Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2009, 14:15:57
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Si-acum o rugaciune pentru toti:

Si-acum o rugaciune pentru toti:

Iarta-ma Doamne, caci eu insami, fara sa-mi dau seama, am judecat! Tu esti Judecatorul cel Drept. Faca-se voia Ta si Dragostea ta, cea data noua prin Hristos, Fiul Tau sa ne-nsoteasca pe toate caile noastre!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.12.2009, 14:20:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

interesant de vazut ca si comparatie ...

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat intru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vrajeala shi nici sa te inchini ei, caci Eu sunt, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi arunc vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte...

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie.

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfant ci sa ai Mare Mila de El, shi sa mangai cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei...

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dobhedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers...


sper sa ma ierte Isus sau Isisus sau Iisius sau Iisus Cristos sau cHristos sau Hristos Domnul ca vorbesc, scriu dar putzin traiesc... deci ma mandresc... iar fara dragoste nepacatoasa pot sa mut shi muntzii ca tot ma mandresc... shi ma fatzarnicesc... mereu tot aia fac, sunt profarsor...

adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.Amin.

uite ca iar am facut un pacat de moarte ca asha vroiam sa nu mai depashesc 3.663 postari cu nick-ul vsovi dar nu m-am putut tzuine de cuvant fiindca am intrat pe alt sistem care ma tzinea minte cu nickul vechi iar eu am crezut ca sunt intrat cu nickul vsovivi... deci sa ma ierte Sfanta Treime cu totzi sfintzii Sai, ca iar am greshit amarnic
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...

Last edited by vsovi; 15.12.2009 at 14:59:55.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.12.2009, 15:52:41
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Smile

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...
Inteleg ceea ce vrei sa spui, insa ma chinuiesc sa-ti citesc scrisul, iar tie iti face mare placere observ sa ametesti omul de cap...:)
Ce insemamna: "pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului."?
Voi medita la cele ce mi-ai spus.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.12.2009, 15:54:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

"daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); " nici asta nu prea inteleg, imi poti explica?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2009, 16:14:15
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...
cum adica defectele tale sunt din inima?
"clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva." eu nu pizmuiesc pe nimeni si nu gandesc rau despre semenii mei. nici perfecta nu ma cred, fac greseli ca orice om, dar muncesc pentru a scoate ceva mai bun din mine. si nu singura, ci cu Hristos pe care IL IUBESC. "slava desharta... a cuicuiva." Acel cineva pe care il slavesc este Dumnezeu care este Iubire si nu e slava desarta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2009, 20:04:41
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In toate templele si sinagogile,pe peretele din rasarit se afla o nisa incastrata in perete si in ea, un dulap unde sunt pastrate sulurile de Tora.Dulapul este acoperit cu o perdea grea si pe deasupra se afla de obicei o placa de marmora in stilul Tablelor Legilor si Cele 10 Porunci scrise pe ele. Deoarece marimea nu permite scris plin, se scrie pe scurt. La evrei,nu exista un evreu religios sa nu le cunoasca pe de rost.Pe placa prezentata aci sunt scrise primele doua cuvinte din porunca.

Uiati ce este scris:
1.Eu sunt Dumnezeul tau.....
2.Sa nu ai Alt Dumnezeu......
3.Sa nu injuri In numele lui Dumnezeu.....
4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......
5.Onoreaza parintii tai......
6 Sa nu omori.......
7.Sa nu adulterezi.......
8.Sa nu furi.......
9.Sa nu marturesti minciuna........
10 Sa nu fi gelos pe altii.......
Cand se asteapta evreii sa apara Mesia? Ce semne il vor preceda?
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2009, 20:41:06
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shi mai este ceva sora Maria-Luisa, eu am contrazisisis ce era scris pe wiki, deci "daca tu eshti nedrept cu dracul cum ai vrea sa fie el drept cu tine?" (citat al cuiva); shi draga Maria-Luisa, intre timp am mai modificat shi corectat dupa oq-l meu plin de albeatza... exact asha ca un vamesh... defect profesional, ca iata tzin la defectele mele ca la oqhii mei din capul tau... deshi defectele mele sunt din inima, din pamantul cel bun, pe cand clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva...
cine esti si de ce ti-ai propus sa nu depasesti 3.663 de postari, daca nu sunt indiscreta?
si inca ceva... eu nu am nici o intentie rea, dar nu ma poate nimeni obliga sa am ceva cu vreun popor, om sau orice altceva doar ca sa fiu aceptata printre ei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2009, 21:26:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
cum adica defectele tale sunt din inima?
"clatelile de la starea ta prin indreptari am impresia ca vin din ispisma shi slava desharta... a cuicuiva." eu nu pizmuiesc pe nimeni si nu gandesc rau despre semenii mei. nici perfecta nu ma cred, fac greseli ca orice om, dar muncesc pentru a scoate ceva mai bun din mine. si nu singura, ci cu Hristos pe care IL IUBESC. "slava desharta... a cuicuiva." Acel cineva pe care il slavesc este Dumnezeu care este Iubire si nu e slava desarta.
fireshte ca nu este slava desharta... Iubirea

adica inima nu gresheshte niciodata decat daca e necurata shi vicleana, aia am vrut sa zic, iar Domnul ne indeamna sa curatzim mana de grau pe care ne-a dat-o de neghina shi apoi s-o treieram... shi faina s-o punem in taina ca nu cumva sa apara nishte farisei ca sa rfaca din ea ceva aluat... din ala de-al lor... ca ne-a invatzat Hristos... sa nu mancam din aluatul fariseilor sau saducheilor ca deshi e fara neghina apare mereu neghina de undeva shi te intocsici ca itzi piere cheful shi credintza shi-tzi vine sa te mandreshti... crezandu-te shi tu ceva asha cum se cred ei... nishte invatzatori orbi care calauzesc pe altzi orbi ca sa ajunga cat mai sigur cu totzii in groapa...

deci shtiu ca te stradui sa nu ispismuieshti... dar sa shti ca eu shtiu ca e greu sa shti shi sa nu ispismuieshti ci sa fi tot mai sarac in Duhul... shtiu ca e greu findca eu ispismuiesc fara sa iau in seama shi apare din patima dulcetzii shi a duhului minciunii maririi de sine care se ingamfa la iubirea din inima... impreuna cu gandul rau... care face prostii... shi zice ca se joaca pacalindu-ma mereu ca pacatul nu-i pacat... ca asha imi zice mereu...

tu te mandreshti shi pacatuieshti dar potzi fi sigur ca defapt nu te mandreshti shi nu pacatuieshti... asta imi zice shi eu il cred... pentru ca tace shi eu ma pot astfel ingamfa mai bine...

deci asta vreau sa zic ca nu sunt decat un pacatos care a vrut sa nu mai posteze peste 3.663 postari dar a greshit shi a ajuns la 3.664... lucru care m-a durut enorm... caci mi-am calcat sufletul, cuvantul, inima, dragostea, cheful shi pe Dumnezeu... ca asha imi propusesem pare-mi-se ca in acord cu El... dar nu mai shtiu caci mi-am uitat greshelile... iar cel ce nu-shi mai tzine in seama greshelile unde ajunge? din lac in putz, acolo ajunge...

deci in concluzie ma iarta ca te-am ametzit de CRBrL...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2009, 21:29:02
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cand se asteapta evreii sa apara Mesia? Ce semne il vor preceda?
Asta nu se potriveste la "cele 10 porunci.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2009, 21:32:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Asta nu se potriveste la "cele 10 porunci.
Cele 10 porunci tin pana atunci. Dupa aceea va fi altceva.
Deci intrebarea se incadreaza in tema.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 23:15:51
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 10:45:57
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 13:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 13:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 23:01:17