.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.01.2013, 19:16:08
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Atunci anatema pentru Teresa de Calcutta,
Undeva, mai sus, spuneam că fanatismului anti-catolic rareori îi lipsește un moment de evidentă rupere de realitate.

Acum, mă văd silit să spun că rareori îi lipsește și un moment de umor involuntar.

Sigur, la o primă vedere, afirmații precum cea citată mai sus tind să ne stârnească dezgustul și mânia, dar, să stăm și să judecăm bine, și vom vedea că imaginea unui oarecare Daniel de pe forumul ortodox, autointitulat profesor în ale credinței, care aruncă anateme asupra Sfintei Theresa de Calcutta, este amuzantă... Eu sunt sigur că Sfînta zâmbește, văzând de sus asemenea conduite. Ea, care și-a petrecut viața în imitația lui Cristos, îngrijind pe nefericiții lumii acesteia, știe probabil mai bine decât noi în ce măsură problemele sufletești se pot transpune în atitudini ciudate, greu de înțeles; dar știe și că îndurarea lui Dumnezeu este mai mare decât nebunia lumii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.01.2013, 19:23:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Că ați început să împroșcați cu tunete, fulgere și afurisenii pe adventiști nu mă miră, dar fie vorba între noi: e rușinos că un adventist trebuie să vă tragă de mânecă legat de furioasele anateme asupra maicii Tereza! Nu e frumos domnu' Daniel! Și uite că v-au pierit și "Bucurii"-le...


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ferește.
Citind mi-am adus aminte din nou de ereziile adventiștilor, cum că sufletul e muritor. Au rezolvat-o ieftin, (cred ei), de le spune cineva că vor merge în iad, ei zic: ai vrea tu, nu există iad. Sunt zeci de versete Scripturistice care atestă iadul. Acele versete sunt Cuvântul lui Dumnezeu Însuși, care confirmă.
Dar cine v-a indus în eroare domnu' Ortodox? Adventiștii nu neagă existența lui (a Iadului), ci atrag atenția că nu s-au aprins încă focurile lui. Iar dacă vă referiți la zecile de versete biblice cu termenul "hades", acelea desemnează locuința morților, mormântul, groapa din cimitir. În rest, e o simplă confuzie între termeni.
Bucurii!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.01.2013, 19:36:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Voi aveți impresia dragilor, că eu sau alți ortodocși am acceptat așa... hop tronc să fim ortodocși? Că așa ni s-a părut nouă, după un vis fain ce l-am avut.

Vă înșelați amarnic de credeți asta.

Cel puțin eu, ticălosul, în timpul cât eram în seminar, am citit o groază de cărți despre alte religii, despre alte confesiuni creștine și foarte puține despre ortodoxie. Îmi era sete ! Foarte sete să aflu ce-i de capu lumii ăsteia? Cei de capu nostru? La fel și foarte diferiți în același timp, la față, la gândire, la acțiuni, etc.
Abea în facultate, am început să adâncesc dulcea noastră credință, când am simțit întâi că aici e Acasă.

Unde-i Dumnezeu? Unde-i, mă întrebam? Am văzut moschei, în sinagogi, temple hinduse, adunările romano-catolicilor, ale adventiștilor, baptiștilor, penticostalilor, mormonilor, martorilor lui iehova, să-mi fie spre smerenie, am putut să le văd. Și să-mi ierte Dumnezeu, că am mers să văd cum se închină oamenii direct diavolilor. Și nu L-am găsit pe Dumnezeu acolo, niciunde.

Iar de fiecare dată când intram într-o Biserică Ortodoxă, mă simțeam Acasă. SFÂNTĂ ORTODOXIE, MIREASA LUI HRISTOS PREAFRUMOASĂ, preadulcea mea Biserică Creștină, curată, nevinovată, simplă și suavă, gingașă, precum Sfânta Icoană a Maicii Domnului, așa e Biserica lui Hristos Creștină, numită Ortodoxă. Aici e Adevărul. Aici e Hristos. Pururi va fi. Amin. De o mie de ori pe zi de-aș putea muri pentru ea, mărturisind Adevărul Unic din ea, aș face-o. Fără nici un regret, fără nici o îndoială. Căci "am văzut lumina cea adevărată", cum se cântă după Sfânta Împărtășanie. Fără cuvinte.
Departe de mine titlul de profesor sau preot, iubiții Domnului, eu sunt un paznic întro parcare în londra, poate cel mai păcătos oraș din lume, iar după ce mă voi căsători, cu mila Domnului, atunci, cu pogorământ de la El, voi lua cu veșnică nevrednicie tainele slujirii Lui, în Taina Preoției. Până atunci poate mor, adorm. Slavă Domnului pentru toate.

Iertați-mă și pomeniți pe cel mai mic între oameni.

Last edited by Daniel_Ortodox; 06.01.2013 at 19:41:30.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.01.2013, 19:39:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iar de fiecare dată când intram într-o Biserică Ortodoxă, mă simțeam Acasă. SFÂNTĂ ORTODOXIE, MIREASA LUI HRISTOS PREAFRUMOASĂ, preadulcea mea Biserică Creștină, curată, nevinovată, simplă și suavă, gingașă, precum Sfânta Icoană a Maicii Domnului, așa e Biserica lui Hristos Creștină, numită Ortodoxă. Aici e Adevărul. Aici e Hristos. Pururi va fi. Amin. De o mie de ori pe zi de-aș putea muri pentru ea, mărturisind Adevărul Unic din ea, aș face-o. Fără nici un regret, fără nici o îndoială. Căci "am văzut lumina cea adevărată", cum se cântă după Sfânta Împărtășanie. Fără cuvinte.

Iertați-mă și pomeniți pe cel mai mic între oameni.
Vă iertăm pentru că v-ați trezit, pe nepusă masă, să aruncați cu anateme asupra unor oameni. Sunteți iertat. Dar vă rog eu: să nu mai faceți, că e urât în ochii lui Dumnezau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.01.2013, 20:00:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Voi aveți impresia dragilor, că eu sau alți ortodocși am acceptat așa... hop tronc să fim ortodocși? Că așa ni s-a părut nouă, după un vis fain ce l-am avut.
Fără supărare, cam așa avem impresia, poate nu "hop tronc", dar măcar "Splash!"- vorba londonezului. Afară de cazul -și în acest caz îmi cer iertăciune- că proveniți din alt mediu creștin decât cel ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iar de fiecare dată când intram într-o Biserică Ortodoxă, mă simțeam Acasă. SFÂNTĂ ORTODOXIE, MIREASA LUI HRISTOS PREAFRUMOASĂ, preadulcea mea Biserică Creștină, curată, nevinovată, simplă și suavă, gingașă, precum Sfânta Icoană a Maicii Domnului, așa e Biserica lui Hristos Creștină, numită Ortodoxă. Aici e Adevărul. Aici e Hristos. Pururi va fi. Amin.
Adică aduceți argumentul sentimental îndrituit a-l aduce orice creștin născut în altă confesiune. Frumos, poetic, dar nu suficient când vorbim de Adevăr.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.01.2013, 20:03:41
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
TUTUROR "sfinților" romano-catolici, eresului romano-catolic și alții care se vor mai declara creștini și sfinți, din "creștinismul" apusean de după 1054, le va spune Dumnezeu Hristos alături de adevărații Sfinți ai săi:
"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." MATEI 7, 21-23.
Scrie undeva, preferabil in Biblie, ca aceasta setntinta, folosita des de (unii) ortodocsi contra ne-ortodocsilor, nu va fi data si impotriva unor ortodocsi ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03