Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.06.2013, 13:33:17
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Cleopa: DESPRE NEȘTIUTELE JUDECĂȚI ALE LUI DUMNEZEU

http://carteromaneasca.wordpress.com...-lui-dumnezeu/


-in aceasta povestire vedem cum ingerul omoara un copil care daca ajungea mare devenea capetenie de talhari si isi omora parintii,deci ingerul zice ca bine a facut ca l-a omorat,deci a fost voia lui Dumnezeu....
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.06.2013, 17:25:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E putin out-of-topic, nu e nici un ateu (deocamdata) care sa conteste dreptul Celui care da viata sa ia viata.

Dilemele apar cand altii o fac, in numele Lui sau in numele unor valori moral-religioase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.06.2013, 12:42:45
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
partea cu sclavia sunt de acord ca viziune.
partea in care zici ca: Dumnezeu a zis sa ii omorati, dar nu vrea de fapt sa ii omorati, deja devine penibil.
Stii tu ca in popor nu se aplicau?
Bine, alte exemple care chiar s-au aplicat:
Ehud omorandu-l pe rege(si a trait bine mersi).
Preotii evrei omorand pe preotii lui Baal(nu s-a intors impotriva lor asta).
Doamne ajută.

Frate... tu vrei ca prin cîteva rînduri și idei deloc adevărate vrei să demontezi ce am spus eu, adevărul creștinesc? Atît de arogant și mîndru și plin de tine ești? Mă îndoiesc, cred că ești un om mai blînd, mai smerit.

Da, Dumnezeu a zis în Levitic să fie omorîți. Dar erau omorîți? Nu. De ce? Pentru că nu făceau acele păcate care erau menționate să nu le facă. Dumnezeu a reușit, și-a împlinit planul sfințeniei Sale. Cum? Care plan? Cel menționat, de a chema oamenii la sfințenie, de aceea și anunță, cheamă de 2 ori, la versetele 7 și 26 din acel capitol, pe toți oamenii la sfințenie. Și de asemenea, cînd era încălcată una din acele porunci cînd cineva trebuia ucis, nu se apucau să-l ucidă direct, mergeau la prooroci, sau la cel mai învățat, cel mai respectat om din comunitatea lor și îl întrebau. Și Moise nu îi lăsa, din pricina poruncii din DECALOG, să nu ucizi, cum nici Hristos nu i-a lăsat și a iertat-o pe femeia desfrînată și i-a zis: "mergi și să nu mai păcătuiești".

Dar în Decalog nu spune să nu desfrînezi cu nora, cu animale, cu soția tatălui, mătușă, goliciune, vrăjitori, înțelegi? Și Dumnezeu a pregătit oamenii, spunîndu-le ce să nu facă, și ei nu făceau, de frică să nu moară. E minunat Dumnezeu. Atît de minunat...

Da, știu că în popor nu se aplicau, tocmai ți-am dovedit că Moise nu îi lăsa din cauza decalogului, să nu ucizi, drept urmare veneau și la Iisus și Îl întrebau. Nu se apucau să omoare de capul lor, doar că așa zice cuvîntul, pentru că tot cuvîntul spune: întrebați pe înțelepții și învățătorii voștrii. Minunat de simplu, nu?

Numai dacă nu vrei și ești atît de încuiat la mine să accepți asta, atunci nu vei accepta și vei continua în bezna întunericului minții tale, tu ca om, oricine ai fi. Doar atunci vei respinge Adevărul, minunat de simplu expus sub ochii noștrii în Scripturi.

Mai departe. Nu numai Ehud omoară pe rege și ajunge rege și trăiește bine mersi. Dar și Baașa ajunge prin asasinat rege, că îl omoară pe Nadab și trăiește bine mersi. Și Zimri ucide pe regele Elah și ajunge Zimri rege și trăiește bine mersi. Și Iehu omoară pe Ioram și ajunge Iehu rege și trăiește bine mersi. Și Șalum ucide pe regele Zaharia și ajunge Șalum rege și trăiește bine mersi pînă este asasinat el de Manahem și devine Manahem rege. Și apoi Osea ucide pe regele Peca și devine Osea rege și trăiește bine mersi.

Ei toți au fost regi ai evreilor după scindarea Regatului Davidic, regi în Iuda (sud) și în Israel (nord). Toate sunt în Biblie. Verificabile. Dar care-i idea? AU ÎNCĂLCAT PORUNCA și AU UCIS. Au păcătuit. Și au mers în iad. Iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui. Hristos înainte de Învierea Sa, s-a pogorît la iad și a Înviat spre slavă și cinste pe cei drepți. Dacă vreo-unul din acei regi ai evreilor este printre cei înviați întru slavă și cinste, vom afla la Judecată.

Toate uciderile altor oameni, sau altui om, încalcă poruncile: -să nu ucizi-, -iubește-ți vrăjmașii-, -iubește pe aproapele tău ca pe tine însuți-. Încalcă porunca lui Dumnezeu, indiferent care ar fi motivul. Că îți aperi țara, (care țară? Împărăția Cerurilor e țara noastră, aia nu are nevoie de apărare), că îți aperi familia (care familie? nu e a ta, e a lui Dumnezeu, sunteți cadouri dăruite de El, unii altora. "Cine iubește pe tată, pe mamă, soție, frați, mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine") sau aperi orice sau pe oricine, aperi altfel. Nu ucigînd pe nimeni.

Și față de marii teologi care îi ceri sau comunicate ale BOR ce le ceri, ți-am dat adineaori, la postul meu din acest topic, sunt citate și canoane ale marilor teologi, dulcii Sfinți Părinți, scrie în engleză, dacă vrei îți traduc.
Și în plus, înainte de orice și în fața oricui, avem Sfînta Scriptură, Cuvîntul lui Dumnezeu și nu mai am de adăugat nimic.

Iertați. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.06.2013 at 12:49:19.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.06.2013, 12:53:03
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Unde frate Florin ? Unde spune părintele Cleopa: "războiul de apărare este îndreptățit" ?
Am vorbit despre oastea țării, în urmă cu cîteva posturi. Cînd am dat de exemplu, citirea cărții Explicarea Dumnezeieștii Liturghi.

Bucurii.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.06.2013, 13:12:17
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate n-am fost eu atent, dar cum ajunse Lie in Rai?

Si apropo, cand vine paganul sa-ti ia femeia tu ce faci?
Implinesti porunca Evanghelica cu camasa si zici "ia-o si pe fiicamea", nu-i asa?
Doamne ajută.

Cum a ajuns Lie în Rai? Oricine este ucis de alt om, ajunge în Rai. Citește Patericul, sau în Viețile Sfinților, cele 7 volume mici, în casetă. E plin de exemple.

Măi omule, Aline, am spus deja de 3 ori cred, în topicul ăsta. Ai citit ceva? Sau numai vii arunci cu nerușinare două rînduri, ca vrăjmașul diavol și pleci? Nu mai fă așa ceva.
Repet. NU E FEMEIA TA, soția ta, nu e a ta. Nu e proprietatea ta, e dar dăruită ție de Dumnezeu. Cum și tu nu ești al ei. Ești dar daruit ei de Dumnezeu. Ce faci dacă moare de cancer, sau întrun accident de mașina? Spui că a luato Dumnezeu la El, nu? Dar dacă o i-au păgînii, nu a mai luato Dumnezeu? Dumnezeu îngăduie orice năpastă. Pentru că nu e năpastă. Noi suntem ai Lui. Ne ia cînd vrea El. În orice moment voiește.
Vedem și la dreptul Iov, că au venit "păgînii" și i-au ucis slujnicele și slujnicii pe cîmp, vin "păgînii" și îi ucid și îi fură toate animalele. Vine vînt puternic și dărîmă casa peste copiii lui. Da? Ca apoi să primească întreit tot ce a avut.

Măi omule, înțelegi sau nu înțelegi? Smerește-te! Și nu-ți mai dori să ucizi pe nimeni, că te duci direct în iad. Înțelege. Iubește, omule!
Copiii tăi, nu sunt ai tăi, tu însuți nu ești al tău, omule! Cunoști Scripturile? Te înspăimînți de puterea lor? Sau la toți oamenii care îți amintesc Scripturile, le spui că sunt protestanți cu sola-scriptura? Cît de ipocrit accepți să fi, cu tine însuți înainte de oricine altcineva să spui așa ceva, celui ce vine să-ți amintească sau să te învețe Adevărul Scripturistic, să te ajute să-ți dorești Raiul și să te îndepărteze de erezie și înșelare? Cît omule, cît?
Revin. Copiii tăi nu sunt ai tăi, sunt ai Domnului, EL îi ia, îți ia și mama și frații, te ia și pe tine de la ei, cînd vrea El, cînd voiește El, înțelegi? Nici tu nu îți aparții. Uite ce spune Scriptura, smintitule:

"Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri? Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu." (I Corinteni 6, 19-20)

Vino odată la lumină, că iată te mustru, și te doresc. Să vii în lumină, să ieși din dorința de a ucide pe orice om, să nu faci faptele satanei, că el va sălășlui în tine și tu vei fi slujitorul lui, îți va prinde mințile și te tîrî cu el în iadul gătit lui și îngerilor lui.

Bucurii.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.06.2013, 13:43:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Cum a ajuns Lie în Rai? Oricine este ucis de alt om, ajunge în Rai.
Serios? Deci toti criminalii executati de sistemul american de justitie, ajung in Rai, indiferent ca s-au pocait sau nu.
Talharul de-a stanga, a ajuns si el in Rai, dupa mintea ta, cu toate ca a ramas cinic fatza de Dumnezeu, pana la sfarsit.
Mai sa fie.

Citat:
Citește Patericul, sau în Viețile Sfinților, cele 7 volume mici, în casetă. E plin de exemple.
Vino cu cateva care crezi tu ca-ti sustin convingerile.

Citat:
Măi omule, Aline, am spus deja de 3 ori cred, în topicul ăsta. Ai citit ceva? Sau numai vii arunci cu nerușinare două rînduri, ca vrăjmașul diavol și pleci?
Nici vorba, doar tu vad ca citesti selectiv.
Despre ce te-am intrebat cu Moise, nu sufli un cuvintel.
Se pare ca n-ai ajuns cu tzopaiala prin Scriptura pana acolo.
Mai astept.

Citat:
Repet. NU E FEMEIA TA, soția ta, nu e a ta. Nu e proprietatea ta, e dar dăruită ție de Dumnezeu. Cum și tu nu ești al ei. Ești dar daruit ei de Dumnezeu. Ce faci dacă moare de cancer, sau întrun accident de mașina? Spui că a luato Dumnezeu la El, nu? Dar dacă o i-au păgînii, nu a mai luato Dumnezeu? Dumnezeu îngăduie orice năpastă. Pentru că nu e năpastă. Noi suntem ai Lui. Ne ia cînd vrea El. În orice moment voiește.
Nu, daca erai de fatza, puteai face ceva si ai stat ca un las si fricos si n-ai miscat un deget.

Citat:
Vedem și la dreptul Iov, că au venit "păgînii" și i-au ucis slujnicele și slujnicii pe cîmp, vin "păgînii" și îi ucid și îi fură toate animalele. Vine vînt puternic și dărîmă casa peste copiii lui. Da? Ca apoi să primească întreit tot ce a avut.
Exemplu foarte prost ales.
Ce i s-a intamplat lui Iov, i s-a intamplat cand nu era acasa.
Nu a avut nici o alegere de facut, daca sa se opuna sau nu.

Citat:
Măi omule, înțelegi sau nu înțelegi? Smerește-te! Și nu-ți mai dori să ucizi pe nimeni, că te duci direct în iad. Înțelege. Iubește, omule!
Sectar 100%.
Si o doza de patetica ipocrizie.

Unde am zis eu ca "imi doresc sa ucid pe cineva"?

Iubirea la tine inseamna sa-ti scapi pielea si pe ai tai sa-i lasi de izbeliste.

Citat:
Copiii tăi, nu sunt ai tăi, tu însuți nu ești al tău, omule!
Nu sunt, nu esti dar ce faci cu ei si ce faci cu tine este la mana priceprii tale.

Iar tu, cel plin de ifose "duhovnicesti" nu esti tare priceput la capitolul asta.

Daca vine un hot, ucigas, violator si tu in loc sa te pui intre astia si ai tai o iei la fuga cu pretextul ca "asa a vrut Dumnezeu" vai si amar de tine si pe lumea asta si pe cealalta.

Sa speram ca pana o sa ai femeie si copii o sa-ti vina mintea la cap, ca altfel o sa fie vai si amar de ei.

Citat:
Uite ce spune Scriptura, smintitule:
Omuletz, Scriptura nu este pe post de bata, matalutza esti cel smintit si nu Scriptura pe care o citezi asemeni sectarilor, rupt din context si fara sa pricepi fiind inselat de o falsa duhovnicie de care esti plin pana este cap.

Inca mai astept, poate ajungi si la partea aia de Scriptura in care zice ce facu Moise cand se cobora cu tablele legii si gasi poporul inchinandu-se la vitelul de aur.

Apropo, daca cineva incearca sa te violeze pe tine, tot asa, nu te impotrivesti, stai cumintel ca asa a vrut Dumnezeu si ca nu esti al tau si bla bla?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.06.2013 at 13:46:57.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.06.2013, 13:47:18
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Da, toți criminalii executați de sistemul american de justiție, și de sistemul chinez, la ora actuală, și de sistemul rusesc de justiția, căci și iei au avut pedeapsa capitală, toți ajung în Rai. Îți vine să crezi sau nu. Pentru că Dumnezeu nu e un criminal, și-aun asupritor, cum îți imaginezi tu, nu îți face ți-a posta și setea de-a băga oamenii în iad. Pentru că Dumnezeu este IUBIRE! Asta e Dumnezeu. Iubire!
Pentru că nu știm noi, care a fost trăirea acelui criminal executat de sistemul american de justiție, care a fost pocăința lui în ultimele clipe de viață. Poate a zis ca tîlharul de pe cruce: pomenește-mă Doamne cînd vei veni întru Împărăția Ta.
Oricît îți dorești, nu se ajunge așa simplu și ușor în iad. Mai repede și mai ușor se ajunge în Rai, decît în iad.

Nu vin cu niic din Patericul și Viețile Sfinților. Ți-am spus citește. Nu îți încurajez lenea. Și nici nu arunc mărgăritarele porcilor. Ca apoi tu să vii cu nerușinare și nesimțire, cu ipocrizie și sminteală și să le demontezi cu întunericul minții tale și să mai și crezi că faci bine și spui bine. Smerește-te.

Nu a avut Iov nici o alegere de făcut? Pardon. Te rătăcești neștiind Scripturile, nici slava lui Dumnezeu. Putea să-și arate împotrivirea, putea să se răzvrătească și să se revolte împotriva lui Dumnezeu, dar a fost de acord, a acceptat, spunînd: "Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, numele Domnului fie binecuvîntat". Repet, smerește-te. Apleacă-ți capul, înaintea cuvintelor acestea a lui Dumnezeu.

Da, cu Moise. Cu tablele legii? Am uitat. Iertare. Țopăială? Nerușinatule. S-a dus și a făcut altele. Poruncile le știa, au fost deja revelate. I-a părut rău că s-a mîniat, dar a fost o reacție normală, poporul lui Israel e înțeles dimensiunea păcatului lor de închinare la idoli și nu s-au mai închinat vițelului de aur. A mers, a făcut altele, la fel ca primele și s-a întors, și poporul evreu, le-a acceptat, s-a căit, au fost iertați și s-au închinat. Care e ideea ta? Unde vrei să ajungi? Repet a treia oară: SMEREȘTE-TE, ca să nu te smerească Însuși Dumnezeu. Îți spun a treia oară.

NU trebuie să faci nimic împotriva celui ce omoară trupul soției tale, sau trupul tău. Da, nu contează că ești numit laș și fricos, chiar și anatema de ești numit, pentru Hristos ești numit. Pentru că împlinești cuvîntul Lui. Trebuie să îți iubești vrăjmașii (!!!) După porunca lui Dumnezeu Hristos (!!!) Trebuie eventual să te rogi pentru el. Uite ce spune. "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28) SMEREȘTE-TE, în fața acestor cuvinte a lui Dumnezeu. Ca să nu smerească Dumnezeu, smintitule. Îți spun a patra oară, smerește-te. Nu mai sminti pe alții.

Sectar, eu? În mintea ta întunecată de întunericul necredinței. Tu(!) ești aflat în sminteală și smintești și pe alții, cei mai mici decît tine și mai bine ți-ar fi ție de ți s-ar lega o piatră de moară de gît și să fi aruncat în apă, după cum spune Scriptura. Dar te iubește Dumnezeu și așteaptă îndreptarea ta. Smerește-te, îți spun a cincia oară.

Nu contează duhovnicia și atitudinea mea aspră cu tine, mă port după cum e și mintea ta întuncată și prinsă de desfrînare și necredință. Dacă vrea cineva să ne facă rău, ne luptăm, îl batem pe agresor dacă este nevoie, DAR NU ÎL OMORÎM. Ne apărăm familia, pînă acolo cînd trebuie să omori un om. Și Hristos a luat biciul la bișnițarii din templu, am vorbit despre asta în alt post al meu, există o mînie sfîntă, cum există și o neascultare sfînta, smintitule, dar nu există dezlegare la ucidere sfîntă. Smerește-te, îți spun a șasea oară, ca să nu te smerească Dumnezeu. NU UCIDE pe nimeni !

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.06.2013 at 14:17:08.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.06.2013, 14:17:37
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Da, omule, da! Minunat vorbește părintele Cleopa, despre neștiutele judecăți ale lui Dumnezeu. Dar unde spune părintele Cleopa: mergeți și ucideți alți oameni, că Dumnezeu a spus așa?
Nu spune așa ceva nici unde. Smerește-te. Dumnezeu știe că țara nici unui om, nu e în delimitările teritoriale puse pe o bucată de pămînt de către cei ce conduc acea bucată de pămînt. Dumnezeu știe că țara noastră e Împărăția Cerurilor, unde voiește ca acolo, toți oamenii să vină, la cunoștiința Adevărului. Adică să-L cunoști pe Hristos. Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu, spune Scriptura.

Da, în acea povestire, îngerul(!) și NU un om, omoară pe acel copil. Și noaptea în tabăra vrăjmașilor lui Israel, vine un arhanghel și omoară, din poruncă Dumnezeiească peste 14.000 de ostași, da? Și plăgile din egipt, la moartea întîilor născuți, Dumnezeu, le i-a viața și nu un om, da? Și cetatea Sodomei și Gomorei, cei ce desfrînau în homosexualitate, în incest, în pedofilie (cu copii), necrofilie (cu morții), în zoofilie (cu animalele). Dumnezeu șterge cetățile acelea de pe pămînt. DA! Dumnezeu Treime, Savaot Iubire, face asta, da? Nu un om, smintitule! Pentru că ne iubește. Și dovedesc mai jos cum și de ce face ce face, pentru cei puțin credincioși, face un lucru nepotrivit Dumnezeu. Dar e cel mai potrivit.

De ce nu omoară Dumnezeu și azi, pe sodomiți, incestuoși, pedofili, necrofili, zoofili? Că a venit Hristos, S-a jertfit pentru fiecare. Da, adevărat, foarte adevărat. Dar sunt mulți, care nu acceptă jertfa Mîntuitorului, și continuă cu mîzga întunericului minții lor, căci vrăjmașul diavol, are el grijă, nu te teme. De ce nu omoară Dumnezeu și azi? Și plus, sodomiții, au mai continuat cu nebuniile minții lor și după topirea Sodomei și Gomorei, înainte de venirea Mîntuitorului.
E simplu. Cereți de la Dumnezeu înțelepciune, oamenilor! Cereți înțelepciune! Precum Solomon. Cereți să vă dea să cunoașteți și spuneții, că în schimb vă veți da viața Lui, și veți da tuturor învățăturile Lui, după cum ne este datoria. "Cele nearătate și ascunse ale înțelepciunii Tale, mi-ai arătat mie" spune în Psalmul 50. Da? Cereți! "Cere și ți se va da, bate și ți se va deschide, caută și vei găsi". Dar dacă nu cauți și vi numai și arunci cu nimicuri, în aceștia mai mici decît voi, smintindu-i, mai bine este vouă să vi se atîrne o piatră de moară de gît și să fiți afundați în adîncul mării. Așa vă este mai bine, smintiților ! După cum spune la Matei 18, 6 și după cum spune la Marcu 9, 42 și Luca 17, 2. Nu vă plac cuvintele astea? Foarte bine. Vă indispun? Foarte bine. Vă frămîntați? Foarte bine. Așa trebuie! Că e cuvîntul lui Dumnezeu acolo. Nu-i glumă. Foarte bine dacă vă arde, smintiților și puțin credincioșilor. Și eu sunt ca voi, m-am smintit de multe ori și am smintit și pe alții.
Să ardă tot păcatul și toate semințele patimilor voastre, smintiților, că să puteți învia întru slavă și cinste și să vă rugați și pentru mine.
Revin.
Deci, de ce nu mai omoară și azi Dumnezeu, homosexualii, și incestuoșii, precum în Sodoma sau pedofilii, zoofili, necrofilii, sau alți desfrînați precum în Gomora? Pentru că nu există? Ăsta-i gînd de la diavol, certe-l pe el Domnul.
Pentru că Dumnezeu este Iubire.
Pentru că Dumnezeu nu este Dumnezeu morților, ci al celor vii.
Pentru că Dumnezeu este Calea, Adevărul și Viața. Pentru că Dumnezeu ți-a dat viața și ți-a pus un număr de ani, și după cum trăiești viața ta, îți înmulțește Dumnezeu viața, sau vede căința ta, te iartă sau nu vrei să te apropii deloc de EL și nu îți înmulțește viața. Da?
Pentru că Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să fie viu.
Pentru că Dumnezeu așteaptă ca noi să ne căim de păcat, precum Maria Egipteanca și alți desfrînați, doar de EL știuți și de noi la Judecată.
Pentru că Dumnezeu vrea să ne primească și în al 11-lea ceas al vieții noastre și vom primi plata cu cel ce a venit din întîiul, din primul ceas. Va da Împărăția Cerurilor, și acelor ce au căzut în homosexualitate (spus modern) , în sodomie, în incest, în orice fel de desfrînare. Îi vrea și ei mîntuiți. Și pentru pocăința lor, pentru lupta, voința lor, Dumnezeu îi va mîntui. Amin. De aia, puțin-credincioșilor! De aia Dumnezeu nu mai omoară azi lumea.
Pentru că Dumnezeu odată arată greșeala care este, și o pune în Sfînta Scriptură, pentru ca omul să o vadă, să o evite, să nu o săvîrșească. ODATĂ ne spune Dumnezeu, SĂ NU UCIZI. Nu de mai multe ori. ODATĂ ne spune Dumnezeu iubește-ți vrăjmașii, faceți BINE celor ce vă fac rău, (nu le luați viața, pe care nu voi le-ați dat-o), binecuvîntați pe cei ce vă blestemă, aruncați cu pîine în cine aruncă în voi cu pietre, întoarceți și obrazul celălalt. ODATĂ ne spune asta, nu toată ziua. Cine are urechi de auzit să audă. Cine vrea să urmeze LUI, să vină. Odată ne spune Hristos, așa săvă iubiți unii pe alții, precum Eu v-am iubit pe voi. Cum? Dîndu-și viața pentru noi. Pentru cine? Noi toți. Chiar și cei ce-L răstigneau. Mai ales pentru ei. Oaia pierdută, dar și celelalte 99 de oi. Și tot El ne spune, băgați de seamă: cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, cine nu adună cu Mine, risipește. Ce să adunăm cu El? Oamenii. Pescari de oameni. Petre, paște oile mele. Mergînd învățați. TREZIREA, romîni. Da-ți trezirea omenirii. Calea nu e războiul, nu e uciderea altui om, ca să ne apărăm țara și patria, o bucată de pămînt. NU! Calea e Hristos. Calea e Iubirea.

CHIAR VORBESC SINGUR ? Nerușinaților și smintiților! Chiar vorbesc singur? CHIAR VORBEȘTE DUMNEZEU DE UNUL SINGUR cînd ne spune toate aceste lucruri minunate în Scripturi?

Oare suntem demni de numele de creștin? Cînd noi ne gîndim să ne ucidem aproapele, care e prins de patima proprietății, cum spune profesorul Nicolae Paulescu?

Oare suntem demni să fim mădulare a Bisericii celei vii, Una, numită azi și Ortodoxă? Singura Biserică creștină rămasă pe pămînt, suntem demni? Facem noi faptele Iubirii? Suntem lumini între oameni? Suntem sarea pămîntului?

OARE CHIAR VORBIM SINGURI? Noi, cei ce vrem să urmăm lui Hristos?

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.06.2013 at 14:37:01.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.06.2013, 14:30:41
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Frate... tu vrei ca prin cîteva rînduri și idei deloc adevărate vrei să demontezi ce am spus eu, adevărul creștinesc? Atît de arogant și mîndru și plin de tine ești? Mă îndoiesc, cred că ești un om mai blînd, mai smerit.
si tu atat de mandru si arogant incat zici ca ai inteles tu singur adevarul crestinesc si atatia frati de credinta nu l-au inteles.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, Dumnezeu a zis în Levitic să fie omorîți. Dar erau omorîți? Nu. De ce? Pentru că nu făceau acele păcate care erau menționate să nu le facă. Dumnezeu a reușit, și-a împlinit planul sfințeniei Sale. Cum? Care plan? Cel menționat, de a chema oamenii la sfințenie, de aceea și anunță, cheamă de 2 ori, la versetele 7 și 26 din acel capitol, pe toți oamenii la sfințenie. Și de asemenea, cînd era încălcată una din acele porunci cînd cineva trebuia ucis, nu se apucau să-l ucidă direct, mergeau la prooroci, sau la cel mai învățat, cel mai respectat om din comunitatea lor și îl întrebau. Și Moise nu îi lăsa, din pricina poruncii din DECALOG, să nu ucizi, cum nici Hristos nu i-a lăsat și a iertat-o pe femeia desfrînată și i-a zis: "mergi și să nu mai păcătuiești".

Dar în Decalog nu spune să nu desfrînezi cu nora, cu animale, cu soția tatălui, mătușă, goliciune, vrăjitori, înțelegi? Și Dumnezeu a pregătit oamenii, spunîndu-le ce să nu facă, și ei nu făceau, de frică să nu moară. E minunat Dumnezeu. Atît de minunat...
Exista dovezi ca se intampla asta?
Ca oamenii nu pacatuiau astfel, iar Moise ii oprea din a urma legea din Levitic(Moise care a murit inainte sa ajunga in Israel, apropo cine i-a oprit dupa, ca vad ca pana la inceputul secolului I se intampla destul de des(cel putin 3 cazuri de lapidare din partea evreilor in Noul Testament. Destul putem sa argumentam ca credinta mozaica se denaturase pana atunci, dar totusi, e dovada ca se intampla).
Da, invatatorii, cei care i-au omorat pe preotii lui Baal...

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, știu că în popor nu se aplicau, tocmai ți-am dovedit că Moise nu îi lăsa din cauza decalogului, să nu ucizi, drept urmare veneau și la Iisus și Îl întrebau. Nu se apucau să omoare de capul lor, doar că așa zice cuvîntul, pentru că tot cuvîntul spune: întrebați pe înțelepții și învățătorii voștrii. Minunat de simplu, nu?
Nu mi-ai demonstrat nimic. Nu ai aratat nici un citat in care un rabin sa fii oprit o lapidare sau o executie inainte de venirea lui Hristos. Si nu, faptul ca nu exista nu inseamna ca nu se intampla. Absenta evidentei nu este evidenta absentei.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mai departe. Nu numai Ehud omoară pe rege și ajunge rege și trăiește bine mersi. Dar și Baașa ajunge prin asasinat rege, că îl omoară pe Nadab și trăiește bine mersi. Și Zimri ucide pe regele Elah și ajunge Zimri rege și trăiește bine mersi. Și Iehu omoară pe Ioram și ajunge Iehu rege și trăiește bine mersi. Și Șalum ucide pe regele Zaharia și ajunge Șalum rege și trăiește bine mersi pînă este asasinat el de Manahem și devine Manahem rege. Și apoi Osea ucide pe regele Peca și devine Osea rege și trăiește bine mersi.

Ei toți au fost regi ai evreilor după scindarea Regatului Davidic, regi în Iuda (sud) și în Israel (nord). Toate sunt în Biblie. Verificabile. Dar care-i idea? AU ÎNCĂLCAT PORUNCA și AU UCIS. Au păcătuit. Și au mers în iad. Iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui. Hristos înainte de Învierea Sa, s-a pogorît la iad și a Înviat spre slavă și cinste pe cei drepți. Dacă vreo-unul din acei regi ai evreilor este printre cei înviați întru slavă și cinste, vom afla la Judecată.
bine, argumentul tine. Dar episodul cu preotii evrei si cei balici?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Toate uciderile altor oameni, sau altui om, încalcă poruncile: -să nu ucizi-, -iubește-ți vrăjmașii-, -iubește pe aproapele tău ca pe tine însuți-. Încalcă porunca lui Dumnezeu, indiferent care ar fi motivul. Că îți aperi țara, (care țară? Împărăția Cerurilor e țara noastră, aia nu are nevoie de apărare), că îți aperi familia (care familie? nu e a ta, e a lui Dumnezeu, sunteți cadouri dăruite de El, unii altora. "Cine iubește pe tată, pe mamă, soție, frați, mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine") sau aperi orice sau pe oricine, aperi altfel. Nu ucigînd pe nimeni.

Și față de marii teologi care îi ceri sau comunicate ale BOR ce le ceri, ți-am dat adineaori, la postul meu din acest topic, sunt citate și canoane ale marilor teologi, dulcii Sfinți Părinți, scrie în engleză, dacă vrei îți traduc.
Și în plus, înainte de orice și în fața oricui, avem Sfînta Scriptură, Cuvîntul lui Dumnezeu și nu mai am de adăugat nimic.

Iertați. Bucurii.
Da, nu sunt ai mei, dar Dumezeu mi i-a dat, deci pana una alta sunt responsabil fata de ei.
UNDE? UNDE SUNT CITATELE SFINTILOR CA TOT ZICI DE ELE DAR EU NU LE VAD.
ARATA-MI CU QUOTE SI LINK.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.06.2013, 14:38:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Cum a ajuns Lie în Rai? Oricine este ucis de alt om, ajunge în Rai. Citește Patericul, sau în Viețile Sfinților, cele 7 volume mici, în casetă. E plin de exemple.
Da, toți criminalii executați de sistemul american de justiție, și de sistemul chinez, la ora actuală, și de sistemul rusesc de justiția, căci și iei au avut pedeapsa capitală, toți ajung în Rai. Îți vine să crezi sau nu.
Prima data nu am observat ca ai scris ca Lie a ajuns in Rai, pana nu a scris Alin. Apoi am crezut ca ai scris gresit. Acum vad ca tu sustii asa ceva, asta nu mai e exagerare, e alta invatatura, invatatura ta. Noi urmam invatatura ortodoxa, nu invatatura oricui ar veni sa isi spuna parerea. Dupa ce scrii tu toti criminalii si talharii omorati in trecut au ajuns in Rai. Hai ca daca spuneai ca cei omorati din intamplare intra aici mai era o scuza.
Daniel, in Rai intra cei ce au in primul rand Botezul, botezul in Sfanta Biserica. De aceea preotii nici macar pruncii nebotezati nu stiu unde ajung si nu li se tine slujba.
La fel exagerezi si cu omorul, desi unele lucruri le spuneai bine. Citeste in Vechiul Testament, iudaii au fost certati ca nu au omorat toti locuitorii si de aceea s-a pastrat idolatria la neamurile ramase si au luat-o si ei.
Reply With Quote
Răspunde