Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 07.02.2013, 16:58:11
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi dragilor, pe bune acum, parcă sunteți duși cu capu’.
Păi tu crezi că vreun preot se apucă să dea Sfânta Euharistie oricui puradel prinde-n cale?
Hai, urpmi, nu fi rau. Sa nu imi zici ca nu ai vazut, desi rarisim, tuciurii intrand cuminti cu larvele, pardon, puradeii in curtea bisericii sau chiar in biserica, fie macar pentru a fi miruiti/miruite. Si nu o sa imi zici ca vizuinile, pardon, familiile acelea sunt niste cumintei social, de la mic la mare.

Last edited by celestial_pottery; 07.02.2013 at 17:00:42.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 07.02.2013, 17:04:39
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Da, tu n-ai stiut?! Fuge dupa ei pe strada! E "dilaila" mare!
Cred ca va inselati. Dilaiala mare e la catolici. Copiii de pana la 7 ani care merg si se hranesc cu Trupul si Sangele Domnului sunt cunoscuti de preoti si nu au nici discrnamant, deci n-au pacate. In schimb, "dilaiatii" de calugari si calugarite catolice care merg zilnic la Sfanta Liturghie si se impartasesc zilnic sunt cu siguranta niste pacatosi.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 07.02.2013, 17:05:41
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Întreaga "Biserică" Romano-Catolică, din statul american Carolina de Nord, S.U.A., s-a convertit la Adevărul, cel Unul Ortodox, al Bisericii Creștin Ortodoxe, a Patriarhiei din Antiohia, S.U.A, împreună cu toți preoții și credincioșii, aflați în toate parohiile romano-catolice, Carolinei de Nord, ele, parohiile, nu mai răspund episcopului eretic romano-catolic, ci Bisericii Ortodoxe Americane, drum ghidat lor de Patriarhia din Antiohia.

Bisericile se vor transforma din romano-catolice în Ortodoxe, se va schimba denumirea și preoții până acum aflați în erezia romano-catolică, vor fi catehizați în Adevărul cel Unul, Ortodox, urmând o școală specială pregătită de Patriarhia de Antiohia, de 1 an de zile.

http://www.youtube.com/watch?v=rgbNDpJzx_g
Care întreaga biserică romano-catolică?

E vorba despre o parohie de vechi catolici cu un preot, adică de romano-catolici care nu au acceptat Sinodul Vatican I.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 07.02.2013, 17:08:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Hai, urpmi, nu fi rau. Sa nu imi zici ca nu ai vazut, desi rarisim, tuciurii intrand cuminti cu larvele, pardon, puradeii in curtea bisericii sau chiar in biserica, fie macar pentru a fi miruiti/miruite. Si nu o sa imi zici ca vizuinile, pardon, familiile acelea sunt niste cumintei social, de la mic la mare.
si lumina lumineaza in intuneric si intunericul n-a cuprins-o

Cand o fata in fusta mini intra in biserica si se pune cuminte intr-un loc, unele "matusi" tresar: vai,cum indrazneste sa vina asa la biserica, altele se mira zarind-o in biserica si-s zic: ce bine ca fata asta vine la biserica.

Last edited by ioanna; 07.02.2013 at 17:15:01.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 07.02.2013, 18:02:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Hai, urpmi, nu fi rau. Sa nu imi zici ca nu ai vazut, desi rarisim, tuciurii intrand cuminti cu larvele, pardon, puradeii in curtea bisericii sau chiar in biserica, fie macar pentru a fi miruiti/miruite. Si nu o sa imi zici ca vizuinile, pardon, familiile acelea sunt niste cumintei social, de la mic la mare.
Discursul ăsta nu-ți face cinste.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #516  
Vechi 07.02.2013, 19:03:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cred ca va inselati. Dilaiala mare e la catolici. Copiii de pana la 7 ani care merg si se hranesc cu Trupul si Sangele Domnului sunt cunoscuti de preoti si nu au nici discrnamant, deci n-au pacate. In schimb, "dilaiatii" de calugari si calugarite catolice care merg zilnic la Sfanta Liturghie si se impartasesc zilnic sunt cu siguranta niste pacatosi.
In ce privinta m-am inselat? Va spun ce am inteles eu: Adultii se pot impartasi zilnic (foarte bine fac) dar copiii pana la 7 ani deloc. Nu cred ca inteleg bine de ce? Ei, copiii nu au nevoie de Hristos?! Sau e ca si cu mirungerea unde, zicea domnul Mihnea Dragomir (despre mirungere) "ce sa faca biserica cu un copil de o luna", adica biserica n-are nevoie de ei ca "nu pot fi buni soldati"? Am mai intrebat: la voi tainele se fac pentru biserica sau pentru oameni?
Reply With Quote
  #517  
Vechi 07.02.2013, 19:43:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Răspunsul imediat e ’da!’.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #518  
Vechi 07.02.2013, 19:52:08
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Răspunsul imediat e ’da!’.
Da! Am observat ca asa se poarta discutiile:
"-Buna ziua, baba!
-Mulg vaca, draga!
-Unde ti-e fecioru'?
-Nu da cu picioru'!"
Reply With Quote
  #519  
Vechi 07.02.2013, 21:37:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindca Botezul este esential salvarii. Dupa cum se vede, exista ortodocsi (precum cataliné sau Decebal, care se lupta contra acestui adevar pe pagini intregi) care contesta caracterul salvific al Botezului. Dar catolicii il cunosc. Ei sunt instruiti, chiar la a doua cateheza, aceea de la 14-15 ani, cum sa administreze un botez in caz de urgenta.
Eu am crezut ca nu ati citit mesajul meu, dar l-ati scris dupa doua ore in urma celui scris de mine. Observ ca ati adoptat tactica neobservarii mesajului. Adica ce nu concorda cu ce spune BC sau dvs. insemna ca nu exista, deci nici eu nu am scris vreun mesaj in sensul asta. De obicei eterodocsii folosesc tactica neintelegerii mesajului sau cuvintelor din mesaj cand nu este in acord cu conceptiile lor.
Eu nu am sustinut acest lucru, ca Botezul nu e neparat necesar pentru mantuire, ba chiar am fost criticat de unele persoane de pe forum, inclusiv coreligionarul dvs., ca nu spun ca se mantuiesc si paganii. Dar daca ne aducem aminte chiar si dvs. ati sustinut intr-o discutie cu mine ca se pot mantui si cei nebotezati, nu e neaparat necesar Botezul.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
presupunand ca un copil ortodox moare imediat dupa Botez, inainte de confirmare, in acele putine minute care le despart (de exemplu: se ineaca in cristelnita): credeti ca ajunge in Rai sau in Iad ? Daca dv credeti ca ajunge in Rai, inseamna ca a primit Harul Sfintitor in toata actualitatea lui. Daca credeti ca ajunge in Iad, inseamna ca Botezul nu opereaza salvific.
Stiti si dvs. ca si in BC exista intelesul de botezul dorintei. Este o exceptie, un catehumen care moare inainte de botez se considera ca are botezul dorintei. Daca cineva spune ca aceasta nu mai e nevoie sa fie doar o exceptie ar inseamna ca nu maia vem nevoie de botez, avem botezul dorintei.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Amestecati Botezul cu Mirungerea, asa cum amestecati Spovada cu Impartasania. In realitate, Dumnezeu ne-a lasat 7 Taine diferite: fiecare transmite un anumit dar specific. Asa cum Cincizecimea nu a venit la trei minute dupa Epifanie, tot asa Mirungerea poate fi facuta (si este intelept a fi facuta) la un timp al intelegerii mai mature a credintei. Mirungerea nu transmite Gratie Sfintitoare, ci doar intareste Gratia Sfintitoare existenta deja, conferind tarie credintei.
Dvs. dati explicatiile catolice (le-am citit si eu in catehismul catolic) si presupuneti ca sunt la fel si in ortodoxie. De fapt de la baza exista o intelegere diferita, Biserica Ortodoxa spune ca Biserica s-a infiintat la Cincizecime, catolicii spun ca la rastignire (sau inviere). Sfintii Apostoli nu botezau intr-o zi si apoi puneau mainile peste cativa ani, se faceau ca si azi succesiv. La Cincizecime a pogorat harul, desi Sfintii Apostoli se pare ca botezau si inainte de Cincizecime Ev. Ioan, cap.4 versetele 1-2. Apoi ni se spune ca dupa Cincizecime si cei ce fusesera doar Botezati au primit puneera mainilor.
In ortodoxie Botezul este intotdeauna facut cu Mirungerea: http://www.crestinortodox.ro/botez/t...rii-69129.html
"Legatura stransa dintre cele doua taine se arata si prin aceea ca in slujba Bisericii Taina mirungerii nu are o introducere ca celelalte Taine. Apoi ii administreaza Taina mirungerii, ungandu-l cu Sfantul Mir si zicand :"Pecetea darului Sfantului Duh, Amin", fara sa aminteasca numele celui pecetluit cu harul Duhului, ca in celelalte Taine, socotindu-se ca s-a rostit acest nume la cufundarea lui in apa."
Din catehismul ortodox: http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism18.html
"Ungerea aceasta este deci semnul darului Sfantului Duh, Care S-a pogorat in chip vazut asupra Mantuitorului si asupra Sfintilor Apostoli si Care acum ni se da si noua, dupa botez, in chip nevazut."
Si din alta lucrare: http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...ntului-mir.htm
"Asa cum pruncul nou-născut are nevoie de hrană pentru a creste si a se întări în cele trupesti, cel născut prin Taina Sfântului Botez are trebuintă de crestere si întărire duhovnicească în viata cea nouă, viata în Hristos Domnul. Iar această intărire, care vine de la Sfântul Duh, i se dă celui botezat prin a doua Taină a Sfintei Biserici, prin Sfântul Mir (Mirungerea).
Taina Sfântului Mir (Mirungerea) este instituită de Domnul nostru Iisus Hristos care făgăduieste sfintilor apostoli că le va trimite Duhul Sfânt: "Si iată, Eu trimit peste voi făgăduinta Tatălui Meu ; In chip mai lămurit, pentru întelegerea noastră, mai vădit si mai strălucit avea să se arate instituirea acestei Sfinte Taine în ziua Cincizecimii, in ziua Pogorârii Sfântului Duh cu toate darurile Sale.
Sfintii apostoli au împărtăsit Taina Sfântului Mir celor botezati, cum citim în Sfânta Scriptură : "Apostolii din Ierusalim, auzind că Samaria a primit cuvântul lui Dummezeu, au trimis la ei pe Petru si pe Ioan, care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duh Sfânt, căci nu se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezati în numele Domnului Iisus. Atunci îsi puneau mâinile peste ei, si ei luau Duh"; (Fapte VIII, 14-17)."
Despre efectele Botezului: http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...ului-botez.htm
"Efectele primirii Tainei Sfântului Botez sunt : iertarea păcatului strămosesc si a tuturor păcatelor săvârsite înainte de Botez în situatia celor ce se botează mai târziu ; renasterea, sau nasterea la o viată nouă duhovnicească, viată de curătie si sfintenie ; de asemenea, primirea în sânul Sfintei Biserici, adică numărarea celui botezat între fiii ei, putându-se împărtăsi de toate celelalte Sfinte Taine si de bunurile sufletesti pe care Sfânta Biserică le dăruieste membrilor ei (cum s-a mai arătat). "
Va rog sa imi ratati unde as spune eu altceva decat spune Sfanta Biserica? Altfel decat ce spune BC da, aici e adevarat.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 07.02.2013, 21:40:55
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Dragos si d-na iana:
Uite, departe de a fi un dialog cu/intre babe surde, va raspund la obiect: Biserica e armata Domnului. Sper ca sunteti de acord ca e un adevar profund. De la seditiunea Luciferica si caderea lui Homo sapiens, Cosmosul e cimp de batalie, in toate modurile posibile. Biserica e pur si simplu armata celor care se unesc cu Cristos, devenind soldati ai cauzei Sale, umar la umar cu ingerii si sfintii. Credeam ca este evident. Cum stati cu cateheza?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03