Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.06.2013, 15:26:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Sunt de inteles ambele opinii.
Razboiul e rau pentru omenire, fara dubii, trebuie sa "luptam" pentru o lume mai buna. Intr-un fel corect omeneste ar fi sa fie pomeniti toti cei ucisi in razboaie, chiar si strainii, au murit multi oameni, cati nevinovati, cati pentru care n-are cine sa se roage, multi tineri care vroiau sa fie fericiti, sa traiasca, au fost dusi in razboaie pentru ambitiile unora sau altora, ambitii materiale, bogatii, pamant, ma refer la atacatori in primul rand.
Multi erau rai, dar multi erau tineri fara prea multa educatie, indoctrinati. Bunicul meu a fost trimis pe front la 19 ani, copil, daca o luam asa, si cati la fel, razboiul e o oroare pe care nimic n-ar trebui sa o justifice.

Adesea ii uram pe ceilalti doar ca au alta limba, cazul maghiarilor, oameni ca noi, dar cu ajutorul lui Dumnezeu ar trebui sa ne rugam, daca altceva n-avem ce, ca sa dispara razboaiele, ca orori ca la Ip, Traznea, Progromul de la Iasi sau masacrul de la Odesa sa nu se mai repete.

Aproximativ 40 de milioane au murit in Primul razboi Mondial si aproximativ 72 de milioane de oameni in Al doilea razboi mondial. Si asta doar secolul trecut, cate razboaie au fost in istoria omenirii.

Apoi chiar daca e vorba de unguri, tinuturi secuiesti, astfel de mesaje postate de unii n-au ce cauta intr-o lume mai buna pentru care ar trebui sa luptam, moral, sau crestineste, dar din pacate asta e lumea in care traim. Sunt condamnabile si extremismele unora si ale altora.

http://s18.postimg.org/4dyuddg3t/xeno1.png

De asta are dreptate si Daniel_Ortodox, in cazul unei invazii a Islamului n-as sti ce sa zic, impreuna ar trebui sa ne rugam pentru o lume mai buna, ca societatea sa evolueze, sa existe mai multa iubire, intelegere, respect si fata de alte neamuri.
Sunt de acord. Mulți cugetăm așa, cred.
Dar Daniel nu se oprește aici, el împinge lucrurile mult mai departe, pierzînd, cred, privirea de ansamblu asupra problemei.
Deh! Tinerețea e o fiară, fie ea și splendidă...:) Nu cunoaște mila, n-o cunoaște...
În schimb, omul tânăr poate îmblânzi fiara tinereții. Iar dacă nu o face, are grijă Dumnezeu să îl ajute, cu anii, cu necazurile, cu viața...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.06.2013, 15:50:59
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Prejudecăți din nou, același. La vârstă suntem cam la fel, așa că lasă vârsta deoparte.
Nu vârsta mântuiește. Niciodată. Din contră, poate fi o binecuvântare că vedem limpede un adevăr, încă din tinerețe.

Avem exemplul biblic, al lui Hristos ce cheamă copii la El și spune că până nu vom fi precum aceștia, NU vom moșteni Împărăția Cerurilor. Avem exemplul celui mai tânăr dintre frații lui, pe Iosif, administratorul Egiptului din Facere, Avem pe David psalmistul, care când a fost ungerea, el nici nu a fost socotit, fiind trimis cu turma și chiar el trebuia să fie unsul. Exemple mai sunt.

Înțelepți-v-ar Dumnezeu pe fiecare în gândirea întunecată de a ucide un alt om, sub orice pretext și stindard.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 16:18:50.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.06.2013, 16:47:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Frate n.priceputu, oare vârsta ne mântuiește? Oare înălțimea, culoarea pielii, grosimea vocii, neamul românesc, sau vreo lege a vreunui stat, culoarea ochilor, vreo formă sau vreo măsură omenească ne mântuiește? Are mai multă prioritate spre mântuire decât alta? Nu.
Nu m-am gândit la simpla diferență de vârstă dintre tine și interlocutorul tău, cât la experiența lui față de a ta. Experiență pe care n-o cunoști și o ignori, certându-l cu niște cuvinte care implică autoritate. Când îți citesc postările îmi pare că te sprijini de o cârjă arhierească. Deși am citit cuvinte arhierești scrise cu mai multă blândețe.


Citat:
Îmi cer iertare că ți-am provocat respingere, oare nu și Hristos provoca respingere? Să mă apuc să dau versetele în care fariseii, saducheii, sinedriul și alții căutau să Îl omoare? Oare nu ăsta este scopul? Să indispunem? Să rănim răutatea din noi, ca să poată fi rănită inima din noi de dragostea lui Hristos? Întrebări retorice. Răspunsul îl știm deja fiecare din noi.
Respingătoare este asocierea dintre duritatea exprimării și ceea ce pare o dragoste mimată prost, deci ipocrit. Cât Îl privește pe Domnul, unora le provoca, într-adevăr, respingere; altora din contră, le provoca adeziunea, dragostea. Cei care ne numim creștini, însă, am ales să-L urmăm pentru că ne-a cucerit inimile.

Last edited by N.Priceputu; 16.06.2013 at 16:52:33.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.06.2013, 16:53:36
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Băăăăă, ar striga părintele Cleopa la tine. Ai elan? Ai curaj? Spre mântuire. Acolo să ai.
Îmi voi da și cu tine silința, poate în zadar. Dar precum sunt învățat, trebuie să semăn, ca în pilda semănătorului, ai grijă de pământul pe care cade sămânța.

Dacă ai avea pace, ai gândi limpede.
Tocmai, ce pomenim noi, creștinii, în Sfânta Liturghie, dragul meu? Ce anume ne rugăm? Unde? Când? Știi tu oare toate astea? Știi însemnătatea fiecărui moment din Sfânta Liturghie?
Îți explic, cu drag. Ne rugăm ca Dumnezeu să-i ierte pe eroii lumii. Ne rugăm pentru ei în ectenia pentru morți, împreună cu mulți alții, toți morții, adormiții. Deci SĂ-I IERTE. Nu îi lăudăm în Sfânta Liturghie, nu le cerem să repete din nou, sub alte chipuri capabile, acea nebunie. Ne rugăm să-i ierte Dumnezeu. Înțelegi? Vrei să înțelegi? Vrei să te mântuiești? Acela este omagiul, rugăciunea ca Dumnezeu să-i ierte pentru nebunia de a ridica arma împotriva altor oameni.
Biserica creștină, nu laudă, nu încurajează așa ceva, uciderea altor oameni, nu suntem romano-catolici, inchiziția, cruciadele, suntem creștini! Ce facem noi? Iubim. Ne iubim dușmanii, după învățătura lui Hristos, întoarcem și obrazul celălalt, aruncăm cu pâine în cine aruncă cu pietre, binecuvântăm pe cei ce ne blestemă.

Se mai roagă Biserica și "pentru cei ce ne iubesc și cei ce ne urăsc pe noi" și pentru cei ce nu are cine să-i pomenească. Și bine face. E Evanghelia Iubirii. Desăvârșirea Vechiului. Noul popor ales, creștinii. Oh vai nouă...

GREȘESC în ce spun, nerodule? Și mai rău decât atâta ești! Ți-aș putea da o sumedenie de versete, Cuvântul lui Dumnezeu, care te acuză de nebunia în care te afli. Dar ți-aș otrăvi mai tare inima, deja otrăvită cu limbă de moarte.

Mai departe. Tot pentru "mai marii orașelor și satelor", ce ne rugăm? Să fie capabili în frontiere și armamentul de război? Oh, vai ție, cât de întunecată ai mintea. Problema e că mai și crezi că ai dreptate și otrăvești și mințile altora. ÎI SMINTEȘTI. Vai ție. Spune Sfânta Scriptură: "Și cine va sminti pe unul din aceștia mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă și-ar lega de gât o piatră de moară și să fie aruncat în mare." (Luca 17, 42) Vai ție vai.

Da. Oricine ridică sabia, de sabie va pieri, spune Scriptura. Sau pistolul, arma, etc. Da. Oricine ucide un alt om, pentru absolut orice motiv, este în conflict cu Hristos ! Că EL zice: "cine nu este cu Mine, este împotriva Mea" și iarăși: "cine nu adună cu Mine, risipește". Nerodule tânăr, trezește-ți simțurile. Începe să iubești jertfa, până nu te vei răstigni împreună cu Hristos pe golgota, iubind, nu vei învia împreună cu El, niciodată.

Tocmai ți-am dovedit că Biserica nu a rânduit rugăciuni aflate în conflict cu Hristos. Dar acum că știi asta, te vei îndrepta oare ? Spune, te vei îndrepta ?

Mai departe. Încreștinarea poporului român sau a oricărui alt popor nu are legătură cu a ucide alt om, pentru nici un motiv posibil. Dublă identitate? SUNTEM CREȘTINI ! Atât ! E tot ce ne trebuie ! Suntem cetățeni ai Împărăției Cerului sau cetățeni în iadul "rânduit diavolului și îngerilor lui" spune Scriptura. Atât, suflete ! Trezește-te, pentru Dumnezeu ! Creștini prin har suntem dacă facem faptele creștinului, ale credinței, ale luminii, cum spune Scriptura. Da, aducem multă lumină pe pământ printre alți creștini, ucigând alți oameni, nu? Îi învățăm bine de tot Evanghelia, nu? Că Dumnezeu este iubire, nu? VAI ȚIE.

Da! Permite trecerea în orice registre minore vrei, orice identitate care stă înaintea identității de a fi creștin! Înțelegi tu oare, cele ce citești ? Suntem creștini înainte de a fi orice altceva ! Absolut orice: român, astronaut, german, bucătar, rus, actor, etc. Trezește-te. Înainte de ORICE, trebuie să fim creștini. Așa cum trebuie să fie creștinul.

Da, noi creștinii suntem fără patrie pământească ! ! !

Uite:
"Dar Iisus i-a răspuns: Vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; Fiul Omului însă nu are unde să-Și plece capul." (Matei 8, 20)
"Ei, de care lumea nu era vrednică, au rătăcit în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului." (Evrei 11, 38)
"Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea." (Matei 5, 11)
"Aduceți-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său. Dacă M-au prigonit pe Mine, și pe voi vă vor prigoni; dacă au păzit cuvântul Meu, și pe al vostru îl vor păzi." (Ioan 15, 20)

"Căci mi se pare că Dumnezeu, pe noi, apostolii, ne-a arătat ca pe cei din urmă oameni, ca pe niște osândiți la moarte, fiindcă ne-am făcut priveliște lumii și îngerilor și oamenilor. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste! Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim, Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi. Nu ca să vă rușinez vă scriu acestea, ci ca să vă dojenesc, ca pe niște copii ai mei iubiți." (I Corinteni 4, 9-14)

"În toate pătimind necaz, dar nefiind striviți; lipsiți fiind, dar nu deznădăjduiți; Prigoniți fiind, dar nu părăsiți; doborâți, dar nu nimiciți; Purtând totdeauna în trup omorârea lui Iisus, pentru ca și viața lui Iisus să se arate în trupul nostru." (II Corinteni 4, 8-10)

"Câți vor să placă în trup, aceia vă silesc să vă tăiați împrejur, numai ca să nu fie prigoniți pentru crucea lui Hristos." (Galateni 6, 12)

"ȘI TOȚI CARE VOIESC SĂ TRĂIASCĂ CUCERNIC ÎN HRISTOS IISUS, VOR FI PRIGONIȚI". (2 Timotei 3, 12)

Exemplul tău: familia atacată. Pardon. Dar ce e familia ta? E familia pe care Dumnezeu ți-a dat-o. Soția și copii nu sunt ai tăi, sunt ai Lui. Nu suntem ai noștrii. (I Corinteni 6, 19) Tu, ca soț, nu ești al soției tale, ești al Domnului. Nu vă aparțineți unul altuia. Sunteți cadouri dăruite de Dumnezeu unul altuia. Indiferent de cum moare, ucisă de o bandă, de cancer, de înec, de accident de mașină, "Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, numele Domnului fie binecuvântat", spune Iov.

Obligația de a apăra ceea ce iubim NU EXISTĂ. Dumnezeu nu are nevoie de apărare. Pe EL să-L iubim. "Să căutăm mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga nouă", spune la Matei. Aia este dovada iubirii, nu încălcarea Cuvântului lui Dumnezeu, când El a spus clar: SĂ NU UCIZI. Nu a zis: păi dacă te atacă ungurii, poți să-i ucizi, până pleacă. NU! Vai nouă.
Scriu în limba care mi-a dat Dumnezeu să o cunosc. Canadian, japonez, kuweitean, zimbabwean, sau orice limbă vorbeam, era la fel. Cum Hristos a vorbit aramaica, și a dat învățătura mântuitoare pentru tot pământul, așa și creștinii trebuie să fie pe tot pământul, nu doar în românia, belgia, noua zeelandă sau mexic. Dumnezeu e al tuturor. Care Îl doresc.

Vorbești de Sfântul Ștefan? El a fost un criminal, un curvar și un bețivan notoriu. Dar s-a petrecut schimbarea. Stătea ore în șir și plângea la chilia Sfântului Daniil Sihastrul să-l primească la spovedanie, în ultimii ani de viață. Ca și Sfânta Maria Egipteanca, care a fost cea mai mare curvă a ținutului. Și a ajuns să leviteze în aer, în timpul rugăciunii. Și David proorocul, psalmistul, a desfrânat cu nevasta lui Urie, după ce l-a trimis la moarte. Dar a primit pe proorocul Natan.
Nu ridica exemplele acestor oameni înalți. Ei sunt adevărații sfinți. Nu Ion cu baioneta. Ei sunt adevărații sfinți, înțelegi? Accepți? Vrei să te mântuiești? Atunci lasă NEBUNIA de a ucide alți oameni, suflete sărmane care nu înțeleg nici ele Adevărul !

Mă folosesc de Adevăr, ca să te trezesc, fără-de-minte ce ești. Dumnezeu lucrează prin oameni. Chiar și păcătoși ca mine. Ți le spun ca și cum ai muri mâine. Nu ucide. Pe nimeni, niciodată. Sub indiferent ce motiv. Și nu exagerez deloc. Și nu am exageret niciodată în ce vorbesc aici.
Hristos a deschis posibilitatea mântuirii la TOT PĂMÂNTUL. Nu e doar pentru unii, românii și icelandezii, nu. Al tuturor. Mântuirea e a tuturor. Înțelege. Vrei nu vrei, ăsta e adevărul. Criteriul de mântuire NU este după cât de patriot, naționalist ai fost. Greșit. Ci după Iubire.

Spune în Scriptură că EL face granițele și hotarele, EL mișcă munții și răsare soarele și peste cei buni și peste cei răi, EL dă ploaie tuturor. Nu noi, cu fier în mâini și mintea otrăvită. NU VOM INTRA cu haina sufletului nostru murdărită de păcat la nunta Mirelui Ceresc, în Împărăție. NU. Dacă vom merge murdari, vom fi legați de mâini și de picioare și aruncați în întunericul cel mai dinafară, spune Scriptura. TREZEȘTE-TE !

Ți-e frică că va rămâne Dumnezeu nepreamărit? Neslăvit? Neiubit? Oh, vai ție. "Nici porțile iadului nu va birui Biserica lui Hristos" spune Scriptura la Petru. Timp de 313 ani, au fost prigoniți creștinii în imperiul roman, s-au temut ei oare că va rămâne Dumnezeu nepreamărit? S-au temut ei oare că va dispărea creștinismul, când soldații romani tot continuau să ucidă la ei? Au atacat ei oare cu "armament" asupritorii? Timp de 313 ani? Nero, Dioclețian, Traian, și mulți alții, au ucis mii și mii de creștini. Unde-ți este moarte boldul? HRISTOS A ÎNVIAT, nerodule, dragul meu !
bine, bine. non-violenta extrema, complet de acord.
suntem niste nenorociti de nemerici de bestii criminale insetate de sange, bine.
o singura intrebare am.
Daniel,ai intalnit pe planeta asta vreo tara fara armata(in prezent sau trecut)?
asta e tot ce am avut de zis.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.06.2013, 17:06:07
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Știam doar de una, Costa Rica, dintr-un documentar, dar acum că m-am luptat doar puțin de tot pentru tine, frate iubit, purtând o firimitură din lupta ta, am găsit mai multe, cu o căutare pe internet.

Dac-ai alunga lenea, akedia și lamentațiile, din sufletul tău și trupul tău, ai fi făcut ca mine, și ți-ai fi odihnit sufletul.

În loc să pui satana aia la poza de profil, care luptă sufletul tău și îl ține departe de Domnul Dumnezeu Treime, Savaot Iubire.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_%...%C8%9Be_armate

Bucurii.

P.S.: Frate N.Priceputu, hai te rog, nu mă judeca acuma chiar așa aspru. Nu mi-e de mine, ca sunt mai rău decât spui, mi de tine, să nu te osândești, să nu-ți răcești iubirea pentru mine și alții. Alungă șoaptele din mintea ta mai departe cu rugăciunea Doamne Iisuse, că bine faci. Bucurii și ție.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 17:18:47.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.06.2013, 17:15:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Știam doar de una, Costa Rica, dintr-un documentar, dar acum că m-am luptat doar puțin de tot pentru tine, frate iubit, am găsit mai multe, cu o căutare pe internet.

Dac-ai alunga lenea și lamentațiile, din sufletul tău și trupul tău, ai fi făcut ca mine, și ți-ai fi odihnit sufletul.

În loc să pui satana aia la poza de profil, care luptă sufletul tău și îl ține departe de Domnul Dumnezeu Treime, Savaot Iubire.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_%...%C8%9Be_armate

Bucurii.
m-am uitat.

cu exceptia Costa Ricai(apropo, toate tarile astea sunt insule minuscule si/sau micro-state daca observi), toate celelalte tari sunt aparate de tari si organizatii din care fac parte.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dac-ai alunga lenea și lamentațiile, din sufletul tău și trupul tău, ai fi făcut ca mine, și ți-ai fi odihnit sufletul.
eu sunt calm si scriu laconic.
tu zbieri cate jumatate de pagina deodata si insulti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 16.06.2013 at 17:21:02.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.06.2013, 17:25:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Dragul meu, tu chiar ești leneș sau vezi doar ce vrei tu să vezi, ceea ce-i mai grav, că dai în nebunie. Dom'le, nu au armată, da? Au poliție, jandarmerie, forțe locale, care nu au ca scop uciderea altor oameni, precum o are armata. Sunt fie protejate de cineva, fie de nimeni. Micro state sau macro state, nu au armată. Gata. Smerește-te. Umple-te de iubirea lui Hristos, că nu-i greu deloc.

"Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară." (Matei 11, 29-30)

Bucurii.

P.S.: Să-l citești pe Sfântul Apostol Pavel, să vezi acolo cum se "zbiară", și cum se jignește pe sine și pe alții, plin de Iubire și de Duhul Sfânt, eu sunt o glumă. Slavă Domnului !
Să citești cât poți de mult din Noul Testament în fiecare zi. Sfântul Serafim de Sarov, citea toate cele 4 Sfinte Evanghelii în fiecare zi. Îți dai seama ce descoperiri avea omul ăla? Minunat...

Și să ștergi satana aia de la poza de profil. Serios că îți face rău. Inconștient. Ca un mesaj subliminal. Mai ales dacă nu prea citești nimic ziditor de suflet, toată ziua, măcar cu o imagine a unei Sfinte Icoane să se mai îndulcească sufletul tău.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 17:32:51.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.06.2013, 17:28:35
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Dragul meu, tu chiar ești leneș sau vezi doar ce vrei tu să vezi, ceea ce-i mai grav, că dai în nebunie. Dom'le, nu au armată, da? Au poliție, jandarmerie, forțe locale, care nu au ca scop uciderea altor oameni, precum o are armata. Sunt fie protejate de cineva, fie de nimeni. Micro state sau macro state, nu au armată. Gata. Smerește-te. Umple-te de iubirea lui Hristos, că nu-i greu deloc.

"Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară." (Matei 11, 29-30)

Bucurii.
nu, nu, nu.
daca sunt microstate se schimba mult problema.
Nu s-ar putea apara nici daca ar vrea la dimensiunile lor, multe sunt paradisuri fiscale/sedii de banci unde isi toarna bogatii lumii conturile, deci nu vrea nimeni sa le atace, nu au insemnatate strategica, etc.

iar armata nu e ca sa omoare oameni nediscrimnatoriu, e si garant al suzeranitatii, piedica in calea invaziilor, etc.

edit: am gasit niste lucruri interesante la inceputul articolului.
Multe din cele 21 de țări listate mai jos au avut, în mod tipic, un acord de lungă durată cu o fostă țară ocupantă; un exemplu în acest sens este acordul dintre Monaco și Franța, care există de cel puțin 300 de ani.[1] Insulele Marshall, Micronezia, Monaco și Palau nu au dreptul la opinie în privința defensivei țării lor. Astfel, au o mică influență în relațiile internaționale.[1][2][3][4] Spre exemplu, când Micronezia a negociat cu Statele Unite un acord defensiv, a făcut-o dintr-o poziție vulnerabilă, deoarece era foarte dependentă de asistența americană.[5] Atunci când este necesar, Andorra poate cere un ajutor pentru apărare din partea vecinilor, pe când Islanda a avut un acord unic cu S.U.A., care a durat până în 2006 și care prevedea sprijinirea militară a Islandei dacă era cazul.[6][7] Celelalte țări sunt răspunzătoare pentru propria lor defensivă și acționează fie fără forțe armate, fie cu forțe limitate. Unele dintre aceste state, precum Costa Rica, Dominica și Grenada, au fost supuse unui proces de demilitarizare,[8][9] iar altele s-au format fără forțe armate, precum Andorra în urmă cu peste 700 de ani;[7] acest lucru a fost determinat de faptul că țările amintite erau, sau încă sunt, sub protecția unei alte națiuni la momentul independenței. Toate țările din această listă sunt considerate a fi în situația de „non-militarizare”.

deci multe dintre tarile acestea nu au armata pentru ca tarile care le-au cucerit, le-au obligat sa renunte la ea pt a le face tari dependente(cum eram noi cu turcii in secolul XIX, ce influenta benefica a fost).

Iar Costa Rica ta iubita a fost demilitarizata de americani. Ce interesant.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 16.06.2013 at 17:39:01.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.06.2013, 17:38:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
P.S.: Frate N.Priceputu, hai te rog, nu mă judeca acuma chiar așa aspru. Nu mi-e de mine, ca sunt mai rău decât spui, mi de tine, să nu te osândești, să nu-ți răcești iubirea pentru mine și alții. Alungă șoaptele din mintea ta mai departe cu rugăciunea Doamne Iisuse, că bine faci. Bucurii și ție.
Îți mulțumesc pentru purtarea de grijă. Nu te judec; încerc doar să-ți atrag atenția asupra unor aspecte ale mesajelor tale, care compromit posibilitatea unui dialog. E vorba de atitudine. Se pare că oscilezi între sau vrei să îmbini două atitudini contrare. Cred că trebuie să te intereseze și modul în care ești perceput, nu doar ceea ce vrei să transmiți. Vorbești (scrii) unor oameni vii. E important ca asta să se facă de la suflet la suflet, nu utilizând un limbaj confecționat de alții. Folosind cuvintele și modul de exprimare al părintelui Cleopa (spre exemplu) nu vei avea și autoritatea lor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.06.2013, 17:47:15
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Frate drag, "patrie și credință" (și cezar și alții ca voi) na, ce să mai zic, eu am făcut, din postura tastaturii, tot ce am putut să fac, să te ajut. Mai rămâne să mă rog pentru tine. Vai de rugăciunea mea.

Iar tu mai departe dragul meu, că schimbi sau nu satana aia de la poze de profil, mântuiește-te, și nu te pierde, că stai în marginea prăpastiei pierzării și uite ce zice Sfânta Scriptură:

"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." (Efeseni 6, 12)

"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții, Și toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (2 Corinteni 10, 4-5)

"Așadar, aceasta zic și mărturisesc în Domnul, ca voi să nu mai umblați de acum cum umblă neamurile, în deșertăciunea minții lor" (Efeseni 4, 17)

"Și să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu, ce este bun și plăcut și desăvârșit." (Romani 12, 2)

"Cel care își bate capul cu înțelepciunea îndeplinește desăvârșirea minții și cel care își pierde somnul pentru ea va fi în curând fără de grijă." (Înțelepciunea lui Solomon 6, 15)

Și din Înțelepciunea lui Isus Sirah, capitolul 19:
12 Săgeată înfiptă în coapsele trupului, așa e cuvântul în inima nebunului.
13 Mustră pe prieten, ca nu cumva să fi făcut aceea și, dacă a făcut, să nu mai facă.
14 Mustră pe prieten, ca nu cumva să fi zis și, de a zis, să nu mai zică.
15 Cercetează pe prieten, că de multe ori este năpăstuit, și nu crede tot cuvântul.
16 Este câte unul care alunecă, dar nu din suflet, și cine n-a greșit cu limba sa?
17 Dojenește pe prietenul tău, mai înainte ca să-l înfricoșezi, și dă loc legii Celui Preaînalt.
18 Toată înțelepciunea este în frica Domnului, și în toată înțelepciunea este împlinirea legii.
19 Și nu este înțelepciunea știința răutății; și unde este sfatul păcătoșilor nu țeste înțelepciune.
20 Este un soi de iscusință care e urâciune și e nerod care nu are răutate.

Iată Domnul Dumnezeu ți-a vorbit.

Bucurii.

P.S.: și mai zice undeva-n Scriptură, nu mai știu unde, și dacă nu vă ascultă, lăsații în nebunia minții lor, că așa se vor pierde. Să ai grijă, așadar, mare grijă. Te rog ca pe fratele și pe copilul meu, să ai grijă.

Last edited by Daniel_Ortodox; 16.06.2013 at 17:59:48.
Reply With Quote
Răspunde