Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.08.2010, 14:44:47
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Puteti citi aici succint despre reiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Reiki

Ideea este simpla. reiki este incompatibil cu crestinismul. iata si de ce:
1. Ca orice sistem religios oriental, accepta principiul yin-yang (adica conversia energiei pozitive in energie negativa si reciproc. pe de alta parte in reiki nu se poate concepe existenta Uiversului si a tot ce exista in el fara aceste echilibru intre energia pozitiva si cea negativa).

crestinismul ortodox afirma ca raul (inclusiv energia negativa) este doar tolerat de Dumnezeu si niciodata o energie negativa nu poate fi transformata in energie pozitiva! Omul rau prin pocaita (renuntarea la rele si curatirea de energia negativa) primeste de la Dumnezeu cele bune, darul cel mai de pret fiind Duhul Sfant (care este mai presus de orice energie creata) care da viata intru Hristos Iisus si vindecare.


2. se accepta ideea reincarnarii, total straina de crestinism.


3. exista practici (si tehnici) vecine cu magia (vrajitoria) prin care se poate influenta libertatea si viata altor oameni (ca si in yoga
).
Cred ca este destul de clar ce e cu reiki asta si cu ce 'energii'(draci) lucreaza. Cine are urechi de auzit, sa auda...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.08.2010, 00:08:27
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Domnule Eugen 7, imi puteti spune si mie unde se spune in articolul din wikipedia ca Reiki este un sistem religios, oriental sau de orice alta provenienta? Un citat, ceva, sincer nu am timp sa caut cu lupa acea intorsatura de fraza care v-a dat dumneavoastra astfel de idei.
In alta ordine de idei, yin-yang NU se refera la conversia energiei pozitive in energie negativa, ci la coexistenta lor intr-un echilibru universal.
Iar despre reincarnare, de asemenea unde ati citit? Reiki nu este o religie si deci fiecare practicant isi pastreaza religia dinainte de a practica Reiki. Asa cum si un medic nu amesteca medicina cu religia.
Cineva a intrebat unde este rugaciunea? Rugaciunea o spune ficare pentru sine. Ma intreb ce parere ati avea daca v-ati duce la medicul de familie si in loc de a va face injectia v-ar citi o rugaciune?

Un preot prin zona, ceva? Povesti cu preoti, sint destule vad, dar un preot? Cita vreme vorbiti de cele bisericesti, insa aruncati cu piatra si cu noroi fara a sti despre ce este vorba, iar prin zona nu e nici o fata bisericeasca sa expuna putina teologie, chiar incep sa cred ca acest forum este un loc pentru cei care vor sa se arate credinciosi si nu au unde.

Last edited by iimro2003; 31.08.2010 at 00:17:05.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.08.2010, 00:13:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Exclamation

probabil se referea la faptul ca "tatal" reikiului este un budist
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.08.2010, 01:37:06
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
atunci de unde crezi ca sunt aceste atacuri de panica?

Cauta urgent un duhovnic si spovedeste-te !
m-am spovedit de n....ori si impartasit
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.08.2010, 01:39:24
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
offff, acu stiu de ce vrei neaparat sa ajungi la mormnatul parintelui arsenie boca. Nu din suflet iti doresti sa ajungi, ci pt ca ti-au spus cei de la reiki, ca la mormantul parintelui e o energie numaipomenita si nemaintalnita.


Trist, foarte trist.

Cauta-l pe hristos, el te va ajuta, si nu cei de la reiki.

Doamne ajuta.
vezi ca bati campii si habar n-ai , nici nu au pomenit de el, stiam mult mai de mult de acest parinte, bai frate intreaba inainte sa arunci cu mucii in fasole
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.08.2010, 01:39:58
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Inchide topicu ca se bat campii pe aici.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.08.2010, 09:31:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Domnule Eugen 7, imi puteti spune si mie unde se spune in articolul din wikipedia ca Reiki este un sistem religios, oriental sau de orice alta provenienta? Un citat, ceva, sincer nu am timp sa caut cu lupa acea intorsatura de fraza care v-a dat dumneavoastra astfel de idei.
In alta ordine de idei, yin-yang NU se refera la conversia energiei pozitive in energie negativa, ci la coexistenta lor intr-un echilibru universal.
Iar despre reincarnare, de asemenea unde ati citit? Reiki nu este o religie si deci fiecare practicant isi pastreaza religia dinainte de a practica Reiki. Asa cum si un medic nu amesteca medicina cu religia.
Cineva a intrebat unde este rugaciunea? Rugaciunea o spune ficare pentru sine. Ma intreb ce parere ati avea daca v-ati duce la medicul de familie si in loc de a va face injectia v-ar citi o rugaciune?

Un preot prin zona, ceva? Povesti cu preoti, sint destule vad, dar un preot? Cita vreme vorbiti de cele bisericesti, insa aruncati cu piatra si cu noroi fara a sti despre ce este vorba, iar prin zona nu e nici o fata bisericeasca sa expuna putina teologie, chiar incep sa cred ca acest forum este un loc pentru cei care vor sa se arate credinciosi si nu au unde.
Raul are multe forme... (despre Reiki nu vorbesc in necunostinta de cauza. Cunosc ce spun despre viata si univers si yoginii si practicatii de arte martiale)

Nu spun ca sportul nu este bun, Doamne fereste. facem sport, ne relaxam... dar tre sa avem grija cum meditam si la ce? ce fel de energii invovcam! Dar cand discret ni se induc alte idei necrestine cu privire la viata si scopul omului e cu totul altceva.

Daca Hristos ne-a promis Duhul Sfant care din Tatal purcede... mai avem nevoie de vreo energie creata?

Nu tratati superficial Reiki, ca nu este o religie ! Nici magia nu este o religie nici vrajitoria nu este o religie... nici chiar yoga nu se defineteste ca o religie si totusi cati oameni se pierd... pentru ca in afara de Hristos nu este viata adevarata ci doar amagire. "Eu sunt calea Adevarul si viata. Numai prin Mine se poate ajunge la Tatal Meu" (Ioan 14,6).

iata ce spunse Biserica Romano-catolica despre Reiki (in link ul pe care l-am postat http://en.wikipedia.org/wiki/Reiki).
"In March 2009, the Committee on Doctrine of the United States Conference of Catholic Bishops issued a decree (Guidelines for Evaluating Reiki as an Alternative Therapy)[122] halting the practice of Reiki by Catholics used in some Catholic retreat centres and hospitals. The conclusion of the decree stated that "since Reiki therapy is not compatible with either Christian teaching or scientific evidence, it would be inappropriate for Catholic institutions, such as Catholic health care facilities and retreat centres, or persons representing the Church, such as Catholic chaplains, to promote or to provide support for Reiki therapy." "
Am sa caut si o pozitie ofociala a Bisericii Ortodoxe fata de reiki (care cu siguranta afirma incoptibilitatea intre crestinismul ortodox si reiki).

CAT DESPRE YIN-YANG NU AM SPUS CA ASTA ESTE SCOPUL, CONVERSIA DIN ENERGIA POZITIVA IN CEA NEGATIVA, NICIDECUM, CI DOAR CA SE ACCEPTA ACEEASTA CONVERSIE IAR IN CRESTINISM NU ESTE ACCEPTATA ACESTA CONVERSIE. IN CRESTINISMUL ORTODOX, CEEA CE ESTE RAU TREBUIE ARUNCAT SI INLOCUIT CU CEVA BUN. OMUL RAU SE POCAIESTE, RENUNTA LA FAPTELE SALE RELE SI SE SPALA DE TOATA ENERGIA NEGATIVA... EL NU CONVERTESTE NIMIC RAU IN CEVA BUN! tOT BINELE DE LA DUMNEZEU VINE! "Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare." iACOV 1,17

RETINEM: IN CRESTINISUM ORTODOX NU EXISTA ARMONIE INTRE BINE SI RAU, INTRE ENERGIA POZITIVA SI CEA NEGATIVA, ASA CUM AFIRMA INVATATURA YIN-YANG. IN CRETINISMUL ORTODOX RAU SUB ORICE FORMA A LUI (INGER, ENERGIE, FAPTA...) ESTE DOAR TOLERAT, INGADUIT DE DUMNEZEU... PANA LA O VREME.

ASADAR SA LUAM AMINTE...

IN CONCLUZIE VREAU SA ARAT CA OMUL TREBUIE SA ALEAGA INTR REIKI SI CRESTINISM PENTRU CA SUNT INCOMPATIBILE.

Last edited by Eugen7; 31.08.2010 at 09:36:03.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.08.2010, 09:48:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
probabil se referea la faptul ca "tatal" reikiului este un budist
Pai si asta conteaza foarte multe evident. Doar nu o sa va inchipuiti ca "tatal reiki ului" un budist va vorbi despre viata vesnica cu trup si suflet intru Hristos Iisus, despre Duhul Sfant care din Tatal purcede si pe care Hristos Domnul ni l-a promis... si nu va pomeni despre nirvana (si starea de nirvana. contopirea omului cu fiinta lui Dumnezeu in care se pierde constiinta de sine).

In crestinism niciodata sufletul omului nu va face parte din fiinta lui Dumnezeu (asa cum spun si promit invataturile orientale in marea lor majoritate) ci doar se va impartasi cu fiinta divina omul devenind astfe indumnezeit, proces prin care omul nu isi se pierde constiinta de sine. Pe de alta parte, omul fiind trup si suflet, se va indumezei cu trup si suflet evident... asa cum a aratat Hristos Iisus prin invierea sa in trup (trupul luat din Maica Domnului insa dupa inviere desi era trup material este transfigurat).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Nirvana
Nirvana este starea supremă în budism și jainism, stare care încheie șirul reîncarnărilor. Nirvana este eternitatea, inexistența, adică antipodul lumii imediate a lucrurilor schimbătoare. Nirvana este în afara oricărei posibilități de reprezentare mentală.

Last edited by Eugen7; 31.08.2010 at 11:05:37.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.09.2010, 02:49:01
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Am stat si am scris un raspuns foarte lung si documentat incluzind si traducerea acelei recomandari catolice (oare nu erau ei eretici? hmmm) si mi-a murit internetul si am pierdut tot. Asa ca, avind in vedere ca nimic nu e intimplator, m-am gindit si am realizat ca imi racesc gura de pomana si stric orzul pe giste.
Ma voi ruga ca Dumnezeu sa lumineze toata suflarea cind trebuie sa inchida ochii si sa scoata crucea la inaintare, si cind trebuie sa ii deschida si sa gindeasca de doua ori inainte de a emite jumatati de adevaruri si idei luate de-a gata.
Daca si parerea BOR despre Reiki este precum cea despre ecumenism (minastirile su fost total impotriva, iar BOR vehiculeaza idei despre Centre ecumenice si schimburi de experienta la slujbe intre biserici si moschei) - apoi chiar ca nu am cuvinte. Aveti incredere in duhovnicul peronal si cu Dumnezeu inainte!!
Doamne Ajuta!

Edit: cu toate cercetarile, inca nu este cert daca Dr. Usui era sau nu budist. Pina una alta, istoria oficiala spune ca era crestin, o veti gasi in Larousse medical - asta asa, ca sa mai schimbati sursa, daca v-ati plictisit de wiki lol
Este simplu sa punem etichete precum japonez=budist, din pacate realitatea e cam diferita. Religia majoritara in Japonia este inca shintoismul si sint destui japonezi crestini, gratie spaniolilor care au facut un comert asiduu intre China si Japonia cu mult inainte ca romanul sa fi avut idee macar de existenta Japoniei.
Probabil ca wiki o sa va dea ceva informatii inspaimintatoare si despre shintoism.

Last edited by iimro2003; 01.09.2010 at 03:34:33.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.09.2010, 04:17:14
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

si sa inteleg ca toti care nu sunt crestini se duc in iad? stiu ca buddhistii tin un post de aproape nici un crestin nu poate sa il tina si se roaga incontinuu si duc o viata ascetica, pacat ca ei cred in buddha si nu in IISUS, ptr asa ca model de viata sunt mult superiori noua.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52